Skocz do zawartości
AnT

Sarcophyton - rozmnażanie naturalne w akwarium ? 

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Sarcophyton - rozmnażanie naturalne w akwarium ? 

Ktoś coś ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalne... pewnie masz na myśli gamety. A nie przypadku skubnięcia, oderwania polipa który zdołał uczepić się skały w szczelinie skalnej.

Rodzaj Sarcophyton jest obfitym koralowcem miękkim na marginalnych rafach na dużych szerokościach geograficznych w KwaZulu-Natal. Dwuletnie badanie rozmnażania u najpospolitszego gatunku, S. glaucum, wykazali, że gametogeneza w koloniach męskich i żeńskich trwa odpowiednio 9–10 i 16–18 miesięcy w tym gonochorycznym, sezonowym tarle rozsiewczym. Gametogeneza i tarło są zsynchronizowane w koloniach i pomiędzy nimi oraz z innymi pospolitymi koralami miękkimi na rafach. Tarło odbywa się corocznie w marcu między pełnią a nowiu, z uwolnieniem plemników i dojrzałych oocytów, przy czym mniejsze oocyty są zatrzymywane do dalszego rozwoju. Jak dotąd cechy reprodukcyjne S. glaucum są porównywalne z innymi badaniami dotyczącymi tego rodzaju. Jednak populacja S. glaucum KwaZulu-Natal wykazała niezwykłą cechę hermafrodytyzmu w 9% kolonii, które miały nasienie I i II stopnia i głównie oocyty III i IV stopnia w polipach. Niewielka liczba oocytów w stadium I i II wskazywała, że takie kolonie mogą być równoczesnymi hermafrodytami, ale nie można tego potwierdzić. Złożona strategia reprodukcyjna i związana z nią miara hermafrodytyzmu wS. glaucum na rafach KwaZulu-Natal omówiono pod kątem sukcesu rekrutacji gatunku w tym marginalnym środowisku na dużych szerokościach geograficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT Dzięki za zaproszenie do Szanownego grona. Żeby nawiązać do tematu najpierw musimy ustalić, czy to na zdjęciu, to sarco? 
Fotkę zrobiłem przed chwilą, jak będzie problem z identyfikacją, to zrobię jeszcze jedną za dnia

C8EE4FD2-6A32-481B-927C-17B8C1503EDC.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś , kiedyś czytałem , ale gdzie , no nie mogę  ? :ru:

Mam coś takiego na myśli . 

IMG_1344.thumb.jpg.97baf8295dc143e4fa69347fd80da1a6.jpgIMG_1333.thumb.jpg.1b3cb1b6fd6aa4545d0826ed3051e492.jpgIMG_1346.thumb.jpg.3107172d284e78a5b812ae69872990ad.jpg

Tu już młode ,  kiedyś oderwane od stopy z kawałkiem podstawki . 

Z początku myślałem że to inny koral . 

IMG_1318.thumb.jpg.8149eefeb6b0f58ce01e3e511cfcedd3.jpgIMG_1316.thumb.jpg.8e286e9a96dc2f5eac5ed7a4b3f58741.jpg 

 

17 godzin temu, Raff2022 napisał:

@AnT Dzięki za zaproszenie do Szanownego grona. Żeby nawiązać do tematu najpierw musimy ustalić, czy to na zdjęciu, to sarco? 
Fotkę zrobiłem przed chwilą, jak będzie problem z identyfikacją, to zrobię jeszcze jedną za dnia

C8EE4FD2-6A32-481B-927C-17B8C1503EDC.jpeg

Powitać :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

IMG_1344.thumb.jpg.97baf8295dc143e4fa69347fd80da1a6.jpg

Wygląda jak zaawansowana choroba weneryczna 🤢

Do tej pory myślałem, że rozmnaża się przez podział i że zrzucone kawałki kapelusza rosną obok „Matki” a teraz się przyjrzałem i faktycznie nowe młode sarco wyrastają z dolnej części trzonu.

Dodatkowo przyuwazyłem malucha pomiędzy  Rhodactisami, ciekawe, czy się obroni?

 

B65B5A7A-F897-441E-8537-A922DC702ED8.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej @Raff2022

a wokół tego kapelusza Sarco, nie masz przypadkiem Majano?

Jeśli przeszły się wokół niego…

hmm

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Osmo @Osmodeusz  nieee, to Crassa. Podobno nieszkodliwy ukwiał, choć mnoży się na potęgę…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@AnT może to ?

:ru::rolleyes::whistling:

0

Rozmnażanie płciowe Sarcophyton glaucum (Quoy i Gaimard, 1833) było badane przez okres około czterech lat na rafach koralowych północnego Morza Czerwonego. S. glaucum jest gatunkiem dwupiennym z gonadami przenoszonymi przez autozooidy. Najmniejsze kolonie z jądrami mierzą 11 cm 3 (6-7 lat), podczas gdy samice osiągają dojrzałość przy znacznie większej wielkości kolonii, co najmniej 61 cm 3(> 10 lat). Stosunek płci w populacji wynosi 1:1. Roczny rozwój woreczków nasiennych trwa 10-12 miesięcy. Oogeneza zachodzi co roku, jednak dojrzewanie jaja wymaga 22-23 miesięcy, co skutkuje obecnością dwóch kohort oocytów w każdej samicy. Dojrzałe jaja są duże i mają maksymalną średnicę 500-750 μm. S. glaucum ma krótki roczny okres tarła, który u większości populacji występuje w ciągu jednej nocy (w 1980 r. tarło miało miejsce 9 lipca). Duży rozmiar jaj nie jest ostateczną przyczyną ich przedłużonego okresu oogenezy. Niemniej jednak, synchroniczne dojrzewanie wielu jaj wyprodukowanych przez kolonię podczas krótkiego okresu tarła wymaga dużego wydatku energetycznego, który jest alokowany w ciągu dwóch lat. Zapłodnienie jest zewnętrzne, a w pełni rozwinięte planale uzyskuje się 36 h po tarle. Larwy aktywnie pływają przez 14 dni, co sprzyja szerokiemu rozprzestrzenianiu się gatunku. Cechy historii życia S. glaucum obejmują duży rozmiar ciała, późny wiek w momencie rozpoczęcia reprodukcji, wydłużony cykl oogeniczny, powolny wzrost kolonii i długą żywotność.

https://www.biodiversitylibrary.org/page/1496257#page/44/mode/1up

 

 

(...) wypuszczając swoje paczki. W szczególności, czasami „autofragmentują”, upuszczając fragmenty własnej główki, która może łatwo wyrosnąć na całe nowe kolonie. Chociaż jest to znacznie mniej powszechne, mogą wypuszczać na pniach podobne do pąków wypustki, które mogą również odpadać i tworzyć nowe kolonie. Jeszcze rzadziej, czasami duże okazy mogą bardzo powoli migrować po powierzchni, pozostawiając małe części przyczepione do podłoża, tworząc ślad nowych kolonii. Lub te pąki mogą zamiast tego powoli migrować od nieruchomego rodzica. Niezależnie od tego, jak się uformują, powinno być oczywiste, że mały kawałek okazu może urosnąć do pełnowymiarowego okazu.

https://reefs.com/magazine/aquarium-corals-corals-of-the-genus-sarcophyton-the-toadstools/

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo ciekawy. Chyba jeszcze w tym tygodniu muszę sobie kupić takiego korala. Ale czy jest on bardzo ekspansywny ?( jak np briareum)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rośnie wszędzie i bezproblemowo, ale do wytępienia bardzo łatwy i nieekspansywny. Jak się znudzi łatwo usunąć;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj właśnie zamówiłem długolipowy :D Spodobał mi się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×