Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kochani potrzebuję pomocy.  Po 4 miesiącach walki stwierdziłem, że trzeba poradzić się weteranów i napisać w czym problem. Niektóre koralowce nie chcą rosnąć, są zamknięte a w ostatnim etapie umierają. Teraz mam glony i cyjano ale jak ich nie było problem był ten sam. Dozowalem fosforan sodu i azotan sodu aby jakoś utrzymać parametry w granicach tabeli redfielda i po miesiącu było zauważalnie na plus lecz glony powróciły. Capnella, briareum, anthelia pompują i rosną jak głupie natomiast clavularia, calustrea miętowa, która juz zgubiła jednego polipa tzn. odpadł jej i gdzieś pływa po akwa, lobophytum, zoanthus purple bee, sunny day, rhodactis widoczny na zdjęciu wielkości 5mm, który kiedyś miał 5 cm są w takiej kondycji, że na pewno kiedyś umrą bo już jestem po stracie briareum fluo, rhodactis rainbow, zoanthus lord of the ring. Kiedyś  quadricolor czerwony był taką wisienką na torcie w akwa... nie otworzył się już od 2 miesięcy albo i więcej ( miał min. 10cm ) którego widać na załączonym zdjęciu. 

Wiem , że z tego nie bardzo da sie coś wyczarować ale zrobiłem ,,podstawowe" badania wody:

No2 - 0mg/l

No3 - 10mg/l

Nh3 - 0mg/l

Po4 - 0ppm

Ph - zakres ogólny 7,5 zakres zawężony 8 wiec raczej ok

Temperatura wody 26 stopni

Zasolenie 1.025

Wyposażenie:

Akwarium 112l profilowane 

Filtracja Eheim professional 4+ (ponieważ akwa jest 30cm nad podłogą i niestety tylko tu może być)

Siporax

SUBSTRAT pro

wkład gabkowy

wata fizelinowa

 

Odpieniacz Tunze DOC 9001

Pompa cyrkulacyjna Sunsun jvp-100a 2500 l/h 

Pompa cyrkulacyjna Sunsun jvp-110 2000 l/h

Oświetlenie:    jakieś 9/10godzin

1 x ATI blue plus 24w

1 x Juwe HiLite Marine 28w

Belka power led 51w (własna robota) 

Życie oprócz koralowców:

2 x chrysiptera hemicyanea

1 x amfiprion plamisty

1 x calcinus elegans

1 x ciliopagurus strigatus

1 x krab, który nie wiem jak się zwie ale mniejszy od tych dwóch 

3 x lysmata wundermanni

1 x ślimak chyba przyszedł z jakimś życiem 

Bakterie stability 

Co jeszcze nie napisałem to pytać śmiało bo naprawdę liczę na Waszą pomoc. 

Mam jeszcze filmik 69mb dla lepszego rozeznania.

20221226_190627.jpg

20221226_190638.jpg

20221226_190700.jpg

20221226_190825.jpg

20221226_190737.jpg

20221226_190613.jpg

20221226_190549.jpg

Edytowane przez gitarzysta40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH troszeczkę niskie ale nie sądzę żeby to miało wpływ na obumieranie koralowców. Co prawda jest wyhamowany wzrost. Staraj się utrzymać minimum 7.8.
Kolega wyżej wspomniał o wapnie sodowanym. Kupisz 5 litrów to powinno na długo Ci starczyć.
Cyrkulacja jak na tak mały zbiornik nie jest zła ale ten Sunsun jvp-110 2000 l/h wymieniłbym na jakiś 4000l/h z regulacją. 

Glony włosowate wyrywaj ile się da. Z piasku odsysaj. 
Najważniejsze to wstrzymać się z podmiankami wody. Jak lejesz jakieś "suplementy" to też przestań.

U mnie wszystkie plagi znikły jak zmniejszyłem temperaturę w zbiorniku do 24stopni i krócej świeciłem białym światłem. Niekoniecznie może pomóc u Ciebie ale warto sprawdzić.
Po4 - 0ppm dla miękasów też nie jest za dobre bo nie mają w wodzie pożywienia. 

Przyjrzałbym się też temu ukwiałowi. Czy czasami wody nie zatruł. Węgla używasz ?
Pokaż zdjęcie jak masz te cyrkulatory ustawione. Bo w narożnikach masz słaby prąd wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, AnT napisał:

Kh, Mg , Ca  ??? 

Nie mam na razie testów Mg, Ca 😔 miesiąc temu mierzyłem kh i było gdzieś 10 jak dobrze pamiętam ale zaopatrzę się w testy i podam wyniki.

11 godzin temu, Aquaman napisał:

PH troszeczkę niskie ale nie sądzę żeby to miało wpływ na obumieranie koralowców. Co prawda jest wyhamowany wzrost. Staraj się utrzymać minimum 7.8.
Kolega wyżej wspomniał o wapnie sodowanym. Kupisz 5 litrów to powinno na długo Ci starczyć.
Cyrkulacja jak na tak mały zbiornik nie jest zła ale ten Sunsun jvp-110 2000 l/h wymieniłbym na jakiś 4000l/h z regulacją. 

Glony włosowate wyrywaj ile się da. Z piasku odsysaj. 
Najważniejsze to wstrzymać się z podmiankami wody. Jak lejesz jakieś "suplementy" to też przestań.

U mnie wszystkie plagi znikły jak zmniejszyłem temperaturę w zbiorniku do 24stopni i krócej świeciłem białym światłem. Niekoniecznie może pomóc u Ciebie ale warto sprawdzić.
Po4 - 0ppm dla miękasów też nie jest za dobre bo nie mają w wodzie pożywienia. 

Przyjrzałbym się też temu ukwiałowi. Czy czasami wody nie zatruł. Węgla używasz ?
Pokaż zdjęcie jak masz te cyrkulatory ustawione. Bo w narożnikach masz słaby prąd wody.

Zgadza się ten lewy jest do zmiany,  bo ten po prawej nawet daje radę. Węgla nie używam. 

20221227_160447.jpg

20221227_160333.jpg

11 godzin temu, Januszek napisał:

Jestem świeżym morszczuchem, ale może pomogę, bo na początku zrobiłem te same błędy co Ty, które po wyeliminowaniu dały efekt więc Ph 7,5 dramat! Trzymaj przynajmniej 8+ rano, a w dzień najlepiej 8,3-8,4. Na wlot powietrza do odpieniacza daj wapno sodowane i regularnie wymieniaj. Cyrkulacja dramat, za słaba! Mieszam dwoma sicce 2500l/h skałę w akwa 60l(przygotowuję do włożenia do docelowego zbiornika) i to bardzo mało. Kubełek też testowałem i choć ludzie ich używają i nawet niektórzy mają fajne zbiorniki, to jest bardzo upierdliwy i trzeba mocno uważać i często czyścić . Jest to sprzed dla zaawansowanych użytkowników kubła i wiedzących co i jak chcą osiągnąć. Ja bym już kubła nie użył. Reasumując pH w górę, cyrkulacja mocniejsza no i odpowiednia filtracja biologiczna, a wszystko zacznie hulać. No i nie lać żadnych cudownych specyfików podczas dojrzewania. Glony jak się da wyrywaj, cyjano odsysaj przez watę, a wodę z powrotem do akwa bez podmian lub znikome, bo na to jeszcze za wcześnie.

U mnie też tak wyglądało jak na Twoich fotkach;) dodatkowo ustawiłem zbyt mocne światło i popaliłem co niektóre korale

 

 

No cyrkulacje przydałoby się zmienić. Co do kubła to na ten czas jestem zadowolony, jest ustawiony na połowę, bo rzucał piaskiem. A co do obsługi to trzeba się przyzwyczaić, bo trochę jest skomplikowany. Co mnie denerwuje w nim to mało miejsca na wkłady w porównaniu do mojego wcześniejszego HW 302 który śmigał dość długo. 

Czyli stabillity seachem nie lać?? Teraz znalazłem aqualkal na ph+ i kh+ nie wiem skąd to nawet mam ale data waznosci do lipca 2023 też raczej nie stosować? Czy naturalne sposoby ? 

Edytowane przez gitarzysta40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Januszek napisał:

Nie kombinuj, wapno sodowane świetnie się sprawdza tyko umieść je w deczko wilgotnym środowisku. Ja mam w szafce gdzie trzymam sump i świetnie się sprawdza choć nie jest to bardzo tanie i z czasem, jak będzie już możliwość, mam zamiar przejść na kalwasser. No i wymieniaj na tyle często, by pH nie spadało poniżej 8(im wyżej tym lepiej) ranem jak już pisałem 

Ok. A z tym wapnem sodowanym to jak często go wymieniasz? Czy tylko wtedy jak widzisz, że ph spadło? 

 

Posprzątałem w akwa, zamieniłem narazie cyrkulacje prawa na lewą, dodałem skimer do tunze ( szczerze to muszę napisać, że nadaje się do d...y ), dostosuje się do Waszych porad i będziemy widzieć co dalej, na pewno dam znać jak postępy. 

16723312818186319779742245008611.jpg

4 minuty temu, Aquaman napisał:

Ca za nisko a KH za wysoko. Jakiej soli używasz ?

Aquaforest reef salt 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, gitarzysta40 napisał:

Ok. A z tym wapnem sodowanym to jak często go wymieniasz? Czy tylko wtedy jak widzisz, że ph spadło? 

Przy takim małym zbiorniku jak twój to dużo tego nie zużyjesz. Ja wymieniam jakiś litr co miesiąc. Baniaczek 5 litrów kosztuje niecałe 100zł.

Najważniejsze też wietrzyć codziennie mieszkanie. W okresie zimowym chociaż te pół godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Aquaman napisał:

Przy takim małym zbiorniku jak twój to dużo tego nie zużyjesz. Ja wymieniam jakiś litr co miesiąc. Baniaczek 5 litrów kosztuje niecałe 100zł.

Najważniejsze też wietrzyć codziennie mieszkanie. W okresie zimowym chociaż te pół godziny.

Fajnie, dzieki🙂. Tylko tak teraz się zastanawiam jak rozwiązać temat z tym tłumikiem?, który naprawdę robi robotę, bo odpieniacz jest praktycznie niesłyszalny. Chyba, że pójść w stronę jak kolega napisał kalkwasser albo coś podobnego ??.

 

Przepraszam, zapomniałem dodać zdjęcia. 

Screenshot_20221229-180922_Chrome.jpg

20221229_181010.jpg

Edytowane przez gitarzysta40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, gitarzysta40 napisał:

Fajnie, dzieki🙂. Tylko tak teraz się zastanawiam jak rozwiązać temat z tym tłumikiem?, który naprawdę robi robotę, bo odpieniacz jest praktycznie niesłyszalny. Chyba, że pójść w stronę jak kolega napisał kalkwasser albo coś podobnego ??.

W kalkwassera się nie pchaj. Możesz narobić tylko szkód niż sobie pomóc.
Zacznij od najprostszych rozwiązań.

Tu masz przykład jak możesz zmontować scrubber. Na początek bez wężyka od kubka odpieniacza. 

 

Jest tego masa. Nawet zwykła butelka starczy.
Czy będzie głośne ? Na pewno będzie słyszalne. 

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Aquaman napisał:

W kalkwassera się nie pchaj. Możesz narobić tylko szkód niż sobie pomóc.
Zacznij od najprostszych rozwiązań.

Tu masz przykład jak możesz zmontować scrubber. Na początek bez wężyka od kubka odpieniacza. 

 

Jest tego masa. Nawet zwykła butelka starczy.
Czy będzie głośne ? Na pewno będzie słyszalne. 

Coś wymyślę. Dzięki wielkie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.12.2022 o 09:18, Januszek napisał:

Słabo to wygląda. Niczego nie lej tylko zrób kilka podmian wody 15-20% co 4-5 dni żeby stopniowo parametry wyrównać. Upierasz się przy kuble, to czyść codziennie watę, co dwa dni ewentualnie, silna cyrkulacja no i wapno na odpieniacza. Co ile będziesz go wymieniacz zależy od odpieniacza i ilości zasysanego powietrza(a solidnego nie masz) jak i od ilości pojemnika na wapno. Także od jakości powietrza w pomieszczeniu, czyli częstości wietrzenia. Ja po nocy i jeszcze przed wietrzeniem mam około 8,15, a potem do 8,30 rosnie. Intersorb Plus na przykład zmienia barwę z białej na fioletową i po tym widzisz kiedy zrobić podmianie, ale nie czekaj do konca. Rób testy, to wszystko wykapujesz. Można go kupić za 65/5l, ale nie w Polsce. Pojemnika nie kupuj, szkoda kasy. Zrób sam z przezroczystego pojemnika, tylko daj na jego dole i górze watę, bo pyłek z tego wapna jest szkodliwy dla zdrowia. Ja to mam zrobione jak na zdjeciu, a kosztowało nie więcej jak 10-15zł.

Piszę spontanicznie, to co sam robię/robiłem lub widziałem na żywca i dlatego o kalkwasserze wspomniałem, bo na niego przejdę, ale gdy zaczną się duże spadki  Kh i Ca, bo i to podnosi.Twoje akwarium będzie jednak raczej zbyt małe by nawet w przyszłości się nim pobawić  Przesiądziesz się na większe, to poczytaj, bo warto, ale na amerykańskich forach, bo tam ten sposób suplementacji jest bardziej rozpowszechniony. 

1672387086320..jpg

1672387201299..jpg

1672388265191..jpg

Dzięki za zdjęcia, ale poszukałem na zagranicznych forach tak jak piszesz tyle, że na temat scrubbera i było pokazane jak spiąć scrubber do kupy z tunze. Właśnie teraz u Ciebie zauważyłem, że masz dziury po bokach i nie trzeba kombinować z podstawką oraz musze watę zastosowac czy na górę też moge dać gąbkę?? tak jak mam na dole ( jak nie to będę musiał przerobić) Nie upieram się przy kuble, tylko  nie mam możliwości zamontowania sumpa, bo nie ma nic lepszego od zastosowania takiej filtracji. Kiedyś na pewno będę miał jakieś 700l - 1000l w obiegu tyle, że za jakieś może 8 lat jak syn pójdzie w swoją podróż życiową hehe😃😄 bo nie ma narazie miejsca na takie gabaryty, a wiadomo jak to jest w mieszkaniu. Na ten czas zastosowałem coś takiego,  może zda egzamin. Będę kontrolował wszystkie parametry na bieżąco i robił zgodnie z Waszymi zaleceniami. 

20221231_151608.jpg

20221231_143743.jpg

20221231_143756.jpg

20221231_143712.jpg

20221231_143659.jpg

Edytowane przez gitarzysta40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×