Skocz do zawartości
Syla2020

Mętna woda i obumieranie życia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, bardzo proszę o pomoc przy nowym zbiorniku. Poniżej historia i wyposażenie zbiornika :

  • Akwarium morskie 70l
  • kratka z góry zakładana na noc
  • filtr rodi (0 na tds)
  • Lampa ReefFlare pro s wersja blue (22cm nad zbiornikiem około 70% mocy) oświetlenie 10h dziennie bez światła nocnego
  • Automatyczna dolewka wody rodi
  • Panel filtracyjny :

-pompa obiegowa 1200l/h 

-grzałka 50w Aquael Ultra Heater 50W

-Aqua Forest Bio Fil 1200g

-Maxspect nano-tech bio-sphere 1kg

-Phosguard Seachem oraz Purigen Seachem( dodane na przełomie 5/6 tygodnia od zalania zbiornika)

-Wata filtracyjna JBL

-Odpieniacz na kostkę lipową Eheim 100 z dedykowaną do niego pompą(pracuje w dzień około 16h wyłącza się na noc)

-W zbiorniku pracuje również skimmer z watą JBL przepływ 300l/h

-Na dnie zbiornika około 5kg żywego piasku dodane w dniu zalania Aquaforest Bio Sand(przygotowane wg instrukcji producenta)

-Około 7kg skały ożywianej(pracowała wcześniej w zbiorniku w sklepie CrazyCoral)

-Start odbył się na 40l wody z podmiany z działającego zbiornika resztę uzupełniono świerzą solanką na soli Red Sea Salt

-Bakterie używane przy starcie zbiornika to Seachem Stability (dozowane wg instrukcji produenta)

-w 5 tygodniu dodano 1/2 ampułki Biodigest oraz cała ampułka bioptim

  • Parametry jakie były w zbiorniku przed wprowadzeniem życia to :

ph 8.1
KH 8.6
Temp 25 oC
zasolenie 33ppt gęstość 1.024 kh/m3
NO3 15
NO2 0
NH4 NH3 0 (sprawdzone na 2 testach 1 colombo 2 seachem ammonia alert)

Tydzień temu wprowadziłam pierwsze życie (po 6 tygodniach od zalania)  2 ślimaki tectus kraba Calcinus elegans oraz rybkę, małego błazenka (za namową Pana ze sklepu żeby obciążyć zbiornik i nie prowadzić jałowego zbiornika w nieskończoność). Wszystkie zwierzęta aklimatyzowane były kropelkowo wodą ze zbiornika, po wyrównaniu zasolenia oraz temperatury trafiły do akwarium.

4go dnia zauważyłam pierwszą stratę. Krab rozerwał jednego ze ślimaków. Skimmer wyciągnął rozerwane kawałki ślimaka po tej katastrofie aczkolwiek muszelka z resztkami leżała w zbiorniku około 2 dni zanim połączyłam fakty co się stało i usunęłam całkowicie musze z matwym ślimakiem.
Amoniak nie pojawił się w wodzie(sprawdzone testami)
Rybka pobierała pokarm, 2 ślimak ciągle zjadał glony ze skały, a krab schował się między skałkami i podjadał jakiegoś glona chyba.

Po tygodniu od wprowadzenia życia zrobiłam podmianę wody około 7%. Dodałam bakterie wg zaleceń producenta po podmianie.(tym razem były to azoo 11in1 super bio-bacteria). Rybka pływała energicznie pokarm przyjmowała(1/4 kostki dziennie artemia z czosnkiem płukana w rodi). Krab chodził po zbiorniku nieco wolniej niż zwykle ale nie wyglądał niepokojąco.
Kolejnego dnia po powrocie do domu zauważyłam, że krab leży do góry nogami zaniepokoiło mnie to, ponieważ zawsze albo chodził albo chował się do swojej muszelki. Delikatnie dmuchnęłam go pipetą-brak reakcji. chwytając go za muszle potwierdziły się moje obawy. Całkowicie zwiodczały  po wyciągnięciu z wody wysunął się z muszli pod wpływem grawitacji trup.
Rybka była bardziej płochliwa zjadła mniej niż zwykle. Po zgaszeniu światła zmieniła miejsce do spania.
Około 4 w nocy usłyszałam plusk, ewidentnie zaczęła skakać nad taflę wody i to bardzo mocno. Odbiła się od plastikowej kratki którą przykrywane jest akwarium.
Woda zmętniała rybka 20 minut po tym incydencie przestała ruszać skrzelami i straciła kolory... kolejny trup. Pozostał tylko jeden ślimak.
Zrobiłam kolejne testy(wszystko firmy Salifert poza NH3 i NH4):
KH 11.2
PH 7.7(Salifert i Tester elektroniczny pisakowy)
Gęstość 1.024
Temp 25 oC
Ca 365ppm
Mg 1110ppm
Po4 0
NH4 0
NH3 0
NO3 25

IMG_1701.jpg

IMG_1705.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,    
Moim zdaniem proces dojrzewania został zachwiany zbędnymi absorberami i zbyt dużą ilością bakterii, co widać po mętnej wodzie.
Gdyby to było moje akwarium, to w pierwszej kolejności wywaliłbym absorbery, wyczyścił szyby z tego nieciekawego zielonego glona, podmienił 50% wody na zwykłą mieszankę RODI plus sól i poczekał na cyjanobakterie. Po tej pladze bardzo dobrze widać co dzieje się w akwarium. 
Po dwóch tygodniach zmierzyłbym No2, jeśli będzie bliskie zera, to wypuściłbym parkę błaznów i jakieś szczepki miękkich korali. 
Korali nie kupuj, napisz na forum, że przyjmiesz, a na pewno ktoś odda za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc , na początek 

Pokarm z czosnkiem to przy chorobach , albo zapobiegawczo raz na jakiś czas. Na pewno nie codziennie przy zdrowym zbiorniku  

Kup sobie cyrkulację do akwa  , a tego aquaszuta to szuflady schowaj .

Nie wiem kto ci powiedział żeby w ten sposób wodę nim natleniać w akwarium .

W ten sposób to szybciej wyjdzie Cjano i dino . 

Przy okazji jakieś tło daj na tylnia szybę,albo tak fotka wyszła . 

Kup sobie w Castoramie białe listwę narożną mają takie dwu lub trzy metrowe i obklej akwa można spokojnie to przykleić na silikonie sanitarnym. . Dlaczego ?  - ślimaki nie będą na podłodze. Nie masz wzmocnień i zaczną wychodzić po szybie . Taki banał a działa. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie @Raff2022, bardzo dziękuję za odpowiedź jeśli chodzi o szyby to są one czyste, bardziej jest osad na piasku (kolor bardziej brunatny zmieszany z zielonym niż oddaje to zdjęcie) podobnie jak i na skale. Czy to nie będą te cyjanobakterie ? Czyli sugeruje Pan odstawić absorbery i zrobić podmiankę 50% i czekać ? Czy należy w takiej sytuacji użyć lampy UV ? Czy po prostu podmianka, cyrkulacja, odpieniacz i czas ? 

IMG_1710.jpg

Edytowane przez Syla2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano jest czerwono purpurowe. Ty masz okrzemki albo dino. 

Szkoda ze nie odesłałeś tego glona, albo przynajmniej trzeba było zdmuchnąć pipetą i wymienić watę czy co tam masz w filtrze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Syla2020 napisał:

Witam Panie @Raff2022, bardzo dziękuję za odpowiedź jeśli chodzi o szyby to są one czyste, bardziej jest osad na piasku (kolor bardziej brunatny zmieszany z zielonym niż oddaje to zdjęcie) podobnie jak i na skale. Czy to nie będą te cyjanobakterie ? Czyli sugeruje Pan odstawić absorbery i zrobić podmiankę 50% i czekać ? Czy należy w takiej sytuacji użyć lampy UV ? Czy po prostu podmianka, cyrkulacja, odpieniacz i czas ?

Doceniam grzeczność;) ale na forum mówimy (piszemy) sobie po imieniu. Ja jestem Rafał, Raff lub po prostu „Ty”

Teraz widzę, że ten glon to na piasku wybacz, ale jest ciemno a oczy już nie te🥸😅

UV przez te dwa tygodnie bym nie włączał. 
Co najwyżej, przed wpuszczeniem zwierzaków, chociaż ja zaryzykowałbym bez lampy. 
 

1 godzinę temu, Syla2020 napisał:

Czy po prostu podmianka, cyrkulacja, odpieniacz i czas ? 

Odpieniacz, dopóki nie będzie ryb ustawiłbym na mokro, tylko do natleniania wody. Oczywiście, tak jak pisał kolega Ant po wymianie „Aquaszuta” na cyrkulator.  
No chyba, że taka salwa bąbli Ci się podoba.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Raff2022 napisał:

Odpieniacz, dopóki nie będzie ryb ustawiłbym na mokro, tylko do natleniania wody. Oczywiście, tak jak pisał kolega Ant po wymianie „Aquaszuta” na cyrkulator.  
No chyba, że taka salwa bąbli Ci się podoba.

"Aaquaszut" wymieniony na jebao mlv-10 smart wave maker. Puki co mleko zeszło. Pozostają glony i dino (najprawdopodobniej). Z glonami pomaga trochę ślimak tectus. Jeśli chodzi o dino jak najskuteczniej zadziałać w tym temacie ?

Edytowane przez Syla2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dokarmiać pozwolić baniakowi dojrzeć. Można odsysać z wodą. Wodę odessaną przelać przez owatę = włókninę filtracyjną i wlać ponownie do systemu.

Samo przyszło samo pójdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Syla2020 napisał:

Z glonami pomaga trochę ślimak tectus. Jeśli chodzi o dino jak najskuteczniej zadziałać w tym temacie ?

Nic nie rób, ciesz się tymi glonami, bo niedługo już ich nie zobaczysz.  
Za dwa, trzy miesiące będzie czysto a woda klarowna.

Jak masz możliwość, to dokup jeszcze kilka ślimaków i pozwól naturze tworzyć nowy, mały podwodny świat🌱
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×