Skocz do zawartości
Rutinho

Start 1 Akwa 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
Moje konto nie zostało jeszcze zatwierdzone wiec pisze jako gość. 
Posiadam akwarium 40x40x40 słodkowodne które chciałbym w przyszłości 'przerobić' na morskie i tu pojawiaj się pytania o sprzęt ,obsadę itp. 
Na wstępie wypisze to co ja sobie sam wybrałem jeśli chodzi o sprzęt oraz to co chciałbym w tym akwa trzymać . 


1.Akwarium 64l wym.40x40x40.


2.Filterek FZN 3


3.Oswietlenie - Maxpect jump mj-l 165


4.Cyrkulator - Jebao/Jecod SOW-4


5.Automatyczna dolewka - Aqua Trend Levelautomatic EYE


6.Filtr RODI - https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/osmoza-filtr-rodi-4-kompletny-zestaw  wybrałem taki czy się nadaje czy jednak cos dokupić lub kupić inny jeśli tak to jaki polecacie ? 


7.Miernik TDS - https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-tester-twardosci-wody-osmoza-temp-9025737589


8. Refraktometr - https://allegro.pl/oferta/refraktometr-miernik-zasolenia-wody-salimetr-0-10-7260370341


9. Wkład Biologiczny do filtra - Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 1kg (przed startem akwarium na pewien czas będą umieszczone w sumpie znajomego w celu zasiedlenia przez bakterie )


10. woda z podmian około 40-50l na start zbiornika od znajomego. 


11.Bakterie i pożywka tu nie wiem czy dobre wybrałem  - korallen zucht zeoba10 ml /// korallen zucht zeostart 3 10 ml


12.Skała - wybrałem skale ożywiana zamiast żywej około 6-7kg z Crazy coral (jeśli znacie lepszy sklep to piszcie ) 


13.Piasek- tu natomiast nie wiem czy kupować czy jednak lepiej bez piasku. Jeśli piasek polecacie to który najlepiej?


14. Sól - Wybrałem Aquaforest Sea Salt lub Tropical Marine Powder Reef Salt . Jeśli macie lepsza i sprawdzona sól to poproszę o propozycje . 


15. Obsada jeśli chodzi o ryby to standardowo błazenki plus jakaś mniejsza rybka odpowiednia do tego litrażu  i tu proszę o polecenie jakiegoś gatunku .


16. Ekipa czyszcząca - krewetka plus ślimaczki i właśnie jakie  i w jakiej ilości do tego zbiornika ?


17. Korale planuje głownie miękkie na początku mojej przygody z akwarium morskim . 


18. Jakie testy będę potrzebował na start i jaka firma jest dobra ?


Jest to tylko mały szkic roboczy tego co planowałem zakupić , obecnie zbieram informacje 
Z góry dzięki za wszystkie rady i propozycje.

Pozdrawiam . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Rutinho napisał:

Witam
Moje konto nie zostało jeszcze zatwierdzone wiec pisze jako gość. 

Jak to, ja widzę @Rutinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Beti , tym razem nie rozumiem 😶 . 
Całkiem dobrze przemyślane , widać że chociaż trochę zagłębiłeś temat . Testy salifetra , a na Po4 Hanna . Ślimaki , to raczej te co w piach idą jeśli się zdecydujesz , a jeśli bez to turbo wystarczą . Błazenki plus rybka i tu może być problem . Błazenki spore i mimo , że można dodać małą rybkę , to patrz na parametry , i przede wszystkim wielkość rybek , bo potem to tylko problemy . TM dobra sól , ale tu też trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie , bo tobie może pasować do baniaka a mi nie . Maxspect , czy siporax sam zdecyduj , tego drugiego wejdzie więcej . A ten pierwszy lepiej się czyści , ale oba da się wyczyścić . Piasek ? Bez lepiej dbać o czystość , z lepiej wygląda a ja lubię czarny ( obecnie ciężko dostać i czekam ) . Skała , są plusy i minusy na dzień dzisiejszy na nią nie patrzę jaki złoże tylko dodatek . Popatrz na opinie . Reszta dość dobrze przemyślana , dolewki nie miałem w łapkach , ale ludzie chwalą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Ariel napisał:

Beti , tym razem nie rozumiem

Hehe, @Arielźle zrozumiałeś, chodziło mi że jest już widoczne jego konto 🤣🤣🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś błąd miałem i myślałem ze konta mi nie wyslwietla ale juz nw. 
Jeśli macie jakieś rady co zmienić co dodać to piszecie bo napewno duzo tu pominalem chocby bakterie i pozywka na start czy sam filtr rodi czy jest ok 
Testy jakie potrzebuje no2 to napewno i co jeszcze .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, Beti napisał:

Hehe, @Arielźle zrozumiałeś, chodziło mi że jest już widoczne jego konto 🤣🤣🤣

Też zastanawiałem się co kolega za głupoty napisał 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dobrze jak na start wybrałeś i ma to ręce i nogi :). Pozostaje czekać aż zalejesz i obserwować rozwój zbiornika :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam każdemu się może zdarzyć jakaś pomyłka .

Wracając do tematu jakie testy potrzebuje ?

Pokarm dla rybek jaki polecacie 

Pokarm dla koralowców głównie miękkie czy trzeba je karmić ?

 

I jeszcze pytanie o te bakterie które tam wymieniłem .

Jest tam napisane chyba 1 kropla na 100l wody więc jeśli mam mniej niż 100l to jakoś to inaczej dawkować czy jedna krople 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisał wyżej. Po4 Hanna, reszta Salifert

Pokarm dla rybek - ja daje mrozonki, są bogate w naturalne tłuszcze i białka, suche znowu mają wpływ na po4 - to tylko wyczytane 😁 

Możesz karmić ale potrzeby nie ma, doczytaj 

Możesz kombinować i kupić strzykawke insulinowa tam bedziesz w stanie odmierzyc mega mała dawkę, ale zadaj sb pytanie czy nie jest to zbyt ryzykowne. Masz 64l , odejmij objętość skały, piasek ewentualnie jeśli planujesz i odchodzi Ci kilka dobrych litrów więc jak odmierzysz +- pół kropli? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego zapytałem o to dawkowanie aby nie kombinować za bardzo 😁.

Narazie to i tak tylko przymiarki. 

Staram się dużo czytać i pytać doświadczonych akwarystów. 

Jeśli coś powinienem wiedzieć na początku dodatkowo albo na coś zwracać uwagę szczególną to piszcie śmiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×