Skocz do zawartości
Gość

Brytyjskie akwaria i rosnące koszty energii

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

JEREMY GAY

 

500_mediareleaseimage.jpg

 

Miliony ludzi w Wielkiej Brytanii obudziły się do znacznie wyższych cen energii od 1 kwietnia 2022 r. Nie prima aprilis, łączna cena dostaw gazu i energii elektrycznej do brytyjskich domów wzrosła średnio o 54%, a w październiku przewidziany, aby wzrosnąć jeszcze wyżej. 

Powodem tego jest rosnąca cena światowych hurtowych cen energii. Hurtowa cena gazu była około czterokrotnie wyższa w styczniu 2022 r. niż na początku 2021 r., więc brytyjskie firmy energetyczne musiały kupować gaz za więcej, niż obciążały za niego gospodarstwa domowe, i w rezultacie zbankrutowały. Brytyjski regulator energii podniósł od dziś limit cenowy nakładany na firmy energetyczne, aby zapobiec upadkowi większej liczby firm, ale co ważne, aby umożliwić im przeniesienie ogromnych wzrostów cen energii na konsumenta.

kill-a-watt-power-strip.jpg

Wzrost cen energii elektrycznej

Wielka Brytania produkuje 40% energii elektrycznej z gazu ziemnego, więc wraz z czterokrotnym wzrostem ceny gazu, elektryczność również wzrosła. Cena energii elektrycznej podwoiła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, z 14 pensów za kilowatogodzinę w 2012 roku do średnio 28 pensów (37 centów) za kilowatogodzinę obecnie. A to oznacza, że wzrosła również cena zasilania naszych zbiorników rafowych. 

Może to oznaczać ostateczny dzwonek śmierci dla wielu systemów oświetlonych T5, ale dla zdecydowanej większości, która już używa energooszczędnych diod LED , czy są jakieś dalsze oszczędności energii? Kolektory mogą odzyskać popularność w Wielkiej Brytanii, gdzie jedna pompa powrotna jest jednocześnie wykorzystywana do zasilania reaktorów. A oświetlone ostoje alg i reaktory z algami mogą stracić popularność na rzecz innych form kontroli składników odżywczych, które nie zużywają energii. 

Rosnący trend w wysokoenergetycznych zbiornikach wypełnionych Acropora od ściany do ściany może ustabilizować się i zacząć spadać, gdy akwaryści ponownie rozważą zbiorniki z dominującym LPS, z mniejszą liczbą świateł i mniejszą liczbą pomp. I nieuchronnie, brytyjskie zbiorniki rafowe mogą zacząć się kurczyć, ponieważ doświadczeni reefersi porzucają ośmiostopową rafę na tańszą, pięciostopową rafę, zamieniają pięciostopową na trzystopową rafę i kontynuują bieg w dół. 

coralvue-hydros-app.jpg

Dodatkowe zbiorniki szczepkowe mogą zostać zamknięte, a nawet nano rafy mogą teraz wydawać się najbardziej rozsądną opcją dla niektórych brytyjskich hodowców raf . I nie zapominaj, że ceny wzrosną ponownie za kolejne sześć miesięcy, i to nie o mały procent. Połącz to z rekordową ceną benzyny i oleju napędowego w Wielkiej Brytanii do 2 GBP za litr (9,93 USD za galon USA), a Brytyjczycy stoją w obliczu prawdziwego kryzysu kosztów utrzymania 

Zależność Niemiec od rosyjskiego gazu również nie skończy się dobrze, ponieważ dziś Rosja domaga się zapłaty w rublach, czego Niemcy twierdzą, że nie zrobią tego, i w rezultacie Niemcy ostrzegły swoją ludność, aby przygotowała się na spiralę cen energii. Wzrost kosztów życia jest teraz problemem europejskim.

abyzz-a200-controller.jpg

Nasze porady dotyczące oszczędzania energii

Radzimy pragmatyczne podejście do oszczędzania energii, które powinno zacząć się od wszystkich urządzeń w domu. Nie ma sensu wyłączać oświetlenia LED w akwarium, jeśli inne domowe oświetlenie w domu jest nadal energochłonne i żarowe. Nowe telewizory, lodówki, zmywarki i pralki są znacznie bardziej energooszczędne niż kiedyś, więc warto wymienić je przed zbiornikiem. Oczywiście lepiej ocieplony dom oznacza przede wszystkim mniejsze straty ciepła. Panele słoneczne to prawdziwa długoterminowa opcja i podoba nam się bezpośrednie połączenie między domami zasilanymi energią słoneczną a koralowcami zasilanymi energią słoneczną.

Oświetlenie i grzałki akwariowe powinny być włączone maksymalnie przez pół dnia, a czas świecenia można bez problemu skrócić z 12 do 9 godzin dziennie. Zainwestuj w sterowalne pompy prądu stałego i ustaw falowniki w tryb impulsowy, w którym nie są one włączone przez cały czas, a nawet nie mają pełnej mocy przez większość wolnych impulsów. A jeśli masz dwa wavemakery i tryb anti-sync, jeden będzie miał 75% mocy, a drugi 25% i odwrotnie, co oznacza, że w rzeczywistości masz tylko koszty eksploatacji jednej pompy.

thumb-nano-blue-FAQ-copy.jpg

Nie zapomnij o królu oszczędzania energii, jeśli chodzi o podgrzewanie zbiornika (i odparowywanie) pokrywy. I nie ma powodu, dla którego twój zbiornik nie mógłby generować własnego dochodu, wymieniając fragi, które następnie idą w koszty. 

Cena każdego aspektu naszego hobby wzrasta, od kosztów wysyłki towarów i inwentarza żywego na całym świecie, przez produkcję produktów, po eksploatację naszych zbiorników. Nawet jadąc do LFS . Ale nie rezygnuj z hobby, które kochasz, zwłaszcza po wszystkich niesamowitych przełomach w pielęgnacji koralowców, które mają teraz miejsce. Jeśli mieszkasz w chłodniejszych miejscach, utrzymywanie tropikalnej rafy koralowej w domu wiąże się z nieuniknionymi kosztami, ale kolekcje koralowców w niewoli i kulturaliści koralowi, tacy jak Ty, są przyszłością ochrony i ponownego zaludniania naturalnych raf. I wciąż jest mnóstwo rozwiązań, aby zrobić to taniej

 

 

 

Tak więc, albo Deep Water, Azoox?

Albo pa pa używki kochane :huh::wacko::facepalm:

Tak czy inaczej, ciężko będzie lekko żyć :whistling:

a w domu zbiorników x 3, będzie bolało - czy rozejdzie się jakoś po kościach ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Tak więc, albo Deep Water, Azoox?

Albo pa pa używki kochane :huh::wacko::facepalm:

Tak czy inaczej, ciężko będzie lekko żyć :whistling:

a w domu zbiorników x 3, będzie bolało - czy rozejdzie się jakoś po kościach ?

Coś czuję że jedyne co rozejdzie się po kościach to reumatyzm 😁.

Ja na dzień dzisiejszy płacę 50-60€ za prąd który ciągnie akwarium co miesiąc.  Prąd mam od dużej firmy która już jest jakiś czas na rynku . Podejrzewam,  że w przyszłym roku będę płacił jakieś 130-150€ co miesiąc.  Jak mogę zaoszczędzić? Na upartego mogę wyłączyć 4x24W t5 i podnieść moc na Led , jedną skałkę wywalić i dać drugą bardziej na środek by była równo oświetlona.  Mogę wyłączyć oświetlenie refugium 2x7,5W i wywalić glony z sumpa ( część mogę dać do głównego zbiornika  ) , siporax mam w filtrach przepływowych podłączanych pod pompę obiegową . Mam reaktor na fito 20l i oświetlenie 7,5W wszystko ładnie rośnie , wcześniej miałem 2x5l i dwie lampy po 7,5W ale przyrosty fito były o 2 dni szybsze niż w 20l i jednej lampie ( mała oszczędność,  ale jednak ) . Mieszkanie jak wietrze to zakrecam kaloryfery,  jak zamknę okna nie odkręcam kaloryferów od razu. 

Ps : refugium nie potrzebuje , bo No3 i Po4 muszę dozować by było wykrywanie , sama ceramika trzyma mi te parametry na 0 . Glony mam bo lubię , takie hobby. 

Zapomniałem jeszcze dodać w tym roku pierwszy raz miałem niedopłatę do prądu ponad 300€ , zawsze miałem zwrot.  Znam już kilka osób co miało umowy z małymi firmami ( dostawcami prądu) dostali wypowiedzenia umów i propozycję po 300-400 % więcej do płacenia co miesiąc.  Część z nich zrezygnowała,  część co miała hodowlę np: dyskowców,  zbrojnikow zostawiła tylko najcenniejsze sztuki a resztę sprzedali . Popatrz na ogłoszenia tylko na Berlin ( nawet nowe baniaki z 60% ceny ) . W przeciągu ostatniego miesiąca naliczyłem ponad 20 praktycznie nowych akwarii niektóre na pełnym wypasie za 50% ceny . Mimo cen prądu szybko znikają,  czyli są jeszcze zapaleńcy,  lub nieświadomi. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×