Skocz do zawartości
Bonson

Jakie są koszty i osprzęt do akwarium morskiego 450 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem początkującym akwarysta chciałbym założyć akwarium morskie o pojemności 450l i chciałbym się dowiedzieć jakie z tym są związane koszty i spis sprzętu potrzebnego do startu.
Z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I do tego co miesiąc 1zł/l przez pierwszy rok. Potem spada, nawet do 50gr/l

Rozważ odkupienie używanego akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.11.2022 o 23:38, Bonson napisał:

spis sprzętu potrzebnego do startu.

Akwarium z kominem dłuższe niż szersze a niższe niż szersze oraz sump 2-3 komorowy

Lampa led około 300W  lub t5 6 bądź 8 x54 o ile długość akwarium będzie pasować do długości lamp.

Pompa obiegowa bez sterowania 3-4 tysl/h lub ze sterowaniem 6-8tys l/h.

Cyrkulator x 2 lub 3 najlepiej regulowane z opcją falowania. Wydajność pojedynczego około 10tys l/h. 

Skaĺa bądź odpowiednio ją zastępująca filtracja czyt. media filtracyjne o odpowiedniej porowatości.

Woda RODI i sól.

Refraktometr.

Wiedza.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 8.11.2022 o 06:07, mazmaciek napisał:

Poszukaj na you tube, jest kilka filmów na ten temat 

To po co wogóle tu jesteś? 

Ktoś się zapytał,  a nie umiesz odpowiedzieć tylko kierujesz na samo dno dna . Wcale się nie dziwię,  że już nikogo konkretnego nie ma na forach . Bo syf jest . Przetestowałeś to co na YouTube polecają ? Wiesz że mają kasę za dobre opinie ? , że większość baniaków nie ma opisanych problemów,  bo jak skoro kasę dostał to musi dobrze działać.  

Współczuję,  takiego podejścia.  Poczytaj  , popróbuj i potem pomagaj , podsuwaj linki i bierz odpowiedzialności za to co robisz . 

W dniu 8.11.2022 o 09:49, Bart1996 napisał:

+-40zl/1l 😉

Bez ograniczeń  .  Nie da sie wyliczyc kosztów.  To tylko moje zdanie , ale jak na dzień dzisiejszy,  bez żadnej wiedzy , masz rachunek otwarty .

Nie zrozum mnie źle , ale najpierw usuń YouTube,  potem poczytaj , popytaj i dużo zaoszczędzisz. Pomoże to tobie również popełnić mniej błędów i będziesz bardziej zadowolony z tego co masz i osiągnęłaś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ariel, a w czym twój wpis pomógł koledze?

ja przed startem pierwszego zbiornika właśnie na yt dużo oglądałem. Fora umierają i to właśnie przez takie wypowiedzi jak twoje 

Edytowane przez mazmaciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, mazmaciek napisał:

Ariel, a w czym twój wpis pomógł koledze?

ja przed startem pierwszego zbiornika właśnie na yt dużo oglądałem. Fora umierają i to właśnie przez takie wypowiedzi jak twoje 

Wystarczy rozejrzeć się jaki kto ma sprzęt przy danej wielkości zbiornika . Nie jest to trudne . 

Mogę lampy polecić philips 3 sztuki , lub 3 jebao , lub ati t5 i ceny się bardzo mocno rozjadą . Przez to lepiej jest najpierw poczytać , zastanowić się dobrze co chce się mieć i wtedy napisać.  Równie dobrze można wsadzić do baniaka same ryby i kilka miękkich lub kupić rarytaski i będzie zupełnie inna cena zarówno ich zakupu jak i późniejszego utrzymania zbiornika . 

Ostatnio kostka była na sprzedasz 125l za 40 tyś euro , sama w sobie nic nie warta , ale to co było w środku nie kupisz od razu i ceny pojedynczego koralowca to kilka tysięcy.  To tylko taki przykład. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi ze trzeba samemu przysiąść i zobaczyć na co można sobie pozwolić. 
ja dwa tygodnie temu odpaliłem nowy zbiornik. Szkło i pompa nowe, reszta z drugiej ręki. Myśle ze zaoszczędziłem około 30% kosztów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, mazmaciek napisał:

Właśnie o to chodzi ze trzeba samemu przysiąść i zobaczyć na co można sobie pozwolić. 
ja dwa tygodnie temu odpaliłem nowy zbiornik. Szkło i pompa nowe, reszta z drugiej ręki. Myśle ze zaoszczędziłem około 30% kosztów. 

Bo żeś się rozejrzał i wiedziałeś co potrzeba do twojego baniaka , a tu nawet wymiaru nie ma podanego i tak naprawdę nie wiadomo co doradzić. 

Przez to nikt nie odpowiada .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem co potrzebuję, ale jakiej marki i jaki model musiałem sam się zainteresować. 
na przykład falowniki gyre, mało jest o nich na forach,  a wydają mi się fajną opcją 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, mazmaciek napisał:

Wiedziałem co potrzebuję, ale jakiej marki i jaki model musiałem sam się zainteresować. 
na przykład falowniki gyre, mało jest o nich na forach,  a wydają mi się fajną opcją 

O gyre jest dużo , fajnie dmuchają,  ale sporo problemów mają . Najważniejsze to poszukać informacji , przemyśleć i wtedy zapytać.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×