Skocz do zawartości
Paulina

Pierwsze morskie akwa 90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po wielu latach prowadzenie akwari słotkowodnych, chcem zacząć przygode z morskim. Nie wiem jaki litraż wybrać. Jestem pewna że nie chcem mieć na tyle dużego akwarium żeby mieć sump(jak źle napisałam to mnie poprawcie). Jakie oświetlenie jest warte polecenia? Lepiej zacząć od kostki np. 64l czy od prostokątnego baniaka np. 112l? Nurtuje mnie też kwestia soli. Wybrać tańszą czy droszszą? Lepiej założyć baniak na kaskadzie czy na filtrze wewnętrznym(tunze)? Odpieniacz jest potrzebny czy można zastąpić podmianami? Także jakie koralowce nadają się dla początkującego? Z ryb to lepiej jak wy mi coś zaproponujecie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Większe będzie bardziej stabilne . Sam widzę jakie są różnice między małym baniakiem a dużym , bo stały już rożnej wielkości . Nie mam odpieniacza , ale nikogo nie namawiam by z niego rezygnował . Mam wrażenie , że na początku łatwiej się prowadzi akwarium z odpieniaczem , ale póżniej te co są bez są bardziej stabilne . Ale to moje spostrzeżenie i mogę się mylić . Problem z 112 k jest taki , że te akwarium jest wąskie i ciężko jest zrobić konstrukcje skalną by ładnie to wyglądało , ale się da . Kaskada moim zdaniem jest lepsza , bo nie zajmuje miejsca w zbiorniku . Z koralowców to miękkie i lps . Sól to każdy chwali inną , ale Red sea lub Tropic marin są dobre . Oczywiście możesz wybrać inną sól , Tropic marin sam używam . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...moje oczy...

3 godziny temu, Paulina napisał:

jak źle napisałam to mnie poprawcie

słodkowodnych, chcę i droższe. Chciałaś masz... Pod swoją wiadomością masz przycisk edytuj - pozwoli ci poprawić błędy.

A w temacie.
Kostki są modne - da się w nich fajnie urządzić aranżację, niewielką trudnością okazuje się najczęściej ustawienie cyrkulacji - albo wieje ciągle z jednej strony, albo cyrkulatory przytłaczają wizerunek zbiornika.
Baniak prostokątny 112l - tu odpowiedź uzyskałaś już u @Ariel
 W słonowodnym zbiorniku występuje zjawisko czasami opisywane jako "słona woda przybliża" i to nie tylko ludzi o podobnym hobby, ale właściwie po zalaniu solanką przedmioty stają się nam bliższe - tak jak stopy w morzu. W ciut innym miejscu niż podpowiada nam mózg. A to dlatego że właśnie słona woda tworzy coś na wzór soczewki przybliżającej. Dlatego właśnie ważne są wymiary dna zbiornika 40x80 przy odpowiednim układzie skały okazuje się takim dość fajnym minimum rozmiarowym.
Kiedyś proponował bym jeszcze dopasować wymiar dna do długości świetlówek T5.
T5 24W = 55cm
T5 39W = 85cm
T5 54W = 115cm
T5 80W = 150cm

Obecnie również da to Ci swobodę ruchu jeśli chodzi o dobranie lampy. A to dlatego że są osiągalne już fajne lampy LED, bądź też Hybrydy ale mimo wszystko warto wziąć pod uwagę długość świetlówek. I mieć możliwość wyboru. Lampy świetlówkowe wychodzą taniej w zakupie.

Jeśli miał bym do wyboru filtr wewnętrzny a kaskadę wybrał bym kaskadę. Nad kaskadą z kolei góruje panel wbudowany w akwarium.

Sól - czy jest jakaś zła ? Raczej nie - tylko trzeba wiedzieć co się planuje i co może podejść do naszej obsady. Jeśli będziemy mieli koralowce wymagające pełnej suplementacji mineralnej to zastosujemy sól o bogatszym zasobie mikroelementów. Ale też nie oszukujmy się ilość mikro i makroelementów w soli musi być dostosowana do potrzeb korali jakie posiadamy. Wraz z rozrostem ich kolonii musimy uzupełniać więcej i więcej. Zatem można brać to pod uwagę przy doborze. Jeśli zaś wystartujemy pustym zbiornikiem, damy używaną skałę która zmagazynowała sporo organiki a opcję zasiedlania założymy sobie w sposób powolny a damy bogatą sól to sami prosimy się o bujne dojrzewanie.
Odpieniacz przy baniaku rzędu 30-150litrów cóż może być ale nie musi - da się go zastąpić raczej dokładając filtracji mechanicznej, podmianami to raczej suplementację ballinga zastąpisz i w jakimś stopniu również odpieniacz.

3 godziny temu, Paulina napisał:

Także jakie koralowce nadają się dla początkującego? Z ryb to lepiej jak wy mi coś zaproponujecie. 

Hmmm a co Ci się podoba ?
Tylko nie Nie Foto... NP. Uniknij Acropor.

Może...
Montipora, Seriatopora, Stylopora, Euphyllia, Acanthastrea, Duncanopsammia axifuga, Fungia, Caulastraea

Albo
Rhodactis, Zoanthus, Pseudogorgonia, Sacropython, Lobopython, Xenia,

Z ryb - zależy jaki baniak będziesz miała...  Ale przy 100litrach to nie zaszalejesz raczej skromna obsada 2-3 szt niewielkich ryb. Mam tu na myśli ryby małe z natury, a nie małe bo młode osobniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na początku przygody z akwarystyką morską, z odpieniacza bym nie rezygnował, choćby ze względu na utrzymanie odpowiedniego PH.

Z solą niby już dziś prościej, bo cała masa tego na rynku, ale przy małym zbiorniku napewno bym nie oszczędzał i brał te „górno półkowe”

Ryby? tu też już wybór o wiele większy, i nie odbiegający kolorystyką od tych „dużych” egzemplarzy, a w obserwacji o wiele ciekawsze, choćby przeróżnej maści babki czy ślizgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forach zbiorników z podobnym litrazem, zerknij na obsadę, przy tym jakiej soli używają i jak przebiega prowadzenie takowego zbiornika, przelecisz 3-4 wątki i napewno Ci to naswietli sprawe

Z solą gornopolkowa może nie być tak do końca fajnie, biorąc np Tropic Marín - bogata sól, trzymając na niej same miękkie też nie będzie za dobrze chyba prawda? 🤷‍♂️

Z Soli mogę polecić Red Sea, i na start i na fajne prowadzenie miękkich jak i LPS. Jeśli nie planujesz kolorowych, kosmicznych Acropor które potrzebują masę mikro i makro elementów wystarczy sól ze średniej polki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam. Kiedyś już pisałam na tym forum, na temat akwarium morskiego 49l. Jednak się rozmyśliłam. Teraz po około pół roku chcę sobie ponownie założyć akwarium morskie tym razem 90l z panelem. Znalazłam fajny zbiorniczek na sklepie crazy coral. Mój budżet to koło 5 tys.

FILTRACJA:

Chciałam żeby to był panel. W panelu znalazłby się life bio fil, wata, grzałka i odpieniacz. Jeśli chodzi o odpieniacz to myślałam o redstarfish sq-90, ale wole żebyście mi doradzili w tej kwestii. Jeśli chodzi o pompę obiegową w zestawie jest jecod dsc-2000l/h.Chciałabym dołożyć jeszcze falownik, ale nie wiem jaki.

OŚWIETLENIE:

Myśle że Reef flare bar S wystarczy, chyba że macie lepsze propozycje.

WODA:

Jak na razie mam same akwaria słodkowodne w domu, a więc mam filtr ro ale bez żywicy. Mogę na takiej wodzie prowadzić akwarium morskie? Jeśli chodzi o sól myślałam o aquaforest sea salt. Zamierzam kupić 3 testy do akwarium:kh, no3, po4.

ARANŻACJA:

Chcę użyć skały suchej, ponieważ obawiam się o "skutki uboczne" żywej skały, a chce uniknąć większych problemów w pierwszym morszczaku. Chciałam też mieć piasek w akwarium. I tu pytanie czy jbl sansibar by się nadał bo zostało mi z 5 kg z zakładania słodkiego akwarium?

OBSADA:

Na rybach morskich się nie znam(znam z 10 gatunków), ale wiem że chcę mieć tam błazenki. Z chęcią poczytam wasze propozycje obsady. Chciałbym mieć krewetką patriotką.

KORALE:

Zależy mi na koralach miękkich. Chcem z nich Rodactis sp., capnella, zoanthus sp..

Bardzo mi się podobają euphyllie sp. ale nie wiem czy mogę je hodować?

Czekam na podpowiedzi.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, Paulina napisał:

FILTRACJA:

 Chciałam żeby to był panel. W panelu znalazłby się life bio fil, wata, grzałka i odpieniacz. Jeśli chodzi o odpieniacz to myślałam o redstarfish sq-90, ale wole żebyście mi doradzili w tej kwestii. Jeśli chodzi o pompę obiegową w zestawie jest jecod dsc-2000l/h.Chciałabym dołożyć jeszcze falownik, ale nie wiem jaki.

Obieg dobry do takiego akwaria . Cyrkulator jeśli coś tańszego to jebao 4000l/h ( na dzień dzisiejszy widzę że sterowniki są tylko pod Wifi , aqua medic ma takie same tylko drożej i sterowanie z poziomu sterownika i Wifi . Jebao ma też modele slw i AM ma ich odpowiednik . Mimo że nie za duże akwarium polecam 2 cyrkulatory . Ceramika polecam kulki Maxspect / sera siporax , ciagle używam i jestem zadowolony . Co do odpieniacza się nie wypowiem bo nie miałem . Sam używałem Tunze 9004 i AM evo 500 z obu byłem zadowolony ( oba na początku i po umyciu puszczają dużo bąbli , ale to normalne ) teraz AM ma nowe pompy i są naprawdę ciche ( oczywiście pompy a nie cały odpieniacz ) .

 

40 minut temu, Paulina napisał:

OŚWIETLENIE:

 Myśle że Reef flare bar S wystarczy, chyba że macie lepsze propozycje.

Szukaj czegoś mocniejszego 70W po odjęciu panela starczy , lecz nie będziesz miała dużych możliwości zmiany barwy światła . W dodatku jednak wole sprawdzone lampy , a te nie są z byt długo na rynku i mimo pierwszych pozytywnych opinii , znalazłem 2 lampy testowe ( tylko dla firm ) ze spalonymi niebieskimi diodami a niby mają 6 miesięcy . Z tańszych lamp brał bym jebao al 80 lub 150 . Ta druga kosztuje tyle co lampa którą wymieniłaś ( miałem i byłem zadowolony , u znajomego świecą 4 i nie ma z nimi problemów ) . Po za tym model 150 jest dużo za mocny do twojego baniaka i ma dwa punkty świetlne , co da tobie możliwość lepszego oświetlenia zbiornika i będziesz mogła bardziej niebieskim świecić ( w zależności od twoich preferencji ) . 

 

48 minut temu, Paulina napisał:

WODA:

Jak na razie mam same akwaria słodkowodne w domu, a więc mam filtr ro ale bez żywicy. Mogę na takiej wodzie prowadzić akwarium morskie? Jeśli chodzi o sól myślałam o aquaforest sea salt. Zamierzam kupić 3 testy do akwarium:kh, no3, po4.

Dokup korpus i żywice . Dobrze by było wymienić prefiltry jeśli są stare . Dodatkowo miernik tds by mieć możliwość monitorowania stanu filtra i żywicy . Sól Aquaforest użyłem kilka razy jak była na promocji , ma swoich zwolenników jak i przeciwników ( jak wszystko ) . Jeszcze dodatkowo Mg i Ca to podstawowe .

 

52 minuty temu, Paulina napisał:

ARANŻACJA:

 Chcę użyć skały suchej, ponieważ obawiam się o "skutki uboczne" żywej skały, a chce uniknąć większych problemów w pierwszym morszczaku. Chciałam też mieć piasek w akwarium. I tu pytanie czy jbl sansibar by się nadał bo zostało mi z 5 kg z zakładania słodkiego akwarium?

Jak mi się nudziło to miałem krótko akwarium z tym piaskiem ( jest zbyt lekki , fruwa i przykleja się do ślimaków i innych stworzeń ) . Sucha skała może być , teraz jest tak samo popularna jak ceramiczna . A w dodatku jak będzie dobrej jakości , w późniejszym czasie będzie działać jako filtracja .

 

57 minut temu, Paulina napisał:

KORALE:

 Zależy mi na koralach miękkich. Chcem z nich Rodactis sp., capnella, zoanthus sp..

 Bardzo mi się podobają euphyllie sp. ale nie wiem czy mogę je hodować?

Jak się podobają to czemu nie . Korale miękkie są dość ekspansywne i lubią trochę brudniejszą wodę , lps też lubią brudniejszą . 

Dodatkowo polecam kupić automatyczną dolewkę wody , refraktometr i płyn kalibracyjny , oraz pompę dozującą do ballinga . Ułatwi to tobie życie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam. Tym razem mam konkretne pytania na temat soli i bakterii

1. Czy dobrym pomysłem jest wystartowanie na soli z małą ilością makro i mikro elementów, a gdy akwarium dojrzeje zmienić na bardziej bogatą sól?
2. Jakie sole polecacie?
3. Jakie bakterie są najlepsze i czy konieczna jest pożywka?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zadawaj pytania w swoim temacie . To sporo pomoże nowym ogarnąć podstawy . 
Ale ponoć masz racje co chodzi o sól , nie wiem bo ciagle startuje na TM pro reef i jest jak jest . Bakterie każdy chwali swoje , ja jeśli używam to mieszam kilka różnych firm . Na początek nie lał bym pożywki , niech baniak sam zatrybi . Chyba ze chodzi tobie o coś innego jak na przykład vsv . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Paulina napisał:

Jakie sole polecacie?

3. Jakie bakterie są najlepsze i czy konieczna jest pożywka?

Wszystko chyba teraz idzie o budżet, można kupić tańsza i drogą, może coś z serii AF ,Tropical, na początek lub coś droższego np Red Sea Salt

Bakterie, chyba śmierdziuchy są b.dobre śmiało mogę polecić. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy świetlówka t5 24w×2 nada się do takiego akwarium? Czy może lepiej led?
Jakie macie propozycje?
 

Zapytam się o korale.
Po dojrzewaniu baniaka chciałbym nabyć korale miękkie takie jak: rhodactis sp., capnella, zoanthus sp. i briareum. Są może jeszcze jakieś korale miękkie warte polecenia? Po jakimś czasie chciałabym dokupić lps:euphyllia. Raczej rezygnuje z sps, chyba że jakieś łatwe w hodowli.
Myślicie że to dobry pomysł?

Co do światła to jeszcze nie wybrałam.

 

W akwarystyce słodkowodnej z roślinami nie idzie mi za ciekawie, więc może będzie lepiej z koralami

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest taka żebyś skupiła wszystkie swoje wypowiedzi dotyczące jednego, teoretycznego na razie akwarium w tym jednym temacie zamiast zakładać osobny dla każdego pytania.
Połączyłem w całość.

Co rozumiesz przez to że z roślinami nie idzie za ciekawie? Jak jest w takim razie z rybami? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Admin napisał:
Moja propozycja jest taka żebyś skupiła wszystkie swoje wypowiedzi dotyczące jednego, teoretycznego na razie akwarium w tym jednym temacie zamiast zakładać osobny dla każdego pytania. Połączyłem w całość.

Co rozumiesz przez to że z roślinami nie idzie za ciekawie? Jak jest w takim razie z rybami?

Sądze, że nie jest to najlepsze mijsce do umieszczania informacji o akwarystyce słodkowodnej, ale to będzie wyjątek. Z rybami idzie świetnie. Rośliny najbardziej pospolite się nawet dobrze, ale te wolnorosnące i średnio wymagające(wymagają nieco więcej światła, które im zapewniam) to porażka, z wodą jest wszystko ok, wszystkie pierwiastki są na dobrym poziomie, a że zachciało mi się akwarium low-tech(przewarznie w akwariach roślinnych mam bimbrownie) to inna sprawa. Akwarium jest na ro jak moje każde, ale jako pierwsze na podłożu aktywnym. Rośliny wymienione wyżej nie chcą mi rosnąć, a piniatyfida wypuszcza pądy, które rosną strasznie wolno. Najważnijsze czego nie powiedziałam to że akwarium ma 112l i mam mocną filtracje(2 filtry wewnętrzne, razem 1450l/h) *Przepraszam za literówki mam dysortografie i duże problemy z ą i ę*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Paulina napisał:

Witam, czy świetlówka t5 24w×2 nada się do takiego akwarium? Czy może lepiej led?

Podaj wymiar akwaria . Wszystkie dane na temat co chcesz tam mieć są pomocne by coś doradzić . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podaj wymiar akwaria . Wszystkie dane na temat co chcesz tam mieć są pomocne by coś doradzić . 

@Ariel z panelem jest to 60 na 50 na 30.

A z ciekawości jak narazie się zapytam jakie najmnijsze akwarium jest na dowolnego pokolca, zebrosome? Zaczynam myśleć czy nie postawić większego baniak odrazu a nie jak "choroba akwarystyki morskiej" zdecyduje że chcem kolejne akwarium? Sądze że te ryby będom na podobnym poziomie chodowli jak altumy wysokie, które kiedyś miałm w 450l i miały być trude a okazały się nawet łatwe tyko trzeba było im zapewnić pewne warunki.

*przepraszam za literówki mam dysortografie*

 

Wysłane z AMN-LX9 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tu bardziej stawiał bym na przestrzeń . Długie i szerokie , ale może być wtedy niskie . Osobiście polecam zbiornik od 120 długości dla żółtka . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu bardziej stawiał bym na przestrzeń . Długie i szerokie , ale może być wtedy niskie . Osobiście polecam zbiornik od 120 długości dla żółtka . 
@Ariel Myślisz że da radę pociągnąć pociągnąć takie akwarium bez sampa, awentualnie jakiś małym sampie albo na panelu?

Wysłane z AMN-LX9 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, Paulina napisał:

@Ariel Myślisz że da radę pociągnąć pociągnąć takie akwarium bez sampa, awentualnie jakiś małym sampie albo na panelu?

Wysłane z AMN-LX9 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
 

Da się , ale nie polecam takiego rozwiązania . Bierz normalny sump , musi być na tyle duży by pomieścił odpieniacz , filtrację mechaniczną , biologiczną i pompę . Oczywiście musi też pomieścić wodę która spłynie z akwaria podczas wyłączenia pompy obiegowej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×