Skocz do zawartości
Dariusz68

Prośba o pomoc przy założeniu nowego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszych słowach mojego postu chciałbym się przywitać i pozdrowić entuzjastów akwarystyki. Jeżeli chodzi o moje doświadczenia związane z akwarystyką to mam jedynie w zakresie słodkowodnej.  Cały czas chodziło mi po głowie założenie morskiego ale na drodze zawsze coś stawało. Nadszedł więc czas aby przełamać wszelkie przeciwności aczkolwiek nie do końca. 😀 Mam ograniczenia co do wielkości zbiornika a mianowicie:

- szerokość max 44 cm. 

- długość albo 97cm albo 115cm 

- wysokość 45-50 cm

wiem że filtracja będzie oparta na panelu filtracyjnym, moje pytanie gdzie go umiejscowić (w grę wchodzi prawy bok lub tył)  i jakiej wielkości ma być wykonany. 

Wiem że w panelu chciałbym zamontować odpieniacz np. Tunze 9004 lub coś podobnego, grzałkę pompę.

 

Moja prośba o podpowiedź jak zaplanować panel jakich rozmiarów, jak podzielony na ile komór, jakie wysokości od góry i dna. 

Czytałem wiele postów na tym forum oraz innych ale już sam się gubię. W Was cała nadzieja bo lepiej komuś doradzić prowadząc już zbiornik niż teoretyzować, obawiam się że źle dobrane wielkości poszczególnych komór, złe wysokości spływów odbiją się na trudniejszym prowadzeniu zbiornika.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Dariusz68 napisał:

- szerokość max 44 cm. 

- długość albo 97cm albo 115cm 

- wysokość 45-50 cm

wiem że filtracja będzie oparta na panelu filtracyjnym, moje pytanie gdzie go umiejscowić (w grę wchodzi prawy bok lub tył)  i jakiej wielkości ma być wykonany. 

 

w podobnym rozmiarze Nuvo Fusion PENINSULA 20 (nie wiem czy jeszcze dostępne)

  • WYMIARY 30,4 x 76 x 33 cm / szer x l x wys
  • Polerowane
  • Diamentowa polerka krawędziowa
  • Czarny silikon

Nuvo Fusion PENINSULA 20- aquarium + pump (75 L)

może na tym zestawie uda się odwzorować, Twoje wyobrażenie przyszłego zbiornika ?

https://www.youtube.com/watch?v=5i9SsVBmdQI

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Nie za bardzo chodziło mi o taką informację. Moje wyobrażenie o zbiorniku jakieś mam potrzebuję tylko porady pod względem technicznym gdyż jestem w trakcie zamawiana zbiornika. Tak jak podałem w pierwszym poście są dwie ewentualności. Po pierwsze szerokość nie może ulec zmianie tj. 44 cm. Po drugie wysokość przyjąłem w granicach 45-50 cm ale tu nie ma żadnej przeszkody w modyfikacji tego rozmiaru. Jeżeli chodzi o długość to są dwie opcje ale sądzę że będzie to 115 cm. 

czyli reasumując że zbiornik będzie miał długość 115 szerokość 44 i wysokość 45 to zastanawiam się nad umiejscowieniem panelu czy na tylnej ścianie czy na bocznej, Przeciw tylnej przemawia co pozostanie ze zbiornika gdyż odejmując szerokość szkła 8 mm oraz grubość szkła panelu 5 mm to pozostanie  309 mm.

Patrząc na rysunek od lewej strony 

- zrzut z odpieniaczem o grzałką

- media

- pompa obiegowa

- zbiornik na dolewkę. 

 

Boję się że te 31 cm szerokości będzie mało dlatego pytam bo ktoś może prowadzi tą solniczkę i może podpowiedzieć czy jest ok.

 

Panel tylny.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Dariusz68 napisał:

Boję się że te 31 cm szerokości będzie mało

To bardzo mało jak na zbiornik morski, musisz pamiętać że słona woda skraca perspektywę. 
Pomijając fakt, tak małej szerokości, panel na tylnej szybie, przy tej długości, będzie dość ciężki w obsłudze.

Osobiście umieścił bym panel, na krótszym boku, jedno (max. dwu) komorowy. Dlatego też jako przykład wskazałem na zbiornik Nuvo Fusion

ale może... 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za informację. Też właśnie się tego bałem że mała głębia do tylnej szyby pozostanie i bardziej teraz myślę o bocznym panelu. 

Myślałem aby zrobić panel o szerokości 20 cm.  Jak skończę rysunek bo sprawdzam wymiary poszczególnych elementów tj. odpieniacza i pompy obiegowej to wrzucę do sprawdzenia. 

panel-boczny-_1_.thumb.jpg.ec7ee13c10e5b4499cbadf2ccd2586e0.jpg

Edytowane przez Dariusz68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij w moj temat

Tez mam zbiornik na panelu 100x40x40 na bocznej sciance

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałem kostkę z panelem na tylnej ścianie i główny zbiornik miał przez to 38 cm głębokości. Była masakra. Ani coś ustawić ,przestrzeni tylko na dwie rybki. Ja bym na twoim miejscu zlikwidował ten panel, zamontował reefpaca Tunze do 250 litrów plus filtr kaskadowy tylko na media i finito. Dodatkowo bym zrobił 115cm dł. na 70 wysokości i 45  cm  głębokości. Uzyskasz efekt ściany wody . Panel masz mieć z boku i chyba ,że go zasłonisz bo efektownie nie będzie wyglądało. Jeszcze na początku panela komora z odpieniaczem. Ja bym to odwrucił. Odpieniacz z tyłu a powrut z przodu.

Edytowane przez romanxx2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×