Skocz do zawartości
Gość

Glony zielone / nitkowate / algi nori / i to co jedzą ślimaki .

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Pytanko brzmi jak utrzymać wysoki porost glonów nitkowatych w baniaku i nie chodzi o wysokie No3 i Po4 . Tylko dość niskie wartości a mimo to by dobrze rosły a te niskie to tak No3 25 . Problemem jest , że potrzebne mi są i zazwyczaj same ustępują , a nie powinny w moim pomyśle . 

I drugie pytanie , bo nigdzie nie znalazłem . Da się kupić algi nori dohodowli ? Bo tylko widzę już przetworzone . A przydały by się żywe do dalszej hodowli . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
29 minut temu, Beti napisał:

Tak jak na NR, kontrola żelazo, potas bardzo ważne w refugium.

Znasz w miarę wiarygodne testy kropelkowe ? Bo z tego co wiem to lipa , robię testy w zoologu , ale im nie wieże tylko to jakiś punkt odniesienia  dla mnie . Icp mogę robić nie jest to problem , tylko przydało by się mieć coś w domu , by mieć większą kontrole .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Ariel napisał:

Znasz w miarę wiarygodne testy kropelkowe ? Bo z tego co wiem to lipa , robię testy w zoologu , ale im nie wieże tylko to jakiś punkt odniesienia  dla mnie . Icp mogę robić nie jest to problem , tylko przydało by się mieć coś w domu , by mieć większą kontrole .

Hanka lub icp, triton tego typu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Icp będę robił , w chanke zainwestuje jeśli polecasz . Musi być coś pewnego , by królików nie ubić . Dodatkowa pompa dozująca i ciemne wężyki też mam w planie .

Dzieki za podpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 15.12.2021 o 17:12, Ariel napisał:

Da się kupić algi nori dohodowli ? Bo tylko widzę już przetworzone . A przydały by się żywe do dalszej hodowli .

@Ariel Algi Nori to bardzo ogólnikowe pojęcie

Najprościej ujmując to japońska nazwa określająca różne gatunki jadalnych wodorostów, najczęściej z rodzaju Porphyra z gromady krasnorostów, najlepiej znana i najczęściej stosowana jest szkarłatnica delikatna znana jako asakusa-nori. 

W tzw. karmówkach dla ryb roślinożernych, pod nazwą Nori znajdują się np. Palmaria Palmata (Dulse), Porphyra umbilicalis, Ulva, Laminaria digitata, Saccharina latissima 

w większości to "potężne rośliny - będzie ciężko zdobyć je żywe, a do tego utrzymać w zbiorniku

Ale można próbować :whistling:

bo... takie hobby

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Osmodeusz napisał:

@Ariel Algi Nori to bardzo ogónikowe pojęcie

Najprościej ujmując to japońska nazwa określająca różne gatunki jadalnych wodorostów, najczęściej z rodzaju Porphyra z gromady krasnorostów, najlepiej znana i najczęściej stosowana jest szkarłatnica delikatna znana jako asakusa-nori. 

W tzw. karmówkach dla ryb roślinożernych, pod nazwą Nori znajdują się np. Palmaria Palmata (Dulse), Porphyra umbilicalis, Ulva, Laminaria digitata, Saccharina latissima 

w większości to "potężne rośliny - będzie ciężko zdobyć je żywe, a do tego utrzymać w zbiorniku

Ale można próbować :whistling:

Wiem , przez to co szukam wyświetla na fotach co innego . Pewnie widziałeś wodorosty w zalewie szczecińskim ( jezioro dąbie ) je też chce . Tylko to dopiero zielsko i nie wiem czy uda mi się pozyskać szczepkę i przeprowadzić kwarantannę , oraz zmianę zasolenia . Ale rosną nie tylko u nas .

Nazwy bardzo mi się przydadzą , dzięki za pomoc . 
szukałem też świeżych ( nie przetworzonych ) ale się nie dostanie . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Glony których szukasz, tworzą takie właśnie podwodne lasy - np. Alaria esculenta zwana w sklepach ze zdrową żywnością Wakame

https://seaweedsolutions.com/winged-kelp-wakame-alaria-esculenta

i może jako karmówka, w takich sklepach szukaj np. https://asthon.pl/produkt/alg-wakame/ (osobiście z takich sklepów korzystam, i ... no nieważne:good2:)

Co do hodowli w akwarium, no nie pomogę - wiem tyle co przeczytam :ru:

szczegóły na PW

a0.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Beti napisał:

Tak jak na NR, kontrola żelazo, potas bardzo ważne w refugium.

Znasz inną na potas nisz hanna 96750 ? 

18 minut temu, Osmodeusz napisał:

Co do hodowli w akwarium, no nie pomogę - wiem tyle co przeczytam :ru:

To tak jak ja i nie jest problemem postawić baniak , ale dojść do ładu w poszczególnych glonach . Na tyle stron co przeczytałem każda się różni zwłaszcza poziomem No3 i to mnie zastanawia . Bo miałem jeden glon i mimo trzymania się zasad z naszych forum i niemieckich padł . A na amerykańskich pisze jak byk minimum 25 a odpowiednie jeśli pada 50 . Im więcej czytam tym bardziej głupi jestem , ale staram się to ogarnąć i będę trzymał wyższe No3 . 
Ps: jak ja bym chciał mieć taki las .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, Ariel napisał:

Pytanko brzmi jak utrzymać wysoki porost glonów nitkowatych w baniaku i nie chodzi o wysokie No3 i Po4 . Tylko dość niskie wartości a mimo to by dobrze rosły a te niskie to tak No3 25 . Problemem jest , że potrzebne mi są i zazwyczaj same ustępują , a nie powinny w moim pomyśle .

Tu już „niesie mnie fantazja”, nie jest przypadkiem tak, że utrzymując makroglony (glony wyższe) praktycznie niwelujesz do zera występowanie glonów nitkowatych ?

I ile by nie „szutrować” do tego zbiornika mikro/makroelementów itp. To w pierwszej kolejności, spożytkują je glony wyższe ?

Do tego dochodzi jeszcze refugium. Hmm, no temat dla mnie ciekawy, bo zielony w nim jestem - jak glon😜 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
43 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Tu już „niesie mnie fantazja”, nie jest przypadkiem tak, że utrzymując makroglony (glony wyższe) praktycznie niwelujesz do zera występowanie glonów nitkowatych ?

I ile by nie „szutrować” do tego zbiornika mikro/makroelementów itp. To w pierwszej kolejności, spożytkują je glony wyższe ?

Do tego dochodzi jeszcze refugium. Hmm, no temat dla mnie ciekawy, bo zielony w nim jestem - jak glon😜 

Teoretycznie masz racje i też o tym myślałem , za to łatwiej mi jest kontrolować co leje do baniaki i ile , bo jak przegnę to glony sobie z tym radzą . Można by się zastanowić nad wstawieniem skały suchej do baniaka i co jakiś czas ją wyciągać na dzień lub dwa i wstawiać z powrotem . Powinno to zapewnić ciągłe dojrzewanie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Ariel napisał:

Powinno to zapewnić ciągłe dojrzewanie 

A co za tym idzie destabilizację zbiornika ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

A co za tym idzie destabilizację zbiornika ?!

😓

narazie próbuje normalnie prowadzić baniak . Coś wymyślę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 16.12.2021 o 11:57, Osmodeusz napisał:

A co za tym idzie destabilizację zbiornika ?!

Dzięki 😁 

Ps : trochę czytania , trochę PW i olśnienie . 
A kto każe ten syfek do głównego każe wsadzać 😉. Cześć w sumpie , a takie cuda osobno , tu się jeszcze kłania słodkie , ale naprawdę dzięki za przemyślenia i podpowiedzi . 
PS: dolcie haddoni opier… , tylko musi być większy . Jutro podłączam dozująca pod kilka specyfików ( mieszanych ) na czarnym wężyku . A po nowym roku szukanie małego baniaka . 😎
Jeszcze jedno dla niektórych glonów No3 wskazane minimum 25 do 50 , jak zdycha to powyżej 50 ( przypadek zdychania na moim poprzednim baniaku , a innym się udaje  , ale tam parametry wedłóg was kosmos ) . Ale ogólnie wszystkim dziękuje za podpowiedzi , dobrze mieć czasami trochę wolnego , sprawdzać zapiski o obserwacji i porozmawiać z kimś komu można baniak powierzyć . Dzięki wielkie . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Ariel napisał:

PS: dolcie haddoni opier… , tylko musi być większy .

większy Haddoni czy większa Dolabella :biggrin::wink::tongue:

m21495a.jpg

m21495d.jpg

swoją drogą ciekawe, czy ktoś się takiego "smoka" w akwarium dochował :ru:

2 godziny temu, Ariel napisał:

trochę czytania , trochę PW i olśnienie . 

też tak mam, poczytam - popatrzę w tekst "patrzałami" i nagle...

k... wa wiem :woot:

 

powodzenia

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Znalazłem tematy , że bardzo szybko rosną . Ale nie muszą , zależy głównie od dostępności pożywienia . Nawet jak wydaje nam się , że jest sporo , to dla nich i tak jest zbyt mało , lub nie odpowiednie . Co skutkuje ustaniem wzrostu . W akwariach , oczywiście większych od mojego niektórzy osiągają 40cm+

Ps : Na naszych rodzimych forach znajdziesz info o utrzymaniu tego ślimaka przez tydzień , miesiąc lub 2 . Na innych DE/USA cztery do pięciu lat bez problemowo . A większość śmierci to pompy i tym podobne , a nie brak pożywienia . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×