Skocz do zawartości
Boos82

Początek- zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
W dniu 1.01.2022 o 11:51, Boos82 napisał:

Na wstępie - najlepszego w nowym roku.

Mam pytanie. Czy wyznacznikiem za dużej cyrkulacji może być zbyt duże przesuwanie się piasku?( gradacja około 1mm)  Mam pompę w filtrze wewnętrznym 1000L/H skierowany wylot ku górze na taflę wody  i dwa Falowniki jebao rw-4 na tylnej szybie około 5cm pod taflą wody skierowane na przednia szybę  1/3 mocy w trybie ciągłym. Czy to za dużo przepływu na takie akwarium? 70x50x60

Oświetlenie jeszcze przejściowe bo lampa docelowa ma dopiero dojść 

IMG_20211231_162147.jpg

Masz drobny piasek i będzie go łatwo cyrkulacja przesuwała , pózniej to się trochę zmieni . Jak już się trochę pobrudzi . Pompy również możesz przestawić by trochę inaczej dmuchały . Ta cyrkulacja co masz nie jest zbyt mocna , dojdą korale i może być za słaba .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.  Ustawiłem Falowniki pulsacyjnie i jest ok. Napewno jeszcze jeden Falownik dojdzie i będzie dmuchał wzdłuż tylnej szyby, ale jeszcze zobaczę jak dojdą korale jak będzie dmuchało. 

Niestety lampa którą zamówiłem zniknęła w transporcie i zamówiłem inną - mam nadzieję że da rady. Jest mocniejsza bo daje 150W świeci fajnie lecz szkoda że nie mogę podpiąć każdego kanału osobno pod włącznik czasowy. 

https://www.amazon.de/dp/B08CXK4317/ref=cm_sw_r_apan_glc_i_RRFH6KGCPBDS3D0QW50C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc czasu za mną . Od 2 dni dni mam brązowe " gluty " . Świece jak narazie 7,5 godziny 110W .  Miałem bakterie z juwela oryginalne i dodałem tetry a dzisiaj dolałem microbe-lift special blen.

Czy mam zmniejszyć oświetlenie by nie było zbyt dużego rozrostu tych głosów? Czy przy wlewaniu bakterii wyłączyć odpieniacz? 

Szukam też jakiegoś sterownika do lampy bo widziałem że można nią sterować za pomocą portu 1-10V .

https://www.amazon.de/dp/B08CXK4317/ref=cm_sw_r_apan_glc_i_E1WPK2MZK4PA1FVW68TT

Na necie znalazłem filmik jak ktoś steruje kilkoma takimi lampami jak ja mam przez sterownik 

Kessil Spektral-Controller X https://www.amazon.de/dp/B07KGH356F/ref=cm_sw_r_apan_glc_i_NZWS2T80VEGJQHDQW0TN?_encoding=UTF8&psc=1

Ma ktoś może o tym jakąś swoją opinię ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o testach:

PO2 - niewykrywalne 

NO3- niewykrywalne 

PO4 - 0,2 

Dino w natarciu . A bez ingeręcji samo zejdzie ?

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Boos82 napisał:

Zapomniałem o testach:

PO2 - niewykrywalne 

NO3- niewykrywalne 

PO4 - 0,2 

Dino w natarciu . A bez ingeręcji samo zejdzie ?

To normalne , samo przyszło i samo pójdzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem ekspertem i są tu osoby z większą wiedzą, ale na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć "samo przyszło samo pójdzie " nie zawsze ( jak w moim baniaku zdało egzamin).  Dino, cjano tak mi zawaliły baniak, że to ani nie wyglądało, a co najważniejsze obsiadło korale. Walka długa u mnie była ... Zaciemnianie kilkokrotne, podnoszenie pH, h2o2 i inne metody a zawsze wracało i miałem straty w koralach ...  Popełniłem kilka błędów przy zakładaniu, co kosztowało mnie nerwów, pracy i kasy, ale od tygodnia stosuje vibrant  i odsysam i widzę światło w tunelu...  Na drugi raz już bym wiedział, kiedy jednak trzeba zareagować i użył bym pewnie wcześniej ten preparat. Żadnych strat jak narazie. Ja osobiście uważam teraz, że jak jest delikatne Dino to można walczyć światłem i natura. Natomiast dla początkującego akwarysty jest to trudne, w szczególności że rodzajów Dino jest kilka i są szczepy bardziej wstrętne, a inne mniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, niezgi napisał:

Ja nie jestem ekspertem i są tu osoby z większą wiedzą, ale na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć "samo przyszło samo pójdzie " nie zawsze ( jak w moim baniaku zdało egzamin).  Dino, cjano tak mi zawaliły baniak, że to ani nie wyglądało, a co najważniejsze obsiadło korale. Walka długa u mnie była ... Zaciemnianie kilkokrotne, podnoszenie pH, h2o2 i inne metody a zawsze wracało i miałem straty w koralach ...  Popełniłem kilka błędów przy zakładaniu, co kosztowało mnie nerwów, pracy i kasy, ale od tygodnia stosuje vibrant  i odsysam i widzę światło w tunelu...  Na drugi raz już bym wiedział, kiedy jednak trzeba zareagować i użył bym pewnie wcześniej ten preparat. Żadnych strat jak narazie. Ja osobiście uważam teraz, że jak jest delikatne Dino to można walczyć światłem i natura. Natomiast dla początkującego akwarysty jest to trudne, w szczególności że rodzajów Dino jest kilka i są szczepy bardziej wstrętne, a inne mniej :)

Niezgi z całym szacunkiem , pożyjemy zobaczymy . Nowy baniak miałeś opisz cały start , dodawanie korali , ślimaków , ryb. Mogę się założyć , że gdzieś było potknięcie . Jesteśmy pajacami , ale nie durniami 🤪. Opisz dokładnie , przyda się . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ariel ale ja nie chciałem nikogo obrazić. Przecież napisałem że nie jestem ekspertem tylko pisze ze swojego doświadczenia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 godzin temu, niezgi napisał:

Dino jest kilka i są szczepy bardziej wstrętne, a inne mniej 

Prawda w tym zdaniu, zawarta jest znacząca 🤗

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z życia mam tylko 2 korale od kilku dni - tak na próbę caulastrea.    Poczekam jeszcze kilka dni i jak będzie dino odpuszczać to powoli będę życie dokupował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do życia to o miękkie typu rodakthis, briareum, pachyclavuria, grzybki bym się nie bał. U mnie od początku wszystkie plagi przeżyły :) natomiast caulastrey miałem 3 Szczepki fluo i żadna mi się nie przyjęła. One potrzebują jodu i strontu. Mimo że kropelkuje z af znowu szczepka mi pada. Z lps wytrzymała jest Dunka ... Też plagi mi przetrzymała i nawet nowe polipy wypuszcza :) z lps jeszcze mam "twarda" goniopore ale taka fioletową, nie do zdarcia jest. Cały czas praktycznie polipuje ładnie. Niestety czerwona jak też słyszałem jest dość wymagająca i też mi padła :( ....  uważałbym  na euphylie na początku bo jak masz skoki KH to będą padać ... Z sps widzę że Milka jest twarda i fajnie rośnie, ale to już musisz mieć niskie no3 i po4 

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Strasznie to wszystko dziwne. W jeden dzień jest tyle tego dino że co godzinę mogłem szyby czyścić a dwa dni później samo odchodzi. A korale chyba przeżyją.  Zapomniałem że mam jeszcze jednego sps bo jak kupowałem caulastrea to ulamało mu się kawałek ehinopory zielonej ( 15cm na 10cm) i dostałem gratis i ona nabiera pięknych kolorów. 

20220131_184313(0).jpg

20220131_184328.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Boos82 napisał:

Zapomniałem że mam jeszcze jednego sps ... kawałek ehinopory zielonej

to LPS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, chwialek napisał:

to LPS...

To ja nie doczytałem.  I całe szczęście że to LPS bo nie planowałem na początek SPS 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 30.01.2022 o 07:41, niezgi napisał:

Ariel ale ja nie chciałem nikogo obrazić. Przecież napisałem że nie jestem ekspertem tylko pisze ze swojego doświadczenia ...

To ja powinienem przeprosić ☹️ , ostatnio nie jestem sobą 🙄 . Masz swoje zdanie i to się powinno cenić a nie postępować jak ja 😑

 

3 godziny temu, Boos82 napisał:

Dzięki za rady. Strasznie to wszystko dziwne. W jeden dzień jest tyle tego dino że co godzinę mogłem szyby czyścić a dwa dni później samo odchodzi. A korale chyba przeżyją.  Zapomniałem że mam jeszcze jednego sps bo jak kupowałem caulastrea to ulamało mu się kawałek ehinopory zielonej ( 15cm na 10cm) i dostałem gratis i ona nabiera pięknych kolorów. 

20220131_184313(0).jpg

20220131_184328.jpg

na zdjęciach to dobrze wyglada 🤔 , tam prawie nic nie ma .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po dino zostały mi takie glony bardzo jasny brąz . Takie nitki do 2cm.  Pomożecie w identyfikacji lub macie gotowy przepis jak się tego pozbyć? Nie ma tego dużo lecz mnie to irytuje 🤔 . Kupiłem 2 sztuki kraba pustelnik i 2 ślimaki Turbo ale tego nie ruszają . Czy może np. Salarias to ruszy? 

20220211_194324.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecacie ukwiał do akwarium? Z ryb mam tylko 2 błazny i 3 parasemy. Z korali briarerum i reszta to lps. I pytanie - jak podnieść NO3 bo mam niewykrywalne a potrzebuję zbić trochę PO4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja polecam , zawsze miałem i będę miał.  Możesz kupić w płynie,  bardziej baniak obciążyć .

Tylko poczytaj o ukwiałach , i przygotuj cyrkulatory , bynajmniej na początku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×