Skocz do zawartości
Boos82

Początek- zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze ja już ponad 15 lat w tym hobby i dalej  coś ciekawego . I czym dalej tym mniej wiem 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

Ciekawostka

długo przed tzw. odpieniaczami, prowadzono zbiorniki przy użyciu „kamieni napowietrzających”A że komuś przyszło do głowy, nadanie temu zjawisku nazwy, to już inna sprawa (takie marketingowe czasy

 

Czyli  tylko napowietrza jak kostka Ciekawe...w takim razie pierwszy odpieniacz miałem już jakieś 45 lat temu:))

 

10 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

Dla mnie makroglony, to po prostu - duże glony

 

Tak, zgadza się, ale potrafią mieć różne cechy, o to chodziło.

Z makroglonami doczynienia nie miałem więc się nie wypowiem, ale na glonach są zauważalne zmiany szybkości wzrostu w zależności od sposobu napowietrzania zbiornika.

Godzinę temu, AnT napisał:

Kurcze ja już ponad 15 lat w tym hobby i dalej  coś ciekawego . I czym dalej tym mniej wiem 😁

Podobno człowiek uczy się całe życie. 

10 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, woldi napisał:

Czyli  tylko napowietrza jak kostka Ciekawe...w takim razie pierwszy odpieniacz miałem już jakieś 45 lat temu:))

Czyli co robi odpieniacz ??? 

Napowietrza wodę  ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, woldi napisał:

Czyli  tylko napowietrza jak kostka Ciekawe...w takim razie pierwszy odpieniacz miałem już jakieś 45 lat temu:))

Wydaje ci się @woldi, że z „gówniarzami” rozmawiasz?

Akwarium morskie posiadasz od lat dwóch, więc o jakim odpieniaczu z przed pół wieku wspominasz?

Wracając do kamieni napowietrzających, proponuje zapoznać się z historią akwarystyki morskiej, i takim nazwiskami jak np. Lee Chin Eng, Walter Adey czy Jaubert, od nich do tzw. metody berlińskiej daleka droga, poprzez płuczki algowe, filtry ociekowe czy podżwirowe.

 

cyt.

- Podobnie jak w przypadku innych systemów utrzymania ekosystemów rafowych, nie można przeoczyć znaczenia ruchu wody. Jeden kamień powietrzny w akwarium może utrzymać go przy życiu, zapewniając wystarczającą wymianę gazową dla przetrwania organizmów, ale aby ekosystem w niewoli mógł się rozwijać, woda musi naprawdę się poruszać. Dla akwarystów zaznajomionych tylko z pompami cyrkulacyjnymi  jest to nie lada niespodzianką, aby zobaczyć, jak wydajnie unoszące się pęcherzyki powietrza wytwarzają znaczne prądy w całym akwarium. Ponadto wielkość pęcherzyków wpływa na sposób, w jaki generowany jest ruch wody j, oraz na prędkość powstających prądów. Mniejsze pęcherzyki tworzą przepływ prądu laminarnego podobny do tego generowanego przez pompy. Większe bąbelki generują turbulencje, a naprawdę duże bąbelki tworzą małe fale! W opisie jednego z inż. W akwariach w holu hotelu w Indonezji widziano „duże płaskie bąbelki” wydobywające się spod dużych skał (Emmens, 1975). Eng wyraźnie zauważył, że większe bąbelki powodują drgania całej objętości wody; skuteczny sposób na uzyskanie ruchu wody w całym zbiorniku. Jego krytycy prawdopodobnie nie rozumieli wagi tej prostej aplikacji.

(artykuł Lee Chin Eng na ten temat, został opublikowany w 1961 roku w czasopiśmie Tropical Fish Hobbyist)

4287_33_155-live-rock-filter-system.jpg

 

Więc o czym pi…szesz

Można by wspomnieć o „Podręczniku do akwarium morskiego” Philipa Gosse’a, który został opublikowany w Anglii w połowie XIX wieku, wydaje ci się, że to hobby zostało wymyślone na nowo?

Gosse-Fountain-aquarium-1200x800.jpg

                                                                                                                 inspirowany Gosse zbiornik fontannowy

 

Wracając do glonów/makroglonów, Caulerpa na ten przykład, to glon czy makroglon? (jednokomórkowcem jest, przypomnę jedynie)

Podziel sie swą zawiłą "taksonomią", bo w tym temacie niestety wiedzę mam znikomą

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na innych blogach i oglądając różne filmiki to napowietrzacz poprawia jakość życia ryb i roślin/koralowców. Więc może nie jest to "must have" ale warto to robić.

W moim przypadku te bąble nie będą drażniły zwierzaków bo będę go używał w sumpie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Wydaje ci się @woldi, że z „gówniarzami” rozmawiasz?

Skąd ten wniosek?

Opisałem fakt, z którym się nie zgadzasz i oki Twoja/Wasza sprawa. A ośmieszać, to raczej mnie próbujecie za coś o czym nie wiecie. Jak masz możliwości i chęć, to zrób sobie eksperyment zakładając dwa takie same zbiorniki o tej samej jakości wody oświetleniaitp.itd. Zaszczep w nich tego samego glona, a następnie jeden zbiornik napowietrzaj pompka+ kamień, drugi jakąś małą turbiną/cyrkulatorem tylko do mieszania powierzchni wody, a sam się przekonasz, gdzie glony będą rosły szybciej

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znachor :) ale wydaje mi się że głównie odpieniacz służy do oczyszczania wody z białek i innych syfów... dodatkowo napowietrza wodę ... Natomiast kostka tylko napowietrza bez oczyszczania.  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Glony rwałem i dodatkowo wyłączyłem odpieniacz . Wszystko zeszło i jest super.😀 Zauważalnie poprawiła się też kondycja korali 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Boos82 napisał:

A od kiedy warto dodawać fitoplankton ?

Jak ustabilizuje się baniak i będą koralowce .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Boos82 napisał:

A od kiedy warto dodawać fitoplankton ?

Już, ale w małych ilościach. Wspomaga wysyp życia , a to bardzo pomaga właśnie przy stabilizacji zbiornika. Ja dawałem po około 3 miesiącach od startu  też z kilkoma małymi szczepkami 30ml/dzień na ok.360l w obiegu

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, woldi napisał:

Już, ale w małych ilościach. Wspomaga wysyp życia , a to bardzo pomaga właśnie przy stabilizacji zbiornika. Ja dawałem po około 3 miesiącach od startu  też z kilkoma małymi szczepkami 30ml/dzień na ok.360l w obiegu

Sam hodujesz , jeśli tak to jakie ? Może jakaś instrukcja? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Ariel napisał:

Sam hodujesz , jeśli tak to jakie ? Może jakaś instrukcja? 

Sam robię w 5l butelce owiniętej paskami LED(16h święcenia)+napowietrzacz  na kostkę(24h)+ 10ml nawozu Grotech/1l. świeżej solanki. Po 10 dniach kręcenia do lodówki na kolejne 5 dla spokojnosci;), czyli chyba standardowy przepis. Teraz robie mix(Nannochloropsis sp, Tetraselmis sp, Isochrysis sp), ale lepiej sprawdził mi się inny, tylko jaki to był gatunek nie uzyskałem odpowiedzi(z pewnego znanego sklepu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Boos82 napisał:

A od kiedy warto dodawać fitoplankton ?

Ja jak startowałem popełniłem kilka błędów w swoim baniaku, część przez siebie część przez złą rade i swoją niewiedze. Jednym z błędów które zrobiłem było lanie wszystkiego do baniaka. Fito, zooplankton i specyfiku na ospe :D Z doświadczenia swojego mogę napisać żeby w świeżym baniaku uważać z takimi zabiegami. Bo świeży baniak może być u jednego 2 miesiące czy 3 a u innego będzie 8 miesięcy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
59 minut temu, niezgi napisał:

Jednym z błędów które zrobiłem było lanie wszystkiego do baniaka. Fito, zooplankton i specyfiku na ospe

Fito żywe w odpowiednio małej dawce zawsze pomoże, rozkwit życia jest bardzo ważny. zooplankton z butelki zawiera chyba też aminokwasy, witaminy itp., a to już nie jest moim zdaniem dobre na początek, nie wspominając o lekach. W ogóle wszelkie inne cud buteleczki najlepiej zostawić pod kluczem, a klucz wyrzucić, żeby nie korciło ich użyć:))

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium u mnie już 6 miesiecy. Z tym fito to jeszcze chwila. Zanim zamówię,  zanim zacznę hodowlę to trochę jeszcze minie. Jak narazie to wysyp kiełży - jest ich pełno ( chyba tysiące taki małych narazie) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne się do tematu i zrobię trochę off top. Znowu Dino mi obsiadło baniaczek, ale tym razem chciałbym naturalnie z tym walczyć. Leje vibrant i seachem stability. Czyli tylko bakterie i 1 ml pożywki. Skończył mi się seachem i zastanawiam się nad specjal blendem. Ponoć urozmaicone szczepy bakterii są dobrym rozwiązaniem? Zmienić czy dalej kupić seachem ? 

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×