Skocz do zawartości
Tomek1987reef

200l od podstaw

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Ariel napisał:

Problemem zawsze są pieniądze , ale nie uzyskaliśmy zdania w którym jest powiedziane ile może wydać na lampę . I biorąc pod uwagę jaki jest start baniaka , mogę wywnioskować że ma być trochę taniej . I ze względu na to , że to pierwszy baniak popieram trochę mniejsze inwestycje . A t5 czy Led to osobiste spojrzenie na oświetlenie . Światła starczy , oczywiście straci trochę par i szybciej zużyją się świetlówki w tej lampie niż w ATI , czy giesemann , ale popatrz na cenę nowej 😊. A za 2 lata , jeśli będzie szło dobrze pewnie będzie wymiana zbiornika , lub szybciej 😁

Cena tej lampy nie gra specjalnej roli, moja wiedza jest znikoma, widzę coś taniego to chciałbym taniej, widziałem maxspecta tego którego mi polecaliscie i to jest jedyna lampa która pasuje mi na zbiornik, zwłaszcza ze ma możliwość montażu na nogach i nie muszę jej wieszać bo to priorytet, mam jeszcze trochę czasu to szukam i kombinuje i pytam, tzn... problemem tych świetlówek ogólnie jest żywotność? 

1 godzinę temu, Ariel napisał:

Problemem zawsze są pieniądze , ale nie uzyskaliśmy zdania w którym jest powiedziane ile może wydać na lampę . I biorąc pod uwagę jaki jest start baniaka , mogę wywnioskować że ma być trochę taniej . I ze względu na to , że to pierwszy baniak popieram trochę mniejsze inwestycje . A t5 czy Led to osobiste spojrzenie na oświetlenie . Światła starczy , oczywiście straci trochę par i szybciej zużyją się świetlówki w tej lampie niż w ATI , czy giesemann , ale popatrz na cenę nowej 😊. A za 2 lata , jeśli będzie szło dobrze pewnie będzie wymiana zbiornika , lub szybciej 😁

Co do budżetowego startu to tez wynika trochę z niewiedzy, najpierw kupiłem skale, potem akwarium, potem akwarium okazało się za małe to kupiłem drugie, teraz litraz wydaje mi się ok, to znowu za wąskie, kupiłem Belkę marine żeby świeciło cokolwiek to znowu po przeliczeniu za mało światła, mówię sprawdzę odpieniacz na lipę to lipa z tego wyszła i zmieniłem na tunze, i tak metoda prób i błędów;) z testami tez podobnie

1 godzinę temu, Ariel napisał:

Problemem zawsze są pieniądze , ale nie uzyskaliśmy zdania w którym jest powiedziane ile może wydać na lampę . I biorąc pod uwagę jaki jest start baniaka , mogę wywnioskować że ma być trochę taniej . I ze względu na to , że to pierwszy baniak popieram trochę mniejsze inwestycje . A t5 czy Led to osobiste spojrzenie na oświetlenie . Światła starczy , oczywiście straci trochę par i szybciej zużyją się świetlówki w tej lampie niż w ATI , czy giesemann , ale popatrz na cenę nowej 😊. A za 2 lata , jeśli będzie szło dobrze pewnie będzie wymiana zbiornika , lub szybciej 😁

Wracając do lampy chodzi mi o to żeby była montowana do akwarium, żeby nie wisiała (to jest najważniejsze) używana lampe bałbym się kupić, wiec zdecyduje się na tego maxspecta bo to chyba jedyna słuszna opcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Tomek1987reef napisał:

wiec zdecyduje się na tego maxspecta bo to chyba jedyna słuszna opcja

Maxspect biorąc pod uwagę cenę , możliwości , oraz serwis , to naprawdę dobry wybór . Na początku też kupiłem wszystko taniej ( zestaw ) , ale jak mail bym mieć te akwarium dalej , to wszystko musiał bym wymienić . Więc taniej na początku nie oznacza tanio .😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Ariel napisał:

Maxspect biorąc pod uwagę cenę , możliwości , oraz serwis , to naprawdę dobry wybór . Na początku też kupiłem wszystko taniej ( zestaw ) , ale jak mail bym mieć te akwarium dalej , to wszystko musiał bym wymienić . Więc taniej na początku nie oznacza tanio .😁

Jeszcze jedno pytanie, mam teraz falownik 8000l/h i 2000l/h, mogę zostawić tylko ten pierwszy, a drugi wyciągnąć ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Tomek1987reef napisał:

Jeszcze jedno pytanie, mam teraz falownik 8000l/h i 2000l/h, mogę zostawić tylko ten pierwszy, a drugi wyciągnąć ?

Większego sensu wyciagnięcia jego nie widzę . Musisz liczyć się z tym , że potem i tak wymienisz na większy , bo będzie gdzieś syf zalegał . Jednym cyrkulatorem nie ogarniesz zbiornika , możesz śmiało dla miękkich i lps liczyć cyrkulację 30-40x objętość baniaka . Fajnie mieć mocniejsze cyrkulatory , ale z kontrolerem . Wtedy ustawiasz na mniejszą moc i jest git , a w razie czego trochę zwiększasz . Ja mam 123l brutto , jeszcze od tego trzeba panel odjąć a cyrkulacja jest 2x4000 i obieg na podwójnym locklainie 2000 ale pompy są skręcone . I u mnie są tylko glony i ukwiały , a one nie lubią mocnej cyrkulacji .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Większego sensu wyciagnięcia jego nie widzę . Musisz liczyć się z tym , że potem i tak wymienisz na większy , bo będzie gdzieś syf zalegał . Jednym cyrkulatorem nie ogarniesz zbiornika , możesz śmiało dla miękkich i lps liczyć cyrkulację 30-40x objętość baniaka . Fajnie mieć mocniejsze cyrkulatory , ale z kontrolerem . Wtedy ustawiasz na mniejszą moc i jest git , a w razie czego trochę zwiększasz . Ja mam 123l brutto , jeszcze od tego trzeba panel odjąć a cyrkulacja jest 2x4000 i obieg na podwójnym locklainie 2000 ale pompy są skręcone . I u mnie są tylko glony i ukwiały , a one nie lubią mocnej cyrkulacji .

Właśnie ten falownik nie ma regulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Tomek1987reef napisał:

Właśnie ten falownik nie ma regulacji

Dopóki nie kupisz innego , to niech ten siedzi w baniaku . Potem możesz ko używać do rozrabiania solanki , lub wsadzić do szafy i będzie w razie czego jak by padł inny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.07.2021 o 09:45, Ariel napisał:

Dopóki nie kupisz innego , to niech ten siedzi w baniaku . Potem możesz ko używać do rozrabiania solanki , lub wsadzić do szafy i będzie w razie czego jak by padł inny

Zdecydowałem ostatecznie kupić lampe o mocy ponad 200w, na świetlówkami t5, wymiary 94x29 cm, teraz potrzebuje zrobić koronę na wymiar tego zbiornika, 100x40x50, jakieś sugestie, pomysły, gotowce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, Tomek1987reef napisał:

jakieś sugestie, pomysły, gotowce ?

Spienione pcv , dotną elementy na wymiar , ty tylko musisz podać wymiary i skleić . Można też użyć innych materiałów typu sklejka itp i lakierować by nie ciągło wilgoci . Ogólnie sporo możliwości . Można zamówić pokrywę taką jak ma Juwel , czy Eheim , ale drogo wyjdzie . Ja korony nie mam i niezbyt mi pasuje by ją dać , wole bez . A jak nie chcem mieć widocznego stanu wody to kupuje w budowlanym folie samoprzylepną i robię pasek dookoła akwarium o szerokości jakiej chcę. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie przyszłościowe, co z tym purigenem, matrixem de nitrate ?

co wymieniać ? Co płukać ? Co jaki czas ? Bo mam te złoża od zalania tj. 2 miesiące, wodę wysłałem do człowieka od wody i parametry mam jak w Wikipedii

I jeszcze jedno pytanie.... czym kleić koralowce do skaly ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa ma już dwa miesiące i kilka dni, testy wody ok, trochę podniesione NO3 bo grzebałem w podłożu, nic nie dodaje żadnych bakterii, nie dozuje suplementów, wszystko fajnie pracuje, lampe mam Chinkę kupiłem na olx za 350 zł, plus dwie belki od aquaela, świece na maksa przez 8-10 godzin, w akwa rhodactis szczepka, fajnie się pompuje, nic jeszcze nowego nie nabyłem, korale kilka miękkich kupię po zamknięciu pełnego 3 miesiąca

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 3 miesiącach kolejny mieszkaniec... jeżowiec globulus, ma się bardzo dobrze, ubiera się we wszystko co znajdzie, jutro jadę po 7 miękkich szczepek, zielony rhodactis ma się dobrze, zasolenie 1.024, temperatura między 26-28, parametry w normie, dolewkę robię ręcznie, kupię za czas jakiś, średnio 0,2 dziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wjechały szczepki trochę później, capnella, rhodactis różowy albo czerwony i jakieś twarde drzewko, nie wiem jakie ale się rozgałęzia wiec chyba Ok, NO3 -0, PO4 0,2, KH - 8, sól 1,024, temp 28 stopni 

Aha krab zmienił muszle na większa, i jest dużo większy niż na początku 

Nie wiem co jest ale nie mogę wstawić fotek, zoanthus na globulusie ożył, a wydawało mi się ze to zdechłe, zaczęło nabierać kolorów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75D2AB7D-7007-4C52-B257-BE28A4700C0C.jpeg

CF1DF555-F798-4692-A439-CB10036A1728.jpeg

E40651A5-380C-4552-BA5E-61DC70067ED3.jpeg

92CA3147-BACF-4241-9BC9-5DC9E88608E6.jpeg

952D872C-C215-4DDD-86D9-DFC7A57B1AD3.jpeg

Ostatnie to jeżowiec ale nie widać go bo cały ubrany

D8AB5CCF-A144-4C8A-8AFF-25A30ED72AAB.jpeg

Jakieś spostrzeżenia ? Uwagi ? Wiem... jest trochę więcej glonów, ale odciągam je co pewien czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ahh... zapomniałem, ta Chinka która kupiłem nie miała 165 W, wiec wymieniłem ja na świetlówki t5, mam 6 świetlówek po 39w, 3 kanały, ale świece dwoma i powiem, ze różnice zauważyłem już w drugim dniu użytkowania, korale zaczęły rosnąć jak na drożdżach, przynajmniej takie jest moje zdanie, rhodactis zielony podwoił swoją objętość w kilka dni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×