Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

hej

Nowy jestem i witam wszystkich.

Zakładam 128 l i mam dość nietypowe pytanie. Jutro przychodzi mi cały sprzęt zamówiony w PL. W sumie wszystko bez lamp i cyrkulatora, które idą z chin. Mają być 19.06 najpóźniej. czy mogę założyć  - wystartować 12.06. (sobota ) bez lamp i cyrkulatora przez tydzień ??? Dodam że akwarium bedzie chodziło na kaskadzie więc jakiś ruch będzie wody nawet bez cyrkulatora.

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, niezgi napisał:

hej

Nowy jestem i witam wszystkich.

Zakładam 128 l i mam dość nietypowe pytanie. Jutro przychodzi mi cały sprzęt zamówiony w PL. W sumie wszystko bez lamp i cyrkulatora, które idą z chin. Mają być 19.06 najpóźniej. czy mogę założyć  - wystartować 12.06. (sobota ) bez lamp i cyrkulatora przez tydzień ??? Dodam że akwarium bedzie chodziło na kaskadzie więc jakiś ruch będzie wody nawet bez cyrkulatora.

Niby tak! Jakiś tam ruch jest ale obawiam się że za słaby! 

Może poczekaj to tylko 2 tyg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ruch wody raczej nie boje bo na początku tylko skala sucha piach żywy i bakterie. Natomiast chodzi mi bardziej o światło czy wystarczy narazie do zaczęcia dojrzewania zwykle światło dzienne czy np. mam taśmę LED taka "budowlaną" z transformatorem 40w i np dołożyć czy nie? Czy się wstrzymać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, niezgi napisał:

O ruch wody raczej nie boje bo na początku tylko skala sucha piach żywy i bakterie. Natomiast chodzi mi bardziej o światło czy wystarczy narazie do zaczęcia dojrzewania zwykle światło dzienne czy np. mam taśmę LED taka "budowlaną" z transformatorem 40w i np dołożyć czy nie? Czy się wstrzymać? 

No właśnie nie!

Światła nie musi być i też będzie ale woda ma się kręcić! I to jest ważne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.06.2021 o 13:08, Beti napisał:

No właśnie nie!

Światła nie musi być i też będzie ale woda ma się kręcić! I to jest ważne. 

Dzięki za podopwiedzi :) troche doczytałem.... i wiem że cyrkulacja musi być i to duża, jak również światło też konkretne :)... niektóre filimiki na youtube można powiedzieć wprowadzają w błąd... albo jak to jest powiedziane nie raz : ile zbiorników tyle szkół :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro założono mój wątek jako nowy to opisze swój sprzęt motywacje i cele oraz ceny.

Jako dzieciak miałem rybki słodkowodne... skalary, welonki itp itd. Natomiast od zawsze podobał 0mi się świat morski i akwaria morskie. Gdy założyli pierwszy sklep w moim mieście z akwarystyką morską pomysł założenia własnego akwarium wrócił w takim stopniu, że nie mogłem przestać o tym myśleć, a dodatkowo mój mały cały czas baby sharka na youtube ogląda. Kolory w tym sklepie i to życie nie dało mi spokoju i właśnie tu jestem. Oglądałem trochę filmików na youtube, czytałem fora i odważyłem się zrobić narazie akwarium do nauki ..... zdecydowałem się na 128 l. gdyż chciałem jednak żeby trochę rybek i krabów w nich było. W tych 60 l jednak mało tego życia. Docelowo chce się nauczyć obsługi akwarium, poznać różne zagadnienia na żywo i za 3-4 lata bede miał taką możliwość i chciałbym zrobić takie duże akwarium 3mb długie :)

Narazie do nauki zdecydowałem się na taki zestaw:

 

Aquael Versamax FZN-3 filtr zewnętrzny kaskadowy

   

139,99 zł

Aquaforest AF Poly Glue 250ml klej do korali skał

   

45,00 zł

Arka myReef-Rocks 20kg sucha skała MIX 9-40cm

   

419,00 zł

Aquaforest Sea Salt 5kg - sól do akwarium morskiego

   

54,00 zł

Aquaforest Life Bio Fil 1200ml wkład filtracyjny

   

49,00 zł

SEACHEM PURIGEN 100ML USUWA NO2 NO3 NH4

   

55,90 zł

SEACHEM PHOSGUARD 100ML USUWA FOSFORANY KRZEMIANY

   

29,90 zł

Seachem Stability 250ml - biostarter - bakterie

   

49,80 zł

Aquaforest AF Bio Sand 7,5kg - żywy piasek

   

79,00 zł

Mitoja akwarium Optiwhite 80x40x40cm 6mm 5 lat gwarancji

   

459,99 zł

Aquael Ultra Heater 150W - grzałka z termostatem do akwarium

   

105,99 zł

MATA POLIETYLENOWA 80X40 - POD KAŻDE AKWARIUM

   

8,99 zł

Razem: 1 496,56 zł

zamówione w sklepie internetowym

 

 

do tego w sklepie stacjonarnym kupiłem :

testy No2, No3 i Po4  saliferta- 99 zł

cyrkulator 4000 l/h ze sterowaniem - 249 zł

filtr rodi z żywicą - 150 zł

 

 

i na aliekspress:

miernik ph,tds - 81 zł

refraktometr - 80 zł

Maxspect Jump Wifi LED MJ-L165 Marine Aquarium Light Coral Reef Full Spectrum LED 65w  - 2 szt - 1810 zł

Jebao Jecod 110~240v RW Aquarium Wave Maker Propeller Flow Pump Wireless Control  4000 l/h  - 148 zł

Vastocean Fish Guard Prevent Jumping Fish Customizable Net Cover - 73 zł

 

 

suma  razem : 4186 zł na początek bez życia

 

 

 

Tak jak wspominałem na youtube na forach różnie się wypowiadali i taki zestawik sobie zrobiłem bez odpieniacza. W sumie może mogłem kupić 2 sztuki lampy z aliekspress Jebao AL 90 ?? przez pół taniej prawie. Ciekawe jakie ono daje kolory? Szkoda że wcześniej nie znalazłem żadnej recenzji na youtube..

Chciałbym mieć jakieś łatwe rybki np. błazenki jakąś babkę i może coś jeszcze. Korale też proste na początek miękkie i jakieś LPS - byle kolorowe i żeby się bujały no i oczywiście jakąś krewetkę, krabika z ślimakami ..... córa chce rozgwiazdę małą = zobaczymy  

Od 10 do 13 czerwca zajeło mi wystartowanie. Najpierw skałę wyczyściłem  szczotką pod prysznicem i o dziwo nawet dwa małe stworzonka, coś jak mrówki wypłyneły  martwe. Następnie moczyła się skała 24 h w soli. Zalałem piasek solanką i bakteriami wg instrukcji. Nastepnie czekałem aż uzbieram wody do tych 128 l zasoliłem wg proporcji i udało się zalać. W filtrze jak narazie tylko life bio fill i wata. Wlewam wg instrukcji bakterie seachem. W zasadzie czekam tylko na lampy bo mają dojść jutro. Ładnie wszystko chodzi i cyrkulacja jest, wiec mleko znikneło przez noc i woda jest czyściutka. Dzisiaj  4 dnia akwarium dorzuciłem do zbiornika jedną krewetkę zamrożoną żeby ruszyło dojrzewanie.

 

 

mam natomiast pytania:

1. kiedy dodać do kaskady phosgard i purigen?

2. kiedy wyciągnąć tą krewetkę?

 

 

Zdjęcia wrzucę niebawem….. na razie nic szczególnego się nie dzieje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, niezgi napisał:

1. kiedy dodać do kaskady phosgard i purigen?

po dojrzewaniu jak w zbiorniku wystąpią problemy z ewentualnym zgonem i nieodnalezionymi zwłokami... Czyli gdy będą korale a testy wykażą że jednak coś się zadziało i zechcesz zniwelować zawartość związku w wodzie akwariowej... Po zniwelowaniu poziomu wypada je usunąć z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update mojego baniaczka. Krewetkę wyciągnąłem ok 9 dnia od startu, NO2 już ładnie rosło więc uznałem, że już nie potrzeba. Mam mały problem z połączeniem się z lampami maxspect lj 165 przez ruter i narazie jest manualnie uruchamiana na jakims standardowym ustawieniu. Szkoda że chińczyki nie przysłali z instrukcją :( ale wina chyba leży w routerze. Dokupilem trochę testów ok 150 zł stacjonarnie. Mam dwie lampy ale na razie myślę że jedna wystarczy do momentu włożenia życia? 

 

Dwa tygodnie od startu baniaczka zrobiłem sobie testy tak z ciekawości. Zobaczyć jak się je robi. Testy saliferta. NO2 -2, No3- 50?, Po4- 0, zasolenie 1,025, pH 8, kh 6,3. Testów na magnez i wapń nie robiłem. 

Tak się zastanawiam nad kupowaniem korali z wysylki. Nigdzie nie ma wszystkiego co bym chciał... Tak zamawiać po 3szczepki z innych sklepów to trochę bezsensu? Boje się że przyniosą różne choroby, że zmarnieją i padną przez ten transport. Chociaż widziałem filmiki, że niby wszystko ok z wysyłką.  

Walczę jeszcze z moim telefonem bo jakieś dziwne kolory ten  Xiaomi mi 9t  robi na tych zdjęciach i przekłamuje strasznie.

A tak wygląda na jakiś 16 dzień od startu 

IMG_20210628_195902_compress31.jpg

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

u mnie postępy :)

Miesiąc po starcie baniaczka zrobiłem testy : no2 - 0, no3 - 0,5, po4 - 0, zasolenie 1024,5, ph - 8, kh -  6,5, ca - 395, mg 1075 i wybrałem się z nimi do sklepu stacjonarnego, gdzie doradzili mi podnieść kh i mg. Kupiłem KHPlus Lab i MGPlus Lab i podniosłem do 7,7 kh i 1420 mg. Kupiłem też pierwsze życie: Slimak turbo i nassarius, kraba pustelnika z czerwonymi nogami :) i dwie szczepki korali pachyclavularia fluo green frag i rhodactis indo frag.

no i niby było życie ale go nie było ..... bo ślimak się zakopał a krab jak poszedł w rafe to go 2 dni nie widziałem :)

dlatego tydzień później poszedłem jeszcze raz i dobrałem życia i zrobiłem nowe testy przed wpuszczaniem kolejnego życia: no2 - 0, no3 - 2,5, po4 - 0, zasolenie 1204,5, ph - 8, kh - 7,7, ca - 360 i mg - 1410

dołożyłem krewetkę czyszczącą, krabika jeszcze jednego ( ten przynajmniej chodzi sobie spokojnie po całym akwarium ), rozgwiazde piaskową, błazenka jednego i szczepki korali : zoahantus captain ameryka, zoahantus Aoi polyp, zoahantus scrambled egg i candy apple plus capnella do tego.

całość 940 zł ok

Aklimatyzowałem metodą kropelkową i wydipowałem korale :)

planuje kupić jeszcze z 5 korali miękkich na wysyłkę ( briareum, discosome, sarcopython, xenie i  coś jeszcze )

rybki dopiero za jakieś 3 tygodnie dobiorę

po jakiś 4 miesiącach będę chciał jak będzie wszystko ok kupić kilka sztuk lps :)

walczę z temp zbiornika jak pewnie każdy .... ale 27 st nie przekracza. W sumie jakbym 2 raz zakładał i kupował sprzęt to zastanawiałbym się nad T5 świetlówkami.... tu niby bajery fajne ale nie wiem czy potrzebne do końca.... ciekawe jak cenowo to by wyszło ? z T5 do mojego baniaczka

IMG_5540.JPG

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mam się martwić? Pachyclavuria została strącona przez ślimaka i leżała w piachu od dwóch dni się nie polipuje. Natomiast capnella też coś zmarniała i jakby zmiękła i się podłamała dzisiaj. Rodhactis dalej pięknie polipuje .... Parametry praktycznie be zmian, jak w poście wyżej tylko No3- skoczyło do 25. 

IMG_20210719_204937.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, niezgi napisał:

Czy mam się martwić? 

Korale różnie reagują na świeży baniak , jedne dobrze to zniosą a inne gorzej . Musisz obserwować , być może nie w tym rzecz i mają za mocne światło , lub w tym miejscu jest zbyt mocny prąd wody . 

 

W dniu 17.07.2021 o 19:58, niezgi napisał:

W sumie jakbym 2 raz zakładał i kupował sprzęt to zastanawiałbym się nad T5 świetlówkami.... tu niby bajery fajne ale nie wiem czy potrzebne do końca.... ciekawe jak cenowo to by wyszło ? z T5 do mojego baniaczka

 

Masz dobre lampy , więc pewnie lampa t5 też była by dobrej jakości , czyli ATI popatrz ile kosztuje i dolicz świetlówki , oraz ich wymianę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pachyclavuria dzisiaj w nocy zaczęła się polipować, capnella natomiast już nie jest zgięta - jest sztywną ale jak na zdjęciu widać nie polipuje ładnie. Natomiast zauważyłem że dzisiaj jakby jedno oczko zoa te po lewej się coś z nim dzieje .... Wczoraj zmieniłem ustawienie jednego falownika bo dmuchał na piach i cały czas go przewalała ja spowrotem zgarnialem na szkło. Wyczytałem że to może powodować wzrosty No3. No i dolalem bakterii seachem stability dwie nakrętki. Także chyba coś na plus no ale to zoa mnie martwi teraz ..... 

IMG_20210720_133844.jpg

IMG_20210720_134016.jpg

IMG_20210720_133836_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Czy może może być tak, że mam za mocne światło w akwarium? Wydaje mi się, że z wodą jest ok i cyrkulacją. Jednak capnella i pachyclavuria tak jakoś dziwnie polipują albo się zamykają całkiem. Mam 128 l akwa, dwie lampy maxspect 65w i są włączone na jakieś sumarycznie 90%. Czyli wychodzi 1w/l. Może to za dużo? 

Edytowane przez niezgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może być dla nich za dużo , bo wcześniej mogły być w baniaku gdzie jest 05W/l , zmniejsz do 0,7-0,8 i zobacz czy pomogło . Możesz też w inne miejsce je przestawić . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny wątek założyłeś. Wszystko elegancko opisane. Podoba mi się też to, że dodałeś ceny. Taki właśnie jest koszt założenia morskiego zbiornika. Niech każdy kto Twój wątek przeczyta uzmysłowi to sobie. Pewnie, że można by coś taniej, coś drożej ja np. dałam za akwarium 200 zł u szklarza, też opti i z 1 szybą lacobel 108l, za to przepłaciłam na osmozie bo ok.300 zł i to bez filtra RO, który później za dodatkową kasę dokupiłam. I każdy tak będzie miał, bo to są nowe rzeczy, wszystkiego nie wiemy. Uważam, że bardzo dużo zaoszczędziłeś kupując w aliexpres, na cyrkulatorze, siatce i lampach. Także nie rób sobie żadnych wyrzutów. Jeżeli w tej lampie co masz można regulować światło to rewelacja. Pociągnij akwarium na tej lampie trochę, zobacz jak na przestrzeni kilku miesięcy będą rosły korale, a potem decyduj. Na ledach są przecież piękne zbiorniki. Sama mam t5 i na razie obserwuję jak rosną korale. Myślę, że z czasem dokupię ledy, ale u mnie to by musiała być taka pojedyncza listwa. Zobaczy się, na razie widzę przyrost briareum  i pięknie trzymają się rodactisy. Rozrósł się też kapelusik u sarcophytona. Mam też Pachyclavularię, która faktycznie jest marudna, ale u mnie lubi pełne światło, jak ją ślimaczki popchną na bok to wszystkie polipki się nie rozwiną, a jak więcej światła na nią pada to jest w pełnym rozkwicie. Co do ekipy czyszczącej to co myślisz o ślimakach strombusach? Mam 2 i ciągle chodzą naokoło akwarium i coś wyjadają, bardzo je sobie chwalę. Do tego zakup sobie ślimaki columbella, są tanie, a bardzo szybko rozmnażają się. One są malutkie, ale mają ciekawe wzory np. szachownica biało-czarna :) Mój zbiornik ciągle dojrzewa i zaczynam myśleć o tym, żeby trzymać się raczej miękkich korali. Xenię  oddałam już koledze na tzw. kwarantannę;) I jeszcze zapytam o skałę. Masz jej dużo i chyba boki dotykają szyby, a tak nie powinno być. Woda ma opływać wszędzie skały. Może ktoś się jeszcze w tej sprawie wypowie.

Pozdrawiam serdecznie Beata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie... Działo się dużo w sumie za dużo ...

Beti mi się nie podobają ślimaki, został tylko nossarius, który sobie kopie piasek.

Stopniowo dokupywałem sobie korale i rybki. Do obsady doszła Dori, mandaryn, centropyga piękna, krabiki, babeczka bicolor, krewetka boksująca i czyszcząca. Korale kupowałem stacjonarnie i przez internet. W sumie jest to tak pakowane wszystko fajnie że już się nie boje o transport. Jedyny minus to taki ze strony sklepów są mocno nie aktualizowane co jest dość irytujące dla mnie i zdjęcia to co innego niż w realu ... Kupowałem z różnych sklepów i jak na zdjęciu widać trochę ich doszło, a i tak straciłem kilka sztuk :( tak na oko ok 3000 wydałem pewnie na wszystkie korale, a może nawet 4000. 

Akwarium działało dobrze do jakiegoś 2 miesiąca. No korale nie miały przyrostów ale przynajmniej żyły :( wszystko zaczęło się od tego że jak byłem na wczasach padł mi krabik co było dziwne bo widziałem że jadł wcześniej ładnie mrożonki, które dawałem jemu do piachu. Od tego momentu zacząłem kombinować, nie chciałem żeby mi coś jeszcze zdechło. Więc czytając fora uznałem żeby moje rybki i korale miały dobrze zacząłem lać fito 50 ml dziennie i zooplankton 2 razy w tygodniu 5 ml. Żeby korale rosły i mandaryn miał jedzonko. Caulastrea tylko mi marniała w oczach bo uważałem że za wysoko ją dałem. Schodziły zooksantyle powoli.  Dałem na dół i chyba jej pomogło. Jednak po jakiś 3 tygodniach w 3 miesiącu jak nie było przyrostów tak nie było, ale jeszcze wszystko żyło. Podstawowe parametry były w miarę stabilne i poprawne. W 3 miesiącu jakieś 3 tygodnie temu Dori dostała ospy i się zaczęło... Wlałem z preisa noeosal jak mi doradzili w sklepie, ponoć sama natura. Przez tydzień podawałem i widziałem że coś się dzieje złego z koralami. Zrobiłem testy i wywaliło NO2 0,25 na testach saliferta. Ospa odeszła na tydzień bo po tygodniu Dori znowu wysypało ( ośmio dniowy cykl tego pasożyta ponoć jest ), ale tym razem nic nie lałem i samo przeszło z pomocą krewetki czyszczącej. Wyczytałem że jak ryby jedzą to nie ma się czym martwić. Na dzień dzisiejszy nie widzę kropek na Dori i innych. No ale wracając do korali i parametrów. Zmętniała mi trochę woda to wrzuciłem purigen i phosgard do filtra. Purigen na wyklarowanie wody a phosgard na No3. Przestałem lać fito wtedy i chcąc obniżyć No3 wylewałem pożywkę dla bakterii. No3 rzeczywiscie spadło z 25 na 5 bo miałem zamówione już acropory.  No ale nastąpił skok kh z 8,6 na 9,9. Codziennie przez tydzień traciłem jakiegoś korala... Poprostu główki euphyli parankora i caulastrey odchodziły od szkieletu. W tydzień straciłem 2 parankory i dwie caulastrey jedna glebre i inne korale też jak Acana ma widoczny szkielet. Ta po prawej stronie duża glebra też będzie w kosz za dzień dwa....  Odstawiłem lanie wszystkiego za radą znajomego i wsadziłem węgiel do filtra jeszcze. 

Na dzisiaj sprawa wygląda następująco. W piątek wysłałem próbkę do af lab. Zrobiłem następnie podmianę 15 procent. Wachalem te korale co padły i nie śmierdziały więc to nie bj. Obstawiam dwie opcje. Korale cały czas sobie żyły ale nie miały przyrostów więc może będzie mało jodu, strontu lub potasu i dla tego tak się stało z moimi koralami. Druga opcja to ten skok kh spowodował te zrzucanie główek. Może ta katastrofa jest pokłosiem tego NO2 i wykończyło korale.  Czekam do wtorku na wyniki i zobaczę wtedy i podejmę jakieś decyzję. .... :(

Hobby fajne ale jednak wymagające .... Czasu i kasy ..

 

IMG_20211003_135430.jpg

Edytowane przez chwialek
prośba uwzględniona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Który sklep doradził Ci pokolca, do tego zbiornika. A potem leczenie u niego „ospy” tym preparatem?

Będziesz miał sporo szczęścia, jeśli cokolwiek poza rybami, pozostanie w tym zbiorniku

Reszta obsady też polecona w tym sklepie?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×