Skocz do zawartości
Oskar3131

Obsada akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym założyć akwarium morskie 150*75*70 i mam kilka pytań a mianowicie ile ryb można mieć w takim zbiorniku i jakie ryby i koralowce mogą tam być żeby wszystko grało i było dobrze. Najlepiej jakby ryby były spokojne i łatwe w utrzymaniu oraz z podobnymi preferencjami pokarmowymi ponieważ jestem początkujący. Dajcie jakieś swoje propozycję.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Oskar3131 napisał:

jakie ryby i koralowce mogą tam być żeby wszystko grało i było dobrze

Jako właściciel i inwestor to zależy głównie od Twojej inwencji twórczej.

Temat zbyt obszerny by zastosować wodolejstwo wypowiedzi, zatem może ułatwisz nam zadanie pisząc co Ci się podoba w akwarystyce morskiej jakiś przykład akwarium które chciałbyś odwzorować u Siebie i co skłoniło Cię do założenia akwarium morskiego? Do jakiego widoku chciałbyś dążyć...

W ciemno mogę polecić Zebrasoma Flavescens, Zebrasoma Xanthurum, Acanthurus Pyroferus, lub A. Japonicus, lub A. Leucosternon, Halichoeres chrysus, 2szt Pterapogon kauderni, 1szt Salarias ramosus, 2szt Amphiprion ocellaris. Jeśli dasz piasek to Valenciennea sexguttata... w nieco późniejszym terminie obsadę można by uzupełnić o Synchiropus Splendidus.... i człowiek tak może płynąć dalej w wymienianiu i proponowaniu obsady... tylko to właśnie Ty tworzysz swój pokojowy krajobraz domowej rafy.
 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwialek ogólnie to chciałbym uzyskać akwarium bardziej pod ryby ponieważ bardziej mi się podobają ale korale również tylko nie jakoś mega dużo tak żeby ryby mogły swobodnie pływać po akwarium. Ryby które podałeś są nawet fajne i mam pytanie czy mogą być razem ze sobą czy raczej odpada? Ktoś inny mi polecił takie ryby:Siganus vulpinus,Gramma loreto,Centropyge bicolor i że są dobre na początek bo sam je posiada przez wiele lat co o nich myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby które Ci podałem po przecinkach możesz łączyć i traktować jako jedną obsadę. Jeśli wpisałem lub tzn dosłownie lub gdyż połączenie kilku z nich może skutkować walką. 

Z tego co podałeś jeśli chcesz koralowce to centropygę raczej bym odradzał. Borsuk czyli Siganus vulpinus fajna rybka nawet do dojrzewającego akwarium czasami ma różne odchyły umysłowe... Gramma loreto podobnie jak Synchiropus Splendidus dodał bym dopiero gdy system dojrzeje. Ale również nadaje się do obsady bezpiecznej dla rafy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak ogólnie to jak kupuje się ryby jeśli akwarium jest nowe to kupić najlepiej kilka czy np. na sam początek tylko parke błazenków? Ktoś inny mi polecił jeśli chodzi o koralowce to Sarcopython , lobophyton, rhodactis, discosoma, xenia, pseudogorgonia, briareum, ricordea, zoanthus, parazoa,  anthelia, sinularia co o tym myślisz? Masz może jakieś inne propozycje jeśli chodzi o korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Oskar3131 powiedz proszę co za sprzęt chcesz mieć

Lampa / lampy 

Odpieniacz ?

filtracje / złoże 

pompy : cyrkulacyjne / obiegowa 

skała : sztuczna / sucha naturalna ?

Przepraszam że zapytałem i nie mam aż tak dużego baniaka . Masz też chęć bardziej na ryby  , więc w tej kwestii filtracja może być łatwa w obsłudze , jeśli do tego masz zamiar mieć jakiś ukwiał i nemo ( przepraszam za nazwę , ale lubię ją ) , oraz jakieś miękkie to i tak musisz się określić , bo będzie to od ciebie wymagało inwestycji w światełko . Ale jeśli dobrze wszystko opiszesz i trochę poczytasz , można wedłóg twojej idei coś mądrego doradzić i nie pójdziesz z torbami . Chwialek tobie doradził co do obsady rybnej , ale ja coś zauważyłem i chyba to twoje pierwsze akwarium morskie . Ale oczywiście mogę się mylić . Opisz proszę jak ty to widzisz od strony baniaka , czyli to o co zapytałem , jeśli czegoś  nie wiesz to napisz . O obsadę nie pomogę , bo nie każdemu wszystko się podoba . 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarcopython , lobophyton, pseudogorgonia,  , sinularia. Tak.

anthelia, briareum, xenia, zoanthus. Tak ale na odobnej skałce.

ricordea, zoanthus można rozważać bo są ładne.

rhodactis, discosoma,  tę grupę określił bym plagą :) nie urażając właścicieli baniaków z miękką obsadą.

O Parazoa i PTX lub PLTX warto poczytać bo ryzyko jest. Choć sam mam je w zbiorniku. To odradzam i podciągam pod plagę.

Co bym doradził do pokolorowania zbiornika to Euphyllia, Duncanopsammia, Caulastraea, Lobophyllia, Fungia, Acanthastrea czy też Blastomusa, Cyphastrea. 

Tradycyjne "Domki nemo" czyli ukwiały odradzam. Ich ewentualna wędrówka w połączeniu z cyrkulatorami może przyspożyć kłopotów.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ariel nie wiem do końca jaki sprzęt bym chciał bo doradzili mi że lepiej jest wybrać najpierw obsadę a później pod wybrać i dostosować resztę. Tak jak powiedziałeś jest to moje pierwsze akwarium morskie. Wcześniej miałem tylko malawi i tanginika. Wiem żeby dobrać oświetlenie i filtracje pod ryby i koralowce jakie chce mieć bo niektóre potrzebują lepszej filtracji a inne światła. Chyba że się mylę. Jesli chodzi o filtracje to myśle o sumpie ale nie wiem jeszcze. Skała raczej żywa bo sztuczna to jakoś tak nie wiem. Jeśli chodzi o pompy itd. to nie znam się zabardzo jeszcze ale poczytam o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To czytaj ile się da , bo będą różne problemy i niewiadome , wydasz sporo pieniędzy i będziesz się denerwował że nie idzie . 
Sump przy takim projekcie to podstawa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Oskar3131 napisał:

A jakie problemy mogą być z ukwiałami?

Łażą jak im coś nie pasuje , trzeba zabezpieczyć pompy cyrkulacyjne bo potrafią zmielić ukwiały , mogą zjeść rybę jeśli ta w niego wpłynie . 

Ps : to będzie twoje pierwsze akwarium jak podasz wymiary i oprzesz się na miękkich i kilka lps i jakiś ukwiał dla błaznów to nie będzie potrzeba niewiadomo jakiego sprzętu , jednak ze względu na wymiar baniaka i jego litraż nie oszczędzał bym zbytnio , tylko kupił dobry sprzęt z możliwością rozbudowy jak już załapiesz o co chodzi nie będziesz musiał wszystkiego wymieniać tylko dokupisz jakąś pompę - lampę i będziesz mógł mieć wszystko co chcesz . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ariel napisał:

jak już załapiesz o co chodzi nie będziesz musiał wszystkiego wymieniać tylko dokupisz jakąś pompę - lampę i będziesz mógł mieć wszystko co chcesz . 

Pod warunkiem że pozbędzie się też skały... zwłaszcza przy discosoma i rhodactisach :) Miękkie koralowce mogą stworzyć całkiem fajny fragment rafy, ale część z nich jest a właściwie bywa dość ekspansywna. Dlatego część miękkiej obsady choć znanej, lubianej bym jednak odradził zwłaszcza na początku a to głównie z powodu wspomnianej ekspansywności...
@Oskar3131
Odnośnie ukwiałów odpowiedział Ariel - wypada dodać do tego iż owy idący sobie na spacer quadri w połączeniu z prostymi montiporami w baniaku może skutkować martwym lasem białych koralowców. A gdy powędruje do pompy cyrkulacyjnej w ramach zemsty zza grobu może bardziej narozrabiać.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanie ile mogło by mniej więcej kosztować założenie takiego akwarium nie licząc kosztów koralowców i ryb? I czy można zastąpić czymś ukwiał żeby błazenki były szczęśliwe? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Oskar3131 napisał:

mniej więcej kosztować

Celem wyceny wypada odesłać do sklepu.

Ale akwarium 150/75/70 opti z sumpem, stelażem, zabudową, hydrauliką, cyrkulacją i obiegiem zbierając wyceny szacował bym na kwotę 10+. Oświetlenie ... sensowne przy tej wysokości zbiornika zacznie się około pułapu 6+ oczywiście tys. pln.ryby, korale, skała bezcenne bo tu można uznać iż nie ma granic, utrzymanie miesięczne 200-300zł bardzo skromnie licząc.

Przy używanym sprzęcie będzie taniej. Lecz wypada mieć w tyle głowy słowa ... tanio i dobrze to nie zawsze się uda. Zwłaszcza przy skąpym poziomie wiedzy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Oskar3131 napisał:

 I czy można zastąpić czymś ukwiał żeby błazenki były szczęśliwe? 

Ja mysle ze zamieszkaja w czym im bedzie pasowac. U mnie 3 blazny, kazdy w czyms innym. Jeden euphyllia, drugi Scolymia, trzeciu ukwial

A co do ukwialow - Tak - wedruja.. I to robia dosc ciezkie wycieczki. U mnie jeden zamieszkaly przez blazna siedzi w miejscu, natomiast drugi - Rainbow ktory wyglada o niebo lepiej nie zatrzymal sie jeszcze od dwoch miesiecy, na szczescie omija cyrkulator ale co 10m moge robic zdjecie i bedzie w innym miejscu, a nawet zdziwilo mnie podczas obserwacji tempo ich poruszania sie 😳

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, chwialek napisał:

Pod warunkiem że pozbędzie steż skały.

Ale zawsze lepiej cześć wymienić niż całości 😉

 

4 godziny temu, Oskar3131 napisał:

A mam jeszcze pytanie ile mogło by mniej więcej kosztować założenie takiego akwarium nie licząc kosztów koralowców i ryb? I czy można zastąpić czymś ukwi żeby błazenki były szczęśliwe? 

Tu raczej jest rachunek otwarty i nigdy się nie zamyka . Podstawy można wyliczyć jeśli powiesz co chcesz i dokładnie się określisz , wtedy możesz liczyć na to że ktoś z doświadczeniem powie kup to i tamto a ty to kupisz . Jednak są zmienne i raczej jeśli zamówisz wszystko w jednym miejscu dostaniesz spory upust . Tak wiem ceny cenami , ale jeszcze można się dogadać . 
Ukwiał przy miękkich możesz mieć i nie musisz zastępować go czymś innym . 

 

2 godziny temu, Bart1996 napisał:

Ja mysle ze zamieszkaja w czym im bedzie pasowac. U mnie 3 blazny, kazdy w czyms innym. Jeden euphyllia, drugi Scolymia, trzeciu ukwial

A co do ukwialow - Tak - wedruja.. I to robia dosc ciezkie wycieczki. U mnie jeden zamieszkaly przez blazna siedzi w miejscu, natomiast drugi - Rainbow ktory wyglada o niebo lepiej nie zatrzymal sie jeszcze od dwoch miesiecy, na szczescie omija cyrkulator ale co 10m moge robic zdjecie i bedzie w innym miejscu, a nawet zdziwilo mnie podczas obserwacji tempo ich poruszania sie 😳

Tu się zgodzę , mają temperament i potrafią szybko się przemieszczać , ale pewnie coś mu nie pasuje . Też miałem takie przypadki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną kwestię do poruszenia jeśli chodzi o ryby to narazie postawiłem na: Zebrasoma Flavescens, Zebrasoma Xanthurum, Acanthurus Pyroferus, lub A. Japonicus, lub A. Leucosternon, Halichoeres chrysus, 2szt Pterapogon kauderni, 1szt Salarias ramosus, 2szt Amphiprion ocellaris.  Valenciennea sexguttata Synchiropus Splendidus
 Siganus vulpinus
Naso lituratus
Gramma lorento
Paracanthurus hepatus Jeśli chodzi o koralowce to narazie wybrałem: 

Sarcopython , lobophyton, pseudogorgonia,  , sinularia. 

anthelia, briareum, xenia, zoanthus. Osobna skała

ricordea, zoanthus 

 Euphyllia, Duncanopsammia, Caulastraea, Lobophyllia, Fungia, Acanthastrea czy też Blastomusa, Cyphastrea. 
I w jakiej kolejności powinienem uzupełniać akwarium w te korale i ryby? Które dać najpierw które później? I ile docelowo mogło by być z tego w akwarium? Bo raczej nie wszystko bo trochę dużo tego chyba że się mylę. I czy macie jakieś pokarmy do polecenia dla ryb i koralowców?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym założyć akwarium morskie około 300-400l. Coś na 120*50*50 może troche więcej. I mam pytanie jakie ryby moge trzymać i ile? Chciałbym napewno błazenki i pod nie dobrać reszte obsady. Wolałbym mieć więcej ryb a korali i skałki nie za dużo tyle tylko żeby ryby miały gdzie sie schować. Macie propozycje co do ryb? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×