Skocz do zawartości
Maciejas

Pierwsze akwarium 40x40x40 cm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Planuję założyć pierwsze morskie akwarium 40x40x40cm. Zależy mi na tym żeby filtr i odpieniacz wszedł na tylną ściankę akwarium. Wymierzyłem, że Tidal 55 i Bubble magus QQ1 razem by się zmieściły. Rozmawiałem z jednym ze sprzedawców sklepu zajmującego się akwarystyką morską i pan powiedział, że do takiego akwarium trzeba przynajmniej Tidal 75. Problem jest taki, że nie zmieści się z QQ1 na jednej ściance. Uważacie, że Tidal 55 będzie za mały? Może warto zrezygnować z odpieniacza i dać Tidal 110? Muszę wybrać jedną z dwóch opcji: 1) Tidal 55 + Bubble magus QQ1 albo 2) sam Tidal 110 bez odpieniacza. Która opcja wg was jest lepsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Takie małe akwarium śmiało możesz prowadzić bez odpieniacza na samych podmianach . Dobra filtracja i dobrej jakości skała w zupełności wystarczy . Może panu w sklepie też o to chodziło , lub pomyślał że będzie zbiorniczek bez dodatkowej cyrkulacji . Tego nie wiem . 
Ps : masz już jakąś lampkę i inne drobiazgi na oku ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem dokładnie jaki sprzęt planuję mieć i mimo to pan powiedział że Tidal 55 to za mało. Lampę planuję AI Prime 16 hd a cyrkulator AI Nero 3. 

Edytowane przez Maciejas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquael w swoich nano zestawach o pojemności 49  litrów stosuje filtry kaskadowe o przepływie 1200 litrów. więc sprzedawca może mieć rację że Tidal 55 będzie za mały. 

Możesz też dokleić z tyłu akwarium panel filtracyjny, rozwiązanie najlepsze ale i najbardziej kłopotliwe w wykonaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Widzę że na sprzęt chcesz sporo wydać , ale tak jak pisałem wcześniej odpieniacz jest zbędny przy takim litrażu i nie tylko przy takim . Ale z łatwością takie małe zbiorniki prowadzi się na samych podmianach wody . Tylko nie wiem czy nie będzie tobie głośność Tidala przeszkadzać . Sporo opinii czytałem , że do modelu 75 jest dobrze a 110 potrafi być głośna . Tylko głośność jest pojęciem względnym i jeszcze zależy gdzie akwarium stoi . Sporo takich kostek widziałem na aquael fzn 3 i hulały aż miło .

6 minut temu, Jurek48 napisał:

Aquael w swoich nano zestawach o pojemności 49  litrów stosuje filtry kaskadowe o przepływie 1200 litrów. więc sprzedawca może mieć rację że Tidal 55 będzie za mały

Tylko już nawet nie chodzi o przepływ , bo cyrkulator będzie . Raczej bardziej o pojemność złoża . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Jurek48 napisał:

Aquael w swoich nano zestawach o pojemności 49  litrów stosuje filtry kaskadowe o przepływie 1200 litrów. więc sprzedawca może mieć rację że Tidal 55 będzie za mały. 

Możesz też dokleić z tyłu akwarium panel filtracyjny, rozwiązanie najlepsze ale i najbardziej kłopotliwe w wykonaniu. 

Tylko pytanie co brać pod uwagę - przepływ czy pojemność? W moich fzn3 w akwariach słodkowodnych mieszczę z biedą 1l ceramiki, a w Tidalu 55 jest napisane, że ma pojemność 1,2l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bardziej zwracam uwagę na pojemność . A cyrkulację w baniaku załatwi cyrkulator . 
Możesz popatrzeć na inne baniaczki o podobnej pojemności , najlepiej takie co już jakiś czas funkcjonują i wtedy wybrać co leprze , lub zrezygnować z odpieniacza i postawić na 110 . Dobrze by było jak umówił byś się ze sprzedawcą , że jak będzie zbyt głośny to go oddasz i weźmiesz mniejszy . 
Ale panel oczywiście lepszy , bo wszystko można schować , a odpowiednio duży będzie łatwy do sprzątania . :whistling:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×