Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby trochę przyspieszyć ewolucję 😎 wpuściłem kilka ślimaków i wężowidło. Dalej, codziennie wrzucałem mrożoną artemię i  bakterie. Światło odpaliłem na 10% mocy i stopniowo zwiększałem.
Po 10 dniach pojawiły się pierwsze okrzemki a test azotynów w końcu delikatnie zabarwił się na różowo. 
No3 i Po4 lekko powyżej zera. 
W kolejnych dniach okrzemki pokryły skałę grubym brązowym dywanem. 
Parametry znacząco skoczyły w górę:

No2 - 2,0 

No3 - 2,0

Po4 - 0,01

Po trzech tygodniach włączyłem odpieniacz, ale tylko do napowietrzania wody.

W czwartym tygodniu na szybach pojawiły się mikroskopijne, białe płazińce. Do tej pory nie wiem, co to za stworzenia. Takie same pojawiają się w słodkich akwariach.

Moja cierpliwość została zaburzona, gdy w necie pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży całego, dojrzałego zbiornika z kilkoma pokolcami i porośniętego briareum. Wiem, przy wpuszczaniu życia poziom No2 powinien wskazywać zero, ale ja naprawdę nie mogłem się powstrzymać 😍😅👏  

Po całodniowych, morderczych przenosinach w baniaku zawitały wymarzone żółte, żółtoniebieskie, pomarańczowe i w ogóle odjechane kolorami ryby, które wcześniej mogłem podziwiać tylko przez szybkę laptopa.

066FB360-0F29-4BB3-879E-6F529FE9A280.jpeg.1513d6f92c9aad4b718a08faef6716d9.jpeg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturze potrzebne były miliony lat, żeby postawić ssaka na dwie nogi, a mi wystarczył jeden dzień, żeby ulubioną pozycję siedząco-leżącą zamienić na stojąco-obserwacyjną. Niczym wartownik greckiego parlamentu nie przestawałem odrywać wzroku od 100 calowego tv wypełnionego po brzegi solanką.
I tak pozostałem, nie przejmując się docinkami domowników w stylu: „Jadę do pracy ten stoi wracam, ten dalej stoi i gapi się w to akwarium”

Czasem zmieniałem pozycję na siedzącą, żeby poobserwować co dzieje się w sampie😃

Po kilku dniach wzmożonych obserwacji rozpocząłem poszukiwania kolejnych lokatorów. Kupowałem życie ze wszystkich likwidujących się w tym czasie akwariów,  czyli wszystko, co było tanie i duże  - Rhodactisy, Ksenie, ukwiały. W rybach, też nie przebierałem 🫣

Miało być dużo, szybko i kolorowo

606AAE43-E8CE-447A-A31A-C130D4FACA42.jpeg.0eb272bb5164f8750b7b7e2518b7a195.jpeg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na konsekwencje zbyt szybkiego i bezmyślnego wprowadzania życia nie trzeba było długo czekać. Do akwarium, jak niechciana rodzina zawitała pewna cyjanobakteria, w welurowej różowo-szkarłatnej szacie i tak, jak ta rodzina nie chciała się wyprowadzić. 
286B3AC6-F86B-4566-8D66-123D94D8072B.jpeg.ec7c28d70a3643fc2ba979ca65c791e3.jpeg

50935AC1-90FD-4278-AA71-F467F25DC27C.jpeg.bbbba64da7fb33137020f59939a4e082.jpeg

W sumie, gdyby nie wszechobecny lament akwarystów, to ten ciekawy glon wcale nie był taki szpetny i niepokojący. Piszę to oczywiście z pozycji osoby, która pozbyła się go bez szkody dla ekosystemu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JerzyB

Witam

Miałem to badziewie też . Ciekawi mnie jak sobie z tym poradziłeś .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JerzyB napisał:

Miałem to badziewie też . Ciekawi mnie jak sobie z tym poradziłeś .

Na początku trochę mniej karmiłem, ale myślę, że nie od tego ustąpiło.
Cyjano lubi świeże zbiorniki, gdzie nie jest w pełni rozwinięty łańcuch pokarmowy, lub z jakiejś przyczyny zostaje zachwiany. Przez kilka tygodni starałem się utrzymywać biologię na niezakłóconym poziomie, czyli najtrudniejszą czynność dla akwarysty, czyli nie tykanie baniaka😫 

Po trzech miesiącach nie było śladu, ale nie wyprowadziło się na stałe, tylko zeszło do podziemi (sampa) i tam sobie jest, co potwierdza moją teorię.
Poniżej głównego, w zbiorniku technicznym parametry wody zmieniają się kilka razy w ciągu dnia, a to niedojedzone żarcie, a to zmasowane wypróżnienia ryb, które ku uciesze cyjanobakterii spada do sampa i tam zalega lub się rozkłada 

A jak Jerzy Twój baniaczek? 
zapodasz fotkę? 
Miałeś się nim zająć, jak wrócisz…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
59 minut temu, Raff2022 napisał:

Po trzech miesiącach nie było śladu, ale nie wyprowadziło się na stałe, tylko zeszło do podziemi (sampa) i tam sobie jest, co potwierdza moją teorię.
Poniżej głównego, w zbiorniku technicznym parametry wody zmieniają się kilka razy w ciągu dnia, a to niedojedzone żarcie, a to zmasowane wypróżnienia ryb, które ku uciesze cyjanobakterii spada do sampa i tam zalega lub się rozkłada 

Jak startowałem baniaki normalnie , to też miałem cyjano i / lub dino . Teraz jak wkładam odrazu sporo makroglonów nie mam tego problemu . Jak na tylnej szybie rosły zielone glony na 3 cm pozwoliłem makrogloną rosnąć i dokładałem kolejne . By nie było dodaje NP plus , kno3 , żelazo i potas , nawet podmiany czasami robię i nie mam problemów z badziewiem a tylna szyba czysta . Konkurencja wykańcza wszystko .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ariel napisał:

Konkurencja wykańcza wszystko .

Może dlatego moja Caulerpa w sampie przestała się rozrastać, bo walczy z Cyjano o przetrwanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Raff2022 napisał:

Może dlatego moja Caulerpa w sampie przestała się rozrastać, bo walczy z Cyjano o przetrwanie?

Jak cyjano jej nie zarasta to możesz spróbować przedmuchać sumpa by się go trochę pozbyć.  Ja zupełnie nic nie robię , w czwartek rano czyściłem szyby a do tej pory mam czyste . Jedyny problem jaki mam to cyrkulacja w baniaku , bo musi być dość słaba.  Jak maxspect jump jest włączony to łamie mi glony , a jak jest wyłączony to sps tkankę podwijają.  Caulerpa rośnie u mnie długa tak że tafli wody dotyka , potem brakuje jej światła i część liści obumiera i znów rośnie.  Tak w kółko , jak była na środku lampy nie miałem tego problemu , jak dałem ją z boku to brakuje jej światła , a lampa niby zakrywa całe akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ariel napisał:

Ja zupełnie nic nie robię

I to jest dobra koncepcja ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JerzyB
W dniu 29.07.2022 o 20:16, Raff2022 napisał:

Na początku trochę mniej karmiłem, ale myślę, że nie od tego ustąpiło.
Cyjano lubi świeże zbiorniki, gdzie nie jest w pełni rozwinięty łańcuch pokarmowy, lub z jakiejś przyczyny zostaje zachwiany. Przez kilka tygodni starałem się utrzymywać biologię na niezakłóconym poziomie, czyli najtrudniejszą czynność dla akwarysty, czyli nie tykanie baniaka😫 

Po trzech miesiącach nie było śladu, ale nie wyprowadziło się na stałe, tylko zeszło do podziemi (sampa) i tam sobie jest, co potwierdza moją teorię.
Poniżej głównego, w zbiorniku technicznym parametry wody zmieniają się kilka razy w ciągu dnia, a to niedojedzone żarcie, a to zmasowane wypróżnienia ryb, które ku uciesze cyjanobakterii spada do sampa i tam zalega lub się rozkłada 

A jak Jerzy Twój baniaczek? 
zapodasz fotkę? 
Miałeś się nim zająć, jak wrócisz… 

Witam

Nie będę Tobie zaśmiecał wątku . Napisze jeszcze co i jak . Ty pisz bo jestem  ciekaw , co teraz mam w akwa.

Pozdrawiam

Ciekawe , że mam dopiero 7 odpowiedzi , a jestem tu od 2014.

Edytowane przez JerzyB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JerzyB napisał:

Ciekawe , że mam dopiero 7 odpowiedzi , a jestem tu od 2014.

Typowe dla cierpliwego akwarysty🦥 ;)

Dobra, już wiem co u Ciebie, widziałem na NR. Zastanawia mnie jedno, jak Ty w tym garażu dogrzejesz w zimę wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Ciekawe , że mam dopiero 7 odpowiedzi , a jestem tu od 2014.

Ciekawe, że mamy bliźniaków ?

https://aqua-reef.pl/profile/401-jerzyb/
obaj z Ostrowa Wielkopolskiego😳?

pozdrawiamy obu, w takim razie 🤗

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JerzyB
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Ciekawe, że mamy bliźniaków ?

https://aqua-reef.pl/profile/401-jerzyb/
obaj z Ostrowa Wielkopolskiego😳?

pozdrawiamy obu, w takim razie 🤗

Bardzo ciekawe jak to się stało , że jestem jeden w dwóch osobach. Nie rejestrowałem się po raz drugi i nadal jestem JerzyB

Godzinę temu, Raff2022 napisał:

Typowe dla cierpliwego akwarysty🦥 ;)

Dobra, już wiem co u Ciebie, widziałem na NR. Zastanawia mnie jedno, jak Ty w tym garażu dogrzejesz w zimę wodę?

To nie garaż , to mały pokoik w bloku przeznaczony tylko na moje hobby

Edytowane przez JerzyB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, JerzyB napisał:

To nie garaż , to mały pokoik w bloku przeznaczony tylko na moje hobby

Ok, teraz widzę. Przysiągłbym, że te drzwi po prawej to brama garażowa hehe. Czas na okulary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Raff2022 napisał:

Ok, teraz widzę. Przysiągłbym, że te drzwi po prawej to brama garażowa hehe. Czas na okulary

To opowiadaj jak u Ciebie ?

Ps. proszę administratora , o usunięcie konta JerzyB bez  kropki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy Mieszko skończył pół roku zdałem sobie sprawę, że skoro wszystko miękkie rośnie i ma się dobrze, to czas na kolejny level. Odwiedziłem kilka sklepów i zakupiłem pierwsze szczepki spsów, potem kolejne i kolejne. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy po dwóch tygodniach od przyklejenia kolekcja zaczęła padać. Milki, Seriatopory traciły tkanki🦴, Acropory brązowiały, nawet Montipory nie dawały rady, zbielały i obrosły glonem. Obraz nędzy i rozpaczy 🤢🤮
Moja ignorancja na testy zebrała żniwo niepowodzeń. Dotąd mierzyłem nieregularnie i tylko podstawowe  wartości - kh, pH, zasolenie, azotyny, azotany i fosforany.  
Podjąłem rozpaczliwe poszukiwania przyczyny na forach i z pierdyliona możliwości wybrałem, to co najbardziej mi pasowało, czyli niedobór wapnia. Szybko nabyłem test na Ca i jeszcze szybciej go wykonałem. 
Jest! 😅 znalazłem powód niepowodzeń hodowli twardych korali

Wynik 350! 
W jaki sposób uzupełniać wapń?  
Padło na reaktor, ale dlaczego kawał rury z pompą kosztuje tyle? Przecież można taniej

17FC3166-16AF-424D-8967-29BD0F6B9859.thumb.jpeg.04419a5dfd12333bb7da5e37c51c0d01.jpeg

 


 

 

Wiadro, dwie pompki ze słodkiego, grys koralowy. Do zestawu podpiąłem  co2 z kostką napowietrzajacą i ku mojemu zdziwieniu zadziałało 

Oczywiście wzrosło też kh, ale kto by się tym przejmował.
Wapń przestał spadać, więc poleciałem po nowe szczepki, ale tym razem do domorosłych sprzedawców z olx. Zawsze, to trochę taniej.

Jeszcze tego samego dnia powklejałem i pełen optymizmu czekam ma wzrost 🌱


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam, i czekam, i kurw… się nie doczekałem!

Milki, Seriatopory traciły tkanki🦴, Acropory brązowiały, nawet Montipory nie dawały rady, zbielały i obrosły glonem. Obraz nędzy i rozpaczy 🤢🤮

A miękasy jak grzyby po deszczu

80E0BF55-053B-418D-BDEE-3D6C8BD9A88C.jpeg.d08fb7d5f05fa28813ae7d599eca30f9.jpeg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×