Skocz do zawartości
Tomek1987reef

Plaga ślimaków

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
Godzinę temu, Noform napisał:

Kulki maxpecta są świetne do nitryfikacji ale beznadziejne do denitryfikacji. Wielkość kanilików i konstrukcja uniemożliwia stworzenie dobrych stref beztlenowych 


Czyli w filtrze o sugerowanym przepływie 1500, wystarczy umieścić media typu Matrix i Maxspect i mamy załatwiony problem nitryfikacji i denitryfikacji?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Noform napisał:

Mówisz o filtrze kubełkowym?  

Tak , założyciel tematu ma kubeł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy wysokim przepływie zdecydowanie wybrał bym media które mają gęstsze i drobniejsze pory. Więc matrix będzie jak najbardziej ok a nitryfikacja i tak na nim będzie zachodziła. Wiadomo nie będzie to idealne do denitryfikacji ale lepszy rydz niż nic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 9.11.2021 o 21:37, Noform napisał:

Jako ceramikę za to nie szedłbym w same kulki maxpecta które są dedykowane do niryfikacji a potrzeba też denitryfikacji dlatego ja radziłbym zastosować jako ceramikę matrixa.

Tak więc „zajdzie ta denitryfikacja”, czy nie?
A np. na węglu aktywowanym, jest możliwa.

Doradziłeś wymianę medii, na konkretne w których to zjawisko będzie zachodzić, co ktoś prawdopodobnie uczyni. Ale nie wiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy założeniu , że kubeł będzie wypełniony poukładanym siporaxem do pełna zgodnie z przepływem wody , czyli na stojąco . Bez gąbek w filtrze , bardzo ułatwi to serwis takiego kubła , mało tego wydłuży to odstęp między jego czyszczeniem . Po prostu nie będzie tak syfek się osadzał . Jeśli właściciel tematu pozostanie przy koralowcach miękkich i lps , nie będzie miał problemu z wysokim No3 , przy założeniu odpowiedniej obsady rybnej . Jeśli do filtra da matrix to on zatrzyma 99% syfu , a to mija się z celem . To co do tej pory było w kuble sprawia , że nie jest w stanie się baniak ustabilizować w żaden sposób . Tu jeszcze dochodzi brak serwisu przez długi czas . Przy jednej rybie nawet bez tego kubła nie powinno być problemów z baniakiem . Dodajmy jeszcze parametry wody , które nie powinny mieć miejsca , na co zwraca uwagę @Osmodeusz i przez to zostaje mu zwrócona uwaga , że bzdury wypisuje . Ale moim zdaniem ma racje , więc może być tu błąd pomiarów , lub trefne testy , co w przypadku podstawowych parametrów ma istotne znaczenie dla funkcjonowania każdego zbiornika . 
@Noform zwróciłeś uwagę , że nie piszemy o co chodzi / pobieżnie i podałeś dokładnie jaki prefiltr powinien być zastosowany , a nie zwracasz uwagi na parametry wody . Jakie ? Popatrz jeszcze raz bo były podane . Temat mógł by stać się ciekawą i merytoryczną dyskusją i nie trzeba się wzajemnie obrażać tylko dać innym chęci do udzielania się w temacie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Tak więc „zajdzie ta denitryfikacja”, czy nie?
A np. na węglu aktywowanym, jest możliwa.

Doradziłeś wymianę medii, na konkretne w których to zjawisko będzie zachodzić, co ktoś prawdopodobnie uczyni. Ale nie wiesz?

Owszem przy węglu aktywnym w wolnym przepływie zachodzi denitryfikacja ale na małej skali.  Tak wiem że jedne media są bardziej porowate od drugich i wiem też które media dedykowane są do jakich celów.  
Nawet tu facet wyjaśnia jak to działa i jak jest obliczona porowatość medium. 

 

1 godzinę temu, Ariel napisał:

Przy założeniu , że kubeł będzie wypełniony poukładanym siporaxem do pełna zgodnie z przepływem wody , czyli na stojąco . Bez gąbek w filtrze , bardzo ułatwi to serwis takiego kubła , mało tego wydłuży to odstęp między jego czyszczeniem . Po prostu nie będzie tak syfek się osadzał . Jeśli właściciel tematu pozostanie przy koralowcach miękkich i lps , nie będzie miał problemu z wysokim No3 , przy założeniu odpowiedniej obsady rybnej . Jeśli do filtra da matrix to on zatrzyma 99% syfu , a to mija się z celem . To co do tej pory było w kuble sprawia , że nie jest w stanie się baniak ustabilizować w żaden sposób . Tu jeszcze dochodzi brak serwisu przez długi czas . Przy jednej rybie nawet bez tego kubła nie powinno być problemów z baniakiem . Dodajmy jeszcze parametry wody , które nie powinny mieć miejsca , na co zwraca uwagę 
@Noform zwróciłeś uwagę , że nie piszemy o co chodzi / pobieżnie i podałeś dokładnie jaki prefiltr powinien być zastosowany , a nie zwracasz uwagi na parametry wody . Jakie ? Popatrz jeszcze raz bo były podane . Temat mógł by stać się ciekawą i merytoryczną dyskusją i nie trzeba się wzajemnie obrażać tylko dać innym chęci do udzielania się w temacie .   

Ja przyznam że źle Cię zrozumiałem. Patrzyłem na parametry wody ale nie odniosłem sie do nich bo już było powiedziane żeby właściciel usunął zbędne absorbery. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Noform napisał:

Ja przyznam że źle Cię zrozumiałem. Patrzyłem na parametry wody ale nie odniosłem sie do nich bo j było powiedziane żeby właściciel usunął zbędne absorbery. 

Popatrz jeszcze raz i nie patrz na No3 i Po4 , tylko na resztę . Potem pomyśl co jeszcze się nie zgadza 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×