Skocz do zawartości
Boos82

Początek- zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz właśnie taką stosuję do czasu aż przyjdzie nowa - i faktycznie jest cicha i jak śpię to nie dolewa wody 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi w sprawie dolewki - padło na Tunze 5017 ( już zamówiona ) A takie pytanie z innej beczki. Jak sobie radzicie z urlopami tak na 2 tygodnie? Wszyscy znajomi których znam wyjeżdżają w tym samym czasie i nikt nie jest w stanie kontrolować akwarium i dokarmiać ryb. Czy wystarczy zapewnić odpowiednią ilość wody na dolewki? Zamówiłem też karmnik automatyczny JBL Auto Food chociaż na jakiś suchy pokarm . Czy to wystarczy? I czy na czas wyjazdu nie wyjąć z filtra waty ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Boos82 napisał:

Dzięki za podpowiedzi w sprawie dolewki - padło na Tunze 5017 ( już zamówiona ) A takie pytanie z innej beczki. Jak sobie radzicie z urlopami tak na 2 tygodnie? Wszyscy znajomi których znam wyjeżdżają w tym samym czasie i nikt nie jest w stanie kontrolować akwarium i dokarmiać ryb. Czy wystarczy zapewnić odpowiednią ilość wody na dolewki? Zamówiłem też karmnik automatyczny JBL Auto Food chociaż na jakiś suchy pokarm . Czy to wystarczy? I czy na czas wyjazdu nie wyjąć z filtra waty ?  

Jestem na urlopie dolewka starcza na trochę lepiej jak 2 tygodnie teraz mnie nie ma już prawie 2 tygodnie a dokładnie 11 dni , jutro wracam . Potem kilka dni w domu i znów 1,5 tygodnia mnie nie będzie.  Karmnik mam ale mam zbyt mało ryb bym go mógł używać,  ryby w dobrym stanie sobie poradzą.  Przy małej ilości ryb sprawdzą się lepiej rondomatic bo porcję sam odmierzasz szybciej . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten karmnik JBL ma możliwość dawkowania porcji i nawet do 4 razy na dzień ( mi wystarczy jedna mała porcja dziennie) jak dojdzie zdam relacje czy się sprawdza . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja, jak gdzieś jadę, to zawsze ktoś podjedzie, albo córka, albo teściowa, albo bratanek.

Bez opieki mógłbym zostawić góra na 2-3 dni. Mam za mały pojemnik na dolewkę i za dużo dużych i wkruwionych ryb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Boos82 napisał:

Właśnie ten karmnik JBL ma możliwość dawkowania porcji i nawet do 4 razy na dzień ( mi wystarczy jedna mała porcja dziennie) jak dojdzie zdam relacje czy się sprawdza . 

Też mam jbl i za dużo granulatu podaje a płatki się zapychają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozprzestrzenia się u mnie w akwarium valonia . Jest jakiś delikatny sposób żeby się tego pozbyć? Akwarium jeszcze dojrzewa ale muszę zacząć działać bo zadusza mi korale. Możecie coś doradzić?

I jakie zwierzęta polecacie do przesiewania piasku? Dno akwarium to 70x50 i około 3cm grubości dna ( aragonit gradacja 0,8-2,0) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na valonię polecam kraba percnona, występuje w dwóch podobnych do siebie odmianach... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko znajdę czas żeby podjechać do najbliższego sklepu to kupie ze dwa krabiki które zjedzą też valonia. Odnośnie dolewki wspomnianej w temacie to naprawdę było warto . Tunze daje radę i nie jest aż tak głośna.  Może dlatego że mam plastikowy zbiornik na dolewka i pompa nie wpada w rezonans. Automatyczny karmnik z JBL też jest ok. Przy najmniejszym podawaniu pokarmu sypie naprawdę niewiele granulatu więc jest ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2022 o 13:43, Boos82 napisał:

jakie zwierzęta polecacie do przesiewania piasku? Dno akwarium to 70x50 i około 3cm grubości dna ( aragonit gradacja 0,8-2,0) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 24.07.2022 o 11:11, Boos82 napisał:

Jak tylko znajdę czas żeby podjechać do najbliższego sklepu to kupie ze dwa krabiki które zjedzą też valonia. Odnośnie dolewki wspomnianej w temacie to naprawdę było warto . Tunze daje radę i nie jest aż tak głośna.  Może dlatego że mam plastikowy zbiornik na dolewka i pompa nie wpada w rezonans. Automatyczny karmnik z JBL też jest ok. Przy najmniejszym podawaniu pokarmu sypie naprawdę niewiele granulatu więc jest ok. 

Fajne że daje radę  , co jakiś czas przetrzyj czujnik optyczny i będzie git . Zapomniałem jeszcze dopisać JBL ma nowy model do karmienia ryb , a ja mam ten starszy . Ponoć ten nowy jest bardzo dobry , bo można wirnik zmienić , bo jeden jest do granulatu a drugi do płatków.  Babki to tobie nie doradzę , bo sam miałem już dawno jedną i wyskoczyła a od tamtej pory nie kupowałem żadnej . Między innymi ze względu że często sypią piach wysoko i leci na koralowce . Osobiście mam nosaruysy , w sumie to musiał bym ich kilka dokupić,  ale ja dodatkowo sam grzebie w dnie i jakoś to w miarę czysto wygląda jeśli robię to raz lub dwa w tygodniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś bieda w sklepach u mnie jeżeli chodzi o kraby co by mi valonia zjadły 😔 - nic nie było .  Nawet ślimaków co by mi piasek  przesiewały ani rozgwiazdy typowo piaskowej też nie mieli .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam stres. Pierwszy raz jutro wieczorem zostawiam akwarium na 2 tygodnie bez opieki. Woda na dolewkę przygotowana. Jutro jeszcze podmiana i ogarnięcie szyb i w drogę 😁. Mam akwarium bez korony i bez siatki więc mam nadzieję że nie będzie niespodzianki po powrocie. Mam przykrycie ale pełne wiec obawiam się o temperaturę i go nie dam. W te upały bez chłodzenia nie przekracza mi 26 stopni - więc spoko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, Boos82 napisał:

Ale mam stres. Pierwszy raz jutro wieczorem zostawiam akwarium na 2 tygodnie bez opieki

Nie będę ściemniał 🤭

Na pozostawione akwaria (nawet pod opieką), działają Prawa Murphy’ego 🤗

Tak więc…

niczym się nie przejmuj, odpoczywaj, a jak wrócisz to…

🤗😳🤭
 

Nie pierwszy, i nie ostatni … i tak w kółko 😂😂🤭

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Nie będę ściemniał 🤭

Na pozostawione akwaria (nawet pod opieką), działają Prawa Murphy’ego 🤗

Tak więc…

niczym się nie przejmuj, odpoczywaj, a jak wrócisz to…

🤗😳🤭
 

Nie pierwszy, i nie ostatni … i tak w kółko 😂😂🤭

Tak jak napisałeś,  czyli albo dobrze zaplanować wszystko , albo grupy portfel 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I 2 tygodnie przerwy i wszystko żyje . Po powrocie tylko miałem sporo glonów bo jak się okazało w wodzie którą przygotowałem do dolewki tds już coś niecoś pokazał więc trzeba zamówić nową membranę . Zdecydowałem się nie zakładać automatycznego karmnika i wszystkie rybki wytrzymały urlop. Z wycieczki z PL przywiozłem sobie kilka ślimaków nassarius bo na miejscu w DE ciężko dostać 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 13.07.2022 o 19:02, Raff2022 napisał:

Ja, jak gdzieś jadę, to zawsze ktoś podjedzie, albo córka, albo teściowa, albo bratanek.

Bez opieki mógłbym zostawić góra na 2-3 dni. Mam za mały pojemnik na dolewkę i za dużo dużych i wkruwionych ryb. 

To dało by się ogarnąć , ryby zazwyczaj nie są problemem .

 

W dniu 22.08.2022 o 19:07, Boos82 napisał:

I 2 tygodnie przerwy i wszystko żyje . Po powrocie tylko miałem sporo glonów bo jak się okazało w wodzie którą przygotowałem do dolewki tds już coś niecoś pokazał więc trzeba zamówić nową membranę . Zdecydowałem się nie zakładać automatycznego karmnika i wszystkie rybki wytrzymały urlop. Z wycieczki z PL przywiozłem sobie kilka ślimaków nassarius bo na miejscu w DE ciężko dostać 😁

To że Tds coś pokazał to normalne , kiedy były prefiltey wymieniane i żywica ? 

Ja mam nosariusy w każdym sklepie,  więc jeśli trafiłeś taniej to fajnie . 

Ryby w dobrej kondycji 2 rygodnie wytrzymać powinny bez problemu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ariel napisał:

To że Tds coś pokazał to normalne , kiedy były prefiltey wymieniane i żywica ? 

Prefiltry i żywica wymieniałem niecałe 2 miesiące temu i po tej wymianie miałem 0,00 na TDS . Albo membrana się kończy ( ma dopiero 9 miesięcy) lub do wodociągów coś dolewają że filter tego nie ogarnia 🤔

 

4 godziny temu, Ariel napisał:

Ja mam nosariusy w każdym sklepie,  więc jeśli trafiłeś taniej to fajnie . 

Za 50zł kupiłem 7szt😁 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×