Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam do Was ogromną prośbę abyśmie pomogli mi wyprowadzić moje "akwarium". 

Zbiornik ma już rok, 150 L filtracja poprzez filtr zewnętrzny npc 1500, odpieniacz tunzie 9004, dwa cyrkulatory. I zachodziło w nim sporo zmian. ale zacznę od poczatku.

Ponad rok już ta walka. A początki były nastepujące. 

Skała sucha, żywy piasek, oświetlenie realizowane przez belkę led którą sam robiłem, sól oraz chemia AF(a+b+c), bakterie sachem stability. Zbiornik odpalił pochodził 8 tygodni ale od początku był problem z cyklem azotowym bo nie miałem pewności czy się  na dobre zaczął więc wprowadziłem małe życie - ślimaki, krewetka pierwsze ryby i korale. amoniak i no2 trochę podskoczył i zniknął, pojawił się no3 i zredukował się do 0 tak samo po4 do 0. Lałem plankton z easybooster i to mikrożycie się pojawiło kiełże itp. Powalił się czerwony osad na skale i myślałem że to glon wapienny. Niestety okazało się później, że ten glon  jak kożuch obszedł mi całą skałę i piasek i nie były to glony wapienne... Jednak cały mój problem od początku polegał na zerwym wzroście koralowców. Kupiłem kilka miekkich korali, kilka lps i kilka sps i żaden nie wykazywał wzorstu. nie umierały odrazu tylko systematycznie bielały równomiernie i umierały. Obwiniałem o to oświetlenie więc zmieniłem belke led na 3x t5 39 w. Niestety nic to nie zmieniło. Zaczęły się przeróżne kombinacje. Z filtra powyciągałem phosguard i inne absorbery oraz węgiel i zacząłem podbijać no3 i po4 aby wyjść z 0. przestawałem podawać chemie - komponenty a+b+c, aminokwasy, jod idp. Po konsultacjach zmieniłem sól na reef crystal - praktycznie w ciągu 8 tygodni wymieniłem całą wodę, zmieniłem również bakterie na microbelift specialblend. Wszystkie te zabiegi wykonywałem pokolei i obserwowałem rezultaty, Korale nie ruszyły. Kupłem micosidol - wyleczył mi piasek ale skałe nie, dino x zielony, nawet vibrant.  Próbowałem zaciemniać akwarium, wyciągać glony i nie wyciągać bez speclanej różnicy. Na dzień dzisiejszy w zbiorniku żyją ryby ( 5 sztuk), ukwiał, i zooksantus 5 oczek(ani jeden więcej od roku nie przybył). Umarło kilka korali - widzicie na zdjęciu Milke - w ten sposób umierały wszystkie, padła nawet capnella.... ślimaki te mniejszy umierają, ostatnio

wprowadziłem jeżowca padł po 3 dniach.  Zrobiłem testy laboratoryjne i poniżej macie wyniki oraz zdjęcia akwarium - zagloniałe glonem zielonym i czerwonym. 

No3 na dzień dzisiejszy - 5 

20210703_000522_optimized.jpg

20210703_000529_optimized.jpg

20210703_000532_optimized.jpg

20210703_000539_optimized.jpg

20210703_000543_optimized.jpg

test.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, nie mam doświadczenia w akwarystyce morskiej ale, postaram ci się pomóc.
1. Zmień sól na Red Sea zwykłą
2. Zaopatrz się w brzęczyk i podłącz kostkę napowietrzającą- przymocuj pod cyrkuratol i niech chodzi z 2tyg 24h.
Nie lej żadnych wynalazków, zwykłe podmiany ci wystarczą.
Jeśli chodzi o brzęczyk, podniesiesz w ten sposób ph i glon powinien sam odejść.
Nie wprowadzaj nowego życia.
Jeszcze zapytam o lampę robiłeś sam led? Zostawiłeś ją i dołożyłeś t5 czy jest samo t5?

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skąd jesteś?

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 8.2 wg testu (co prawda zoolka). Z Legnicy. Lampe led sam robiłem ale zdjąłem (została jedna dioda na noc) . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ci się uda podnieść powyżej 8,4 będzie git, najprawdopodobniej nocą będzie szło do góry

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, korpa napisał:

ok może na glonu pomoże ale czemu żaden koral nie rośnie?

Narazie rozwiąz problem

Później zobaczysz przyrosty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mieszkamy praktycznie obok siebie, w wolnej chwili usiądziemy pogadamy.

Nie ma tak, że się nie da🤗

zawsze jest jakieś wyjście i sposób, tylko czas i cierpliwość …

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że masz jednego korala, najlepiej jak go komuś dasz a sam całkowicie zacienisz akwarium wlejesz bakterie i zaczniesz napowietrzać wodę. Glony do życia potrzebują światła a bakterie nie. W ten sposób można sie pozbyć wszelakich glonów na dobre. ;) Tylko pamiętaj że korale też wymagają światła więc jak masz kogoś blisko kto ma akwarium to było by fajnie jakby Ci przetrzymał ktoś. A i po takiej kuracji parametry mogą być mocno rozjechane bo glony oddadzą wszystko do wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
widzę że masz jednego korala, najlepiej jak go komuś dasz a sam całkowicie zacienisz akwarium wlejesz bakterie i zaczniesz napowietrzać wodę. Glony do życia potrzebują światła a bakterie nie. W ten sposób można sie pozbyć wszelakich glonów na dobre.  Tylko pamiętaj że korale też wymagają światła więc jak masz kogoś blisko kto ma akwarium to było by fajnie jakby Ci przetrzymał ktoś. A i po takiej kuracji parametry mogą być mocno rozjechane bo glony oddadzą wszystko do wody 
Jutro napiszę,

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Noform napisał:

widzę że masz jednego korala, najlepiej jak go komuś dasz a sam całkowicie zacienisz akwarium wlejesz bakterie i zaczniesz napowietrzać wodę. Glony do życia potrzebują światła a bakterie nie.

Z mojego doświadczenia glony znikną , ale problem będzie dalej . Ja bym nie zaciemnił , glony redukują No3 i Po4 i tu może być problem , coś w skale lub piasku siedzi . Jak startowałem na suchej używanej dałem światło 1/1 i po kilku miesiącach co miała skała oddać to oddała , potem glony padły . Po tym czasie nic się nie działało . Tam jest coś nie tak , ale co ? Jeszcze problemem może być woda , sprawdź jaką masz osmozę .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pierwsza rzecz, to musisz wyczyścić te cyrkulatory i na moje oko, dobrze byłoby je ustawić po obu stronach, tak żeby „wiało” konkretnie.

”Przedmuchać” konkretnie tą skałę i wszystkie zakamarki.

Ogólnie zadbać o czystość, tego zbiornika

Gąbkę z filtra możesz wywalić, i zamienić ewentualnie na watę (ale ją będzie trzeba co 2-3 dni wymieniać) 

Filtr raczej, też do wymiany

Zmniejszyłbym (bądź skrócił) czas świecenia.

I dozowanie bakterii na dzień dobry

 

P.S  coś, co mi spokoju nie daje

czym mierzysz zasolenie?

Jak uzupełniasz, odparowaną wodę ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwieranie filtra co 3 dni to katastrofa... 

Reflaktometrem. Nie mam tu dolewki automatycznej. Co 3 dni dolewam około 2 l wody rodo. 

Edytowane przez korpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, korpa napisał:

Otwieranie filtra co 3 dni to katastrofa..

Taki urok , chodzi o to byś watę wymieniał jak najczęściej . Po pierwsze będzie się zapychać , a po drugie cały syf wywalasz zanim się zacznie rozkładać . 

 

1 godzinę temu, korpa napisał:

Reflaktometrem

Dobrze by było byś go sprawdził , albo pójdź do kogoś niech i zobacz czy dobrze wskazuje , albo kup płyn referencyjny , nie jest drogi a jedno będzie można wykluczyć . 

 

1 godzinę temu, korpa napisał:

Nie mam tu dolewki automatycznej. Co 3 dni dolewam około 2 l wody rodo. 

Nie paruje dużo , ale kup dolewkę , nie będzie skoków . 
 

Możesz dać prefiltr na rurę do kubła i watę do prefiltra . Będzie szybko się zapychać i pewnie trzeba będzie wymieniać raz , lub dwa razy dziennie . Ale dużo syfu zatrzyma . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze plastkowy wskaźnik, pokazują to samo. Wyciągnołem właśnie tyle glona ile byłem w stanie, zaciemnie akwarium na jakiś czas zobaczę co się wydaży. Pytanie mam do ustawienia rurek do kubła. Zasys mam przy dnie z jednej strony akwrium a wylot 10 cm od góry z drugiej strony. Czy coś tu zmieniać? Np odwrócić układ? Bo przy sumach w większości woda do niego pochdzi z przelewu czyli z górnej części zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pomyśl na filtracją mechaniczną w postaci np. waty, na spływie (przed filtrem)

Kup pipetę, bądź przy pomocy cyrkulatora, przedmuchuj tą skałę z zalegającego syfu.

samo zaciemnienie raczej nic nie da.

Poprawa cyrkulacji, i dozuj bakterie w mniejszej dawce, ale częściej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Prawie miesiąc za Nami.

Pokaż jak to wygląda na dzień dzisiejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×