Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Który sklep doradził Ci pokolca, do tego zbiornika. A potem leczenie u niego „ospy” tym preparatem?

Będziesz miał sporo szczęścia, jeśli cokolwiek poza rybami, pozostanie w tym zbiorniku

Reszta obsady też polecona w tym sklepie?

Pokolca kupiłem też z polecenia jak był malutki, dwa razy mniejszy niż Nemo. Teraz są gdzieś takich samych rozmiarów. W przyszłym roku bo się przeprowadzam i już będę miał miejsce i możliwości lepsze, to przesiądę się na 150x45x50 plus sump (z obecnego zrobię), więc będzie miał gdzie pływać. Co do leczenia to tak w tym samym sklepie co kupiłem pokolca. Reszta obsady jak byłem w innym mieście została mi polecona.... W zasadzie napisałem w innym wątku forum o tym. Że opisałem zbiornik a właściciel mimo, że coś się tam czytałem wcisnął by mi i słonia do akwarium plus koniki morskie :) więc sklepy to sklepy, idziesz do media markt i pytasz się sprzedawcy żeby ci coś polecił ... To oczywiście nie poleci ci najlepszego tylko z czego jest rozliczany i jeszcze gwarancję do tego :)

Tak napisze jeszcze o kosztach utrzymania. Dla początkujących taka informacja też jest ważna. Na fejsbukach są fajne grupy i tam między innymi przeczytałem, że założenie nowego zbiornika kosztuje średnio 75zl/l a utrzymanie miesięczne 1zl/l. Można powiedzieć, że moje miało być na tym etapie skończone i w zasadzie by się zgadzało koszty ok 5000 sprzętu nowego do mojego akwa ( można i więcej wydać gdy będziemy robić sumpa do tego dojdzie pompa odpieniacz dolewka itp itd. a można i taniej kupić coś od kogoś gdy likwiduje zbiornik. Dużo jest ofert na grupach). Do tego ok4000 na korale. Co do kosztów to widzę po rachunkach że podskoczyły ok 200 zł do góry. Czyli 100 miesięcznie i do tego zawsze jakieś żarcie, fito, baling czy cokolwiek to myślę że i nawet przy moim litrażu to 1,5zl/l miesięcznie. Nie wiem jak u większych baniaków to się przedstawia.... 

Uwagi i krytykę przyjmę na klatę i postaram się zastosować. Jakieś rady również mile widziane będą :) sorka za składnię i literówki czy przecinki, ale 90 procent pisze na tel. 

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Krótkie wycinki z instrukcji preparatu. Stąd też ciekawi mnie, kto polecił ten preparat?

(możesz napisać w PW, jeśli na forum nie chcesz)

Sam tego preparatu nie odważył bym się zastosować w zbiorniku rafowym.

A to dlaczego :
 

Dezynfekcja wody dla zdrowych ryb ozdobnych. 

Leczenie chorób Ichthyophthirius Oodium, Cryptocaryon w akwarium morskim…

Profilaktyczne zastosowanie u pochodzących z importu(...)

(…)Preparat winien zostać zastosowany od razu, w początkowym stadium powstającej choroby (gdy zwierzęta ocierają się, pływają niespokojnie albo przenoszą się do ciemniejszych stref akwarium). Aby przeciwdziałać silnemu rozmnożeniu wiciowców, zawartość soli powinna spaść do 1,018 a oświetlenie powinno zostać w znacznym stopniu zredukowane. Aby chronić błonę śluzową zwierząt, poziom pH nie może wzrosnąć ponad 8,2

3 godziny temu, niezgi napisał:

Jakieś rady również mile widziane będą :)

Mam jedną jedynie, zawsze czytaj skład i instrukcję stosowania, nim podejmiesz decyzję o dozowaniu czegokolwiek do zbiornika rafowego.

Bez względu na to, czy poleca sprzedawca w sklepie, czy ktokolwiek na forach, youtubach czy innych fejsbukach

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Krótkie wycinki z instrukcji preparatu. Stąd też ciekawi mnie, kto polecił ten preparat?

(możesz napisać w PW, jeśli na forum nie chcesz)

Sam tego preparatu nie odważył bym się zastosować w zbiorniku rafowym.

A to dlaczego :
 

Dezynfekcja wody dla zdrowych ryb ozdobnych. 

Leczenie chorób Ichthyophthirius Oodium, Cryptocaryon w akwarium morskim…

Profilaktyczne zastosowanie u pochodzących z importu(...)

(…)Preparat winien zostać zastosowany od razu, w początkowym stadium powstającej choroby (gdy zwierzęta ocierają się, pływają niespokojnie albo przenoszą się do ciemniejszych stref akwarium). Aby przeciwdziałać silnemu rozmnożeniu wiciowców, zawartość soli powinna spaść do 1,018 a oświetlenie powinno zostać w znacznym stopniu zredukowane. Aby chronić błonę śluzową zwierząt, poziom pH nie może wzrosnąć ponad 8,2

Mam jedną jedynie, zawsze czytaj skład i instrukcję stosowania, nim podejmiesz decyzję o dozowaniu czegokolwiek do zbiornika rafowego.

Bez względu na to, czy poleca sprzedawca w sklepie, czy ktokolwiek na forach, youtubach czy innych fejsbukach

 

Faktycznie przyznaje przeczytałem i zastosowałem się jedynie do dawkowania pomijając aspekty kh zasolenia i światła. Mój błąd. Można powiedzieć że nie przypuszczałem, że takie mogą być tego konsekwencje. Błąd wynikający z niedoświadczenia bardziej niż niedbalstwa. Korale, które były podczas dawkowania tego praktycznie wszystkie oberwały.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam wyniki. Mega jestem z nich rozczarowany .... Zasolenie jak widać słabo - muszę pewnie skalibrować refraktometr. Fosforany na testach saliferta od początku pokazują 0 .... Załamany.... 

Od wysłania wyników zrobiłem dwa razy podmianę, raz 15 procent i raz 10 więc teraz to trochę pewnie inaczej wygląda .... 

Korale chyba przestały padać.... Ale niektórym widać tkankę ... 

Co robić ? Co suplementować? 

A i tak dla początkujących ... Jak kupicie ten test icp to wyślijcie kurierem żeby szybko dotarł. Ja wysłałem w piątek a af miał dopiero w środę .... W jeden dzień wyniki ... 

Podejrzewam że ten preparat wybił całą mikro biologię bo nawet na szybach mam mało takich małych stworzonek teraz. No i rozchwiał cały ekosystem ...  Masakra 

 

Refraktometr skalibrowany. Dzisiaj jeszcze jedną podmianę zrobię. Szkoda, że nie zrobiłem wcześniej tych testów.

13.09 Hepatus dostał ospy

14.09 zacząłem podawać neosal

15.09 przestałem wlewać fito i zoo

19.09 skończyłem podawanie

19.09 podmiana 10 %

22.09 pszyszły korale nowe, podmiana 10 %

25.09 testy no2-0,1. no3- 10. po4-0, zasolenie 1.025, pH 8. kh 9,9. ca 410. mg 1350

25 - 29 utrata korali, euphylie 4 szt caulastrey 2 szti inne słabo wyglądały stare, nowe ok

1.10 podmiana 15 %, przyszły korale nowe akry

2.10 testy no2-0,1, no3-25. po4-0. zasolenie 1.024. ph 7,7. kh 9. ca 425. mg 1250 ( podniosłem do 1390 )

5.10 podmiana 10 %

przy każdej podmianie seachem stability lałem

tak to się mniej wiecej przedstawiało....

 

 

Screenshot_2021-10-07-15-09-31-439_com.mi.globalbrowser.jpg

Screenshot_2021-10-07-15-11-18-642_com.mi.globalbrowser.jpg

Screenshot_2021-10-07-15-11-13-772_com.mi.globalbrowser.jpg

Screenshot_2021-10-07-15-09-36-878_com.mi.globalbrowser.jpg

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, niezgi napisał:

Co robić ? Co suplementować? 

Nic, czekać (ew. odrobina węgla)

i nie szalej z tymi podmianami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. 

Dzisiaj robiłem testy i po4- saliferta dalej wskazują 0, więc szkoda wydawać te 35 zł na ten test. Będę zanosił do sklepu lub do kogoś na Hankę od czasu do czasu. 

Wielkie umieranie chyba za mną. Korale zaczęły ładnie się pompować, także chyba w dobrym kierunku to idzie. 

Pytanie mam co do czyszczenia wkładów purigena, phosgarda i węgla. Mianowicie watę wymieniam tak co 3 dni. A te media płucze w ro raz w tygodniu z tego syfu jak na zdjęciach. Woda robi się cała zielona po czyszczeniu. Czy dobrze robię czyszcząc te media? 

Mam teraz taki plan żeby poczekać aż wszystko się ustabilizuje i wtedy chciałbym się pozbyć trochę tego cjano i Dino. Strasznie brzydko to wyglada. I zaciemnić całkowicie na 3 dni akwarium. Co o takim sposobie walki z glonami sądzicie na moim baniaczku? 

A i żeby pozbyć się tego wysokiego po4- od dzisiaj mrożonki będę płukał przed podawaniem. Daje ok 1/2- 3/4 kostki dziennie plus kilka razy suchy. Ta Dori to zawsze taka głodna jakby tydzień nie jadła... 

Screenshot_2021-10-09-09-22-37-610_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-09-09-22-35-081_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-09-09-22-30-842_com.miui.gallery.jpg

IMG_20211008_211034_1.jpg

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, niezgi napisał:

Pytanie mam co do czyszczenia wkładów purigena, phosgarda i węgla. Mianowicie watę wymieniam tak co 3 dni. A te media płucze w ro raz w tygodniu z tego syfu jak na zdjęciach.

A czemu nie w wodzie z akwa ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

A czemu nie w wodzie z akwa ? 

W sumie racja. Jak podmiany robię to mogę płukać. Dzisiaj akurat dolewkę robiłem i tak wyszło... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Moje akwarium w końcu zaczyna żyć :) na początku popełniłem kilka błędów w szczególności z laniem różnych specyfików do baniaka :) miałem kilka jeszcze drobnych potknięć, ale w zasadzie od wsadzenia odpieniacza problemy jak ręką odjąć :)  nie wiem czego piasek nie jest czysty ale w sumie mi to nie przeszkadza :) zaczynając drugi raz bym już wiedział że spokój, faktycznie biologia i natura sama musi zrobić swoje w baniaku, a dopiero później po woli wprowadzać życie. No cóż człowiek uczy się całe życie. Czekam aż się rozrośnie wszystko i za rok przesiadka na ok 400 l plus sump :) jak widać nawet ukwiał co był u mnie miesiąc rozmnożył się a ponoć te ukwiały do rozmnażania potrzebują męskiego i żeńskiego, może ciężarna była :) hehe  

 

 

IMG_20220409_115747.jpg

IMG_20220409_115349.jpg

IMG_20220405_164135.jpg

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×