Skocz do zawartości
Gość

Unomia to nowe imię Xenia elongata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość


Unomia to zupełnie nowy rodzaj korali miękkich Xeniid, który został stworzony, aby sklasyfikować jeden z najpowszechniejszych koralowców miękkich w akwarium, Xenia elongata. Cała grupa korali miękkich Xeniid, w tym Xenia, Cespitularia, Efflatournaria i inne, była naprawdę trudna do określenia na poziomie rodzaju i kiedy hobby zaczyna nabierać sensu, taksonomiści miękkich koralowców idą naprzód i wprowadzają zupełnie nowe rodzaje, takie jak Ovabunda, Conglomeratusclera i Caementabunda. Taksonomia tych bardzo delikatnych korali miękkich o miękkich tkankach jest bardzo trudna, ale nowo wybita Unomia jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych koralowców w hobby może pomóc nam odróżnić ją od bardziej typowych szczepów Xenia. Szybko rosnąca „Xenia elongata”, obecnie znana jako Unomia stolonifera, jest tak płodna, że rozważa się jej użycie w „reaktorach xenia” do bezpośredniego wchłaniania rozpuszczonej materii organicznej i eksportowania składników odżywczych po ich usunięciu.

unomia-stolonifera.jpeg

 

Większość koralowców miękkich jest opisywana i klasyfikowana na podstawie mikroskopijnych sklerytów w ich tkankach oraz, w mniejszym stopniu, na podstawie ogólnej morfologii kolonii, a w przypadku Unomii mamy przyjemną cechę odróżniającą, która sprawia, że „X. elongata ”nie jest Xenia. Każdy, kto wyhodował ten koralowiec, który jest obecnie znany jako Unomia stolonifera, w przeciwieństwie do innych dobrych Xenii noszących karty, ten wydłużony gatunek ma niezgrupowane polipy rosnące niżej na łodydze, zamiast być ściśle zgrupowane w regionie zwanym poliparem.

 

xenia-umbellata-1.jpeg

 klasyczna łodyga Xenia z polipami skoncentrowanymi na końcu

 

 

Tam, gdzie typowa klasyczna Xenia ma wszystkie polipy ciasno zgrupowane na `` końcu '' łodygi, morfologia rozgałęzień Unomia jest bardziej podobna do formy wzrostu Cespitularia z polipami występującymi w większości części kolonii i dzięki tym informacjom w łatwo to zauważyć u Unomia stolonifera, która w akwarystyce jest powszechnie znana jako „Xenia elongata”. Co ciekawe, materiał typu Unomia stolonifera nie został pobrany z Indo-Pacyfiku, ale został pobrany z inwazyjnych okazów na karaibskich rafach w Wenezueli

 

unomia-stolonifera-polyps.jpg

Niezgrupowane polipy wyrastające z łodygi to znak rozpoznawczy Unomii.

 

Ale Unomia stolonifera nie jest osamotniona w nowym rodzaju, ponieważ drugi gatunek znany jako Unomia complanata został również opisany w Japonii i Tajwanie. Te miękkie korale Xeniid z zachodniego Oceanu Spokojnego rosną w mniejszych, szerzej rozstawionych łodygach, które nie mają tak rozciągniętego „wydłużonego” wyglądu, stąd gatunek complanata, co ogólnie oznacza „spłaszczony”. Coraz więcej rodzajów miękkich koralowców do śledzenia może sprawić, że identyfikacja akwarium będzie trudniejsza, ale pomaga rzucić światło na to, co sprawia, że te miękkie korale różnią się od siebie i jak porównują się zarówno w akwarium, jak i na wolności. [ZooTaxa]

 

Unomia-complanatis.jpg

Unomia complanata z Japonii i Tajwanu

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mówcie co chcecie, ale uwielbiam ten koralowiec, w Egipcie tego pełno rośnie między acrami, wygląda to bajecznie.

Sama mam w akwarium, rośnie powiecmy umiarkowanie, ale rośnie. 🤩

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 28.05.2021 o 07:30, Beti napisał:

Mówcie co chcecie, ale uwielbiam ten koralowiec, w Egipcie tego pełno rośnie między acrami, wygląda to bajecznie.

Sama mam w akwarium, rośnie powiecmy umiarkowanie, ale rośnie. 🤩

Wszyscy piszą , że chwast . U mnie w baniaku zawsze jest , a teraz mam pierwszy , że słabo rośnie ☹️ . Dla mnie jest wspaniała , bo ciagle się rusza i nie tylko faluje , ale też zamyka się i otwiera.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 29.05.2021 o 20:40, Ariel napisał:

Wszyscy piszą , że chwast . U mnie w baniaku zawsze jest , a teraz mam pierwszy , że słabo rośnie ☹️ . Dla mnie jest wspaniała , bo ciagle się rusza i nie tylko faluje , ale też zamyka się i otwiera.  

A jak z jodem, musi być stabilny, lekki spadek i problem z przyrostem, nawet potrafi zanikać. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Ariel u mnie zajmuje jakieś 3/4 tylnej szyby, niestety problem z nią taki, że dość łatwo się rozsiewa po zbiorniku.

Poziom jodu w zbiorniku nieznany (zresztą nie znam większości parametrów 🤭). Ja traktuje ją, jako „koralowy scrubber”

911-D3051-87-DB-483-F-9256-0-FDF0480-D4-
napewno nie brakuje jej „żarcia”

ale ze światełkiem - krucho🤗

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, Beti napisał:

A jak z jodem, musi być stabilny, lekki spadek i problem z przyrostem, nawet potrafi zanikać

Wiem , że jodu potrzebuje . Ale mam tylko tego jednego korala i jest malutki . W poprzednim zbiorniku ładnie rosła a po przenosinach zmarniała . 

 

13 godzin temu, Osmodeusz napisał:

u mnie zajmuje jakieś 3/4 tylnej szyby, niestety problem z nią taki, że dość łatwo się rozsiewa po zbiorniku.

Też chcę by się rozrosła , przyczepiłem do panelu , światła nie brakuje ale padła w tym miejscu . Na skale mam jeszcze kawałek i wyglada ładnie , ale nie rozrasta się tak jak wcześniej . U mnie może być za czysto w baniaku , tylko jedna krewetka i nemok , wiec mało karmie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×