Skocz do zawartości
Aquaman

Projekt Aquaman

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie na zdjęciu wygląda jak Valonia :D Po prostu aparat coś uchwycił.

Dzięki @Ariel. Wrzucę więcej ślimaków. Chciałem dokupić kraba ale właśnie przeczytałem, że niektóre przewracają szczepki korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mogę sobie poradzić z tym zielonym dywanem? Wiadomo... Akwarium świeże i glony to normalna rzecz. Ale już dawno powinny schodzic a ich jest coraz więcej. Miesiąc się mecze z nimi. Wyrywam, szczotkuje skałę ale na drugi dzień ich jest tyle samo. Świece 8 godzin. Dwoma świetlówkami całe 8 + 4 świetlówki po południu (4 godziny - 3 niebieskie 1 biała). NO3 mierzyłem i jest 5.

Jutro mają przyjść nowe korale a tu tyle zielska. Planuję dokupić kilka ślimaków turbo i jeszcze jakieś większe trochusy/nassariusy . Do tego jakiegoś jeżowca. Węgiel aktywny i dokupić bakterie special Blend bo mam tylko stability. 

Jakies propozycje? Czekanie raczej nic nie daje. Czas działać :D

IMG_20220427_050326.thumb.jpg.a7e49cc956f345cdf8adf6687d582142.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Aquaman

A mówiłeś, że raczej "łąki" nie będzie :D

 

Dojrzewanie na suchej skale, to co innego niż na skale żywej i trwa też o wiele dłużej - niestety.

Pierwsza sprawa (moim zdaniem), to błąd spowodowany świeceniem już na początku cyklu, nim jeszcze bakterie zdołały "skolonizować" skałę.

Druga sprawa, to jakie bakterie będziesz lał na początku nie ma największego znaczenia, gdyż interesują nas jedynie te z rodzajów Nitrobacter oraz Nitrospira, gdyż to one są odpowiedzialne za cykl nitryfikacyjny.

i czy to będzie Tropical Bacto Activ, JBL Denitrol czy inne za "myljon dolców", jeden ....

Tu może, taka mądra definicja trochę Ci rozjaśni...

Bakterie nitryfikacyjne

Nitrozobakterie, zwane również bakteriami utleniającymi amoniak (AOB – ang. ammonia oxidizing bacteria), odpowiedzialne są za pierwszy etap reakcji nitryfikacji, polegający na utlenianiu jonów amonowych (NH₄⁺) do jonów azotanowych (III) (NO₂⁻). Do tej grupy bakterii zaliczane są samożywne (chemoautotroficzne) bakterie tlenowe  z rodzajów Nitrosomonas, Nitrococcus oraz Nitrosospira.

Nitrobakterie, zwane również bakteriami utleniającymi jony azotanowe (III) (NOB – ang. nitrite-oxidizing bacteria), odpowiedzialne są za drugi etap reakcji nitryfikacji, polegający na utlenianiu jonów azotanowych (III) (NO₂⁻) do jonów azotanowych (V) (NO₃⁻). Do tej grupy bakterii zaliczane są samożywne (chemoautotroficzne) bakterie tlenowe  z rodzajów Nitrobacter oraz Nitrospira.

Bakterie nitryfikujące są bakteriami kolonijnymi, nie tworzącymi form przetrwalnikowych. Występują powszechnie w glebie, oborniku, wodach słodkich i morskich. Są obligatoryjnymi chemolitoautotrofami, ich źródłem energii jest energia chemiczna powstająca podczas utleniania jonów amonowych bądź azotanowych (III), donorem elektronów jest związek nieorganiczny, natomiast źródło węgla stanowi dwutlenek węgla.

Także jak sam widzisz, samo dozowanie bakterii (choćby nitryfikacyjnych) niewiele zmieni, bez źródła amoniaku - i tu lepszym pomysłem jest wpuszczenie jakiegoś "rybersa" - może "glonojada" który powinien być zadowolony z zastanej sytuacji, niż dokładanie nowych koralowców.

Podrzuconego filmiku, z BRS - też nie oglądałeś ?!

Ślimaki typu  Nassarius, to typowi detrytusożercy, do tego żyjący w piasku - przy glonach pomogą niewiele, padną z głodu prędzej.

I testy - w tej chwili, nie ma sensu mierzyć takich parametrów jak NO3 czy PO4, na pierwszy rzut oka widać że są.

I czytaj, fora dziś niestety, to już nie do końca najlepsza lektura na start w tym hobby

Tak ja to widzę, może ktoś z większym doświadczeniem coś podpowie.

Także powodzenia, najgorsze jeszcze przed Tobą

 

P.S.

   Tu temat Beaty, https://aqua-reef.pl/topic/15015-akwarium-95l-60x45x40/ tam też rad sporo było.

Z „jutuba” to możesz sobie Seba, posłuchać https://m.youtube.com/user/sebholcer/videos

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skała swoje musi oddać.  Mi w przypadku łąki pomogła żywa skała,  po miesiącu się unormowało.  Jednak jak startowałem na suchej z odzysku 6 miesięcy,  łąki na 30 cm bo po pewnym czasie olałem czyszczenie,  bakterie lałem w dużo większych ilościach niż zaleca producent.  Nosariusy dokarmiałam,  moim zdaniem problemem nie jest do końca światło,  tylko po4 które oddaje skała , ja lubię glony , co prawda nie wszystkie , ale są interesuje , warto poczytać i dowiedzieć się co lubią .  Można oczywiście podnieść no3 , ale będzie w słupie wody a nie w skale. Zwierzaki lubiące glony będą zadowolone . A tematy to stare były fajne , nowe no powiedzmy 65W na 240l brutto , starczy 😤😥😛😥 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Osmodeusz no pomyliłem się z tą "łąką"... I to grubo hehe :D Bo czytałem właśnie gdzieś, że na suchej skale przebiega wszystko delikatnie. U mnie się chyba nie sprawdza. Tak jak pisałeś - dużo czytam. Zawsze staram się wyszukać na dany temat jak najwięcej. Ale na forach im więcej ludzi tym więcej opinii/pomysłów. Nie wiadomo już kogo słuchać :D

Filmik oglądałem ale nie wszystko właśnie zrozumiałem. Trochę angola się pozapominało 😂

 

 

@Ariel mam trochę żywej. Ostatnio nawet dorzuciłem takie "gałązki" z innego zbiornika. Bardziej myślałem żeby zbić NO3 a nie podnosić :D PO4 mam 0. Ale tak jak mówię. Za dużo bzur w necie wypisują... Trzeba chyba uczyć się na własnych błędach.

Nie zostaje nic innego jak kupić glonożerców i niech się bawią :D

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, Aquaman napisał:

Zawsze staram się wyszukać na dany temat jak najwięcej. Ale na forach im więcej ludzi tym więcej opinii/pomysłów. Nie wiadomo już kogo słuchać :D

Dlatego staraj się szukać info. np. bardziej sprawdzonych (opracowań naukowych), język w dzisiejszych czasach praktycznie nie jest przeszkodą, każdą stronę można przetłumaczyć, przy pomocy chociażby przeglądarki internetowej.

I teraz spróbuj, się dowiedzieć jakie organizmy skorzystają jako pierwsze, jeśli zafundujesz im taką "ucztę" w akwarium na tym etapie

Ogólnie planuję dokupić Jod I chyba Stront bo tak mi polecono. Jest może jakiś preparat który zawiera te pierwiastki i kilka innych (taki suplement) żeby nie musieć tego lać oddzielnie ? Widziałem coś z Seachem ale brak opinii. Do tego też Amino Mix. 

i dlaczego będą to glony :rolleyes:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

i będą to glony :rolleyes:

 

Fakt nie pomyślałem, że tym sposobem mogę dokarmić te paskudstwo 😂

A Ty co byś teraz zrobił na moim miejscu? Co polecasz? 

 

Poczytałem jakieś blogi... Jest niby kilka sposobów. Stworzenie zagrożenia - czyli korale i glonożercy. Zmniejszenie światła (i tak świece wg mnie krótko). Zmniejszenie fosforanów i azotanów (NO3-5, PO4-0).

Edytowane przez Aquaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Aquaman napisał:

co byś teraz zrobił na moim miejscu? 

Nic, to hobby dla cierpliwych.

Dobrym pomysłem jest dodanie glonożerców, nie najlepszym koralowców twardych (ale już się stało)

Jak ognia unikał bym rad typu - "dodaj więcej koralowców i ogranicz światło" - trochę dziwne chyba ?

Z parametrami typu NO3,PO4 - nie próbuj walczyć, daj czas temu zbiornikowi na ustabilizowanie się, w przeciwnym razie będzie to niekończąca się walka.

Z parametrów które mnie by interesowały, to zasolenie i PH

Takie moje zdanie.

P.S.   Forsę którą masz zamiar "utopić" na starcie, w suplementach - aminokwasach czy innych strongach

zainwestowałbym w dobrą książkę (ale ja starej daty jestem) i masz wiedzę (również na potem) pod ręką

np. Baumeister Werner "Akwarystyka morska", "The Reef Aquarium "J. Charles Delbeek, Julian Sprung

 

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Nic, to hobby dla cierpliwych.

Dobrym pomysłem jest dodanie glonożerców, nie najlepszym koralowców twardych (ale już się stało)

Jak ognia unikał bym rad typu - "dodaj więcej koralowców i ogranicz światło" - trochę dziwne chyba ?

Z parametrami typu NO3,PO4 - nie próbuj walczyć, daj czas temu zbiornikowi na ustabilizowanie się, w przeciwnym razie będzie to niekończąca się walka.

Z parametrów które mnie by interesowały, to zasolenie i PH

Takie moje zdanie.

P.S.   Forsę którą masz zamiar "utopić" na starcie, w suplementach - aminokwasach czy innych strongach

zainwestowałbym w dobrą książkę (ale ja starej daty jestem) i masz wiedzę (również na potem) pod ręką

np. Baumeister Werner "Akwarystyka morska", "The Reef Aquarium "J. Charles Delbeek, Julian Sprung

 

 

 

Skorzystam z Twoich rad. Ogólnie nie jestem za suplementowaniem czegokolwiek bo to jest jak ze wszystkim w marketach. Wszystko wcisną :)

PH mam praktycznie 7.8-8.0. Chyba prawidłowe?

Zasolenie 1.025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Jak ognia unikał bym rad typu - "dodaj więcej koralowców i ogranicz światło" - trochę dziwne chyba ?

 

Najgorsze jest to, że właśnie takich "pseudo rad" jest najwięcej... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jakie chcesz mieć korale w takie idź od razu . 

Nie że najpierw miękkie plus zoa , a potem wymian na lps lub sps -docelowo . 

Dwa razy wydasz kasę i czas . 

 

44 minuty temu, Aquaman napisał:

Najgorsze jest to, że właśnie takich "pseudo rad" jest najwięcej... 

 

Teraz się nie mówi ,że uczymy się na błędach tylko .... 

"Dajmy każdemu się wyślizgać na własnym " :bunny:

I tak musi sam sobie ustalić i co potrzebuje jego zbiornik .

Jak tu napisać własną książkę o swoim akwa  . :ru:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AnT napisał:

I jakie chcesz mieć korale w takie idź od razu . 

Nie że najpierw miękkie plus zoa , a potem wymian na lps lub sps -docelowo . 

 

Ogólnie chciałem tylko miękkie i LPS-y. Tak wyszło, że SPS się trafił bo kupiłem w pakiecie. 

 

2 godziny temu, AnT napisał:

 

Teraz się nie mówi ,że uczymy się na błędach tylko .... 

"Dajmy każdemu się wyślizgać na własnym " :bunny:

 

Bo teraz każdy jest "fachowcem" :D Wciskają jakieś porady gdzie wyczytali lub źle zrozumieli. A nowicjusz (jak Ja :D) to wszystko czyta i łyka jak pelikan...

Także wyjdzie na to że.... Człowiek uczy się na błędach 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytać - Takie 

Ale 

Zrozumieniem 😉

Sps i zoa = poparzone stopy przy sps.

Jak się rozplenią po skalę . 

Dużo jest połączeń które się wzajemnie tłuką . 

Z niekorzyscia dla akwarium i hobbysty  .

Ale sam dojjdziesz do tego też. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Aquaman napisał:

nowicjusz (jak Ja :D) to wszystko czyta i łyka jak pelikan...

na PW masz, literaturę - możesz czytać i łykać, czy jak tam wolisz

Uwierz, że będzie Ci łatwiej - wiem że dość staroświecki sposób zdobywania wiedzy...

ale ja i wielu moich kolegów, tak właśnie zaczynało

Powodzenia

5 godzin temu, AnT napisał:

"Dajmy każdemu się wyślizgać na własnym " :bunny:

I racja, tylko czasami szkoda żeby się tak wypie... lić już na starcie.

Wiem co powiesz @AnT, bo potem podziękuje jak to już paru "asów" zrobiło?

:D

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja tak tylko dodam , masz Po4 i nie jest tak jak podpowiadają testy . To bzdura, glony ciągną ze skały.  Postaw cały system pod to co chcesz mieć w baniaku . U mnie trochę ciężko,  bo powinienem mieć kilka akwarji.  I cierpliwości , miesiąc z zieleniną to nie długo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótka aktualizacja. 

Parametry wszystkie stabilne. 

Glony - skały całe pokryte ale widzę, że robią się brązowe. To chyba dobry znak? 

Do akwarium doszło kilka trochusów i tectusów, 3 krewetki na aiptasie, Salarias faciatus i Midas (mega rybka, super ubarwiona). Dobrze, że kupiłem dzień przed siatkę z red sea bo Midas po wpuszczeniu do akwarium zaczął wyskakiwać :DNa razie rybki żyją ze sobą w zgodzie. Uchwyce je jakoś to wrzucę fotki. 

IMG_20220513_170221.thumb.jpg.3da51863dc3ebbfd762b3d82e1b894b8.jpgIMG_20220513_170155.thumb.jpg.106cc9ebaeef0196e68d182590133fc2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zapomniałeś wspomnieć …

Dorzuciłem po 500ml węgla aktywnego i zeolitu.

oj będzie ciekawie (chyba nie do końca przemyślałeś tą decyzję)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×