Skocz do zawartości
Lowiczak

Kalkulator zakupu oraz utrzymania akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się ile muszę poświecić kaski na akwarium i ile mnie wyniesie orientacyjnie  miesięcznie utrzymanie akwarium i naszła mnie taka myśl.

Czy taki kalkulator mógłby się przydać jeśli byłby zrobiony tak że w miarę odwzorowywał by realne potrzeby zbiornika, który uwzględnia stabilne zachowanie zbiornika.

Czy jest to możliwe czy raczej jest to nierealne do wykonania?

Kalkulator mógłby uwzględniać wzrost zbiornika a co za tym idzie zapotrzebowanie na ...

Co o tym sądzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciężko by było takie coś zrobić . Po pierwsze baniak , szafka , panel , filtr , sump ? Różne koszta w zależności co się chce i z jakich materiałów , oraz gdzie zamawiane . Lampa ? Chinka , jakaś konkretna od dobrego producenta ? Bardzo rozbieżne ceny , a przecież na Chince też baniak pociągnąć się da , czy na t5 lub chybrydzie , ale ceny odmienne . Zużycie energii również może być inne , bo jeden da bodaj pompę eheima 70W / 5000/h a inny da inną co będzie brała 40 W , to samo z różnymi pompami i zużyciem prądu przez oświetlenie . Korale i ryby też różne ceny mają i wymagania . A jeszcze można używek poszukać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie realne.. 

Na yt są filmiki gdzie mowia ze 10tys trzeba wydać na zbiornik +-200l - bzdura. 

Każda cena zależy jak dobrze szukasz no i czy uzywka czy nówka

Kwestia utrzymania korali... W większości przypadków wystarcza regularne podmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, Bart1996 napisał:

Raczej nie realne.. 

Zgadzam się , trzeba by było bardzo mocno dzielić . Zestaw używany razem , osobno , z obsadą , najtaniej , średnio , drogo . Potem nowy najtaniej itp . A w grę jeszcze wchodzi mnóstwo żeczy . 

 

39 minut temu, Bart1996 napisał:

Na yt są filmiki gdzie mowia ze 10tys trzeba wydać na zbiornik +-200l - bzdura. 

Jak dobrze poszukasz , to te 10 tysi nawet po przeliczeniu na € lub funty może być mało na baniak 30l . Więc trzeba by było przyjąć jakiś standard i ful wypas . Te nasze chobby praktycznie nie ma ograniczeń cenowych . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczna sytuacja: Wiem że to będzie akwarium o wymiarach 100 x 50 x 50 co da nam 250l

Jeśli wybierzemy jakąś średnią cenę, weźmy pod uwagę oświetlenie. Zamierzam poszukać w necie po sklepach i aukcjach kilku różnych cenowo lamp konkretnie dla akwarium 250l. Inny litraż będzie miał inną grupę cenową oświetlenia. Takie grupy cenowe będą zdefiniowane w kalkulatorze.

Założenie jest takie że kalkulator nie ma sugerować że taka cena i żadna inna, ma dawać tylko uśredniony podgląd z możliwością regulowania parametrów, aby przekonać się że 50W mocniejsze światło to rocznie nie jest taki duży koszt a korale będą wniebowzięte.

Kalkulator zasugeruje że to powinna być lampa o mocy 250W i z bazy dostępnych wybiera produkt ze średnią ceną.

Mamy koszt zakupy oraz znając moc lampy mamy miesięczny i roczny koszt.

Wiedząc że to T5 i że świeci 12h dziennie, zasugeruje że po 1 roku powinniśmy wymienić świetlówki  i uwzględni przy rocznej eksploatacji.

Chodzi o sugerowanie pewnych oczywistych dla Was rzeczy, o których osoba decydująca się na akwarium może nie zdawać sobie sprawy, o tej wymianie świetlówek dowiedziałem się niedawno, ale lepiej o tym wiedzieć zanim zdecyduję się na akwarium niż zrezygnować po roku bo muszę 4 świetlówki nowe kupić.

Analogicznie odnośnie pompy obiegowej to kalkulator sugeruje sprzęt najlepiej jak potrafi do wielkości akwarium oraz do typu akwarium (korale, ryby, mieszane).

Tak to z grubsza widzę ponieważ jako totalny LAIK miałbym rozeznanie w temacie, oczekiwał bym aby taki kalkulator zasugerował mi cały potrzebny sprzęt.

Czy nadal taki kalkulator nie ma szansy powstać, chodzi o to że potrzebował bym pomocy osób doświadczonych w tym temacie a Wy jesteście najodpowiedniejszą grupą profesjonalistów aby z Waszą pomocą taki kalkulator powstał. Tak uważam.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem NIE MA SZANS

Najpierw zrób listę KAŻDEJ rzeczy jaka będzie Ci potrzebna. KAŻDEJ, nawet grzebień jeśli masz panel

Następnie rozeznaj się cenowo, poznaj opinie no i wybór należy do Ciebie

Dlatego sądzę, że nie ma to szans. Każdy myśli inaczej, każdy wybierze coś innego, co człowiek to inne zdanie. Musisz sam dokonać wyboru czego bedziesz potrzebował, o jakiej mocy , wielkości itp itd.. 

Także.. No 😁 wujek google i miłego wieczoru 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.10.2021 o 14:13, Lowiczak napisał:

Zastanawiałem się ile muszę poświecić kaski na akwarium i ile mnie wyniesie orientacyjnie  miesięcznie utrzymanie akwarium i naszła mnie taka myśl.

Czy taki kalkulator mógłby się przydać jeśli byłby zrobiony tak że w miarę odwzorowywał by realne potrzeby zbiornika, który uwzględnia stabilne zachowanie zbiornika.

Czy jest to możliwe czy raczej jest to nierealne do wykonania?

Kalkulator mógłby uwzględniać wzrost zbiornika a co za tym idzie zapotrzebowanie na ...

Co o tym sądzicie.

NIE . To jest hobby . 

Na przykład - będzie coś fajnego w sklepie , itp.  ale nie dziś , tabelka mnie nie puszcza - sorrki , ale dla mnie to bezsensu.

To jest hobby . 

Pozdrawiam .   

p.s

Jeszcze akwarium nie odpaliłeś  a już oszczędzasz - na czym ??? 

Ja w tym hobby ponad 15 lat i nie liczę bo bym poszedł do salonu z autami i policzył . 

Powodzenia 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Stron w stylu „podstawowa wycena” i pierwsze kroki, jest cała masa np. https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/jak-zalozyc-akwarium-morskie-poradnik/ 

https://hobbyhood.pl/zajecia-rekreacyjne/ile-kosztuje-zalozenie-akwarium-morskiego/

A jeśli chcesz liczyć każdą wydaną złotówkę, to …

Poszukaj czegoś innego, tu „utopisz” całą masę gotówki, zresztą jak chyba w każdym hobby.

P.S. Mowa była, o ile dobrze pamiętam o 800 l. ?

To jeśli masz „wolne” ok. 30 tys. na początek, startuj

najprościej zadzwonić, porozmawiać i wszystkiego się dowiesz - tak to jedynie gdybanie i szukanie po omacku, dla przykładu 

https://reefshop.pl/pl/c/Kompletne-akwaria-i-sumpy/35

i koszt wystartowania z akwarium ok.100l. - naszej forumowiczki

https://aqua-reef.pl/topic/15015-akwarium-95l-60x45x40/?page=3

Powodzenia

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×