Skocz do zawartości
Boos82

Początek- zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Może faktycznie wstrzymam się z podmianami jakiś miesiąc. Może coś z tego wyjdzie.

Kupiłem jeszcze 1kg węgla aktywnego i 1kg zeolitu - dla lepszej filtracji.

Podkręciłem pompę obiegową i dokupiłem napowietrzacz bo nie mam sumpa.

Mam nadzieję, że tym sposobem polepszę "widoki" w akwarium heh :D 

A jak nie... to trudno :D Człek uczy się na błędach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
50 minut temu, Aquaman napisał:

 

Kupiłem jeszcze 1kg węgla aktywnego dokupiłem napowietrzacz bo nie mam sumpa.

A co chcesz węglem wyciągnąć? Dotlenianie poprzez napowietrzacz, to też słabe rozwiązanie, bo glony zielone to lubią. Najlepiej ustaw cyrkulatory tak, by mieszały powierzchnią wody i będzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, woldi napisał:

A co chcesz węglem wyciągnąć? Dotlenianie poprzez napowietrzacz, to też słabe rozwiązanie, bo glony zielone to lubią. Najlepiej ustaw cyrkulatory tak, by mieszały powierzchnią wody i będzie git

Wodę chcę wyklarować. Bo jak się dobrze przyjrzę to jest zielonkawa. I czytałem, że węgiel właśnie pomaga. No i podobno hamuje rozrost glonów :D Nie znam się więc łykam to co piszą w necie hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, Aquaman napisał:

Wodę chcę wyklarować. Bo jak się dobrze przyjrzę to jest zielonkawa. I czytałem, że węgiel właśnie pomaga. No i podobno hamuje rozrost glonów :D Nie znam się więc łykam to co piszą w necie hehe

Ciekawe informacje 🤣

Z tego co możesz wyczytać węgiel,  zwłaszcza źle przygotowany oddaje fosforany do wody , bynajmniej z tego co pamiętam . Co prawda czytałem o tym kilka lat temu ale raczej sie nie mylę . Węgiel poprawia przejżystość wody . Jeśli jest zielona , to coś jest nie tak w twoim systemie i jeszcze nie trybie tak jak powinien . Ja leję bardzo duże ilości fito i zielonej wody nie mam , jednak w innych baniakach miałem ten sam problem co ty , wystarczyło poczekać i nie szaleć z dodatkami co niby polepszą sytuację. 

21 minut temu, woldi napisał:

Dotlenianie poprzez napowietrzacz, to też słabe rozwiązanie, bo glony zielone to lubią.

O tym nigdy nie słyszałem , by natlenienie wody , przez napowietrzacz / odpieniacz pomagało gloną rosnąć . Chyba że bierzesz pod uwagę fito , ale to nie jest powiedziane , że trzeba natleniac bąblami , bo wystarczy ruch wody który będzie mieszał zawiesinę. Akurat temat o glonach na naszym forum jest , sam go dodałem i jest dość oprzerny więc warto poczytać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Ciekawe informacje 🤣

Z tego co możesz wyczytać węgiel,  zwłaszcza źle przygotowany oddaje fosforany do wody , bynajmniej z tego co pamiętam . Co prawda czytałem o tym kilka lat temu ale raczej sie nie mylę . Węgiel poprawia przejżystość wody . Jeśli jest zielona , to coś jest nie tak w twoim systemie i jeszcze nie trybie tak jak powinien . Ja leję bardzo duże ilości fito i zielonej wody nie mam , jednak w innych baniakach miałem ten sam problem co ty , wystarczyło poczekać i nie szaleć z dodatkami co niby polepszą sytuację. 

O tym nigdy nie słyszałem , by natlenienie wody , przez napowietrzacz / odpieniacz pomagało gloną rosnąć . Chyba że bierzesz pod uwagę fito , ale to nie jest powiedziane , że trzeba natleniac bąblami , bo wystarczy ruch wody który będzie mieszał zawiesinę. Akurat temat o glonach na naszym forum jest , sam go dodałem i jest dość oprzerny więc warto poczytać .

Aaa sory. To zeolit ogranicza rozwój glonow :D Pomyliłem... Już kupione więc wrzuciłem połowę woreczka.

W tym twoim temacie nie wiedzę tego linku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zeolity to dość duża grupa minerałów glinokrzemianowych (gromada krzemianów) o różnym składzie chemicznym i właściwościach.

W akwarystyce morskiej (co ważne) używane są głównie formy sodowo-potasowe, np. klinoptylolit

Warto poczytać, nim coś się zrobi - zwłaszcza gdy doświadczenia w tym kierunku brak, w przeciwnym wypadku...

4 godziny temu, Aquaman napisał:

 trudno :D Człek uczy się na błędach.

a te błędy będą sporo kosztować i finalnie, zniechęcą do akwarystyki morskiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Ariel napisał:

🤣

O tym nigdy nie słyszałem , by natlenienie wody , przez napowietrzacz / odpieniacz pomagało gloną rosnąć .

Oj pomaga, pomaga i to bardzo. Stara, życiowa, akwarystyczna prawda

4 godziny temu, Aquaman napisał:

Wodę chcę wyklarować. 

Chyba wyjałowić;)

5 godzin temu, Aquaman napisał:

ie mam sumpa.

Aquaman z NR to Ty, bo tam masz sumpa?😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
39 minut temu, woldi napisał:

Oj pomaga, pomaga i to bardzo. Stara, życiowa, akwarystyczna prawda

a to ciekawe, już jakiś czas bawię się w Micro Bubble Scrubbbing, i mam zupełnie odwrotne doświadczenia.

Dlatego z miłą chęcią, poznam - "Starą, życiową, akwarystyczną prawdę" :ru:

@Ariel, Tobie przydała by się ta wiedza napewno (wzrost glonów)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Osmodeusz napisał:

Dlatego z miłą chęcią, poznam - "Starą, życiową, akwarystyczną prawdę" :ru:

@Ariel, Tobie przydała by się ta wiedza napewno (wzrost glonów)

Również bym poczytał,  człowiek uczy się całe życie.  Może akurat ładniej by mi rosły,  kto wie 🤔

50 minut temu, woldi napisał:

Oj pomaga, pomaga i to bardzo. Stara, życiowa, akwarystyczna prawda

Napisz coś na ten temat , mi się przyda . Mam glony w baniaku i szybkich konsumentów.  Przydało by się czegoś nowego nauczyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

a to ciekawe, już jakiś czas bawię się w Micro Bubble Scrubbbing, i mam zupełnie odwrotne doświadczenia.

Godzinę temu, Ariel napisał:

Również bym poczytał,  człowiek uczy się całe życie.  Może akurat ładniej by mi rosły,  kto wie 🤔

@Ariel

To bardzo proste. Jeśli masz w miarę optymalne warunki możesz puszczać powietrze z napowietrza na przysłowiową pałę i to nie zrobi różnicy, ale jeśli zbiornik jest w powijakach jak u kolegi  @Aquaman, to już robi może być problem. Nie wiem czy w necie coś jest, bo za przeproszeniem wali mnie to, ale to prawda od wieków znana. Widocznie jestem za stary na nowości:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, woldi napisał:

To bardzo proste. Jeśli masz w miarę optymalne warunki możesz puszczać powietrze z napowietrza na przysłowiową pałę i to nie zrobi różnicy, ale jeśli zbiornik jest w powijakach jak u kolegi  @Aquaman, to już robi może być problem. Nie wiem czy w necie coś jest, bo za przeproszeniem wali mnie to, ale to prawda od wieków znana. Widocznie jestem za stary na nowości:))

Czyli jak zwykle : ty wiesz a inni nie mogą mieć tej wiedzy. A szkoda bo było by o czym pogadać. 

Syf który ja wiem , to napowietrzanie w większości przypadków niszczy rośliny,  nie wszystkie ale jednak . Ruch wody jeśli jest zbyt silny również im nie pomaga dotyczy się to zarówno glonów wyższych jak i niższych.  Przez to również mamy  tak zwane martwe strefy gdzie występuje nadmiar pożywienia dla dino lub cyjano . Glony włosowate które tu są nie potrzebują nic / no prawie nic z wody bo ciągną że skały,  pożywka w postaci węgla się oczywiście przyda i będą ładniej rosły.  Zielona woda to kulejąca biologia , są oczywiście szybkie starty i raz wyjdą a raz nie . Innym razem będzie biało bo przesadzimy z bakteriami , lub pożywką.  Miałem tak , to tylko przykład,  że dodanie bakterii oznaczało zakwit nie biały tylko zielony . Teraz bardziej zwracam uwagę na akwarium , a nie na to co podaje producent na etykietach . Mogę cię zalać przykładami , artykułami i czym tylko chcesz , ale albo podasz konkretne przykłady,  albo zachowaj starą wiedzę i pozwól żyć baniakowi @aquamen . Bo ja uważam,  że mam małe doswiadcze i wiedzę 1/1000 tego co by mi się przydało , ale to co napisałeś nie jest warte krytyki . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Ariel napisał:

Czyli jak zwykle : ty wiesz a inni nie mogą mieć tej wiedzy. A szkoda bo było by o czym pogadać. 

To jest wiedza oparta o doświadczenie "x" lat moje jak i znajomych i innych wielu akwarystów. Nie napiszę doktoratu, bo nie jestem doktorem, a nie mam zamiaru szukać na siłę informacji w necie, bo to chore! Ja mam to sprawdzone i nie interesuje mnie dlaczego, ale "ŻE".Nie wierzysz Twoja sprawa. 

 

2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

a to ciekawe, już jakiś czas bawię się w Micro Bubble Scrubbbing, i mam zupełnie odwrotne doświadczenia.

Szczerze, nie słyszałem i jak przeczytałem kilka linijek to... przepraszam za to co powiem, ale dla mnie to już zwykły przerost formy nad treścią i zwyczajne udziwnianie na siłę, albo wymyślanie na siłę;)

P.S.

Dlaczego nie byliście tacy mądrzy jak kolega Boos82 zadał pytanie? Podstawowe pytanie przy dojrzewającym zbiorniku zaznaczam

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, woldi napisał:

To jest wiedza oparta o doświadczenie "x" lat moje jak i znajomych i innych wielu akwarystów. Nie napiszę doktoratu, bo nie jestem doktorem, a nie mam zamiaru szukać na siłę informacji w necie, bo to chore! Ja mam to sprawdzone i nie interesuje mnie dlaczego, ale "ŻE".Nie wierzysz Twoja sprawa. 

Mogę dać linki , do doktoratów,  prywatnych doświadczeń,  artykułów i obalę twoją wiedzę.  Bo jeden do iluś tam ... milionów pewnie . To mało. Już wiem by Ciebie nie słuchać ,  bo nie warto . Położysz mi baniak i tyle . 

Bez obrazy oczywiście , jeśli @Aquaman chce Ciebie słuchać , to nie ma problemu.  Ja odpuszczam , bo mam baniak do utrzymania i wole czas poświęcić na zdobywaniu wiedzy .

Ich bin heute zu nett wie alte Sack. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, woldi napisał:

Aquaman z NR to Ty, bo tam masz sumpa?

Kurde słownik mi chyba poprawił. Miało być, że nie mam odpieniacza :D

3 godziny temu, Ariel napisał:

Bez obrazy oczywiście , jeśli @Aquaman chce Ciebie słuchać , to nie ma problemu.  Ja odpuszczam , bo mam baniak do utrzymania i wole czas poświęcić na zdobywaniu wiedzy .

 

 

Bez kłótni Panowie :D Ale o to mi właśnie ostatnio chodziło. Jedna osoba pisze tak druga co innego... W morskim zdania są strasznie podzielone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Ariel napisał:

Również bym poczytał,  człowiek uczy się całe życie.  Może akurat ładniej by mi rosły,  kto wie 🤔

Glony, a makroglony to nie to samo. Chyba pomyliłeś pojęcia. 

 

2 godziny temu, Aquaman napisał:

. Jedna osoba pisze tak druga co innego... W morskim zdania są strasznie podzielone. 

Bo masz morskie, to już wszystkie rozumy zjadłeś:)) przynajmniej czasami odnoszę takie wrażenie co po niektórych wpisach, a szczególnie na konkurencyjnym forum;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, woldi napisał:

Dlaczego nie byliście tacy mądrzy jak kolega Boos82 zadał pytanie? Podstawowe pytanie przy dojrzewającym zbiorniku zaznaczam

Może dlatego, że odpowiedzi na te pytania znajdują się od lat na forum. I ciągłe maglowanie tego samego tematu, już zwyczajnie niektórych nudzi - niestety chętnych do odpowiedzi (pomocy) też niewielu

A swoim wieloletnim doświadczeniem (obserwacjami), na temat napowietrzania, zaciekawiłeś nie tylko mnie jak widać.

Ze starych prawd akwarystycznych, znam jedną - podstawową. 
„Pokaż mi swój zbiornik (zwierzęta ) - a powiem ci jakim akwarystą jesteś”

4 godziny temu, woldi napisał:

Glony, a makroglony to nie to samo. Chyba pomyliłeś pojęcia. 

 

@woldi jakie są różnice, bo w tym temacie to akurat też zielony jestem?

Dla mnie makroglony, to po prostu - duże glony

4 godziny temu, woldi napisał:

Bo masz morskie, to już wszystkie rozumy zjadłeś:)) przynajmniej czasami odnoszę takie wrażenie co po niektórych wpisach

Tu się muszę zgodzić, trzeba przyswoić sporo wiedzy, żeby móc odnosić, choć minimalne sukcesy.

I móc podyskutować, nie robiąc z siebie przysłowiowego durnia przy okazji

11 godzin temu, woldi napisał:

Szczerze, nie słyszałem i jak przeczytałem kilka linijek to... przepraszam za to co powiem, ale dla mnie to już zwykły przerost formy nad treścią i zwyczajne udziwnianie na siłę, albo wymyślanie na siłę;)

Ciekawostka

długo przed tzw. odpieniaczami, prowadzono zbiorniki przy użyciu „kamieni napowietrzających”

A że komuś przyszło do głowy, nadanie temu zjawisku nazwy, to już inna sprawa (takie marketingowe czasy)

@Aquaman, dostałeś lekturę na początek, sporo wątpliwości powinna rozwiać. Pan Baumeister, chyba wie co mówi ?

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Aquaman napisał:

Kurde słownik mi chyba poprawił. Miało być, że nie mam odpieniacza :D

Bez kłótni Panowie :D Ale o to mi właśnie ostatnio chodziło. Jedna osoba pisze tak druga co innego... W morskim zdania są strasznie podzielone. 

Spokojnie jak na wojnie . Kłótni nie będzie i nie będzie obrażania innych . Po prostu nawet nie chce mi się już pisać. Mam swój temat nim się zajmę i tyle . 

2 godziny temu, woldi napisał:

Glony, a makroglony to nie to samo. Chyba pomyliłeś pojęcia

Spokojnie nie pomyliłem, hoduje jedne i drugie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

@Aquaman, dostałeś lekturę na początek, sporo wątpliwości powinna rozwiać. Pan Baumeister, chyba wie co mówi ?

 

No dużo nowego się dowiedziałem. Nie powiem, że nie pomogła :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×