Skocz do zawartości
Siarkowski

belka Odyssea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie. Przez ten czas zgromadziłem praktycznie cały osprzęt z paroma wyjątkami. Pod koniec czerwca lub w połowie lipca chciałbym w końcu wystartować z baniakiem. Jak wspominałem wcześniej mam zbiornik 400 L. co nie napawa mnie zbytnim optymizmem w związku z ponoszonymi kosztami : ) - został po akwarystyce słodkowodnej. Przewertowałem forum i mam jeden dylemat związany ze skałą. Są zwolennicy i przeciwnicy zarówno  suchej jak i żywej skały, każdy ma inne doświadczenia z tym materiałem. Na start kupiłem 3 opakowania żywego piasku  - Aquaforest af bio sand  7,5 kg. o granulacji 0,5 - 1,5 mm. - myślę o cienkiej warstwie piasku. Problematyczny jest jednak temat skały ze względu na wielkości baniaka i związanymi z tym kosztami. Bynajmniej nie chodzi mi o to aby to były jakieś  półśrodki bo z własnego doświadczenia wiem że co tanie to drogie jak z resztą mówi stare porzekadło. Bazując na waszym doświadczeniu chciałbym poprosić o informacje jak ten problem rozwiązać. Myślałem o 40 kg. i właśnie jak ją dobrać:

- tylko żywa 

- tylko sucha

-50/50

Gdyby w grę wchodziła sucha skała proszę o informację jaką firmę polecacie.

Wiem że to odległy temat ale mam jeszcze pytanie związane z obsadą zbiornika. Ma to być podstawowe i  proste w utrzymaniu życie dla typowego laika. Chciałbym wystartować bez odpieniacza białek i wiem że odsada musi być ograniczona. Jakie gatunki proponujecie i jaką ilość uwzględniając w tym bezkręgowce.

Dziękuję, pozdrawiam i życzę miłego popołudnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Startowałem na żywej, marco rocks, jak i konstrukcji skalnej i jedynie na tej drugiej były problemy, ale myślę, że bardziej z mojej winy. Teraz ma konstrukcję skalną robioną na zamówienie od seafrags. Czy polecam?Trzeba ich mocno pilnować by zrobili to co chcesz konkretnie. Mój projekt różnił się od zamówionego i powinienem reklamować, ale...nie chciało mi się już dłużej czekać, a że byłem akurat przejazdem w Wa-wie, to odebrałem. Plus takiej konstrukcji względem poukładanych kawałków, to przede wszystkim praktycznie całe dno dostępne, czyli wizualnie pozorna lekkość konstrukcji(jest ciężka), łatwość dostępu do każdego zakamarka w akwarium, prostota w utrzymaniu czystości, dostęp czyścikiem w każde miejsce szkła, także tylnej szyby( mam tam czyścik przyczepiony do cienkiej rurki PVC na prostym, łamanym połączeniu).  zawsze miałem piasek NATURE'S OCEAN BIO ACTIVE - NATURAL WHITE, teraz z obsadą czyścicieli: jeżowiec piaskowy, rozgwiazda, parka babek, masa ślimaków nassarius i fajnie to działa. Po szybach i skałach pomykają trochusy. Turbo nie chciałem, bo lubią wszędzie się pchać, a ja mam(z racji zamysłu obsady) już cztery cyrkulatory, a pewnie jeszcze jakiś dojdzie. 

 

IMG_20210730_071239.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aranżacja bajeczna aż boję się zapytać o cenę .Jednak kusi mnie marco rocks ze względu na zasoby portfela. Jakie problemy miałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja kupiłem okazyjnie ceramikę od aquaperfect facet się rozmyślił i kupił suchą skałę 20220515_150923.thumb.jpg.e0e68f45e78d8fcb52f0c3e45846aed3.jpg

Jednak mam trochę za mały baniak I tak naprawdę muszą stać blisko siebie . Więc znów kupiłem inną i sam pokleilem Dutch reef rock ast 3 sztuki , na mój baniak starczy . Różnica jest taka , że ta pierwsza jest ciężka a ta druga bardzo leciutka . Dając ceramikę trzeba wziąć pod uwagę filtracje , bo znam baniaki tylko na skale bez ceramiki w sumpie i działają bez problemów i znam takie gdzie wszystko opiera się na siporaxie bo nie oszukujmy się skała ceramiczna ma to cement. Jak się startuje na jakiej skałę to również kwestia przygotowania . Ja tego nie robię więc fosforany są oddawane zawsze w akwarium,  ale jak komuś się nie spieszy i chce to może najpierw kupić wstawić do beczki i niech się kręci w solance , a dopiero później baniak stawiać.  Startowałem na żywej i było szybko i przyjemnie , na suchej używanej i około 5 miesięcy łąki,  ale samo przyszło i samo poszło . 

 

20220515_150930.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Siarkowski napisał:

Wiem że to odległy temat ale mam jeszcze pytanie związane z obsadą zbiornika. Ma to być podstawowe i  proste w utrzymaniu życie dla typowego laika.

Zobacz sobie temat 

swoją drogą @cichy, miał jedną z ładniejszych raf "na miękko" (szkoda, że już nie uczestniczy w forum)

Co do wyboru skały, jeśli zdecydowałeś się na Marco Rocks (sam takową posiadam) warto samemu wybrać się do sklepu, i powybierać najciekawsze i najlżejsze kawałki. Osobiście zalał bym ją solanką, "zaprawił" bakteriami na start i pokręcił w jakiejś beczce przez pewien czas, nim trafi do zbiornika.

Z konstrukcjami z cementu portlandzkiego, prócz ciężaru i siermiężnego (jak dla mnie) wyglądu, jest jeszcze występujący przez pewien czas, problem wysokiego KH

@woldi, może pokaż nowicjuszowi jak wygląda konstrukcja, w funkcjonującym już zbiorniku, nim podejmie decyzję co wybrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, Osmodeusz napisał:

Co do wyboru skały, jeśli zdecydowałeś się na Marco Rocks

W Polsce są nazwy i dla suchej skały,  w Berlinie w tych sklepach co byłem,  sucha to sucha , pomacasz zważysz i jest . Oczywiście mogę zamówić akurat pod tą nazwą , ale to i tak sucha . Odda fosfor , obrośnie glonem i potem będzie Ładna.  Dodatkowo tak jak wspomniałeś można przygotować,  pokręci się w pojemniku , kilka podmian i będzie super . 

Ceramika ma to do siebie że jest ciężka,  ale nie każda  , tą co mam w baniaku jest tak lekka , że kartofel jest na środku bo jest ciężki i stabilizuje całość ( kartofel = koralowiec sps spirobranchus giganteus ) . W dodatku oddaje Kh i Po4 . Zero właściwości filtracyjnych to standard w ceramicznych konstrukcjach jak dodać do tego cenę siporaxu , kulek maxspect czy innego pomocnego wynalazku w dużych ilościach wyjdzie Ładna sumka . Nie mówię że baniak pociągniesz bez ceramiki w sumpie bo tu zależy od obsady,  karmienia i wielu innych ,ale na pewno masz większe szanse .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, woldi napisał:

jeżowiec piaskowy, rozgwiazda, parka babek

Takie pytanko , w nowym zbiorniku je dajesz ? Bo jak babki da się wyżywić jeśli poświęci się trochę czasu to reszta jest ciężka do wyżywienia.  Możesz napisać jak udaje się tobie utrzymać w nowym baniaku te zwierzaki ? Zapytałem bo chciał bym mieć. 

Teraz, Osmodeusz napisał:

@Ariel, w moim odczuciu znów, ceramika to po prostu ceramika :biggrin:

dla przykładu https://skalaceramiczna.pl/wszystkieprodukty

Skala-Ceramiczna-D086_%5B1501%5D_480.jpg

 

a ulepy z cementu portlandzkiego, hmm - no kto co lubi, dla mnie osobiście dramat.

Tu @AnT, przerabiał różne możliwości i chyba najwięcej mógłby doradzić

Tylko są ludzie co mają rękę i z .... widły ulepią.  Dla laików takich jak ja to trzeba mieć podstawy , potem lat doświadczenia I można się bawić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można praktycznie i bez skały (bądź w minimalnej ilości), taki na przykład biotop karaibski

Ricordee, zoa, fotosyntetyczne gorgonie - i też będzie pięknie i biotopowo :good2:

post-48849-1262578485.jpg

https://www.nano-reef.com/forums/topic/220558-caribbean-gorgonians/

https://www.nano-reef.com/forums/topic/404610-billys-18g-caribbean-biotope-breakdown-complete/

https://www.nano-reef.com/forums/topic/318912-hypes-caribbean-bommie/#comments

8419042715_f52b0935db_c.jpg.5df73a9d996e

tu niestety sam musisz zdecydować, co chciałbyś mieć w swoim zbiorniku i jak ma on wyglądać - bo ma to być TWOJE akwarium

Przejrzyj tematy, może wklej foto zbiornika do którego chciałbyś dążyć ?

Bo jak sam widzisz każdy lubi co innego, i każdemu co innego się podoba

 

P.S.     i przemyśl kwestie odpieniacza, sam nie jestem użytkownikiem tego "ustrojstwa", ale też nie jestem użytkownikiem filtra RODI,

           więc jakby nie mi osądzać, ale na początek przygody z akwarystyką morską może okazać się zbawienny

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Siarkowski napisał:

Aranżacja bajeczna aż boję się zapytać o cenę .Jednak kusi mnie marco rocks ze względu na zasoby portfela. Jakie problemy miałeś?

800 mnie kosztowała, czyli spoko myślę, ale to było w połowie zeszłego roku. Z Marco rocka wyszedł kibel, ale tak jak pisałem z mojej winy przez słabą filtrację+ wysoką tmp., także tu nie jestem miarodajny 

@Osmodeusz o gustach ponoć się nie dyskutuje;) ja wybrałem konstrukcję tego typu, bo podobają mi się właśnie takie "grube gałęzie", które moim zdaniem znacznie lepiej imitują skałę niż te cienkie podstawki na kurzych nóżkach. Jest też oblepiona grysem koralowym co bardzo naturalnie wygląda.  Podbija kh podobno, ale u mnie tego nie zaobserwowałem tylko, że bardzo długo moczyłem(ponad 4 miesiące), bo przez inne sprawy mocno opóźnił mi się start baniaka. Konstrukcję zasiedlam małymi szczepkami lub pojedynczymi gałązkami, a nie całymi krzakami czy kolonii, bo zwyczajnie jara mnie akwarystyka i lubię obserwować jak rozwija się życie. Ja się spieszyć nie muszę. Przez to jest jeszcze pusto więc nie bardzo jest co pokazywać, a i na pokaz, czy w oczekiwaniu na poklask tego nie robię

Co do zwierząt czyszczących piasek, to nie widzę problemu. Przy dosyć sporym karmieniu+ od czasu do czasu wciskane żarełka w głąb piasku i rozgwiazda z sand dollarem rosną, są zdrowe i tłuściutkie. Babki jedzą mrożonki+ przesiewają piasek z resztek, nassariusy rzucają się na wszystko co im spadnie, a jeszcze w kolejce wieloszczety czekają. Wszystko ładnie współgra.

Filtrację na rollermacie, odpieniaczu(pracuje 12h/dzień), siporaxie+ dwa bloki maxspecta i jakoś idzie;). Więcej zabawy miałem ze światłem, bo to moje pierwsze ledy no i cyrkulacją z racji obsady( tu ciągła zabawa)

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, woldi napisał:

o gustach ponoć się nie dyskutuje;) ja wybrałem konstrukcję tego typu, bo podobają mi się właśnie takie "grube gałęzie"

Nie mam zamiaru dyskutować na ten temat, to tak mniej więcej jak -Wybór życiowej partnerki, jeden szuka długonogiej i szczupłej blondynki, a drugi takiej której nogi śmierdzą.

Każdego osobnicza sprawa, ale tu akurat pada konkretne pytanie - co wybrać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Osmodeusz napisał:

 

Każdego osobnicza sprawa, ale tu akurat pada konkretne pytanie - co wybrać ?

To już sam kolega @Siarkowski musi sobie odpowiedzieć. 

Gdybym chciał "gruzowisko" choćby nawet najbardziej uporządkowane;), to bym wybrał żywą skałę, a jeśli konstrukcję, to taką jak wybrałem. Grube gałęzie, dlaczego? Bo zamierzam na nich zrobić  trawnik, podkład pod wyżej, czy w górę rosnące korale. Każdy tworzy pod siebie, a przynajmniej powinien

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, woldi napisał:

Gdybym chciał "gruzowisko" choćby nawet najbardziej uporządkowane;), to bym wybrał żywą skałę, a jeśli konstrukcję, to taką jak wybrałem.

Istnieje opcja sklejenia konstrukcji, z nabytej skały i nie musi to być gruzowisko. 
Wszystko to kwestia zdolności, wyobraźni czy też wizji, budowanego zbiornika. 
Niestety jest w tym wyborze mały haczyk, zaplanowanie filtracji która to w przyszłości ogarnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Osmodeusz napisał:

Istnieje opcja sklejenia konstrukcji, z nabytej skały i nie musi to być gruzowisko. 
Wszystko to kwestia zdolności, wyobraźni czy też wizji, budowanego zbiornika. 
Niestety jest w tym wyborze mały haczyk, zaplanowanie filtracji która to w przyszłości ogarnie

Morał z tego taki że jak nie wydasz na skałę , to wydasz więcej na media . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Osmodeusz napisał:

Istnieje opcja sklejenia konstrukcji, z nabytej skały i nie musi to być gruzowisko. 

To taki skrót myślowy, czyli kawałki skały żywej czy suchej poukładane jakoś tam wedle uznania. Stworzenie już takiej konstrukcji podobnej np.do mojej na żywej skale to nie byłoby takie proste, a na pewno bardzo, ale to bardzo praco i czasochłonne.

A filtracja? Konstrukcja, obsada wszystko trzeba wziąć pod uwagę, ale też i wszystko jest do ogarnięcia no chyba, że fundusze ograniczają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Konstrukcja którą posiadasz, to tzw. „bieda wersja” z przepisu Panów z Garf Agrocreate, które to tworzyli na początku lat 2000, gdzie mieszali właśnie m.in. cement wapienny - piasek - gruz koralowy i gruboziarnistą sól (nawiasem mówiąc, wiesz co zostało użyte wewnątrz, jako „stelaż” tej konstrukcji?)

I teraz, poszukaj w sieci (chyba, że uważasz to za bezsensowne) lub popytaj, jakie konsekwencje w dłuższej perspektywie czasu, niesie za sobą użycie tak dużej ilości cementu, w akwarium morskim.

Tyle w temacie

 

@Siarkowski, zmaga się z konkretnym dylematem, otóż ...

W dniu 29.05.2022 o 14:09, Siarkowski napisał:

Problematyczny jest jednak temat skały ze względu na wielkości baniaka i związanymi z tym kosztami. Bynajmniej nie chodzi mi o to aby to były jakieś  półśrodki bo z własnego doświadczenia wiem że co tanie to drogie jak z resztą mówi stare porzekadło. Bazując na waszym doświadczeniu chciałbym poprosić o informacje jak ten problem rozwiązać. Myślałem o 40 kg. i właśnie jak ją dobrać:

powinien być świadomy od początku, że wybór czy to skały żywej, suchej, konstrukcji cementowej, szklanej, żywicznej, ceramicznej itp.

niesie za sobą pewne konsekwencje, czy to w przyszłości czy na starcie. Przedstawianie swojej wizji w stylu "ja wybrałem - bo mi się podoba", nie wspominając o minusach takiego rozwiązania, rodzi późniejsze tematy w stylu - POMOCY nie wiem co się stało.

Niestety jak widać wciąż ...

„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani”

Mark Twain 

:drinks:

P.S.   Na marginesie, standardowy skład Cementu portlandzkiego 

20% masy klinkieru, brownmilleryt, związek tlenku wapnia, tlenku glinu i tlenku żelaza (III) (ok. 10% masy klinkieru), glinian trójwapniowy (ok. 10% masy klinkieru) oraz inne związki glinu, wapnia i magnezu.

Po zmieszaniu z wodą tlenek wapnia wytwarza wodorotlenek wapnia lub też inaczej „wapno gaszone” jest to wysoce żrący materiał,  z czasem ta wartość spada i ostatecznie znika całkowicie, gdy cement osiąga „szczytową twardość”, ponieważ cement twardnieje z upływem czasu (w zależności od użytej masy)

Jako, że jest materiałem silnie zasadowym, wpływa on na poziom KH - PH w wodzie morskiej, stąd też zalecenie do wcześniejszego moczenia poza zbiornikiem głównym

 

Co do samego aquascapingu na bazie np. suchej skały, również masa tego w sieci

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że moim pytaniem wzbudziłem żywą dyskusję i o to mi chodziło. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie się moim tematem i dostarczenie kolejnej porcji wiedzy. Rozważając wszystkie za i przeciw dochodzę do wniosku, że lepiej kupić żywą skałę. Może mniej niż planowałem ze względu na cenę, ale z czasem będę dokładał cegiełkę po cegiełce. Mieszkam w Krakowie i będę chciał się wybrać do Zabrza do     eRybki  mają w miarę rozsądną cenę.

https://erybka.pl/product-pol-771-Zywa-skala-Odgazowana.html

Czy ktoś był i czy polecacie. Chyba że w mojej okolicy znacie jakiegoś zaufanego dostawcę.

Dzięki serdeczne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jeszcze tak podpowiem , trochę zaoszczędzisz  , trochę dłużej poczekasz kup dobrej jakości suchą trochę mniej niż potrzebujesz , dokup żywej i poklej . W gruncie rzeczy nie tak trudno . Mokra wystawiona na powietrze tak szybko nie wysycha i nie obumiera . Wiertarka z dobrym wiertłem,  młotek,  dłuto.  Może być rurka PCV i trytytki można cuda wymyślać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×