Skocz do zawartości
Paulina

Pierwsze morskie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po wielu latach prowadzenie akwari słotkowodnych, chcem zacząć przygode z morskim. Nie wiem jaki litraż wybrać. Jestem pewna że nie chcem mieć na tyle dużego akwarium żeby mieć sump(jak źle napisałam to mnie poprawcie). Jakie oświetlenie jest warte polecenia? Lepiej zacząć od kostki np. 64l czy od prostokątnego baniaka np. 112l? Nurtuje mnie też kwestia soli. Wybrać tańszą czy droszszą? Lepiej założyć baniak na kaskadzie czy na filtrze wewnętrznym(tunze)? Odpieniacz jest potrzebny czy można zastąpić podmianami? Także jakie koralowce nadają się dla początkującego? Z ryb to lepiej jak wy mi coś zaproponujecie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Większe będzie bardziej stabilne . Sam widzę jakie są różnice między małym baniakiem a dużym , bo stały już rożnej wielkości . Nie mam odpieniacza , ale nikogo nie namawiam by z niego rezygnował . Mam wrażenie , że na początku łatwiej się prowadzi akwarium z odpieniaczem , ale póżniej te co są bez są bardziej stabilne . Ale to moje spostrzeżenie i mogę się mylić . Problem z 112 k jest taki , że te akwarium jest wąskie i ciężko jest zrobić konstrukcje skalną by ładnie to wyglądało , ale się da . Kaskada moim zdaniem jest lepsza , bo nie zajmuje miejsca w zbiorniku . Z koralowców to miękkie i lps . Sól to każdy chwali inną , ale Red sea lub Tropic marin są dobre . Oczywiście możesz wybrać inną sól , Tropic marin sam używam . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

...moje oczy...

3 godziny temu, Paulina napisał:

jak źle napisałam to mnie poprawcie

słodkowodnych, chcę i droższe. Chciałaś masz... Pod swoją wiadomością masz przycisk edytuj - pozwoli ci poprawić błędy.

A w temacie.
Kostki są modne - da się w nich fajnie urządzić aranżację, niewielką trudnością okazuje się najczęściej ustawienie cyrkulacji - albo wieje ciągle z jednej strony, albo cyrkulatory przytłaczają wizerunek zbiornika.
Baniak prostokątny 112l - tu odpowiedź uzyskałaś już u @Ariel
 W słonowodnym zbiorniku występuje zjawisko czasami opisywane jako "słona woda przybliża" i to nie tylko ludzi o podobnym hobby, ale właściwie po zalaniu solanką przedmioty stają się nam bliższe - tak jak stopy w morzu. W ciut innym miejscu niż podpowiada nam mózg. A to dlatego że właśnie słona woda tworzy coś na wzór soczewki przybliżającej. Dlatego właśnie ważne są wymiary dna zbiornika 40x80 przy odpowiednim układzie skały okazuje się takim dość fajnym minimum rozmiarowym.
Kiedyś proponował bym jeszcze dopasować wymiar dna do długości świetlówek T5.
T5 24W = 55cm
T5 39W = 85cm
T5 54W = 115cm
T5 80W = 150cm

Obecnie również da to Ci swobodę ruchu jeśli chodzi o dobranie lampy. A to dlatego że są osiągalne już fajne lampy LED, bądź też Hybrydy ale mimo wszystko warto wziąć pod uwagę długość świetlówek. I mieć możliwość wyboru. Lampy świetlówkowe wychodzą taniej w zakupie.

Jeśli miał bym do wyboru filtr wewnętrzny a kaskadę wybrał bym kaskadę. Nad kaskadą z kolei góruje panel wbudowany w akwarium.

Sól - czy jest jakaś zła ? Raczej nie - tylko trzeba wiedzieć co się planuje i co może podejść do naszej obsady. Jeśli będziemy mieli koralowce wymagające pełnej suplementacji mineralnej to zastosujemy sól o bogatszym zasobie mikroelementów. Ale też nie oszukujmy się ilość mikro i makroelementów w soli musi być dostosowana do potrzeb korali jakie posiadamy. Wraz z rozrostem ich kolonii musimy uzupełniać więcej i więcej. Zatem można brać to pod uwagę przy doborze. Jeśli zaś wystartujemy pustym zbiornikiem, damy używaną skałę która zmagazynowała sporo organiki a opcję zasiedlania założymy sobie w sposób powolny a damy bogatą sól to sami prosimy się o bujne dojrzewanie.
Odpieniacz przy baniaku rzędu 30-150litrów cóż może być ale nie musi - da się go zastąpić raczej dokładając filtracji mechanicznej, podmianami to raczej suplementację ballinga zastąpisz i w jakimś stopniu również odpieniacz.

3 godziny temu, Paulina napisał:

Także jakie koralowce nadają się dla początkującego? Z ryb to lepiej jak wy mi coś zaproponujecie. 

Hmmm a co Ci się podoba ?
Tylko nie Nie Foto... NP. Uniknij Acropor.

Może...
Montipora, Seriatopora, Stylopora, Euphyllia, Acanthastrea, Duncanopsammia axifuga, Fungia, Caulastraea

Albo
Rhodactis, Zoanthus, Pseudogorgonia, Sacropython, Lobopython, Xenia,

Z ryb - zależy jaki baniak będziesz miała...  Ale przy 100litrach to nie zaszalejesz raczej skromna obsada 2-3 szt niewielkich ryb. Mam tu na myśli ryby małe z natury, a nie małe bo młode osobniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na początku przygody z akwarystyką morską, z odpieniacza bym nie rezygnował, choćby ze względu na utrzymanie odpowiedniego PH.

Z solą niby już dziś prościej, bo cała masa tego na rynku, ale przy małym zbiorniku napewno bym nie oszczędzał i brał te „górno półkowe”

Ryby? tu też już wybór o wiele większy, i nie odbiegający kolorystyką od tych „dużych” egzemplarzy, a w obserwacji o wiele ciekawsze, choćby przeróżnej maści babki czy ślizgi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poszukaj na forach zbiorników z podobnym litrazem, zerknij na obsadę, przy tym jakiej soli używają i jak przebiega prowadzenie takowego zbiornika, przelecisz 3-4 wątki i napewno Ci to naswietli sprawe

Z solą gornopolkowa może nie być tak do końca fajnie, biorąc np Tropic Marín - bogata sól, trzymając na niej same miękkie też nie będzie za dobrze chyba prawda? 🤷‍♂️

Z Soli mogę polecić Red Sea, i na start i na fajne prowadzenie miękkich jak i LPS. Jeśli nie planujesz kolorowych, kosmicznych Acropor które potrzebują masę mikro i makro elementów wystarczy sól ze średniej polki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi