Skocz do zawartości
Ariel

Aqua Medic Armatus XD

Rekomendowane odpowiedzi

Ale to czekasz na kuriera czy dostawę do sklepu tyle czasu z tą cyrkulacja , co do rewizji to faktycznie słaby pomysł aby trafiało do komory pompy i na gwałt trzeba to przerobić , reaktor to faktycznie chyba zbędny gadżet , ja wstawiłem filtr przepływowy na węgiel z własnym zasilaniem i w sumie mam dwa filtry w jednym węgiel w drugim zeovit i się kręci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, JaRRoT napisał:

Ale to czekasz na kuriera czy dostawę do sklepu tyle czasu z tą cyrkulacja , co do rewizji to faktycznie słaby pomysł aby trafiało do komory pompy i na gwałt trzeba to przerobić , reaktor to faktycznie chyba zbędny gadżet , ja wstawiłem filtr przepływowy na węgiel z własnym zasilaniem i w sumie mam dwa filtry w jednym węgiel w drugim zeovit i się kręci

Czekałem na dostawę tylko ze strony sklepu dostałem zaraz po złożeniu zamówienia informacje , że producent się nie wyrabia i będę długo czekał . Dziś dostałem e-mail że już mają wszystko i jutro wyślą . Miałem zamiar kupić filtr przepływowy na siporax ( sorki za pomyłkę ) tylko do niego wchodzi 20l złoża . Jednak ze względu na dużą ilość glonów w sumpie i częściowo w głównym mam No3 i Po4 zerowe . Przez to stwierdziłem , że nie ma sensu przerabiać filtrację skoro to co trafi z korali do baniaka nie może mieć zbyt czystej wody , a filtracja u mnie wyrabia się lepiej niż przypuszczałem . Narazie dozuje ATI essential pro i jod , żelaza narazie nie leje , ale póżniej będę musiał .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomalutku wprowadzam zmiany , glony po przycince 3/4 poszło do sklepu 😋 , a orurowanie wymienione , jeszcze mocowania muszę założyć .

6D096D16-FF2F-4ABF-8BAF-B3F7F68182D0.jpeg

352566CA-7C42-409E-9957-409DBC27D39F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

17.12

Dzisiaj podmieniłem dwie ATI blu plus na dennerle day i plant , zmieniłem ustawienie lampy Led moc lamp taka sama czyli około 1W/1l tylko wydłużyłem czas świecenia w którym osiąga pełną z założenia moc . Glony które jedzą moje dolabella w małej ilości poszły do pojemnika który wstawiłem do sumpa , dzięki pojemnikowi mają mniejszy prąd wody i nie popłyną do komory pompy . Trochę późno , ale jeszcze czeka mnie podmiana wody . Już jest przygotowana , jak zwykle podgrzana i kręci się już kilka godzin . I tu zaznaczę , że ja tak przygotowuje wodę na podmianę i tego nie zmieniam , zawsze taka sama procedura . Zostaną przycięte glony w refugium , a jutro zaniosę je do zoologicznego , by ktoś mógł kupić je za symboliczną kwotę 17-19€ za porcję wielkości 8x8 cm a czasami trochę większą . Wcześniej wystawiałem za symboliczną kwotę , czekoladę , lub za darmo kilka odmian glonów w dużych ilościach , ale ludzie są jacy są i skończyło się , bo nerwowy zaczynałem być ☺️. Jutro może ruszę swoją szanowną i podłączę nawóz i carbo pod pompę bo i tak leję z ręki dawkę 3 x dziennie . Watę filtracyjną przygotowuje raz w tygodniu , zalewając wrzątkiem , następnie płuczę w RO i susze . 

A tu śpiąca królewna 

6BA2E005-F83F-4B81-94BB-35794E63BCB3.thumb.jpeg.20bc4cbe212448237aba454195cb2bfd.jpeg

Jako jedyna tak śpi , obracając się na plecy i wkładając głowę w zakamarki skały 😁 . 
Inne czasami się zakopują w piasek .

Ukwiał zmienia kolor z jasno zielonego na różowy , drugi co jest na skale urósł z 5 cm do ponad 15 w kilka miesięcy i również zmienia kolor z ciemno zielonego na zielo-różowy . A biały co widać na skale w rzeczywistości ma piękny jasnozielony kolor , wcześniej był również zielony , ale taki nijaki . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

By nie było tak kolorowo , to wczoraj wieczorem robiłem podmianę a dziś rano dwa trupy . Jak zwykle 18l , sól ta sama , podgrzana , 8 godzin mieszana o tym samym zasoleniu . Tds przed membraną 3 a po 0 . Chyba to co wyczytałem to prawda i dolobella powinna być przenoszona do pojemnika podczas podmian . Innych strat nie mam . Szkoda bo ładnie rosły i mimo , że krótko miałem , to było widać że podrosły .  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mała aktualizacja , w związku z tym ze mam jedną dolobelle jedzenia ma pod dostatkiem , przestałem narazie dolewać nawozów bo nie jestem pewien czy przypadkiem tu nie był problem i przez to padły zające . Niby inne ślimaki i krewetka mają się dobrze , ale może być coś na żeczy . Mimo że dawki nawozów były małe to jednak coś mogło im zaszkodzić  . Już dzień po odstawieniu nawozów glony przestały bąblować . Do nawożenia jeszcze może wrócę , ale jak będzie to potrzebne . Narazie glony nie zmieniły tempa wzrostu . 1.01 wymieniłem wkłady w osmozie i zrobiłem większą podmianę 36l . ATI essential pro wymienię na plus , a te co mam oddam znajomemu co chce spróbować ATI . Orurowanie jak widać zostało całe wymienione , mimo że wcześniej napisałem że tylko cześć wymienię . Jednak jak robić to raz a nie 2 . Pompa obiegowa Maxspect jump 6000 hodzi na połowie mocy i zasila dodatkowo mały reaktor na siporax , który poukładałem . Zauważyłem , że siporax jest w sumie czyściutki a wcześniej się mocno brudził jak był w sumpie , jednak mam ostatnio duży wysyp gąbek w sumpie  i oczywiście na siporaxie jest ich mnóstwo . 2 cyrkulatory wymieniłem na jeden Maxspect jump i problem z zalegającymi kupami na piasku się skończył , dmucha konkretnie . Znów zacząłem hodować phytoplankton . Udało mi się kupić zielone i brązowe sarco z długimi polipami , zielony się uszkodził w transporcie i miał małą rysę na kapeluszu , która się powiększała więc musiałem zrobić szczepki , swoją drogą zastanawiam się czy się przyjmą . Moc lampy Led zmniejszyłem i swieci na jakieś 45% bo sarco polipowały tylko rano i wieczorem , jest lepiej ale nadal nie tak jak powinno być . Wcześniej rosły w słabym oświetleniu , z tego co wiem jakieś 0,4W/l , a u mnie jest dużo mocniejsze . 

Edytowane przez Ariel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Osmodeusz napisał:

takie tam stare art. a i bibliografia ciekawa :ru:

Dzięki jutro będę miał co czytać . Dopiero przyjechałem do Berlina . Nie będę ukrywał , kierunek który obrałem dla baniaka nie jest łatwy , w EU można pomarzyć o tym co jest w USA i naprawdę ciężko jest coś dostać . Więc lipa w zbiorniku , bo czeka na następne glony , a jak coś znajdę to i tak bzdury piszą i nie jest na stanie . A of prywatnych ludzi to mają by zachęcić klienta na koralowce . Czasami mam wrażenie , że łatwiej dostać rarytasy sps niż zielsko . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Marine Plants in The Aquarium 

https://www.marineplantbook.com/

Bardzo tobie dziękuje za wszystko co robisz , wszystko się przyda , zawsze to coś innego i nowe źródło . 
Dziś wyczyściłem szyby , wymieniłem watę . Zrobiłem testy przy świetle dziennym i oprócz No3 które jest niższe niż przy świetle z lampy Led i wynosi na dzień dzisiejszy 0,5 a w świetle Led 25 , jeśli jest takie faktycznie to mało , Po4 0 , również za niskie . Kh 10 , Ca prawie 500 zasolenie 1,025 . Jeden lps co mam wyglada pięknie , znalazłem jeszcze kilka glonów wyższych co kilka dni temu nie widziałem , dodatkowo żółta gąbkę i 4 czerwone rurówki i jedną biało-brązową co ma około 3 cm 😊 . Ucieszyłem się jak małe dziecko z prezentów . Motywacja jest gorzej ze zdjęciami , wszystko wyglada na zaniedbane i nie motywuje do robienia zdjęć , tym bardziej że nie mam czym . A tak po prostu uzyskuje coś z niczego . 

Ps: straty są , dwie szczepki sarco zielony i brązowy . Valonia co miała już prawie 3 cm kulkę znikła . Glony wyglądające jak zoaski znikają , osmo wiesz o które chodzi , bo podawałeś już tu na forum ich nazwę . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, Ariel napisał:

Glony wyglądające jak zoaski

Acetabularia

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Acetabularia

dla większej motywacji 🤗

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Acetabularia

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Acetabularia

dla większej motywacji 🤗

👍👍👍👍👍 coś pięknego . 

Lanie fito do baniaka mu służy , w przeciągu kilku dni widzę poprawę w ilości robaczków , czystości szyb i skały .  W tej chwili dozuje mix synechococcus sp i tetraselmis suecica , w planie jest jeszcze zakup rhodomonas baltica . W tej chwili pompa podaje 24x6ml 😁 , wiem wiem nie da się z pompy 😂 . 

Ps : fito podaje świeże i bardziej stężone , bez żadnych uzdatniaczy . Jeszcze co prawda nie mam wirówki , ale można i to pominąć jeśli jest się cierpliwym 😜

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 11.01.2022 o 23:03, Ariel napisał:

No3 które jest niższe niż przy świetle z lampy Led i wynosi na dzień dzisiejszy 0,5 a w świetle Led 25 , jeśli jest takie faktycznie to mało , Po4 0 ,wnież za niskie .

Może trzeba pomyśleć nad zmianą (rezygnacją) z części filtracji biologicznej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Może trzeba pomyśleć nad zmianą (rezygnacją) z części filtracji biologicznej?

Już to wcześniej zmieniłem , z 9l siporaxu zostało 1,6l w filtrze przepływowym i 0,4 l leży w komorze pompy 🙄 , skały mam 3 lub 3,5 kg już dobrze nie pamietam . Ładnie wszystko trzymało się w normie i No3 miałem między 20 a 25 i fajnie , bo mogłem karmić 4-6x dziennie i nie miałem problemów z rosnącym No3 a Po4 utrzymywało się na 0,03 i nie rosło ani nie malało . Ostatnie 3 tygodnie jak wracałem do domu już było dość ciemno i testy robiłem przy świetle z lampy w łazience białe zimne 20W i ciagle zdawało mi się że No3 jest jak było , czyli 25 więc nic nie robiłem skoro jest dobrze . Ale teraz byłem w domu rano wyszło słoneczko i postanowiłem zrobić wszystkie testy i zarówno No3 nisko jak i Po4 0 . Do baniaka jedyne co w tej chwili dozuje to fito jakieś 144ml dziennie , jedna kropla jodu co 3 dni i żelazo 20% dawki zalecanej przez producenta . ATI essential plus narazie nie dozuje , bo Ca 480 i Mg 1400 utrzymują mi się tak i nie spadają , ani nie rosną . Ostatnia podmiana była jakieś 2 tygodnie temu . Mam oczywiście ATI N i P więc mogę podłączyć , ale skoro na testach wychodziło odpowiednio to tego nie dozowałem . Bakterie śmierdziuchy poszła jedna dawka jak przyszły  , Co2 w płynie to w sumie nie ma co liczyć że leje , bo 1 ml dziennie na mój zbiornik to tyle co nic a wcześniej byłem 4 dni w PL i nie dozowałem  . Muszę znów testy zrobić przy świetle dziennym by mieć pewność jak jest w rzeczywistości , bo przy sztucznym wyszły bzdury . Testy mam nowe i leniuchem nie jestem więc je robie , a mimo to się rypłem . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze jeden sposób, ale nawet nie sugeruje (nie ośmielę się) 😉🤭🤔

Choć jadę tak już kilka ładnych lat🤗😜😎

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Osmodeusz napisał:

Jest jeszcze jeden sposób, ale nawet nie sugeruje (nie ośmielę się) 😉🤭🤔

Choć jadę tak już kilka ładnych lat🤗😜😎

Nie robić testów 🤣😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Ariel napisał:

Nie robić testów 🤣😂

akurat, nie to miałem na myśli - ale też możesz spróbować :biggrin:

jest jeszcze sprawa bakterii, oczywiście nie mówię, że są złe (wszyscy chwalą więc...)

zresztą zobacz na stronę https://microbelift.com/product/septic-system-cesspool-treatment-liquid/ przeanalizuj sam

ja jedynie "gdybam" sobie :biggrin:

ale skoro, na forach mówi się, że są bakterie do zbiorników morskich - to co z bakteriami do ... hmm

nie odzywam się ... (bo znów ktoś mnie zwymyśla :rolleyes:)

:whistling:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Osmodeusz napisał:

jest jeszcze sprawa bakterii, oczywiście nie mówię, że są złe (wszyscy chwalą więc...)

zresztą zobacz na stronę https://microbelift.com/product/septic-system-cesspool-treatment-liquid/ przeanalizuj sam

ja jedynie "gdybam" sobie :biggrin:

Biorąc pod uwagę co ostatnio oglądałem i czytałem , to mam wrażenie , że to jeden kij . Tylko cena i opakowanie inne . Sporo ostatnio czytałem o bakteriach fotosyntezujących i nie tylko . 
Fotosyntezujące w sumie łatwo się robi i pewnie pachną tak samo jak te co kupujemy w ładnej butelce .

Edytowane przez Ariel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi