Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.10.2022 o 22:48, Raff2022 napisał:

D046E29E-37C9-475E-B759-B666E5A45CF7.thumb.jpeg.e7e7913dba4caf004125427e4cc23629.jpeg

Moje ulubione zdjęcie

 

5424CB52-ADE6-4F7B-BCF8-3D9C42847CF7.thumb.jpeg.3318dd0d2c7f3c0972e3f55b34f09d7b.jpeg

 

Filmik zrobię, jak Mieszko skończy 2 lata, czyli za 2 miesiące i jak zrobię przemeblowanie, bo nie podoba mi się ten bałagan. 

Do stajni 2 potrzebuję jeszcze szczęśliwego zakończenia. Pracuję nad tym 😅

Witam

Mi się podoba , tak na dziko jak by .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, JerzyB. napisał:

Witam

Mi się podoba , tak na dziko jak by .

Pozdrawiam

A mi nie 😁 .

Zbyt ciemne zdjęcia,  a dużo wspaniałych koralowców i rybek . 

Czekam tak jak Ty na filmik i mam nadzieję  , że chociaż 5 minut będzie miał 👍..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2022 o 14:06, Raff2022 napisał:

Płazińce
Pewnego razu zobaczyłem na euphylii długopolipowej brązowo-beżowe plamki. Z początku nie skojarzyłem tego z wirkami, ale gdy plamki zaczęły się przemieszczać wiedziałem, że mam do czynienia z pasożytami.
Po kilku dniach te same płazińce wypatrzyłem na Catalaphylii, ale na niej przybywało ich z dnia na dzień coraz więcej. Dopóki koral pompował się jak zwykle ignorowałem darmozjady, ale jak lps zaczął się dziwnie skręcać, wpadłem w panikę i zacząłem szukać antidotum. 
Niby są skuteczne środki na pozbycie się wirków, ale jak to realnie zrobić w 2000 litrowym baniaku?😨 

Gdyby nie rozmowa z Antem, pewnie doszłoby do aborcji Mieszka, a tak przynajmniej, na razie mam spokój z płazińcami.
Jednak najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze.

Po podpowiedzi kolegi przy sobotnich porządkach w akwarium wyciągnąłem Catalaphylię i wykąpałem w roztworze Rx Coral Dip

Widok zaskakujący 😧

 

 

Już na drugi dzień koral podziękował i o dziwo więcej wirków nie widziałem.  
No może inaczej, nie chcę ich znaleźć i tak się nie przyglądam😑

Niestety, problem wirkowy powrócił 🪃   
Są już nie tylko na Catalophyli, ale na wszystkich Euphyliach, Pseudogorgonii i większości miękasów. Zaczynają nawet włazić na Rhodactisy - korale nie do zabicia,  których w sumie chciałem się pozbyć 😎 ale po mojemu, a nie, że jakaś niekontrolowana plaga.

 

 

 

7931115C-6766-44A4-BC6A-38A1CBF31F21.jpeg.8b43be736429f7fa8c112ef213777bb3.jpeg

Tak wygląda zasiedlony przez płazińce Rhodactis. Skurczony, wyblakły i wołający o pomoc🛟

Wiem, że problem tych płazińców został poruszony nie raz, na różnych forach, ale czas leci i może ktoś odkrył coś nowego?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Raff2022 napisał:

 

Wiem, że problem tych płazińców został poruszony nie raz, na różnych forach, ale czas leci i może ktoś odkrył coś nowego?

 

Może w naturalne metody trzeba iść Hexa, Chrysus? 

Ps. Fajny temat z twoim akwarium i całą historia twojego hobby 👌

Edytowane przez Gandalf_szary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gandalf_szary napisał:

Może w naturalne metody trzeba iść Hexa, Chrysus? 

Ps. Fajny temat z twoim akwarium i całą historia twojego hobby 👌

Szkoda akwa, miejsca duzo

Kupuj hexe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gandalf_szary napisał:

Może w naturalne metody trzeba iść Hexa, Chrysus? 

 

1 godzinę temu, Bart1996 napisał:

Szkoda akwa, miejsca duzo

 Kupuj hexe

Tak zrobię. Niedługo jadę do Szczecina, tam jest kilka sklepów, to może uda się coś kupić 

W trójmieście trzeba zamówić i czekać aż sprowadzą.

A tak przy okazji…

Wiecie może, co to za wargacz?

120B75C3-4A56-40A5-B263-55B7BD6C470F.jpeg.4154c187668036a5133a5cf44af8570e.jpeg

Pożera tylko ślimaki, na wirki nawet nie spojrzy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś z Bodianus sp... Być może Bodianus mesothorax ?
Jeśli chodzi o walkę z wirkami...

Halichoeres nebulosus
Halichoeres leucoxanthus
Halichoeres chrysus
Halichoeres marginatus
Halichoeres hortulanus 

Halichoeres iridis - jeśli nie doje wirków to chociaż dowygląda w zbiorniku ;)

 

Hexatenia - wyjątkowo nie polecam. Wirki to chyba ostatnia rzecz którą ta ryba chce zjeść za to agresywność względem innych wargaczy i nie tylko na poziomie mistrz.
Jeśli chcesz wprowadzać wargacze do obsady to postaraj się mieć ją już zamkniętą na poziomie mniejszych i większych ale delikatniejszych ryb. I są to ryby których nie polecam kupować w opcji wysyłki, lepiej i bezpieczniej odbierać je osobiście w sklepie. Wprowadzać warto kilka równocześnie dopasowanych wielkością do siebie tak aby nie było osobnika/gatunku dominującego. U mnie obecnie pływa marginatus i hornulatus dwa wariaty ale na obecną chwilę są w rozmiarze porównywalnym. We wcześniejszym zbiorniku miałem 2xHalichoeres leucoxanthus. Nebulosus w połączeniu z marginatusem nie dał rady. Zaś hexę którą dość długo posiadałem z radością przekazywałem dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

Być może Bodianus mesothorax

Tak, to jest ten. Teraz wiem dlaczego zniknęły mi wszystkie krewetki.  
Dziękuję Chwiałku

7 godzin temu, Gandalf_szary napisał:

Ps. Fajny temat z twoim akwarium i całą historia twojego hobby 👌

🥴

Robię co mogę, żeby uratować forum od samozagłady i zachęcam resztę szanownego grona kolegów zapaleńców do dzielenia się tymi kolorowymi cukierkami. Nie żreć samemu!😜

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śniły mi się w nocy te wirki.   
Mam wrażenie, że jest ich dwa razy więcej niż wczoraj.   
Zaciekawił mnie wpis forumowicza Dr@co na NR dotyczący pozbycia się tych pasożytów. Poleca on Tropic Marin Elimi-phos Rapid. Usuwa fosforany, a przy okazji  wirki. 
Zamówiłem ten specyfik zobaczymy, czy się sprawdzi?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Raff2022 napisał:

Tak, to jest ten. Teraz wiem dlaczego zniknęły mi wszystkie krewetki.  
Dziękuję Chwiałku

🥴

Robię co mogę, żeby uratować forum od samozagłady i zachęcam resztę szanownego grona kolegów zapaleńców do dzielenia się tymi kolorowymi cukierkami. Nie żreć samemu!😜

Witam

I dobrze , że jesteś , nie wiem gdzie się podziali prawdziwi pasjonaci morszczyzny . Na NR było ich sporo , tu z resztą tez  polikwidowali akwa? nie wierzę .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Raff2022 napisał:

Śniły mi się w nocy te wirki.   
Mam wrażenie, że jest ich dwa razy więcej niż wczoraj.   
Zaciekawił mnie wpis forumowicza Dr@co na NR dotyczący pozbycia się tych pasożytów. Poleca on Tropic Marin Elimi-phos Rapid. Usuwa fosforany, a przy okazji  wirki. 
Zamówiłem ten specyfik zobaczymy, czy się sprawdzi?
 

A jak wyglądam u ciebie sytuacja z fosforanami? Nie martwisz się ze zbijesz przez to do 0? Ogólnie wydaje mi się ze ryby są pewniejsze gdy już się trafi odpowiedni model😅 ten badziew zawsze będzie w akwarium nawet jak usuniesz chemią to kiedyś wróci na jakiejś szczepce etc.

 

Ps. Daj znać jak środek zbija po4 bo tez czegoś szukam

Edytowane przez Gandalf_szary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gandalf_szary napisał:

A jak wygląda u ciebie sytuacja z fosforanami? 

Odkąd podaje glikol mam je pod kontrolą. Wczoraj mierzyłem po4 i było 0,02

Przed wlaniem Elimi-phos Rapid, zmniejszę dawkę glikolu i podbije lekko fosforany, albo po prostu sypnę więcej jedzenia. 
 

1 godzinę temu, JerzyB. napisał:

nie wiem gdzie się podziali prawdziwi pasjonaci morszczyzny . Na NR było ich sporo , tu z resztą tez  polikwidowali akwa? nie wierzę

Jedni odchodzą, drudzy przychodzą, jedni tylko czytają, drudzy wkuwriają😄 jak w życiu    
👶👨‍‍🦳💀

Kupiłeś Chromisy?

Edytowane przez Raff2022
Dopisanie tekstu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gandalf_szary napisał:

 

Ps. Daj znać jak środek zbija po4 bo tez czegoś szukam

Rowa, phosguard.. Itp🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bart1996 napisał:

Rowa, phosguard.. Itp🙃

niestety absorbery nie działają za bardzo... i chce spróbować czegoś innego. Ale dzięki za podpowiedź ;) 

2 godziny temu, Raff2022 napisał:

Odkąd podaje glikol mam je pod kontrolą. Wczoraj mierzyłem po4 i było 0,02

Przed wlaniem Elimi-phos Rapid, zmniejszę dawkę glikolu i podbije lekko fosforany, albo po prostu sypnę więcej jedzenia. 
 

 

Opiszesz coś o dawkowaniu glikolu lub podeślesz jakieś info skąd czerpałeś inspirację? sorry świeży jestem i się nie łapie jeszcze na forum... ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gandalf_szary napisał:

niestety absorbery nie działają za bardzo... i chce spróbować czegoś innego. Ale dzięki za podpowiedź ;) 

 

VSV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gandalf_szary napisał:

Opiszesz coś o dawkowaniu glikolu lub podeślesz jakieś info skąd czerpałeś inspirację?

Zawsze miałem wysoki azot i fosfor i lanie samych bakterii nie pomagało w ich obniżeniu, więc zacząłem dokarmiać bakterie wódką a dokładniej vsv (vodka, sugar i vinegar)   
Nawet dobrze działała ta metoda, ale lanie 3 litrów miesięcznie białej Żubrówki raz, że było kosztowne dwa, upierdliwe w przygotowaniu i trzy, sumienia nie miałem, żeby dobrą wódkę, tak po prostu, jak psu w budę. 
Zacząłem więc zastępować vsv glikolem. 
Na początku zmniejszyłem dawkę wódki o połowę i jednocześnie dodawałem 0,5ml glikolu/100l wody w całym obiegu, dziennie. 
Co tydzień mierzyłem po4 i no3 i po miesiącu całkowicie przeszedłem na sam glikol. 
Teraz pompa dozuje go w ilości 0,75ml/100l dziennie i poziom no3 nie przekracza 1,0 a po4 0,03.   
Oczywiście badam wodę raz w tygodniu.

Co dwa, trzy tygodnie dodaję różnych bakterii, żeby utrzymać przewagę pożytecznych nad niepożądanymi.    

Niestety, jak chcesz trzymać ukwiały, to nie polecam glikolu. U mnie wszystkie marnieją. Mam wrażenie, że większość miękkich nie czuje się dobrze.

 

Dodam jeszcze, że nie namawiam do glikolu, to nieznana i nieprzetestowana pożywka. Lubię eksperymentować i dlatego się odważyłem, ale uważam, że vsv jest bezpieczniejsze.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Bart1996 napisał:

VSV

też nad tym się zastanawiam tylko ciągle się nie moge zebrac do rozpoczecia...

 

7 godzin temu, Raff2022 napisał:

Zawsze miałem wysoki azot i fosfor i lanie samych bakterii nie pomagało w ich obniżeniu, więc zacząłem dokarmiać bakterie wódką a dokładniej vsv (vodka, sugar i vinegar)   
Nawet dobrze działała ta metoda, ale lanie 3 litrów miesięcznie białej Żubrówki raz, że było kosztowne dwa, upierdliwe w przygotowaniu i trzy, sumienia nie miałem, żeby dobrą wódkę, tak po prostu, jak psu w budę. 
Zacząłem więc zastępować vsv glikolem. 
Na początku zmniejszyłem dawkę wódki o połowę i jednocześnie dodawałem 0,5ml glikolu/100l wody w całym obiegu, dziennie. 
Co tydzień mierzyłem po4 i no3 i po miesiącu całkowicie przeszedłem na sam glikol. 
Teraz pompa dozuje go w ilości 0,75ml/100l dziennie i poziom no3 nie przekracza 1,0 a po4 0,03.   
Oczywiście badam wodę raz w tygodniu.

Co dwa, trzy tygodnie dodaję różnych bakterii, żeby utrzymać przewagę pożytecznych nad niepożądanymi.    

Niestety, jak chcesz trzymać ukwiały, to nie polecam glikolu. U mnie wszystkie marnieją. Mam wrażenie, że większość miękkich nie czuje się dobrze.

 

Dodam jeszcze, że nie namawiam do glikolu, to nieznana i nieprzetestowana pożywka. Lubię eksperymentować i dlatego się odważyłem, ale uważam, że vsv jest bezpieczniejsze.

 

Dzięki za rozpisanie ;) pewnie w pierwszej kolejności spróbuję VSV ale ciekawa alternatywa ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×