Skocz do zawartości
Tomek1987reef

Plaga ślimaków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie, otóż mam ogromny problem ze ślimakami turbo, a mianowicie są ich tysiące na całej skale, nie wiem która ryba będzie najskuteczniejsza do połowu? proszę o rady i pozdrawiam wszystkich doświadczonych kolegów, poniżej parametry i obsada:

kh - 9,

pH - 8,2

po4 - 0,02

no3 - między 25 a 50

temperatura 27

zasolenie 1,023

chętnie zbiłbym to no3 ale przy takiej ilości ślimaków to chyba niemożliwe,

salarias, krewetka kuekenthali, anemonia virdis,szorstnik, sarco, i kilka innych miękasów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze foto tej plagi . Jak można . Ale to trzeba się  cieszyć . Będę w grudniu w Zawierciu to chętnie przygarnę ile się da w takim razie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, AnT napisał:

To jeszcze foto tej plagi . Jak można . Ale to trzeba się  cieszyć . Będę w grudniu w Zawierciu to chętnie przygarnę ile się da w takim razie . 

Nie tylko ty masz chęć . 

 

51 minut temu, Tomek1987reef napisał:

nie wiem która ryba będzie najskuteczniejsza

A ja powiem tak , ogłoszenie typu oddam za koszt wysyłki , lub symboliczną sumę . Ja za swoje dobrze zapłaciłem , ale są duże . Jak mógł bym maluchy kupić z wysyłką od prywatnej osoby nie zastanawiał bym się . No3 masz wysokie , ale może właśnie one pomagają w pozbyciu się syfu , bo normalnie plagi by nie było . Ale to temat do dłuższej dyskusji i można coś mądrego dodać od siebie 😊 . Tak jak @AnT z chęcią zobaczę jak to wygląda . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście zapraszam

 

IMG_20211108_214400.jpg

masa to tylko wierzchołek góry lodowej

ciekaw jestem skąd to wysokie no3, testy robiłem salifertem, ro wolne... kombinowałem trochę z solą, ale czy to może być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie likwiduj , chętni się znajdą . Jak bym miał bliżej to brał bym co masz . 

 

W dniu 8.11.2021 o 21:46, Tomek1987reef napisał:

kombinowałem trochę z solą, ale czy to może być przyczyną?

Raczej nie 😊 i to bym odpuścił . Daj zdjęcie całości baniaka , potem sumpa też całość i opisz baniak . Ile ma wiosenek , skała nowa / odzysk , piasek ile ryb i ile karmisz . Bo nawet turbo by się dobrze rozmnożyć potrzebują dużej ilości pokarmu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

otóż, nie karmię nic, mam tylko salariasa i zjada mi gloy z szyby, właściwie z jednego miejsca specjalnie zrobionego dla niego, akwarium ma dopiero 6 miesięcy, piasek blue treasure uważam , że zrobiłem duży błąd sypiąc go miesiąc po zalaniu, miałem ogromne problemy z cyjano, ale poczytałem o współczynnikach i starałem się doprowadzić do bezpiecznych wartości po4 i no3, cyjano odeszło, glony odeszły, w tym czasie wrzuciłem trochę miękkich korali i w zasadzie to wszystko, (sarcopython, rhodactis green i red, zoa kilka szczepek, palythoa, ricordea orange, anthelia, capnella, anemonia virdis, szrostnik) anemonie dokarmiałem paluszkami rybnymi szorstnika tez, ale zrezygnowałem z tego i kupiłem granulat z tropicla, który chętnie jedzą, mam 2 krabby pustelniki i krewetke na aiptasie którą przywlokłem wraz ze szczepkami z innego zbiornika, mam globulusa ubranego w anthelie, osprzet to dwa falowniki jeden podwojny sun sun z przplywem 15000l/h i  aquael 8000l/h, akwarium 200 l moje pierwsze więc bez sumpa, na filtrze kubełkowym, w kuble węgiel, ceramika od seachem, wata, na wacie phosguard, dodatkow kaskada fzn-2 i w niej trochę ceramiki i purigen z przepływem poniżej 200l/h, lampa 6xt5 39w, skała od okazało się niepewnego typa, który chyba mnie przestrzelił wykorzystując mój zielony kolor w temacie, ogólnie beton, szpilki nie wbijesz, sól od af, chociaż troszkę kombinowałem z solą od microbe, wróciłem jednak do AF (łatwiej jak dla mnie utrzymać zasolenie), bakterie od seachem, aha i pożywka stront iod od microbe, zauważyłem, że po użyciu tej pożywki na skale zaczęly pojawiac się algi kolor fioletowy, zdjęcie podglądowe zrobię jutro, bo kobita mnie będzie wyzywać, że błyskam, tyle chyba

życie w tej skale jest, masa kiełży, jakieś ala rozgwiazdy

IMG_20211107_152004.jpg

IMG_20211107_151928.jpg

IMG_20211107_151940.jpg

tu gdzie teraz jest piasek , kiedyś był kożuch

te czarne kropki na tyle to powietrze, z tła które źle przykleiłem, ale gdybym chciał patrzyć sobie na tło, to nie nalewałbym wody do zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z kobietą możemy porozmawiać i wyjaśnić na PW . Zdjęcie całkiem całkiem i opis też . Opisz proszę lampę i inne wynalazki . I główne pytanie : co ile czyścisz kubełek ? 
twoje akwarium wyglada jak by dopiero wystartowało , mało ryb , korali , tak w sumie nic tam nie ma . Jutro się odezwę bo idę spać , ale jak mogę tak pomogę . Inni też się odezwą . 
Tak to jeśli kubeł nie jest czyszczony często , to masz na co skupić swoją uwagę .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubeł czyściłem raz, w zasadzie to wyciągnąłem węgiel i zastąpiłem nowym, przepłukałem ceramikę, wyrzuciłem watę z góry i włożyłem nową, założyłem nowy phosguard i purigen, stary purigen wrzucilem do wybielacza w proporcji 1:1 z wodą, obecnie moczy się w ro, lampa 6 swietlowek ati 3 kanały po 2 swietlowki na kanal, bez chlodzenia, wczesniej mialem chinke ale za mala na takie pole, wiec podskoczylem do bielska i od wlasciciela pizzerii odkupilem to cudenko za 4 stowki, odpieniacz tunze 9004 ustawiony na sucho, czasem oddaje geste gluty (tzn. mniej wiecej co dwa dni czyszcze ten kubek), ogromny problem miałem z tym kubłem bo srał powietrzem na potęge, musiałem z nim nieźle potańczyć żeby się uspokoił, aqua nova-1500

jeden ślimak zdechł, ale nie ruszałem go, zajął się nim pustelnik, który nawiasem mówiąc jest już bardzo, duży, nie wiem czy nie będę musiał wrzucić jakiejś doniczki, żeby go zadowolić jeśli chodzi o mieszkanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są turbo, max. Osiągają 0,5 cm też takich sporo chodzi mi w baniaku i od paru lat i nie rosną większe.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jak mówi @andzior70, to ślimaki Collonista. Jakimś tam rozwiązaniem długofalowym, może być zakup innych ślimaków, które żywią się bezkręgowcami np.
Pusiostoma Mendicaria.

Najpewniejszym byłby któryś z rozdymkowatych, np Kolcobrzuch zielony, ale wówczas pozbędziesz się również skorupiaków.

Wata w „kuble” to nie najlepszy pomysł, tak jak Purigen czy węgiel. Tam mogą znajdować się media biologiczne, nie „mechaniczne” ewentualnie prefiltr na „wlocie”

Nie dbanie o czystość = fabryka azotanów, w przypadku filtrów kubełkowych m.in

Osobiście ciekawi mnie, „pożywka, stront i jod” - w jakim celu dozujesz te preparaty?!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój problem z no3 na pewno nie jest spowodowany przez ślimaczki. Jakie masz media filtracyjne? Dozujesz jakiś węgiel typu wódka czy VSV? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Noform napisał:

Twój problem z no3 na pewno nie jest spowodowany przez ślimaczki. Jakie masz media filtracyjne? Dozujesz jakiś węgiel typu wódka czy VSV? 

w kuble od dołu : węgiel aktywny, ceramika seachem (matrix), ceramika aquael, gąbka która była dołączona do kubła i na tej gąbce phosguard plus kaskada fzn 2 w której jest zeolit i na nim purigen

tak to wygląda

prosiłbym o nie zadawanie pytań retorycznych typu a po co? tylko jeśli ktoś wie i wie co może być przyczyną... to bardzo proszę o rady, a nie jechanie jak po kobyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Tomek1987reef napisał:

co może być przyczyną...

Pytanie, a w nim zawarta odpowiedź…

23 minuty temu, Tomek1987reef napisał:

w kuble od dołu : węgiel aktywny, ceramika seachem (matrix), ceramika aquael, gąbka która była dołączona do kubła i na tej gąbce phosguard plus kaskada fzn 2 w której jest zeolit i na nim purigen

 

To nie ma prawa działać, i nie będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Pytanie, a w nim zawarta odpowiedź…

To nie ma prawa działać, i nie będzie. 

dzięki za pomoc, a teraz proszę o jakieś konstruktywne rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Tomek1987reef napisał:

dzięki za pomoc, a teraz proszę o jakieś konstruktywne rady

Wywalić wszystko z kubła , z kaskady , dać media typu sera siporax , poukładać je by był dobry przepływ , otwierać i czyścić kubeł , na wlot gąbka , lub prefiltr przed kubłem i częste czyszczenie prefiltra plus co jakiś czas ( to zależy od obsady czyszczenie kubła ) . Nikt ciebie nie jedzie , ale każdy ma swoje zdanie na ten temat . Ślimaki które masz też miałem , było ich dużo , dobrze usowają glony , ale nie nazwał bym tego plagą . Moim zdaniem nie dasz rady ustabilizować baniaka na tym co masz w filtrach . 
Nie musisz mnie słuchać , bo to tylko porada. Ślimaki możesz też sam wyciągać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rady co do filtracji, otrzymałeś na samym początku swej przygody, od bardziej doświadczonych kolegów.

Postanowiłeś zrobić inaczej.

Czego oczekujesz, i do kogo te pretensje.

Ja się niestety uczę wciąż, i niewiele potrafię pomóc, w tej sytuacji.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×