Skocz do zawartości
Boos82

Początek- zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem Darek i jestem nowy na waszym forum. Sporo już przeczytałem i tylko dla pewności mam kilka pytań by już na poziomie kompletowania sprzętu nie zrobić jakiegoś błędu. Akwarystyką zajmuję się od kiedy sięgam pamięcią,  lecz dopiero teraz chce założyć akwarium morskie. Na tą chwilę mam  na myśli taki sprzęt:

Akwarium 60x40x40 optiwhite 

Filter kaskadowy FZN-3

Falownik z kontrolerem do 4000L/H (max)

Oświetlenie:  sera LED X-Change Tube cool daylight 28W  (10000-12000k) , sera LED X-Change Tube marine blue sunrise 28W (18000-22000k) i do tego ściemniacz ( kontroler ) 

Skały w planie mam kupić około 20kg i zobaczę ile wejdzie.

I teraz takie pytanie.

Czy jedna taka kaskada wystarczy czy może kupić 2szt?

Czy jeden taki Falownik czy kupić 2 lub może mocniejsze max do 8000L/H 

Czy takie oświetlenie będzie ok?   

Jaka sól polecacie na początek ( planowana obsada w akwarium to miękasy , ślimaki, 2-3 małe rybki i jakieś krewetki)

Czy bakterie do morskiego są takie same jak do słodkowodnego akwarium? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Boos82 napisał:

Oświetlenie:  sera LED X-Change Tube cool daylight 28W  (10000-12000k) , sera LED X-Change Tube marine blue sunrise 28W (18000-22000k) i do tego ściemniacz ( kontroler )

A sprawdziłeś jakiej długości są te tuby ? Bo na moje oko o jakieś 80-pare cm za długie do twojego baniaka . Daruj sobie te ledy kup inną lampę , bodaj Chinkę 

 

2 godziny temu, Boos82 napisał:

Falownik z kontrolerem do 4000L/H (max)

 

2 godziny temu, Boos82 napisał:

Czy jeden taki Falownik czy kupić 2 lub może mocniejsze max do 8000L/H 

4000 będą mniejsze i starczą bez problemów .

 

2 godziny temu, Boos82 napisał:

Filter kaskadowy FZN-3

Jedna obsłuży ten baniak , chociaż dwie pomieszczą więcej złoża niż jedna i zwiększy się cyrkulacja . 

 

2 godziny temu, Boos82 napisał:

Skały w planie mam kupić około 20kg i zobaczę ile wejdzie.

Zależy o jakiej skale mówisz , pewnie sztuczna , ale 20 kg będzie dużo . 

 

2 godziny temu, Boos82 napisał:

Czy bakterie do morskiego są takie same jak do słodkowodnego akwarium? 

Ja leje to co mam pod ręka , ale na niektórych butelkach jest napis tylko do słodkiego i ich nie testuje .

 

2 godziny temu, Boos82 napisał:

Jaka sól polecacie na początek ( planowana obsada w akwarium to miękasy , ślimaki, 2-3 małe rybki i jakieś krewetki)

Sól każdy poleca co innego , ja teraz pomieszałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Ariel napisał:

A sprawdziłeś jakiej długości są te tuby ? Bo na moje oko o jakieś 80-pare cm za długie do twojego baniaka . Daruj sobie te ledy kup inną lampę , bodaj Chinkę 

Tuby są różnych długości. Do tego akwarium myślałem o 2x 52cm. Miałem jedna taka cool daylight w malawi 120cm akwarium a tuba około 96cm i było tyle światła że folią aluminiową miałem po bokach owinięte tą tubę i zmieszone oświetlenie do około 60%. Kilka lat korzystałem z oświetlenia firmy sera i byłem bardzo zadowolony. Tylko teraz nowy Bioton więc się pytam czy starczy Wat i barwa czy odpowiednia (10000-22000k razem) Czy może lepiej coś takiego ?

Lominie Oświetlenie LED do akwarium, pełne spektrum światła, słona woda słodkowodna, światło do koralów, ryfów, planted Nano akwarium (P30 woda słona) https://www.amazon.de/dp/B07X83T3HB/ref=cm_sw_r_apan_glc_i_H63PFFGPPE5NFNA5TTKV?psc=1

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Boos82 napisał:

Tuby są różnych długości. Do tego akwarium myślałem o 2x 52cm.

Sera marine blue sunruse 52 cm 13W , również miałem te tuby w połączeniu z t5 by mieć wschody i zachody i tylko po to . Wiem , że mają różne długości . 

 

1 godzinę temu, Boos82 napisał:

Lominie Oświetlenie LED do akwarium, pełne spektrum światła, słona woda słodkowodna, światło do koralów, ryfów, planted Nano akwarium (P30 woda słona) https://www.amazon.de/dp/B07X83T3HB/ref=cm_sw_r_apan_glc_i_H63PFFGPPE5NFNA5TTKV?psc=1

Będzie kiepska do baniaka o tych wymiarach , nie oświetli go dobrze . Już lepiej coś takiego 

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B087R4D5ZP/ref=sspa_mw_detail_5?ie=UTF8&psc=1

https://www.ebay.de/itm/PopBloom-Led-Aquarium-Beleuchtung-Vollspektrum-Meerwasser-Lampe-60cm-120cm-/333729741607?var=0&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5338268676&toolid=10044&customid=EAIaIQobChMIur28i4fF8wIVRCgYCh1FFwi-EAQYAiABEgLqpPD_BwE

Takie miałem dwie 

https://www.ebay.de/itm/164442663748?gbraid=0AAAAADtppYetxtA3OGBbbyExx29cRsiTT&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5338703919&toolid=20006&customid=s%3AGS%3Bgc%3AEAIaIQobChMIo4y9xofF8wIVip-yCh2y1AY5EAQYASABEgJuu_D_BwE&gclid=EAIaIQobChMIo4y9xofF8wIVip-yCh2y1AY5EAQYASABEgJuu_D_BwE

lub coś takiego 

 

https://www.ebay.de/itm/143046219973?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20180213162448%26meid%3D9e2c05cac38a4387ad026350d2d79a53%26pid%3D100930%26rk%3D2%26rkt%3D12%26sd%3D164442663748%26itm%3D143046219973%26pmt%3D1%26noa%3D1%26pg%3D2332490%26algv%3DDefaultOrganicWeb&_trksid=p2332490.c100930.m5375

nie patrz na moc bo te Chinki co mają niby 165W tak naprawdę są skręcone na 110 , bo by się spaliły diody . Szukaj czegoś co można chociaż ściemniać , już nie mówię o wschodach i zachodach . Te Chinki można znaleść z Wifi , tylko ponoć sterowanie szybko siada , więc ja polecam zwykle . 
Lub jak masz więcej pieniędzy do wydania , to możesz kupić lampe firmową ze wszystkimi bajerami . 
Ps : nie zapomnij o osmozie + filtr na żywice , czegoś do sprawdzenia zasolenia i podstawowe testy salifert i Po4 najlepiej Hanna . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ariel napisał:

Ps : nie zapomnij o osmozie + filtr na żywice , czegoś do sprawdzenia zasolenia i podstawowe testy salifert i Po4 najlepiej Hanna . 

To wszystko mam . Filtr RO DI i testy mam ze słodkowodnego akwarium a refraktometr już kupiłem.  A te lampy poszukam coś takiego jak mi wysłałeś .

A co do akwarium to się opłaca te optiwhite czy nie warto przepłacać? 

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
27 minut temu, Boos82 napisał:

A co do akwarium to się opłaca te optiwhite czy nie warto przepłacać? 

Przy grubym szkle i sylikonie transparentnym widać dużą różnice , przy cienkim mniej . Jeśli zamawiasz i koniecznie chcesz opti , to możesz przód i boki wziąść z opti a reszta float . Będzie trochę taniej . Ale to też zależy gdzie będziesz zamawiał . 

30 minut temu, Boos82 napisał:

testy mam ze słodkowodnego akwarium

Nie wszystkie się nadają do morskiego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Ariel napisał:

Nie wszystkie się nadają do morskiego .

Dokupię.  Testy mam na miejscu w zoologicznym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze tak podpowiem , jeśli zamawiasz szkło u szklarza , to zastanów się jeszcze nad rozmiarem baniaka i panelem . Zawsze to dużo leprze rozwiązanie od kaskad . Ale to tak tylko , bo może nie masz jak tego zmieścić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale kupię gotowe akwarium. Nie mieszkam w Polsce a w Niemczech takie akwaria na zamówienie są drogie. Jeżeli chodzi o wielkość akwarium to tu muszę jeszcze zobaczyć. Właśnie się dowiedziałem że czeka mnie przeprowadzka jeszcze w tym roku I jest szansa że będzie więcej miejsca na akwarium w nowym mieszkaniu. I takie pytanie do was. Czy warto zakładać akwarium 2 miesiące przed przeprowadzką i wszystko przewozić ? Czy może lepiej poczekać i wszystko na gotowo zakładać na nowym mieszkaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też mieszkam w DE , na 2 miesiące nie warto zakładać . Do przeprowadzki czytaj , pytaj jak czegoś nie wiesz , lub nie rozumiesz . Jest dużo do ogarnięcia na początku , potem jeszcze więcej 😓

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ariel napisał:

Też mieszkam w DE

To napisz proszę gdzie można zamówić jakieś korale bo w zoologicznych u mnie to mogę tylko kupić osprzęt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest kilka stron i to nie tylko sklepowych , ale oficjalnie nie powinienem ich polecać , odezwę się na PW . 
PS : dobry sklep z PL też wyśle bez problemowo .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracam. Przeprowadzka dopiero w styczniu ale już wiem że akwarium będzie troszkę większe niż planowałem :). W planach mam tylko 2 opcje ( wymysł mojej żony) . I tu pytanie do was. Co będzie lepszym rozwiązaniem? 

Juwel lido 200 (71x51x65) 

Czy

Juwel Rio 180 (101x41x50)

I czy do takich akwariów pasuje takie oświetlenie ?

https://www.amazon.de/dp/B0112F0BPU/ref=cm_sw_r_apan_glc_i_EVJTMGX12P8J74072CWX?_encoding=UTF8&psc=1

Lub 2 sztuki takie:

https://www.ebay.de/itm/333839329973?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20191002094254%26meid%3De167eb09e071439390fa8e2a17c4303c%26pid%3D100891%26rk%3D5%26rkt%3D6%26sd%3D333729741607%26itm%3D333839329973%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2332490%26algv%3DDefaultOrganicWeb&_trksid=p2332490.c100891.m5206

Czy może starczy jak dam oryginalne juwel  t5 (4sztuki w ledach) dla korali miękkich i kilku lps? Oryginały to led marine i blue. Wtedy mogę zasosować oryginalna pokrywa .

Mam już zamówiony zestaw Tunze reefpack 250 bo jeszcze nie wspomniałem że filtracja będzie wewnętrzna. 

I tu kolejne pytanie- czy lepiej zostawić oryginalny filter wewnętrzny z juwel czy zmienić może na tunze z reefpack 250?

Edytowane przez Boos82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Boos82 napisał:

. I tu pytanie do was. Co będzie lepszym rozwiązaniem? 

Juwel lido 200 (71x51x65) 

Czy

Juwel Rio 180 (101x41x50)

 

To bardziej zależy od ciebie i twoich pomysłów na aranżacje skały . Pierwsze miałem tylko przerobiłem i wywierciłem dwa otwory na przeloty i wkleiłem komin . Lampe która miałem to Jebao/ATI AL-150 i dodatkowo 2 x24 t5 i było cacy . Fajniej wygląda od rio 180 bo jest szersze . 

 

6 godzin temu, Boos82 napisał:

Czy może starczy jak dam oryginalne juwel  t5 (4sztuki w ledach) dla korali miękkich i kilku lps? Oryginały to led marine i blue. Wtedy mogę zasosować oryginalna pokrywa .

I tu będziesz potem coś dokładał , przerabiał i potem i tak dasz normalną lampę . Światła będzie mało , będziesz zakładał chłodzenie , kolory będą nie takie jak chcesz .

Pierwsza lampa która podajesz była już na polskich forach , nie wiem czy coś się zmieniło , ale tam coś narzekali na wiatraki i sterowanie po zaniku prądu . Ale to dawno czytałem i mogłem coś pokręcić . Na niemieckich forach jest mnóstwo informacji .

Druga lampa ma jeszcze mało użytkowników , ma już ją kilka osób i sobie chwalą . Ale jak będzie dalej ? 

Teraz przy powierzchni dna 75x65 mam giesemann vervve 185W i 4x24t5 Led nie pali się na maxa i wiem , że mogę śmiało sps kupować , a dla miękkich nawet sam Led starczy . Ale to miałem już kilka lat temu na oku i po prostu spełniłem marzenia/zachcianki .

Jeśli nie przeszkadza tobie sterowanie lampą przez Wifi to do lido brał bym Jebao / ATI AL-150 lub przez Ali zamów wersje 200 , ale to między innymi , że serwis jest w Berlinie . Ja chciałem mieć sterowanie tym razem przez Bluetooth i kupiłem giesemanna a t5 są pod włącznikiem czasowym . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i pięknie ale z tymi lampami pomimo tego że są fajne to nie dam rady kupić jebao.  Mogę tylko zamówić z Amazon lub eBay a tam żadnej lampy jebao nie znalazłem ( mam układ ze  znajomym że kupuje dla mnie ale na swoją firmę )

I jeszcze sprawa automatycznej dolewki. Czy znacie coś co warto polecić i jest dostępne na Amazon lub eBay?  


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Używałem dwie różne grawitacyjne od AM i dobrze działały . I 2 Tunze z dwoma czujnikami i pompą te u mnie lepiej się sprawdzają ze względu na miejsce gdzie może stać zbiornik na dolewkę . Pierwszą kupiłem jakieś 8-9 lat temu i do tej pory jest u znajomego . Druga ma kilka miesięcy . Na żadna nie narzekałem 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadczenia, ale krótkiego powiem  Ci, że zawsze akwarium za małe :) z tym hobby chyba tak trochę mam jak kobiety z butami.... :D ja mam 128 l. od czerwca,  a juz mam robioną szafkę na jakieś 400 l plus sump. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz miałem przesiadkę z mojej kostki  na akwarium 55x40x28 trochę podobne wymiary, tej "super" suchej skały jaka teraz jest wszędzie dostępna chyba 9,2 kg wsadziłem wiec do ciebie bym brał 13-14kg

Oświetlenie ja nie wiem jak te "perełki" ostatnio wyszukujecie, ja bym nawet nie pomyślał żeby to brać może dla tego 

Cytat

Czy bakterie do morskiego są takie same jak do słodkowodnego akwarium? 

Tak mi sie wydaje ze jeszcze przy słodkowodnym akwarium jesteś i może i sera ma fajny sprzęt do słodkowodnego jednak w morskim raczkuje podobnie np. aquael 

Co do reszty to z Arielem się zgodzę sól nie polecam z AF najszybciej zbrylająca się sól jaka miałem.

Edytowane przez azgar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×