Skocz do zawartości
Siarkowski

belka Odyssea

Rekomendowane odpowiedzi

Ok tylko czy sucha nie będzie zbliżona do ceny żywej? W Zabrzu cena wynosi 44 zł. Myślę że przy zakupie 25 kg. da się coś delikatnie urwać. Napisz proszę o jakiej suchej dobrej jakości mówisz.

 

Edytowane przez Siarkowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak patrząc na nią , czyli na ten link co podałeś to raczej śmię twierdzić że to ożywiona 😏 . Teraz żywej jest jak kot napłakał i cena kosmos . Ja kupiłem tylko ponad 3 kilo ale mimo że mam teraz ceramikę w głównym to skała siedzi w sumpie . Jak trafi się dobra sucha to kiedys kupię , przygotuję i podmienie ceramikę.  Co mi to da ? a no zwieksze możliwość filtracji w baniaku , co przeloży sie na stabilności . Kiedyś ją robale zamieszkają i będę mial wieksze możliwość w przypadku obsady . 

pamiętam jak za żywą płaciłem 11€ a za suchą 6€ to były czasy , żółtek wtedy kosztował 50-70€ 😊

36 minut temu, Siarkowski napisał:

Ok tylko czy sucha nie będzie zbliżona do ceny żywej? W Zabrzu cena wynosi 44 zł. Myślę że przy zakupie 25 kg. da się coś delikatnie urwać. Napisz proszę o jakiej suchej dobrej jakości mówisz.

 

Za 44zł nie kupisz żywej . Jaka sucha jest dobra ? Taka co jest lekka , porowata . Jak masz możliwość , to pojedź do sklepu , pomacaj , wybierz lekkie kawałki i te co się tobie podobają . Żywa skała kosztuje już ponad 30€/Kg i jest ożywiana naturalnie około 6 miesięcy. Skała o której napisał @Osmodeusz to marka , czy wszystkie kawałki od nich są super to tego nie wiem , ale dużo osób jest zadowolonych . Najlepiej samemu podjechać i pomacać. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Siarkowski napisał:

Mieszkam w Krakowie

Toż to "zagłębie morskiej akwarystyki" :biggrin:

jakby kamieniem nie rzucić, to któregoś trafisz...

Najlepiej zadzwonić do któregoś ze sklepów, i po prostu pogadać

bo "lipa" straszna jest w temacie skał naturalnych, zobacz np. https://reefguard.pl/kategoria-produktu/skala-morska-piasek/skala-morska/,

https://coralland.pl/produkt/zywa-skala/https://sklep.seafrags.pl/pl/p/Zywa-skala-naturalna-Indonezja-box-19-20kg-DJM/2390

Skałę z DeJong praktycznie możesz zamówić we wszysztkich sklepach, które realizują swoje zamówienia u nich 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację przemyślę temat i dam znać co wybrałem. Ale nie myślcie sobie że to koniec jeszcze was pomęczę  :)

 

Edytowane przez Siarkowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja decyzja jest następująca. Czy słuszna sami oceńcie. Zgodnie z zaleceniami pojadę pomacam i kupię 30 % skały marco rocks i przykryje ją 70% " maczanki " o której wspomniałem wyżej. Bakterie, media i cyrkulacje w miarę ogarniam. Pytanie jednak mam co do oświetlenia czy świecić,  jeżeli tak to jak czasowo to wygląda  i z  jaką mocą ? Za tydzień zaczynam urlop i zastanawiam się czy zostawić to ustrojstwo i niech się kręci czy zalać baniak dopiero po powrocie ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jedź kup i zalej przed urlopem. Czym świecić? Tym co najlepiej pokryje twój baniak, czyli najlepiej rozłożone światło. Maczanka to ożywiona? 

Obojętnie co weźmiesz jeśli skała to najlepiej się sprawdzi najbardziej porowata i lekka . Jeśli ceramika to praktycznie Obojętnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To nie możliwe by to była z frachtu , żywa czy jak ją tam zwą. Już ze względu na to jak wygląda i przez cenę . Za kg skały żywej płaci się między 28-36€ więc jak widzisz jest różnica , najdroższa jaką widziałem kosztowała ponad 40€ ale była warta każdego centa .  Moim zdaniem sami skałę ożywiają.  Ale spokojnie na takiej skale akwarium też szybciej ruszy , tak samo jak na siporaxie od kogoś.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po dłuższej przerwie. Najpierw urlop potem dochodzenie do siebie po urlopie aż w końcu zalanie baniaka 3 lipca. I właśnie tu mam problem za cztery dni mija miesiąc od zalania i praktycznie nic się nie dzieje. Ale po kolei :

sól - AQUARIUM SYSTEMS Reef Crystals

Piasek - Aquaforest Bio Sand 7,5 kg x 2

Bakterie - SEACHEM Stability

Madia :

Aqua Medic Coral Sand piasek żwir koralowy 5kg

AQUAFOREST LIFE BIO FIL

- skała marko rocks

Akwarium po prawie miesiącu funkcjonowania wygląda w zasadzie jak w pierwszym dniu oprócz jednej skałki którą coś zielonego zaczyna  porastać a druga zaczyna się lekko żółcić lecz proces jest raczej powolny ( wiem kiepskie zdjęcia ). Oddzielnym tematem są testy. Pierwszy pomiar zrobiłem 22/07 i wyniki utrzymują się bez zmian do dnia dzisiejszego 

NO3 -  5

NO2 - 0,75

Co robić w tej sytuacji ?

Dzięki i pozdrawiam.

A tym z WIMG_20220726_212547.thumb.jpg.8d30f46a6bbca4f09eed70be53c10eb9.jpgas co są na urlopie życzę pogody i udanego wypoczynku :)

IMG_20220727_170143.thumb.jpg.ccc14b7b673134f9cf09f9445d2487e6.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Siarkowski napisał:

Akwarium po prawie miesiącu funkcjonowania wygląda w zasadzie jak w pierwszym dniu oprócz jednej skałki którą coś zielonego zaczyna  porastać a druga zaczyna się lekko żółcić

Czyli coś zaczyna się dziać, a jak znudził Ci się już widok tej pięknej, białej skały, to wrzuć kostkę artemii, za dwa trzy dni następną, niech ruszy mikro rewolucja, niech bakterie wcinają i się namnażają. A jak nie lubisz nudy, to odpal lampę na maxa i podziwiaj jak tworzy się życie🧑🍼💣😁

 

I trzymam kciuki💪

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, Raff2022 napisał:

Czyli coś zaczyna się dziać, a jak znudził Ci się już widok tej pięknej, białej skały, to wrzuć kostkę artemii, za dwa trzy dni następną, niech ruszy mikro rewolucja, niech bakterie wcinają i się namnażają. A jak nie lubisz nudy, to odpal lampę na maxa i podziwiaj jak tworzy się życie🧑🍼💣😁

 

I trzymam kciuki💪

Ok jedna kostka solowca wrzucona. Czy mam dolewać jeszcze bakterie czy pozostawić baniak samemu sobie i czekać ?

Pytanko jeszcze o to " coś "  na skale to pozytywne cholerstwo czy negatywne .

Pozdrawiam

IMG_20220728_161135.jpg

IMG_20220728_161139.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wziął i wyciągnął…😄

 

4 godziny temu, Siarkowski napisał:

czy pozostawić baniak samemu sobie i czekać ?

Wiem, że to wyzwanie, ale tak będzie najlepiej.

Wrzuć za parę dni jeszcze jedną kostkę i dolej trochę bakterii, oczywiście z umiarem. Masz doświadczenie w słodkim, więc wiesz, że co za dużo, to niezdrowo.

Dalej baw się mierzeniem No2, No3 i Po4. Zapisuj wyniki i porównuj. W końcu załapiesz o co chodzi.

A tą skałą z glonem się nie przejmuj, ona jeszcze kilka razy zmieni kolor, a jak nie, to wyczyszczą ją przyszłe zwierzęta.

Jak azotyny zaczną spadać, to wpuść ślimaki. Jeśli przeżyją, to kolejne niedrogie zwierzęta 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Raff2022 napisał:

No wziął i wyciągnął…😄

 

Wiem, że to wyzwanie, ale tak będzie najlepiej.

Wrzuć za parę dni jeszcze jedną kostkę i dolej trochę bakterii, oczywiście z umiarem. Masz doświadczenie w słodkim, więc wiesz, że co za dużo, to niezdrowo.

Dalej baw się mierzeniem No2, No3 i Po4. Zapisuj wyniki i porównuj. W końcu załapiesz o co chodzi.

A tą skałą z glonem się nie przejmuj, ona jeszcze kilka razy zmieni kolor, a jak nie, to wyczyszczą ją przyszłe zwierzęta.

Jak azotyny zaczną spadać, to wpuść ślimaki. Jeśli przeżyją, to kolejne niedrogie zwierzęta 

Hahahaha  no wyciągnąłem z ciekawości....... A tak całkiem poważnie dzięki wielkie za poradę. Poczekam kilka dni zrobię testy i się odezwę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest dobrze. Po wrzuceniu dwóch kostek NO2 spadło do 0,1. Poczekam jeszcze parę dni i zobaczę co dalej ewentualnie dorzucę jeszcze jedną. Dzięki Raff2022.

Problem natomiast mam z temperaturą . W dni upalne sięga 28 stopni. Jaką optymalna temperatura powinna być ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
38 minut temu, Siarkowski napisał:

Problem natomiast mam z temperaturą . W dni upalne sięga 28 stopni. Jaką optymalna temperatura powinna być ?

25 stopni.  Nie masz wentylatora by chłodził?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Ariel napisał:

25 stopni.  Nie masz wentylatora by chłodził?

Noooo nie, aneks kuchenny robi swoje i temperatura szaleje :( Pewnie w zimie będzie ok :) jakie wentylatory polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 godziny temu, Siarkowski napisał:

Noooo nie, aneks kuchenny robi swoje i temperatura szaleje :( Pewnie w zimie będzie ok :) jakie wentylatory polecasz?

Ciche 😁

Ciężko doradzić,  bo jeden kupi na allegro zwykły pokojowy z klipsem i jest zadowolony,  a inny szuka czegoś ładnego i firmowego , jeszcze inny zrobi sobie sam z dużych wiatraków komputerowych i zasilacza i ma ciszę.  

Miałem jbl , i jeszcze jakiś podobny to strasznie głośne były. 

Aqua medic i grotech chodzą podobnie i ciche nie są .

Ponoć ghl są dobre , ale nie miałem.  

U mnie w tym roku włączył się tylko raz na 2 godziny i tak do tej pory nic .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×