Skocz do zawartości
chwialek

Metale ciężkie - najgorsze zło czy jednak dodatek do akwarium morskiego...

Rekomendowane odpowiedzi

Dział w wybrany nie przypadkowo. A to dlatego, że często spotykam się z opinią iż metale ciężkie to zło, powód większych problemów w akwarium.
Tylko właśnie czy faktycznie są one zbędne i za wszelką cenę należy z nimi walczyć i je usuwać? A może wręcz przeciwnie i jakkolwiek brzmi to kontrowersyjnie świadomie bądź nie ale czasami celowo wprowadzamy je do systemu...

Ciekawi mnie jakie jest wasze zdanie w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli chodzi o mnie to jadę na kranie 2 akwaria.
Na początku swojej przygody z akwarystyką morską do przesady starałem się być sterylny, stosowałem przeróżne filtry przed systemem Rodi-przesadnie.
Nic nie dolewałem z nieznanych źródeł, wszystko markowe itd polecane z forum, przeróżne specyfiki, starając się zachować wzorowe parametry i wszystko mieć pod kontrolą wysyłając próbki do badań laboratoryjnych.
Przesada- było w tym czasie niemało problemów.
Od ponad roku jadę na kranówce, dolewam tylko kh i mg+ca, woda na tds ponad 600.
Przestałem się przejmować jakimi kolwiek metalami ciężkimi i pierwiastkami jakie mam w kranie, i tu zauważyłem że nie ma problemu z akwariami.
Zwierzątka według mnie czują się dobrze, wydaje mi się że system radzi sobie z przeróznymi metalami jakie mam w kranie, oraz że nie ma to wpływu na zwirzęta.
Uważam też że pobrane pierwiastki przez przeróżne organizmy w wiekszym, czy też mniejszym stopniu będą wydalane sukcesywnie.
I sumarum wszystko się w ten sposób ze sobą zespala i wyrównuje.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mamy w akwariach sterylne warunki według icp. Nieraz czegoś brakuje i musimy kasę wydawać . Na różne dodatki. Ja zauważyłem że im więcej dodaje cudów to korale gorzej wyglądają

A połowa tych żeczy wylatuje przez odpieniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temat dla metalurga ? :biggrin:

3 godziny temu, chwialek napisał:

często spotykam się z opinią iż metale ciężkie to zło, powód większych problemów w akwarium.
Tylko właśnie czy faktycznie są one zbędne i za wszelką cenę należy z nimi walczyć i je usuwać? A może wręcz przeciwnie i jakkolwiek brzmi to kontrowersyjnie świadomie bądź nie ale czasami celowo wprowadzamy je do systemu...

Należy jasno powiedzieć, które to dokładnie pierwiastki układu okresowego należą do tej konkretnej grupy.

W literaturze najczęściej pojęcie stosowane w celu określenia grupy metali i półmetali szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Najczęściej stosowane w odniesieniu do pierwiastków używanych w przemyśle, charakteryzujących się dużą toksycznością. Do metali ciężkich zaliczane są: rtęć, ołów, kadm, chrom, nikiel, miedź, cynk, arsen, tellur.

 

za Wikipedia.org

Metale ciężkie – nieprecyzyjne pojęcie określające różnie definiowany zbiór metali i półmetali charakteryzujących się dużą gęstością, często także właściwościami toksycznymi. W rozmaitych publikacjach spotkać można znacząco różniące się wartości graniczne gęstości, powyżej których dany pierwiastek uznawany jest za metal ciężki: 3,5, 4, 4,5, 5, 6 i 7 g/cm³. Istnieje również szereg definicji opartych na liczbie atomowej – np. metale i półmetale o liczbie atomowej większej od 11 (sód) lub 20 (wapń) lub liczbie masowej. Istnieją również definicje oparte na wybranych własnościach chemicznych, np. liczbie akceptorowej (kwasowość Lewisa) oraz definicje zbudowane na podstawie zakresu zastosowań, obejmujące np. przydatność do wyrobu amunicji strzeleckiej lub osłon zatrzymujących promieniowanie jonizujące[1].

W paranaukach zbliżonych do biologii i medycyny termin metale ciężkie jest na ogół używany w odniesieniu do pierwiastków używanych w przemyśle i jednocześnie odznaczających się toksycznością dla człowieka lub środowiska. Do metali ciężkich zaliczane bywają metale (np. rtęć, ołów, kadm, chrom, nikiel, miedź, cynk, bizmut), półmetale (np. arsen, tellur), a nawet niemetale (selen)[1]

 

W praktyce jednak (i tu nie będę się rozpisywał i filozofował) wygląda to ... https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/metale-ciezkie

i jeszcze takie opracowanie ciekawe …

https://www.researchgate.net/profile/Urszula-Aleksander-Kwaterczak/publication/327108982_Transport_i_akumulacja_metali_ciezkich_w_srodowisku_morskim/links/5e4a2b6f458515072da45de9/Transport-i-akumulacja-metali-ciezkich-w-srodowisku-morskim.pdf

 

mam nadzieje @chwialek, że tematu nie wyczerpałem i będzie się rozwijał. Ja jedynie linki wklejam :rolleyes:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Osmodeusz napisał:

(np. rtęć, ołów, kadm, chrom, nikiel, miedź, cynk, bizmut), półmetale (np. arsen, tellur), a nawet niemetale (selen)

 

image.png.97d37af6bde36a45bb1cd2a6a9f69a41.png

Przez przypadek fragment tablicy z metalami ciężkimi znalazł się na produktach ?

image.png.3b972e2ccb5bc89d4b7e4ec1243c0561.pngimage.png.e588c690d24fddbf6c29a5ecb096d1ea.png

Pytając wprost i najbardziej spłycając temat do meritum które tak naprawdę nas interesuje ... Czy stosujemy metale ciężkie w świadomej suplementacji i czemu ta suplementacja ma służyć.

Produkty Triton zostały wybrane przypadkowo i nie mają one niczego sugerować, po prostu jest to jedna z firm która powszechnie udostępnia nam płyny i suplementy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, chwialek napisał:

 

Przez przypadek fragment tablicy z metalami ciężkimi znalazł się na produktach ?


 

Dużo jest tego typu produktów wiec nie jest to przypadek, ale czy mus?

Cytat "Marine Power Easy Cations służy do suplementacji mikroelementów w akwarium morskim. Preparat zawiera mikroelementy (lit, stront, molibden, chrom, żelazo, bor, miedź, potas) niezbędne do prawidłowego rozwoju bezkręgowców morskich"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, woldi napisał:

ale czy mus?

Jeśli chodzi o samą obecność metali w suplementacji, soli dodatkach to mus bez nich niewiele by się działo.

Jeden z przykładowych opisów produktu gotowego.
"... koncentrat wysoko odżywczego pokarmu przeznaczony dla wszystkich rodzajów koralowców, ze szczególnym uwzględnieniem koralowców SPS ... wzbogacono o dodatek siarczanu miedzi, którego koralowce potrzebują do prawidłowego rozwoju i uzyskania intensywnego wybarwienia. Zawartość siarczanu miedzi w produkcie jest niemal niewykrywalna i całkowicie bezpieczna dla wszystkich organizmów morskich. ... "

Jak zatem działają owe metale na koralowce ? Co zmienia się w ich wyglądzie pod wpływem suplementacji tych substancji. A może zmienia się coś oprócz koralowca?
Zło - czy jednak substancja która w granicach rozsądku powinna się znaleźć w akwarium ? Czy ICP zawsze wykaże jej obecność ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 godzin temu, chwialek napisał:

Pytając wprost i najbardziej spłycając temat do meritum które tak naprawdę nas interesuje ... Czy stosujemy metale ciężkie w świadomej suplementacji i czemu ta suplementacja ma służyć.

Do tej grupy akwarystów nie należę, ale…

- zdecydowana większość dostępnych soli na rynku, ma podniesiony poziom m.in. metali ciężkich, w stosunku do NSW (w sieci dostępne badania np. Shimek)

- „karmówka” naturalna, czy to m.in. kryl, mięso małży, glony itp.

zawierają podwyższone poziomy metali ciężkich na skutek kumulacji.

Także, do „świadomych” osobiście się nie zaliczam.

Jednakże nie wszystkie metale ciężkie (z grupy szkodliwych), w środowisku wodnym, są kategorycznie trujące, tu możemy również mieć do czynienia z tzw. specjacją.

Ale niech inni użytkownicy się również wypowiedzą

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, woldi napisał:

Dużo jest tego typu produktów wiec nie jest to przypadek, ale czy mus?

Cytat "Marine Power Easy Cations służy do suplementacji mikroelementów w akwarium morskim. Preparat zawiera mikroelementy (lit, stront, molibden, chrom, żelazo, bor, miedź, potas) niezbędne do prawidłowego rozwoju bezkręgowców morskich"

Dodać aluminium i mamy nawóz do rosliniaka . 🙃 pewnie inne stężenia,  ale podobny skład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 godzin temu, karol86 napisał:

Dokładnie mamy w akwariach sterylne warunki według icp. Nieraz czegoś brakuje i musimy kasę wydawać . Na różne dodatki. Ja zauważyłem że im więcej dodaje cudów to korale gorzej wyglądają

A połowa tych żeczy wylatuje przez odpieniacz

Dokładnie! Większość dodatków, to prawdopodobnie zwykły chwyt marketingowy(niepotrzebny dodatek), bo w końcu to biznes, a w biznesie podstawa by kasa się zgadzała

11 godzin temu, chwialek napisał:

Jeśli chodzi o samą obecność metali w suplementacji, soli dodatkach to mus bez nich niewiele by się działo.

 czy jednak substancja która w granicach rozsądku powinna się znaleźć w akwarium ? Czy ICP zawsze wykaże jej obecność ?

Że w soli muszą być, to wiadomo, ale mi bardziej chodzi o dodatkową suplementację no chyba, że ktoś jedzie bez podmian tylko, tak jak napisałeś, czy icp wskaże nam tę pożądaną ilość skoro jest na poziomach ledwo wykrywalnych?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, woldi napisał:

Dokładnie! Większość dodatków, to prawdopodobnie zwykły chwyt marketingowy(niepotrzebny dodatek), bo w końcu to biznes, a w biznesie podstawa by kasa się zgadzała

Niby tak, ale tak nie do końca …

Metale ciężkie są ważnymi pierwiastkami śladowymi (tzw. mikroelementami) niezbędnymi do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych.
Żelazo (Fe) jest składnikiem enzymówuczestniczących w fotosyntezie, oddychaniu komórkowym (łańcuchu transportu elektronów) i wiązaniu azotu; ponadto wchodzi w skład hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi zwierząt odpowiedzialnego za transport tlenu w ich organizmie.
Miedź (Cu) jest składnikiem enzymów uczestniczących w fotosyntezie, metabolizmie cukrów i związków azotowych oraz barwnika krwimięczaków i stawonogów(hemocyjaniny); jest pierwiastkiem niezbędnym w syntezie chlorofilu.

Cynk (Zn) współtworzy enzymy regulujące oddychanie oraz metabolizm cukrów, białek i kwasów nukleinowych.

Mangan (Mn) stanowi  kofaktor enzymów uczestniczących w fotosyntezie, oddychaniu i metabolizmie azotowym; bierze udział w procesie powstawania przeciwciał.

Molibden (Mo) wchodzi w skład enzymów regulujących przemianę związków azotowych.

Kobalt (Co) stanowi centralny atom witaminy B₁₂(kobalaminy) niezbędnej w procesie powstawania czerwonych krwinek(erytrocytów).

Autorowi tematu, chodzi jednak o konkretne metale, i ich oddziaływanie na koralowce.

 

Takie tam opracowanie (wiele ich w sieci) dla zainteresowanych 

Study of Heavy Metal Accumulation in Scleractinian Corals of Viti Levu, Fiji Islands. --http://www.uspaquatic.library.usp.ac.fj/gsdl/collect/usplibr1/index/assoc/HASHd700.dir/doc.pdf

i książka taka, niestety po ENG.

41+VB27GJkL._SX328_BO1,204,203,200_.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bardziej mi chodziło o metale "kontrowersyjne" jeśli chodzi o dozowanie czyli np.miedź, której, jak czytamy, większość morszczaków nie chce widzieć w zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, woldi napisał:

jeśli chodzi o dozowanie czyli np.miedź, której, jak czytamy, większość morszczaków nie chce widzieć w zbiorniku

Bo jest ku temu powód

Miedź jest metalem ciężkim, który występuje naturalnie w wielu różnych formach. Najskuteczniejszą formą miedzi w zwalczaniu glonów i pasożytów jest miedź naładowana dodatnio z ładunkiem 2+, znana również jako „Cu 2+ ”. Jest to forma, która znajduje się w siarczanie miedzi  (bardziej właściwie znanym jako „pentahydrat siarczanu miedzi”, ponieważ jest on połączony z 5 cząsteczkami wody).

Kiedy siarczan miedzi rozpuszcza się w wodzie, siarczan miedzi dzieli się na oddzielne jony miedzi (Cu 2+ ) i siarczanu (SO 4 2- ) (oraz wodę). Ponieważ ten „Cu 2+ ” jest „aktywnym składnikiem” siarczanu miedzi , jest to jon, który musi pozostać w roztworze i który należy zmierzyć. 

Utrzymanie docelowych poziomów stężenia miedzi może być trudne. 

Utrzymanie wystarczająco wysokich stężeń miedzi jest trudne z wielu powodów. Woda zawiera wiele rozpuszczonych związków (na przykład jon wodorowęglanowy (HCO 3 - ), który może łatwo „łączyć się” z miedzią i usuwać miedź z roztworu. Węglany – które są częścią dolomitu, pokruszonych koralowców, muszli ostryg i innych powszechnych podłoży morskich —rozpuszczają się w wodzie i kompleksują (lub wiążą) z miedzią, wpływając na poziom miedzi w roztworze.Miedź może być również pobierana przez organizmy żywe, w tym bakterie, glony, krewetki solankowe i może wiązać się z substratami  (w tym węgiel aktywny) (Cardeilhac i Whitaker 1988).

Jeszcze inne czynniki mogą powodować zbyt wysoki wzrost stężenia miedzi. Wzrost zasolenia zmniejszy wiązanie (adsorpcję) miedzi do powierzchni. W wodzie słonej o bardziej neutralnym pH (np. pH około 7) miedź jest otoczona cząsteczkami chlorku. Spadek pH spowoduje uwolnienie wcześniej związanej miedzi i zwiększenie poziomu w roztworze, zwiększając w ten sposób ryzyko toksyczności. Ponadto, jeśli niektóre żywe pokarmy, takie jak krewetki solankowe, są obecne podczas np. leczenia miedzią, mogą akumulować bioakumulację wystarczającej ilości miedzi, aby być toksycznym dla ryb, które je zjadają (Cardeilhac i Whitaker 1988). 

Szereg czynników determinuje toksyczność miedzi w wodzie:

a) ilość wolnej miedzi (Cu 2+) w wodzie; b) wrażliwość narażonych gatunków ryb lub bezkręgowców; c) wiek ryb; d) czas aklimatyzacji do stężenia docelowego; e) obecność podłoży, zwłaszcza wykonanych z węglanu wapnia lub magnezu (w tym dolomitu, muszli ostryg i koralowców), które mogą usuwać miedź z wody na drodze adsorpcji; f) obecność rozpuszczonych substancji, które mogą wiązać się z miedzią i zmniejszać jej aktywność, w tym węglany; g) obecność „żywej żywności”, która może wchłaniać i bioakumulować (biologicznie koncentrować) miedź w ich organizmach; oraz h) pH wody w zbiorniku (Cardeilhac i Whitaker 1988). Ponieważ poziomy miedzi mogą się zmieniać w czasie – na przykład mogą nagle wzrosnąć wraz ze spadkiem pH – stężenie miedzi należy mierzyć co najmniej dwa razy dziennie i odpowiednio dostosowywać.

Miedź jest również toksyczna dla bakterii nitryfikacyjnych w biofiltrze. Przy 0,3 mg/L Cu 2+ siarczan miedzi hamuje utlenianie amoniaku i azotynów; dlatego wzrost poziomu amoniaku lub azotynów w systemie powinien być ściśle monitorowany.

 

Trochę odeszliśmy od tematu głównego,@chwialek przepraszam za OFF

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Osmodeusz napisał:

wstydu oszczędź

Nie bardzo jest jak rozwinąć temat... wypowiedź do której dążyłem padła w zasadzie 19 kwietnia. Metale ciężkie jakkolwiek powielane będzie iż są złem są również pożądanym elementem składowym ekosystemu jaki tworzymy w naszych baniakach. Totalnie bez nich też było by źle .
Choć, często nieświadomie to jednak jednak je dozujemy ...

Trucizna staje się szkodliwa po przekroczeniu pewnego progu. Ale w odpowiednim stężeniu może być używana jako lekarstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyższych parametrach no3 i też troszkę po4 wyższym .

Zabijałem zooksantelle i miałem jakieś tam kolory na sps . 

Podlewałem sobie KZ ZS

.....     

Korallen-Zucht ZEOspur 

ZEOspur 2 jest produktem ciągłej pracy nad systemem ZEOvit. Jest rezultatem doświadczeń i pracy wielu hodowców utrzymujących wyjątkowo wybarwione koralowce.

Jest bardzo silnie skoncentrowany i istotne jest aby nie zmieniać dawkowania podanego na opakowaniu: 1 ml / 100 L wody co 8-10 dni.

  • rezultaty są zauważalne po 24 godzinach po podaniu i najwyży poziom osiągają po 48 godzinach.

Roztwór pierwiastków śladowych pozwala wpływać na ilość zooxanthelli w tkance koralowców. Koral ma więcej energi na wzrost ponieważ zredukowane zooxanthelle pobierają mniej energii.

  • kontrolowana redukcja zooxanthelli w Acroporach, Anacroporach oraz Montiporach.
  • redukcja zooxanthelli pozwala na "wyciągnięcie" prawdziwej barwy tkanki koralowca.

..........................................

Acha,  teraz nie podlewam - ponieważ nie chce całkiem spalić tkanki ;) 

Nie mam takiej potrzeby . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, AnT napisał:

redukcja zooxanthelli pozwala na "wyciągnięcie" prawdziwej barwy tkanki koralowca.

Livin' On The Edge

P.S.  Ciekawi mnie na ile, skład podobny do Nuance Equo l'evoluzione ? 

         czyli, w głównej mierze - boraks i miedź (własciwie to pentahydrat siarczanu miedzi) kobalt, nikiel, chrom

 

nie daje mi spokoju (kilka razy rozmawialiśmy na ten temat), ale próbuje ogarnąć ... :wallbash:

wiadomo, że kombinacje niektórych metali ciężkich (synergistycznie) powodują wydalanie zooxantelli na niższych poziomach niż każdy z nich,

uczyniłby to z osobna. Ale, jeśli główny składnikiem jest tu pentahydrat siarczanu miedzi, to mamy tu do czynienia j.w post, czyli -

Woda zawiera wiele rozpuszczonych związków (na przykład jon wodorowęglanowy (HCO 3 - ), który może łatwo „łączyć się” z miedzią i usuwać miedź z roztworu. Węglany – które są częścią dolomitu, pokruszonych koralowców, muszli ostryg i innych powszechnych podłoży morskich —rozpuszczają się w wodzie i kompleksują (lub wiążą) z miedzią, wpływając na poziom miedzi w roztworze.Miedź może być również pobierana przez organizmy żywe, w tym bakterie, glony...(Cardeilhac i Whitaker 1988).

Jeszcze inne czynniki mogą powodować zbyt wysoki wzrost stężenia miedzi. Wzrost zasolenia zmniejszy wiązanie (adsorpcję) miedzi do powierzchni. W wodzie słonej o bardziej neutralnym pH (np. pH około 7) miedź jest otoczona cząsteczkami chlorku. Spadek pH spowoduje uwolnienie wcześniej związanej miedzi i zwiększenie poziomu w roztworze, zwiększając w ten sposób ryzyko toksyczności. 

:ru:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

We trzech, to sobie możemy na PW lub przez telefon pogadać 

Temat fajny :good2:

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×