Skocz do zawartości
Osmodeusz

Kolorowe koralowce: fluorescencyjne białka „Kaede”

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłeś ładną Echinophyllia spp. i zastanawiasz się, czy zachowa on swoje piękne kolory. 

Ten artykuł może pomóc w poszukiwaniach i pomoże ci zrozumieć, jak oświetlenie i fizyczne właściwości wody mogą wpływać na twój nowy koralowiec (...)

 

https://reefs.com/magazine/aquarium-corals-making-corals-colorful-kaede-fluorescent-proteins/

 

Kwaśne pH byłoby niezwykłym stanem w akwarium rafowym, ale jest to możliwe, być może w wyniku przedawkowania dwutlenku węgla przy użyciu reaktora wapnia lub podobnego urządzenia. Z drugiej strony wysokie pH (spowodowane przedawkowaniem kalkwassera) może również wpływać na widoczne zabarwienie.

Podsumowując, światło (szczególnie fioletowe i/lub niebieskie) wydaje się być środowiskowym wyzwalaczem do wytwarzania białek fluorescencyjnych (światło ultrafioletowe może w wielu przypadkach również powodować ich produkcję. Jednak zastosowanie diod LED i ich prawie całkowity brak produkcji UV zdecydowanie sugeruje, że UV nie jest konieczne.) Inny czynnik – pH – jest znany z tego, że nieznacznie zmienia emisję fluorescencyjną tych „pigmentów”.

Emisje fluorescencyjne wielu białek Clade D zmieniają się wraz ze starzeniem się białka (przy założeniu, że ekspozycja na fioletowo-niebieskie światło trwa nadal. Jest to widoczne dramatycznie w „kielichu arbuza”, gdy zielone krawędzie brzegów dojrzewają i stają się czerwone). Przejście od zieleni do czerwieni odpowiada za niemal nieograniczoną liczbę kolorów pośrednich. Przypomnijmy jednak, że wiele białek Clade D nie przechodzi od zielonego do czerwonego.

Wiele białek sklonowanych do użytku w badaniach biomedycznych jest stabilnych w wyższych (temperaturach ludzkiego ciała), co sugeruje, że są stosunkowo odporne na modulacje temperatury.

Nasze zrozumienie białek fluorescencyjnych koralowców wynika w dużej mierze z eksperymentów przeprowadzonych w dziedzinie biomedycyny i przeszliśmy długą drogę, odkąd kolory koralowców przypisano fotopigmentom, takim jak perydyna (kiedyś błędnie sądzono, że nadaje koralowcom ceglastoczerwony kolor) . Jednak wczesne obserwacje, że koralowce miały tendencję do "barwienia się" pod wpływem światła niebieskiego, okazały się zasadniczo poprawne. Dzięki niedawnemu odkryciu, że możliwe jest dostarczenie co najmniej tyle (lub w niektórych okolicznościach, więcej) niebieskiego światła, niż koralowce mogłyby „widzieć” w naturze, dalsze eksperymenty mogą być kontynuowane w celu zbadania wpływu zmienionych widm na fotosyntezę i ekspresję koralowców koloryzacji

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×