Skocz do zawartości
Gość

Dlaczego utrzymanie rafy (moim zdaniem) stało się trudniejsze

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dlaczego utrzymanie rafy stało się trudniejsze

Zajmuję się akwarystyką od wielu, wielu lat i moim zdaniem utrzymanie rafy stało się trudniejsze. Jak to jest możliwe? Niezależnie od tego, czy się zgadzasz, czy nie, po prostu mnie wysłuchaj….

Bardziej wydajny sprzęt

Jednym z powodów jest lepszy sprzęt. Tak, wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale dzisiejsze odpieniacze i inne urządzenia filtrujące, takie jak maty rolkowe, są znacznie bardziej wydajne w porównaniu z poprzednimi generacjami sprzętu. Z łatwością możesz zerować azotany i fosforany.

POWIEŚĆ filtr mediów Dreambox

Brak składników odżywczych nie jest dobrą rzeczą, ponieważ może zagłodzić koralowce. Doniesiono również, że obniżenie poziomu azotanów i fosforanów może prowadzić do bruzdnic. Nigdy nie miałem bruzdnic ani „dino” na początku mojej kariery w rafie. Ale w ciągu ostatnich kilku lat kilka razy musiałem się z nimi uporać. Co najmniej niełatwe zadanie.

Aby zwiększyć ilość składników odżywczych, możesz karmić ryby bardziej, dawkować azotany i fosforany lub karmić koralowce czymś w rodzaju aminokwasów. Ale jak często masz problematyczne glony, gdy zwiększasz ilość składników odżywczych? Lata temu nigdy nie miałem problemów z cyjano, ale obecnie pokazuje się to od czasu do czasu w jednym z moich zbiorników.

To może być skomplikowany taniec. Masz cyjano, ale twoje zestawy testowe wykazują zero azotanów i fosforanów. Czy zwiększasz składniki odżywcze, aby pomóc rozwiązać problem? Cyjan może pochłaniać wszystkie azotany i fosforany, więc zwiększenie tych pierwiastków może pogorszyć sytuację.

Dozowanie azotanów w celu pokonania cyjano

Chemiclean jest powszechnym lekarstwem na cyjano. Jest jednak antybiotykiem i może zabijać wiele gatunków bakterii oprócz tych występujących w cyjano. Jak to wpływa na równowagę? Nie jestem pewien, ale wielu hodowców rafy zgłasza, że widziało dino po użyciu Chemiclean. Byłem tam, zrobiłem to.

Używałem Chemiclean w przeszłości, ale wolę zachować prostotę i stosować naturalne środki. Cyano można pokonać, usuwając go ręcznie i utrzymując składniki odżywcze w ryzach. Gromadzący się detrytus może być winowajcą, tak więc odessanie bądż zawieszenie w słupie wody, za pomocą głowicy cyrkulacyjnej w celu usunięcia go za pomocą filtracji mechanicznej może naprawdę pomóc.

Oświetlenie LED przeszło długą drogę i oferuje wiele zalet w porównaniu z T5 i metalohalogenkami. Możesz dostosować zarówno intensywność, jak i widmo diod LED, chociaż ta elastyczność może być również przekleństwem. Jeśli zostanie wprowadzonych zbyt wiele zmian, może to być szkodliwe dla koralowców, ponieważ lubią stabilność. Po raz pierwszy używam diod LED w moim nowym zbiorniku, a liczba opcji jest zniechęcająca. Jezu, tak łatwo jest po prostu podłączyć T5 i metalohalogenki i pracować z nimi. Żadnego majstrowania.

ghl mitra

Kontrolery akwariowe w dzisiejszych czasach mogą zrobić tak wiele rzeczy, aby zautomatyzować zbiornik, ale trzeba uważać na zbyt dużą automatyzację. Zbyt wiele zmiennych lub ruchomych części może potencjalnie doprowadzić do katastrofy.

Doceniam zaawansowaną technologię, ale nie chcę, aby komputer analizował dane i na nich działał. Nie interesuje mnie też ustawianie pomp do automatycznej zmiany wody. Wystarczy jedna czkawka, aby rozbić stabilny zbiornik. Lubię używać kontrolera jako monitora, aby ostrzegał mnie o wszelkich potencjalnych zagrożeniach. W razie potrzeby podejmę działania.

Przeciążenie informacyjne

Przejdźmy teraz do testów wody. Testy ICP są świetne, ale czy zbyt duża ilość informacji może być szkodliwa? „W dawnych czasach” te testy nie były dostępne. Podczas pierwszej połowy mojej podróży po rafach nie testowałem tony rzeczy, w tym fosforanów.

Tak, w moim zbiorniku nie testowałem fosforanów. Raz w tygodniu używałem zestawów testowych klasy hobby do testowania zasadowości, wapnia i azotanów. Czasami testowałem na magnez. Zasolenie mierzono raz w tygodniu za pomocą refraktometru i stale monitorowano temperaturę.

zbiornik rafowy reefbum

Lubię używać testów ICP, ale bardzo staram się nie reagować zbytnio, gdy drobny pierwiastek śladowy jest poza linią. Myślę, że więcej problemów może się pojawić, gdy wprowadza się dużo zmian. Systemy takie jak Triton mogą działać dobrze, gdy są poprawnie wykonywane, ale używam testów ICP, gdy coś nie wygląda dobrze z moimi koralami. Tak ważna jest codzienna obserwacja zbiornika. Oczy to świetny sposób na sygnalizowanie kłopotów.

Mylna informacja

Nieprawdziwe informacje to kolejny współczesny problem dla posiadaczy raf. Media społecznościowe i fora poświęcone zbiornikom rafowym mogą być świetnymi zasobami, ale mogą też być problematyczne. Wiele osób ma wiele opinii na temat tego, jak utrzymać zbiornik. Ale czy najgłośniejsi ludzie mają największą wiedzę?

Kiedy zainteresowałem się hobby, czytałem książki i artykuły z czasopism, których autorami byli ludzie, których uważano za ekspertów. Próbowałem też naśladować innych hobbystów, którzy odnieśli wiele sukcesów. Jeśli zamierzasz działać na podstawie informacji ze słowa cyber, podążaj za ludźmi, którzy wykazali się świetnymi wynikami.

Wnioski

Nie zrozum mnie źle, innowacje sprzętowe i bogactwo informacji dostępnych dziś hobbystom są fantastyczne. Te ulepszenia rozwinęły hobby i dały ludziom więcej narzędzi do posiadania pięknych zbiorników. Ale w niektórych przypadkach sprawiło to, że sprawy stały się bardziej złożone. Przez lata nauczyłem się, że prostota jest kluczem do sukcesu w utrzymaniu rafy.

Wreszcie, nie przesadzaj, jeśli chodzi o automatyzację. Technologia może być twoim przyjacielem, ale nie opieraj się na niej zbyt mocno

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że kiedyś sole były stworzone do podmiany i dostarczały wszystko co rafa potrzebowała. A teraz wszystko trzeba dozować. 

Ja aktualnie dozuje żelazo ,stront, potas. Bo na icp zawsze wychodzi minimum.

Pomimo że używam  podobno jednej z "lepszych "soli.

Już nie wspomnę o pokarmach dla korali boosterach dodatkach vitaminach amino itp. Po których nie widzę żadnych popraw u korali.

I jeszcze sprawa świetlówek tak obliczone że mają wystarczyć na 6miesiecy i wymiana.

Aż już się odechciewa.

Zamiast popatrzeć w akwarium i cieszyć się z korali muszę myśleć co się kończy co trzeba wymienić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, karol86 napisał:

nie wspomnę o pokarmach dla korali boosterach dodatkach vitaminach amino itp. Po których nie widzę żadnych popraw u korali.


Ja twierdzę, że poniekąd jest to wiara w „forumowe gusła specjalistów ówczesnych”, bądź też „bajki” producentów akwarystycznych.

Czym jest adsorbent PO4?

Nie przypadkiem standardowym pochłaniaczem wilgoci, czy innym barwnikiem do betonu.

Pumeks ogrodniczy, nie jest przypadkiem popularnym medium filtracyjnym, pod wyimaginowaną nazwą. Można by wyliczać w nieskończoność.

Brak podstawowej wiedzy (chęci jej zdobycia), czy też czytania ze zrozumieniem prowadzi do coraz dziwniejszych sytuacji, dla przykładu jedynie (bo masa tego)

https://nano-reef.pl/forums/topic/115159-korale-bieleją-proszę-o-pomoc/page/2/?tab=comments#comment-1199741

Z drugiej zaś strony, z jakiego tytułu ktoś ma się dzielić zdobywaną przez lata wiedzą i doświadczeniem „za pan frajer”?

Skoro tyle osób jest skłonnych zapłacić sporo, za receptę na cudowny zbiornik w fiolce

🤗😜😁
Dozowniki, lampy etc. są dziś w chmurze, piękne zbiorniki w marzeniach… a barany po to żeby je strzyc

Business is business

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś się podzielić wiedzą chociaż w sprawie t5? Jakie są zamienniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 18.04.2022 o 12:10, karol86 napisał:

A czy mógłbyś się podzielić wiedzą chociaż w sprawie t5? Jakie są zamienniki?

To nie jest temat o oświetleniu ale ...

Być może, to będzie godnym zamiennikiem?

https://reefs.com/h-v-innovations-t5-18000k-and-80-watt-induction-lamp/

https://aqua-reef.pl/topic/15546-il-lumination-light-firmy-„innovation”-laczy-diode-led-i-indukcyjna-lampe-fluorescencyjna/

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Bardziej mi chodzi czy w elektrycznym jestem w stanie kupić świetlówki T5 które dają takie same światło jak te z akwarystycznego?

Bo zmieniać lampę nie za bardzo mi się widzi

Edytowane przez karol86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 17.04.2022 o 15:13, karol86 napisał:

 

I jeszcze sprawa świetlówek tak obliczone że mają wystarczyć na 6miesiecy i wymiana.

Moim skromnym i mało znaczącym zdaniem myślę, że to mocno naciągana teoria

 

6 godzin temu, karol86 napisał:

Bardziej mi chodzi czy w elektrycznym jestem w stanie kupić świetlówki T5 które dają takie same światło jak te z akwarystycznego?

 

Sylvania zawsze miała bardzo dobre produkty, także cenowo. ATI może za nią worki nosić, ale to tylko moje prywatne zdanie oczywiście. Znajdziesz w sklepach elektrycznych internetowych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, woldi napisał:

Moim skromnym i mało znaczącym zdaniem myślę, że to mocno naciągana teoria

To widzę z doświadczenia wymieniłem teraz 2 świetlówki po8 miesiącach i acry jakby bardziej polipują.

T5 Sylvania też nie takie tanie. Ok 50-70 zł

Edytowane przez karol86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja różnic nie zauważyłem z tym, że nigdy acr nie miałem, a głównie LPS i proste sps typu pocillopora itp.. Za to różnicę wpływu na korale pomiędzy ATI, a Sylvanią zauważyłem na korzyść tej ostatniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Szukasz sposobu, żeby koralowce szybciej rosły, handlując nimi po targowiskach - a żal wydać parę PLN na świetlówki ?!

Czas hobby zmienić - na tańsze …

https://jestemszefem.pl/pomysl-na-biznes/grzybiarstwo-pomysl-na-biznes-i-styl-zycia-blisko-natury

Sam mówisz o pumeksie i barwnikach do betonu. To co się mnie czepiasz że szukam tańszych zamienników . 

Pewnie te ATI i te montowane w piwnicy są robione na jednej taśmie w fabryce.

Tylko inaczej pakowane.

A że sprzedaje na targowisku to co w tym złego ? Masz sklep akwarystyczny? Ty wyrzucasz do WC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, karol86 napisał:

Pewnie te ATI i te montowane w piwnicy są robione na jednej taśmie w fabryce.

To teraz zastanów się, do czego w piwnicy, czy też w biurze potrzebne światło o temp. barwowej 10000 K i więcej?!

Były i być może są, świetlówki o tej barwie, firm OSRAM czy Philips - ale myślisz, że dużo tańsze ?

Nie czepiam się sprzedaży, tylko „stękania” że coś „nie gra” w zbiorniku, przy próbie oszczędzania na podstawach - czyli świetle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Osmodeusz napisał:

To teraz zastanów się, do czego w piwnicy, czy też w biurze potrzebne światło o temp. barwowej 10000 K i więcej?!

Były i być może są, świetlówki o tej barwie, firm OSRAM czy Philips - ale myślisz, że dużo tańsze ?

Nie czepiam się sprzedaży, tylko „stękania” że coś „nie gra” w zbiorniku, przy próbie oszczędzania na podstawach - czyli świetle.

Czyli w akwarium wystarczy dobre światło. Reszta cudów jest zbędna?

Może chce oszczędności , bo wystarczy poszukać i nie płacić za znaczek.

Tak nawiasem mówiąc żona kiedyś pracowała w fabryce ma maszynie  stanowisko się nazywało logowanie.

Ta sama część rano fiat w południe Mercedes po południu Porsche. A części przychodziły z Chin

 

Edytowane przez karol86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, karol86 napisał:

 

Tak nawiasem mówiąc żona kiedyś pracowała w fabryce ma maszynie  stanowisko się nazywało logowanie.

Ta sama część rano fiat w południe Mercedes po południu Porsche. A części przychodziły z Chin

 

Nie od dziś wiadomo, że koncerny dogadują się i np. wspólna płyta podłogowa jest już normą. Jak myślisz, dlaczego tak wiele aut różnych marek jest do siebie podobnych?😁

10 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Szukasz sposobu, żeby koralowce szybciej rosły, handlując nimi po targowiskach 

Ostatnio nastąpił prawdziwy wysyp handlarzy morszczyzną jak i tych rezygnujących z tego hobby. Powiązane? Paru "znanych" morskich zaczęło się w to bawić! Chore, ale prawdziwe;)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, woldi napisał:

Ostatnio nastąpił prawdziwy wysyp handlarzy morszczyzną jak i tych rezygnujących z tego hobby. Powiązane? Paru "znanych" morskich zaczęło się w to bawić! Chore, ale prawdziwe;)

Rozjaśnij

2 godziny temu, woldi napisał:

Nie od dziś wiadomo, że koncerny dogadują się i np. wspólna płyta podłogowa jest już normą. Jak myślisz, dlaczego tak wiele aut różnych marek jest do siebie podobnych?😁

Dokładnie czyli świetlówka z logo ATI kosztuje 70 zł a w innym sklepie z logo x może kosztować np 40 zł .

Dlatego zadałem pytanie gdzie można znaleźć takie zamienniki.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przeczytałem temat od deski do deski , w łącznie z oswietleniem i częściowo sie zgodzę . Mając wcześniej dość dobrze wyposarzone akwarium , dobra lampa t5 W/L , zbyt mocny odpieniacz i bardzo mocną biologię lałem i sypałem dużo papu dla korali , mimo to no3 0 i nie mogłem podbić mimo starań i sypania łopatami żarcia , korale marniały ( w baniaku były same lps ) . Znajomy co miał podobny system , ale odpowiedni do litrażu odpieniacz i mniej filtracji biologicznej miał wyższe no3 I wykrywalne po4 u niego te same korale mimo mniejszej ilości pożywienia wyglądały dużo lepiej i przedewszystkim rosły w oczach a u mnie nie . Na dzień dzisiejszy zamiast spać i lać te całe dobrodziejstwa do baniaka , wyłączył bym lub zmienił odpieniacz , by podnieść poziom nutrienów i zmniejszył bym dozowanie dobrodziejstw ze sklepu . Ale wtedy myślałem inaczej . Przecież ma być wszystko na wypasie. W dodatku od tamtej pory miałem przyjemność porozmawiać z paroma osobami co mają 30-40 lat doświadczenia i tak jak oni prowadzą baniaki i jak te korale wyglądają,  to ja osiągnę jak będę miał 70-80 lat i to tylko jak dobrze pójdzie.  Technika z górnej półki czemu nie , ale z głową. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×