Skocz do zawartości
Tomek1987reef

200l od podstaw

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.06.2021 o 22:55, Ariel napisał:

Film widziałem i daje do myślenia . Czy popieram ? , oświetlenie to , rzecz względna . Z jednej strony popieram , a z drugiej nie . I bądź tu mądry . 

To jak to się ma do belek aquael leddy slim marine, i actinic ? Ile ich wrzucić do 200 l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na 200 litrów zalęży co chcesz mieć. Mało wymagające korale minimum 3 szt. Bardziej wymagające jakieś LPS i najłatwiejsze SPS-y minimum 4 szt a najlepiej 5. Widziałem te lampy jak świecą. Szału nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, romanxx2 napisał:

Witam. Na 200 litrów zalęży co chcesz mieć. Mało wymagające korale minimum 3 szt. Bardziej wymagające jakieś LPS i najłatwiejsze SPS-y minimum 4 szt a najlepiej 5. Widziałem te lampy jak świecą. Szału nie ma.

Witam, a które są dobre albo które są godne polecenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Tomek1987reef napisał:

To jak to się ma do belek aquael leddy slim marine, i actinic ? Ile ich wrzucić do 200 l?

Z tymi belkami nigdy nie miałem do czynienia , więc tu nie pomogę . Nawet nie wiem ile wat mają i jak świecą . Nie będę więc ich odradzał , ale polecał też nie będę . O inne lampy możesz zapytać , to chętnie doradzę . Jak na razie miałem do czynienia z jebao , ATI t5 i Led wszystkie  , philips Led , giesemann vervve i różne wersje t5 i t5 plus hqi , Red sea , al , Aqua medic Led i t5 , Eheim , solar stinger , dennerle i sporo innych . Ale z tymi nie , podlicz moc i ustawienia do ceny i oceny innych , a sam dojdziesz do wniosku co się bardziej opłaci . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Bardzo trudna sprawa. Wszystko zależy od tego ile chcesz przeznaczyć. Ja staram się nie wywalać niepotrzebnie kasy. Nie jestem też szpanerem żę wszystko musi być z najwyższej pólki. Osobiście obecnie nad moim zbiornikiem 275 literków chodzi Maxspect Razon 420 180 W. Kupiłem od kumpla używanego i jestem zadowolony. Osobiście też rozważąłem wcześniej zakup Chinki. Na obecną chwilę jest bardzo dużo dobrych lamp na rynku. Kessil, Maxspect, Red Sea, i inne. Wszystko ile klient chce wydać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, romanxx2 napisał:

Osobiście obecnie nad moim zbiornikiem 275 literków chodzi Maxspect Razon 420 180 W. Kupiłem od kumpla używanego i jestem zadowolony.

To bardzo dobra lampa i łatwo doczepić do niej t5 lub belki Led . A że kupiłeś od kolegi , to chociaż wiesz jak się sprawowała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem gotowych rozwiązań i nic, mam akwarium 100x40x50 i nie ma gotowców na taki wymiar, są krótsze bądź dłuższe, nie mam możliwości podwieszenia lampy, co teraz ? Jedyne co pasuje to te lampy leddy slim, ale one tez wchodzą mi Max 4 bo przecież mam wewnętrzny odpieniacz i on zajmuje dodatkowe 9 cm, f*ck!!! Co teraz ?

Zamontuje te 4 belki z aquael i zobaczę jak będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz dać jedną lampę , dwie lub więcej . Cała powierzchnia nie zbiornika nie musi być zakryta lampą . Ten baniak oświetli tobie Maxspect rsx 200 , Maxspect Razor 180 ( tu możesz jak będziesz chciał dodać 2 x t5 ) , 2 hydry HD powinny sobie poradzić . Z t5 to ATI sunpower 6x39W tylko nóżki trzeba dorobić lub dokupić . Jest tego sporo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny wymiar

Zobacz Led Evergrow it5080

Lub Zetlight Qmaven 230v

Najlepsze chyba z tego co oglądałem w przyzwoitej cenie

Jeśli nie patrzysz na cenę weź 2/3x kessil lub 2x red Sea 90w 

Ja właśnie do swojej Lumini 150w mam dorzucone na stelazu alum DIY 2x t5 39w. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Bart1996 napisał:

Jeśli nie patrzysz na cenę 

A jeśli patrzysz , to jest dużo lamp używanych , lub jakieś Chinki . Zawsze coś można przerobić , dodać . A ile chcesz wydać i co się tobie podoba nie określiłeś . Można też przyszłościowo kupić lampę tak jak Bart1996 napisał 2x Red Sea , 2x hydra i przy zmianie baniaka po prostu dodać następną . 

Inny przykład : mam lampę która jest idealna na długość do mojego baniaka . Jest to oryginalna lampa od niego fluval 42W , sterowana przez Bluetooth baniak ma 123l i jest do niego zbyt słaba . Miałem w piwnicy t5 tylko rury były do słodkiego ( mi nie przeszkadza bo mam glony wyższe ) , ale światło mi nie odpowiadało . Wschody i zachody ładne ale w dzień żółto , dokupiłem nowe rury t5 od ATI i jest pięknie cały dzień , nawet jak ledy mam na max . I glony świetnie wyglądają i ukwiały . Tak zrobioną lampę mam schowaną w szafce i czeka na okazję by kiedyś świecić , bo mam nad baniakiem Giesemann vervve 185W wersja master i mocy mam zbyt wiele , ale nie musi świecić na maxa . W tej chwili mam ustawione w szczycie jakieś 80-90W i to starczy w zupełności , dodam od siebie , że biały ustawiony jest na 60% , trzy kanały niebieskie na 50% , czerwony na 40 % i uv na 50% i jest pięknie . Ukwiały mają wypas kolorki , glony również i jest tak jak lubię w dzień tylko lekko niebiesko . I jeśli kiedyś zmienię baniak na 150x60 to dokupię jeszcze jedną a jeśli kostkę powiedzmy 100x100 to dokupię giesemann stellar 4x39W t5 i też będzie pięknie 🤗 . 
 

Jak widzisz są różne drogi i wszystko trzeba przemyśleć . Bo można kupić mocną lampę i ją skręcić , za słabą i dodać coś na boki , lub odpowiednią . Jeszcze zależy co chce się mieć w baniaku i jaki efekt wizualny uzyskać . Dodam od jeszcze od siebie , że boki nie muszą być idealnie doświetlone , wtedy wystarczy skałę dać bardziej na środek i mniej wymagające korale na boki . 
 

Koncze , bo zaraz referat się zrobi 😁
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żeby lampy służyły życiu, które będę wpuszczał sukcesywnie do zbiornika, jak do tej pory mam kraba i kilka ślimaków, mam jedna Belkę led nad akwarium i szukam dobrych rozwiązań, dziękuje za wszystkie sugestie życzliwa grupę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, Tomek1987reef napisał:

Chciałbym żeby lampy służyły życiu, które będę wpuszczał sukcesywnie do zbiornika

Jeśli nie zależy tobie na blikach to bierz t5 , można tanio kupić i dopóki będziesz miał miękkie i lps to starczy jak zmienisz rury raz w roku . I nie muszą iść wszystkie na raz , powiedzmy 2 w miesiącu . Każde z wyżej wymienionych propozycji się sprawdzi . Kwestia upodobań i budżetu . Jeśli kupisz jakiś używany Led to dowiedz się ile ma lat . Przemyśl sprawę i napisz co wybrałeś a my doradzimy czy się sprawdzi . 
A pro po belek aquaela , nie widziałem i nie sprawdzałem jakie moce mają i jak się sprawdzają . Ale dla mnie to coś jak ledy eheima , fajne i ładne , ale trzeba ich dużo i wtedy się nie opłaci . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.06.2021 o 19:35, Ariel napisał:

Jeśli nie zależy tobie na blikach to bierz t5 , można tanio kupić i dopóki będziesz miał miękkie i lps to starczy jak zmienisz rury raz w roku . I nie muszą iść wszystkie na raz , powiedzmy 2 w miesiącu . Każde z wyżej wymienionych propozycji się sprawdzi . Kwestia upodobań i budżetu . Jeśli kupisz jakiś używany Led to dowiedz się ile ma lat . Przemyśl sprawę i napisz co wybrałeś a my doradzimy czy się sprawdzi . 
A pro po belek aquaela , nie widziałem i nie sprawdzałem jakie moce mają i jak się sprawdzają . Ale dla mnie to coś jak ledy eheima , fajne i ładne , ale trzeba ich dużo i wtedy się nie opłaci 

A kelo aq100 x2 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Tomek1987reef napisał:

kelo aq100 x2 

Baniak ogarną . Możesz jeszcze zastanowić się nad dwiema Jebao AL-150 większa moc i miał byś 4 punkty świetlne . Wentylatory nie są jakoś specjalnie głośne ( słychać je ale pewnie w kleo będzie gorzej ) , dodatkowo jebao ma trochę większą moc , sterowana jest też przez Wifi i większy baniak potem oświetlą jeśli kupisz jeśli kupisz 2 będzie podobnie cenowo . Nie wiem jak w PL ale w DE jest sporo używek i kilkumiesięczne można dostać za 150-200€ . Gwarancja nie jest problemem , bo serwisuje je ATI w Berlinie . 

Ps : popatrz jeszcze na cena / moc / co oświetli jedna lampa .

Bo dwie kelo to około 680€ i 200W

Jeden Maxspect RSX 600€ i 200W

dwie Jebao/ATI al 150 660-700€ i 300W

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybym kupił Belkę odyssea quad 4x39w i świetlówki dedykowane wymienił na morskie ? Plus ta belka która mam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Tomek1987reef napisał:

A gdybym kupił Belkę odyssea quad 4x39w i świetlówki dedykowane wymienił na morskie ? Plus ta belka która mam 

Mocy starczy na spokojnie . 154W t5 i Led ? , już same t5 starczą przy 40cm szerokości/głębokości zbiornika . Nie wiem tylko czy ta lampa ma na 2 kablach świetlówki , czy na jednym i 2 włączniki . Bo dobrze by było 2x2 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To byś miał lampę T5 4x39W bez wydajnego chłodzenia z odbłyśnikiem w postaci płaskiego aluminium. Problemem może okazać się dostępność nowej lampy na rynku krajowym, lub stopień zużycia lampy używanej. Przy T5 musisz liczyć się z cyklicznością wymiany świetlówek (6-9 miesięcy) co przy tak taniej lampie może oznaczać że po niespełna 2 latach użytkowania za świetlówki zapłacisz więcej niż za samą lampę. Oświetli, dla zdrowia korali wystarczy. Sterowanie na zasadzie włącz/wyłącz w zasadzie więcej nie potrzeba.

Nie będzie to full wypas.
Bajery jak wschód/zachód zmiana barwy światła w ciągu dnia kuszą, dopełnieniem tego kuszenia są cukierkowo świecące korale w wykonaniu typowo ledowych lamp dedykowanych. Cena niestety jest zupełnie z innej półki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, chwialek napisał:

To byś miał lampę T5 4x39W bez wydajnego chłodzenia z odbłyśnikiem w postaci płaskiego aluminium. Problemem może okazać się dostępność nowej lampy na rynku krajowym, lub stopień zużycia lampy używanej. Przy T5 musisz liczyć się z cyklicznością wymiany świetlówek (6-9 miesięcy) co przy tak taniej lampie może oznaczać że po niespełna 2 latach użytkowania za świetlówki zapłacisz więcej niż za samą lampę. Oświetli, dla zdrowia korali wystarczy. Sterowanie na zasadzie włącz/wyłącz w zasadzie więcej nie potrzeba.

Nie będzie to full wypas.
Bajery jak wschód/zachód zmiana barwy światła w ciągu dnia kuszą, dopełnieniem tego kuszenia są cukierkowo świecące korale w wykonaniu typowo ledowych lamp dedykowanych. Cena niestety jest zupełnie z innej półki.

Problemem zawsze są pieniądze , ale nie uzyskaliśmy zdania w którym jest powiedziane ile może wydać na lampę . I biorąc pod uwagę jaki jest start baniaka , mogę wywnioskować że ma być trochę taniej . I ze względu na to , że to pierwszy baniak popieram trochę mniejsze inwestycje . A t5 czy Led to osobiste spojrzenie na oświetlenie . Światła starczy , oczywiście straci trochę par i szybciej zużyją się świetlówki w tej lampie niż w ATI , czy giesemann , ale popatrz na cenę nowej 😊. A za 2 lata , jeśli będzie szło dobrze pewnie będzie wymiana zbiornika , lub szybciej 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×