Skocz do zawartości
Boos82

Początek- zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Ariel napisał:

i przygotuj cyrkulatory , bynajmniej na początku. 

Co przez to rozumiesz? Czytałem że może "poturbować" ukwiał jak się do niego zbliży ale od najwyższego poziomu skały do cylkulatorow jest około 20cm. A po szybie raczej nie spacerują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
56 minut temu, Boos82 napisał:

A po szybie raczej nie spacerują.

Kto takich bzdur tobie naopowiadał? 

 

58 minut temu, Boos82 napisał:

Co przez to rozumiesz?

Zabezpiecz cyrkulatory , jeśli się  nie mylę to masz ocelarisy , najprostszy ukwiał to quadri.  Ten lubi popi... po baniaku.  Bynajmniej na początku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Boos82 napisał:

Co przez to rozumiesz? Czytałem że może "poturbować" ukwiał jak się do niego zbliży ale od najwyższego poziomu skały do cylkulatorow jest około 20cm. A po szybie raczej nie spacerują.

Kolego, ukwiał przejdzie po wszystkim, szyba nie stanowi przeszkód, jeśli zacznie chodzić to będzie zwiedzał aż nie znajdzie coś dla siebie na dłużej. 

Kiedyś miałam ukwialy to dość że chodziły to się dzieliły i nie szło sobie dać rady z tym, więc wysprzedalam te zwierzaki.

Ps.uwaga na SPSy może być tak że sparzy i przysłowiowo "po ptokach"😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze może pływać, więc piasek czy znaczna odległość to nie problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 godzin temu, Ariel napisał:

Kto takich bzdur tobie naopowiadał? 

A jak myślisz ?!

Nie szukając długo, bo takich tematów na forach cała masa

https://nano-reef.pl/forums/topic/114930-euphyllie-problem/?tab=comments#comment-1198129

Od miesięcy wszystko było OK, jak pisze autor tematu, i tu nagle…

A na Euphylliach, tkanka z kielichów zeszła już dawno. Więc chyba to nie jedynie wina, przedawkowania jodu? 
Na marginesie, skąd pomysły na forach o dawkowaniu, wszystkiego na pałę, już na samym starcie?

Na innym forum, użytkownik poleca Tonga Pearls AM, twierdząc że to piasek syntetyczny… !? (ciekawe czy choć widział go na oczy?)

Za OT przepraszam, i nie dziwie się już, że takie pytania powstają.

Wracając do tematu, tak ukwiały potrafią „chodzić” niektóre nawet „biegać”, i zbiornik tych rozmiarów okrążą w ciągu jednej nocy. Zresztą nie tylko one, grzybowieńce też potrafią zmienić miejsce „zakwaterowania”

Quadri rosną szybko, i są dość agresywnymi zwierzakami, w tak nie dużym zbiorniku mocno bym się zastanowił, o ile ma to być zbiorniczek rafowy.

 

P.S.    Znów posiłkuje się filmikiem Seba (pozdrawiam serdecznie), ale lepiej tego ująć się nie da

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

jak myślisz ?!

  Nie szukając długo, bo takich tematów na forach cała masa

https://nano-reef.pl/forums/topic/114930-euphyllie-problem/?tab=comments#comment-1198129

A to rano widziałem 😒

 

Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Od miesięcy wszystko było OK, jak pisze autor tematu, i tu nagle…

A na Euphylliach, tkanka z kielichów zeszła już dawno. Więc chyba to nie jedynie wina, przedawkowania jodu

Coś pisać muszą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry to raz . 

Dwa -  one mają dodatkowo  "trypla " widać jak nic ,  popatrzcie poniżej tkanki . 

I to już chwilę .

No nic  , następny się  " się poślizgnął "   . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, AnT napisał:

Parametry to raz

@AnT, ja już nawet nie o tym...

zwróćcie uwagę, kto daje te "rady?" - z całym szacunkiem, gość który Ku...wa jeszcze 6 miesięcy wstecz pytał - "co mi wyrosło na skale" ?, dziś jest "specem"

Poziom forum leci na pysk, i pełne jest "fachowców niedzielnych" od denitryfikacji, niższej temperatury zbiorników rafowych, czy innych fantasmagorii

zresztą szkoda gadać...

To co często powtarzam - "no pier**lniesz... na paralotni z urwiska bez podstawowych umiejętności?"

- może i tak, ale ino raz w życiu 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady na temat ukwiałów - już się z nich wyleczyłem. Za dużo minusów jak na mój baniak więc podziękuję.

A co do podniesienia NO3 to dalej szukam rozwiązania.  Zwiększone karmienie nie przynosi jak narazie skutku . 

NO3 niewykrywalne

PO4 = 0.49

Wyłączę na próbę odpieniacz na kilka dni 

 

Zakupiłem NO3 plus i dodałem do zbiornika. Po testach pokazało około 1 NO3 a na następny dzień znowu zero ale dzięki temu zaczęło spadać PO4 bo pokazało 0,18

Mam pełno dino i cyjano. Czy jak ustabilizuję nutrienty to wszystko samo zejdzie ? 

 

Czy może mi ktoś doradzić co można zrobić z uporczywym glonem który ma już ponad 15cm wysokości.  NO3 i PO4 prawie nie wykrywalne. Już 2 miesiące się z tym męczę. Najpierw zbierałem wszystko z szyby a skałę codziennie szczotkowałem. Kubek z odpieniacza codziennie zlewam bo pracuje na mokro. Wara w filtrze codziennie wymieniana. Od 2 tygodni tego nie czyszczę bo liczyłem że samo zejdzie. Macie może jakiś pomysł na to? Do wody nic nie dolewam. Podmiana co tydzień 10%

20220503_113231.jpg

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 5.03.2022 o 19:19, Osmodeusz napisał:

 

 

P.S.    Znów posiłkuje się filmikiem Seba (pozdrawiam serdecznie), ale lepiej tego ująć się nie da

 

Seb, to fajny, miły gawędziarz z wiedzą teoretyczną, ale jakoś w akwariach, które u niego stały i stoją tego nie potwierdza. Ostatnio zajechałem sprawdzić czy coś się zmieniło na lepsze, ale....za komentarz niech posłużą słowa mojej żony"chyba nie chcesz tu czegoś kupić?". Zwierzaki niestety w stanie wegetacji, żeby nie powiedzieć agonalnym i dla mnie ktoś taki traci na wiarygodności wygłaszanych teorii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 18.03.2022 o 18:37, Boos82 napisał:

Zakupiłem NO3 plus i dodałem do zbiornika. Po testach pokazało około 1 NO3 a na następny dzień znowu zero ale dzięki temu zaczęło spadać PO4 bo pokazało 0,18

Zbiornik dojrzewa, a takim działaniem jedynie przeciągasz wszystko w czasie.

„wieczne dojrzewanie, raczyłeś dać Panie”

 

Edytowane przez Gość
usunięto prośbę o moderację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Zbiornik dojrzewa, a takim działaniem jedynie przeciągasz wszystko w czasie.

„wieczne dojrzewanie, raczyłeś dać Panie”

Dodawałem NO3 przez 3 dni aż uzyskałem PO4 ledwo wykrywalne - dzięki temu pozbyłem się dino i cyjano ( moja była wina bo za mało ryb miałem by naturalnie podnieść NO3) I prawie 2 miesiące teraz się męczę z tym glonem co na załączonym zdjęciu. I takie pytanie - czy zostawić wszystko i nic nie ruszać ? Czy szczotkować skałę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rwać... nie tyle co szczotkować. Łapiesz i powinien odchodzić u nasady przy samej skale. Zadbać o skałę gdyż glon bardzo często rozwija się w miejscu gromadzenia detrytusu. Dobrą metodą jest przedmuchiwanie z włókniną założoną na cyrkulator. Włókninę będziesz zmieniać dość często ale pozwoli to odessać większość detrytusu i strzępów glona... 
W wyniki zerowe nie wierzyć gdy rosną glony to one konsumują nutrienty przez co zakłamują wynik. Dojrzewanie ma to do siebie że samo przychodzi i w pewnym momencie z reguły samo odchodzi... Jeśli nie odchodzi dłużej to musi być tego jakaś przyczyna. Napewno nie warto bawić się chemią na tym etapie startu solniczki.

Temat uprzątnąłem ze zbędnej dyskusji... nie czujcie się urażeni... Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Będę rwał i przedmuchiwał skałę . A czy podmianę wody robić normalnie? Korali mam tylko narazie 6 szczepek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Doświadczeni koledzy coś się nie kwapią z podpowiedzią🙄

Przedmuchuj, ściągaj syf wężem, ale woda niech wraca do obiegu. Załóż na koniec węża skarpetę/pończochę, powrót do obiegu i nie rób podmian, bo na tym etapie tylko glony, czy inne plagi dokarmiasz. 

Ale czy warto mnie słuchać, to nie wiem, bo co prawda mam dwa lata morskie, wcześniej słodkie ze 40+, ale za każdym razem w innej konfiguracji. Pierwsze 70l(na próbę) na żywej skale, filtrze wewnętrznym z koszykiem ceramiki i światłem w T8!!! Drugie 375l z pokrywą, bez sumpa, skala marco rock z odpieniaczem tunze 9005 i oświetleniu T5. Trzecie i aktualne 330l, sump 70l, skala, a raczej konstrukcja w 2 kawałkach pozostawiająca praktycznie całe dno "wolne", sump, a w nim rollermat, odpieniacza, siporax i z lampą LED maxspecta. Zafundowałem sobie istne pole do nauki i badań. I co najciekawsze, to teraz, tak teoretycznie, mam najlepszy sprzęt i konfigurację z trzech opcji, ale to właśnie ona przysporzyła mi najwięcej problemów. Taki paradoks;), ale już chyba załapałem jak system ma współgrać na pozytywnych falach. Może kiedyś opiszę w szczegółach

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, woldi napisał:

nie rób podmian, bo na tym etapie tylko glony, czy inne plagi dokarmiasz. 

 

To jak w końcu z tymi podmianami :D Bo też mam plagę glonów i jedni mówią żeby częste podmiany robić inni żeby nie robić. Więc robiłem co tydzień. Człowiek już głupieje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na początku też głupiałem, bo wszystkich słuchałem, a każdy ma swoje racje. Ja się teraz trzymam swoich;)

I jeszcze coś pewnie dla ogromnej rzeszy morszczaków pewnie kontrowersyjnego, że nie dozuje bakterii

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, woldi napisał:

Na początku też głupiałem, bo wszystkich słuchałem, a każdy ma swoje racje. Ja się teraz trzymam swoich;)

I jeszcze coś pewnie dla ogromnej rzeszy morszczaków pewnie kontrowersyjnego, że nie dozuje bakterii

Żadna nowość 😉 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×