Skocz do zawartości
Tomek1987reef

Plaga ślimaków

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
2 godziny temu, Noform napisał:

Twój problem z no3 na pewno nie jest spowodowany przez ślimaczki. Jakie masz media filtracyjne? Dozujesz jakiś węgiel typu wódka czy VSV? 

Popatrz na obsadę i to co jest w filtrach , tam to nie jest potrzebne . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ariel napisał:

Wywalić wszystko z kubła , z kaskady , dać media typu sera siporax , poukładać je by był dobry przepływ , otwierać i czyścić kubeł , na wlot gąbka , lub prefiltr przed kubłem i częste czyszczenie prefiltra plus co jakiś czas ( to zależy od obsady czyszczenie kubła ) . Nikt ciebie nie jedzie , ale każdy ma swoje zdanie na ten temat . Ślimaki które masz też miałem , było ich dużo , dobrze usowają glony , ale nie nazwał bym tego plagą . Moim zdaniem nie dasz rady ustabilizować baniaka na tym co masz w filtrach . 
Nie musisz mnie słuchać , bo to tylko porada. Ślimaki możesz też sam wyciągać . 

dziękuję za poradę

9 minut temu, Osmodeusz napisał:

Rady co do filtracji, otrzymałeś na samym początku swojej przygody, od bardziej doświadczonych kolegów.

Postanowiłeś zrobić inaczej.

Czego oczekujesz, i do kogo te pretensje.

Ja się niestety uczę wciąż, i niewiele potrafię pomóc, w tej sytuacji.

od Ciebie niczego nie oczekuje, może tylko żebyś zamiast wrzucać cytat związany ze światłem znalazł ten związany z mediami filtracyjnymi w kuble, bo ja takiego nie znalazłem .

16 minut temu, Ariel napisał:

Popatrz na obsadę i to co jest w filtrach , tam to nie jest potrzebne . 

coś więcej do tego kubła czy tylko siporax?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Tomek1987reef napisał:

coś więcej do tego kubła czy tylko siporax?

Nie musi być siporax , kulki Maxspect też przecież są , czy bloki . Dwa pierwsze miałem , teraz mam siporax , Maxspect lepiej się czyści . Daj coś by nie blokowało przepływu , ma być poukładane i nie zapomnij , wywalenie wszystkiego co masz na raz z kubła to jest ryzyko , dużo w baniaku nie masz , ale ja i tak dawał bym powiedzmy jeden kosz na raz . A jak chcesz kupić całą ceramikę na raz to powieś worki koło pompy , jeden kosz z filtra wywal i zastąp ceramiką , co tydzień otwieraj filtr i dodawaj kolejne kosze ceramiki . Kupno całej ceramiki na raz i zastąpienie jednego koszyka ceramiką na początku i za tydzień podmiana tego co masz na drugi kosz ceramiki nie powinna mieć złego wpływu na twoje akwarium . Pozostawienie jakiej kolwiek gąbki w kuble doprowadzi do częstego otwierania filtra by wylać syf i przepłukać wkłady . To i tak przy tej filtracji ciebie nie ominie , ale jeśli będzie sama ceramika i prefiltr przed kubłem , obojętnie czy cis w stylu prefiltra eheima , czy kosza od filtra aquael itp da możliwość rzadszego otwierania kubła . Ten baniak co masz da się poprowadzić nawet na kaskadach jeśli będzie mniej ryb a dużo korali . Co zrobisz to twoja decyzja . Te hobby ma cieszyć a nie zniechęcać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konstruktywne rady

Woda ma swobodnie płynąć przez kubeł i jakkolwiek to dziwnie zabrzmi nie możesz dopuścić do tego aby pracował on jako filtr mechaniczny. Czyste media bez osadów. Upierdliwość serwisowa dlatego nie jestem zwolennikiem kubełków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ogólnikowo piszecie. Jeśli chcesz stosować jakiś kubeł z medium biologicznym potrzebował byś jakiś prefiltr który chroniłby ceramikę przed zapchaniem bo to z niej prawdopodobnie masz nadmiar no3 bo sie zaczopowała. Niektórzy kupują gotowe kubełki które mają już wmontowany prefiltr ale jak takiego nie masz to możesz pomyśleć nad zmontowaniem jakiegoś DIY albo kombinować z filtrami narurowymi. Niektórzy też dają przed kubłem z ceramiką taki malutki chiński kubełek wypełniony gąbkami, tylko trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu gąbek czy tam wat. Jako ceramikę za to nie szedłbym w same kulki maxpecta które są dedykowane do niryfikacji a potrzeba też denitryfikacji dlatego ja radziłbym zastosować jako ceramikę matrixa. 

image.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rade, wlasnie zastanawiałem sie nad takim, ale juz nie chcialem nic pisac, zeby nie drażnić wybitnych akwarystow swoja niewiedzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 9.11.2021 o 23:01, Tomek1987reef napisał:

ale juz nie chcialem nic pisac, zeby nie drażnić wybitnych akwarystow swoja niewiedzą

I drażnisz bardzo, tylko zamiast odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu stosujesz te wszystkie wynalazki. Wolisz głupio „pyskować” 

Tak więc reasumując, z tymi „pochłaniaczami” w kuble, niwelującymi głównie PO4 (phosguard), nie zejdziesz do akceptowalnych wartości z NO3.

Z prostej przyczyny, te dwa parametry są od siebie zależne (zresztą nie tylko one). Tak więc pyskuj i kombinuj dalej, wymieniając ceramikę, prefiltry i zwalaj winę na ślimaki czy inne cuda wianki, a może się „zaczopowało” ?!

 

i ciekawostka :ru:

 

  W dniu 8.11.2021 o 20:45, Tomek1987reef napisał:

kh - 9,

pH - 8,2

po4 - 0,02

no3 - między 25 a 50

temperatura 27

zasolenie 1,023

 

RS_micromacro.png

 

POWODZENIA

”specem” nie jestem - posiadam jedynie jakieś tam „blade pojęcie”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, skorzystałem, wyczyscilem ten kubeł, wrzucilem tylko ceramikę, czekam na prefiltr

W dniu 9.11.2021 o 17:45, Ariel napisał:

Nie musi być siporax , kulki Maxspect też przecież są , czy bloki . Dwa pierwsze miałem , teraz mam siporax , Maxspect lepiej się czyści . Daj coś by nie blokowało przepływu , ma być poukładane i nie zapomnij , wywalenie wszystkiego co masz na raz z kubła to jest ryzyko , dużo w baniaku nie masz , ale ja i tak dawał bym powiedzmy jeden kosz na raz . A jak chcesz kupić całą ceramikę na raz to powieś worki koło pompy , jeden kosz z filtra wywal i zastąp ceramiką , co tydzień otwieraj filtr i dodawaj kolejne kosze ceramiki . Kupno całej ceramiki na raz i zastąpienie jednego koszyka ceramiką na początku i za tydzień podmiana tego co masz na drugi kosz ceramiki nie powinna mieć złego wpływu na twoje akwarium . Pozostawienie jakiej kolwiek gąbki w kuble doprowadzi do częstego otwierania filtra by wylać syf i przepłukać wkłady . To i tak przy tej filtracji ciebie nie ominie , ale jeśli będzie sama ceramika i prefiltr przed kubłem , obojętnie czy cis w stylu prefiltra eheima , czy kosza od filtra aquael itp da możliwość rzadszego otwierania kubła . Ten baniak co masz da się poprowadzić nawet na kaskadach jeśli będzie mniej ryb a dużo korali . Co zrobisz to twoja decyzja . Te hobby ma cieszyć a nie zniechęcać .

Dziękuję za rady , czekam na siporax i oczywiście zastosuje go w kuble

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprzątałem zbędne posty. Jeżeli chcecie się wymieniać śmiesznymi obrazkami to róbcie to na PW w Off-topicu lub w piaskownicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2021 o 21:37, Noform napisał:

Ale ogólnikowo piszecie. Jeśli chcesz stosować jakiś kubeł z medium biologicznym potrzebował byś jakiś prefiltr który chroniłby ceramikę przed zapchaniem bo to z niej prawdopodobnie masz nadmiar no3 bo sie zaczopowała. Niektórzy kupują gotowe kubełki które mają już wmontowany prefiltr ale jak takiego nie masz to możesz pomyśleć nad zmontowaniem jakiegoś DIY albo kombinować z filtrami narurowymi. Niektórzy też dają przed kubłem z ceramiką taki malutki chiński kubełek wypełniony gąbkami, tylko trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu gąbek czy tam wat. Jako ceramikę za to nie szedłbym w same kulki maxpecta które są dedykowane do niryfikacji a potrzeba też denitryfikacji dlatego ja radziłbym zastosować jako ceramikę matrixa. 

image.png

Witam, jutro bede mial ten prefiltr do kubla, wywalilem wszystko i w kuble mam tylko ceramikę, a na rurce doprowadzajacej założyłem wate, do czasu zamontowania tego prefiltra, w kuble mam tą ceramikę którą mialem od poczatku tj. Aauael i matrix, jutro za podpowiedzia kolegi Aresa wrzucę siporax, myslalem zeby dac go na sam dol kubla. Kaskade wylaczylem, mialem w niej zeolit, wyczyscilem tez tunze 9004 bylo w nim duzo zielonego syfu, azotany zaczęły spadać, sprawdzam codziennie salifertem, podmienilem 1/3 wody

Ariela* t9 

Odpieniacz ustawilem na sucho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyrównaj parametry , u ciebie przy tym co masz wystarczą podmiany , czyszczenie filtra i trochę chęci . Potem dodawaj koralowców i powoli ryb . Będzie dobrze , ale musisz słuchać i robić co należy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 godziny temu, Tomek1987reef napisał:

teraz mam pristine i tyle, nic innego nie mam

@Ariel  jak Cię lubię 🥴

ale…

jak Ty to zwykłe mówisz, potem ktoś to czyta? (ktoś chyba sobie jaja robi)

PULL UP

Rozwiązaliście - zagadkę poniższą ?

 

W dniu 10.11.2021 o 03:13, Osmodeusz napisał:
  W dniu 8.11.2021 o 20:45, Tomek1987reef napisał:
  W dniu 8.11.2021 o 20:45, Tomek1987reef napisał:

kh - 9,

pH - 8,2

po4 - 0,02

no3 - między 25 a 50

temperatura 27

zasolenie 1,023

 

W dniu 10.11.2021 o 03:13, Osmodeusz napisał:

RS_micromacro.png

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 9.11.2021 o 21:37, Noform napisał:

Jako ceramikę za to nie szedłbym w same kulki maxpecta które są dedykowane do niryfikacji a potrzeba też denitryfikacji dlatego ja radziłbym zastosować jako ceramikę matrixa. 

???

ciekawa teoria, coś więcej może? Skąd? Jak?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Noform napisał:

może info producenta wystarczy? 

Takich informacji można przytaczać bez końca , bo każdy chwali swoje . Napisz proszę co się stanie jeśli matrixa nie będzie przy tej obsadzie co jest , powiększonej oczywiście o ryby w odpowiedniej ilości , biorąc pod odwagę filtrację i wielkość zbiornika , oraz co życzę koledze załadowanie baniaka miękkimi i lps. Ja wiem , znam sporo baniaków tak prowadzonych i wiem co się dzieje . Nie zwracasz też uwagi na pewne rzeczy , takie jak parametry wody , obsługa baniaka ( ta podstawowa co powinna być a jej nie ma ) . Piszesz to co myślisz , ale bez zastanowienia się , to tak wyglada jak byś nie wszystko przeczytał i odpowiedział na szybkiego . Ale domyśl się gdzie się potkn… bez obrazy oczywiście .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ale co? Nie mówię że jedno jest lepsze a drugie gorsze tylko jedno ma inne zadanie i drugie ma inne zadanie. Kulki maxpecta są świetne do nitryfikacji ale beznadziejne do denitryfikacji. Wielkość kanilików i konstrukcja uniemożliwia stworzenie dobrych stref beztlenowych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×