Skocz do zawartości
Tomek1987reef

200l od podstaw

Rekomendowane odpowiedzi

3BC68E35-29C6-4B18-B100-1B004D079ABA.jpeg.f52f845cd5aa5ac0db539ee90a8156ad.jpeg

foto po zalaniu 06.05.2021

Za pomysłem doświadczonego kolegi postanowiłem założyć temat.

sprzet:

filtracja - kubeł Aqua nova ncf 1500,

odpieniacz RS 4002 kostka (nie widzę żeby to działało wiec za kilka dni pojawi się Hydor) 

oswietlenie - belka leddy slim marine i leddy slim actinic, jak będzie mało to kupię jeszcze dwie belki, 

grzalka podstawowa z termostatem Aquael 75w, dwa falowniki jvp 101

Akwarium wystartowało dokładnie 06.05.2021 , nie sprawdzałem do tej pory żadnych parametrów. Jedynie poziom zasolenia i test pH wody RO. Warto dodać, ze nie mam jeszcze żywicy do demineralizacji (moje niedopatrzenie), teraz będę robił dolewki już z właściwa woda RO/DI, po dwóch tygodniach skala wyglada tak

C73A4C59-4E0E-47A0-8B8C-6AE7536F5C17.jpeg

5C8F4C14-DF01-47D4-941B-A392098709B7.jpeg

D5D16CDB-C22D-4FA6-A6AE-1CCD555EEE0A.jpeg

Edytowane przez Tomek1987reef
Dopiska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skała docelowo ustawiona ? Bo jest od szyby do szyby i tam możesz mieć problem z czyszczeniem i ewentualnymi koralami . Odpieniacz może nie mieć co pienić i przez to nic nie wywala . Coś na start dawałeś ? Krewetka , bakterie ? Cyrkulacja pewnie póżniej będzie za słaba i coś będziesz dokładał . Kubełek jeśli będziesz dbał to czemu nie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz czas pomarudzić. Po pierwsze filtr kubełkowy, jeśli będziesz go czyścił regularnie, należałoby tylko powyciągać gąbki. Od biedy może być, chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po drugie w tym akwarium filtracje biologiczną będzie pełniła głównie skała, więc powinno jej być więcej i powinna być o wiele bardziej owiewana przez pompy cyrkulacyjne. Dwie pompy 4000 dm3/h to minimum. Po trzecie – odpieniacz, nawet hydrol może być za mały. Żeby odciążyć biologię w takim przypadku odpieniacz powinieneś dobrać jak do akwarium o co najmniej dwukrotnie większej pojemności. Z odpieniaczem masz jeszcze czas będzie potrzebny jak zaczniesz wprowadzać życie. Zastanów się też , co z czystością powierzchni wody, to ważne. Albo odpieniacz pobierający wodę z powierzchni albo jakiś skimmer.

Tyle na razie, niekoniecznie musisz podzielać moje zdanie. Mam podobne akwarium tyle, że trochę większe gdzie filtrację wspomaga wklejony w tylnej ściance panel filtracyjny. Jakoś to hula bez większych problemów.

Edytowane przez Jurek48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, Jurek48 napisał:

To teraz czas pomarudzić.

Dobra krytyka zawsze mile widziana , tylko wypatrując błędy można uniknąć w przyszłości katastrofy . 2 x 4000 też potem będzie mało i ciężko coś doradzić , bo nic nie ma w opisie . Na upartego baniak pójdzie bez odpieniacza , tylko pytanie co kolega chce tam mieć . W kuble też nie wiadomo co jest i jak masz podobny baniak to kolega może się na twoim wzorować . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ariel napisał:

Skała docelowo ustawiona ? Bo jest od szyby do szyby i tam możesz mieć problem z czyszczeniem i ewentualnymi koralami . Odpieniacz może nie mieć co pienić i przez to nic nie wywala . Coś na start dawałeś ? Krewetka , bakterie ? Cyrkulacja pewnie póżniej będzie za słaba i coś będziesz dokładał . Kubełek jeśli będziesz dbał to czemu nie .

Nic nie dawałem na start, jest tylko skala, a w niej trochę robactwa jest ustawiona tak jak ma być i będzie trochę odsunięta od ścian te dwa falowniki które mam maja niby po 3000l/h

Tak wyglada docelowe ułożenie tyle ze troszkę ja odsunę od lewej ściany 

7DE5722F-3AA5-4571-B068-66B6C649881D.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Tomek1987reef napisał:

te dwa falowniki które mam maja niby po 3000l/h

Wiem i to będzie mało , ale zawsze możesz coś jeszcze dodać . A co masz w filtrze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Jurek48 napisał:

To teraz czas pomarudzić. Po pierwsze filtr kubełkowy, jeśli będziesz go czyścił regularnie, należałoby tylko powyciągać gąbki. Od biedy może być, chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po drugie w tym akwarium filtracje biologiczną będzie pełniła głównie skała, więc powinno jej być więcej i powinna być o wiele bardziej owiewana przez pompy cyrkulacyjne. Dwie pompy 4000 dm3/h to minimum. Po trzecie – odpieniacz, nawet hydrol może być za mały. Żeby odciążyć biologię w takim przypadku odpieniacz powinieneś dobrać jak do akwarium o co najmniej dwukrotnie większej pojemności. Z odpieniaczem masz jeszcze czas będzie potrzebny jak zaczniesz wprowadzać życie. Zastanów się też , co z czystością powierzchni wody, to ważne. Albo odpieniacz pobierający wodę z powierzchni albo jakiś skimmer.

Tyle na razie, niekoniecznie musisz podzielać moje zdanie. Mam podobne akwarium tyle, że trochę większe gdzie filtrację wspomaga wklejony w tylnej ściance panel filtracyjny. Jakoś to hula bez większych problemów.

Chciałbym żeby to był zbiornik z koralowcami plus dwa błazenki i trochę ekipy czyszczącej

Teraz, Ariel napisał:

Wiem i to będzie mało , ale zawsze możesz coś jeszcze dodać . A co masz w filtrze ?

Węgiel, ceramikę i gąbkę wszystko z aquael’a 

3 minuty temu, Ariel napisał:

Wiem i to będzie mało , ale zawsze możesz coś jeszcze dodać . A co masz w filtrze ?

Odnośnie skaly to po 10 dniach zrobiła się zielono-czerwona z fioletowymi plamami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Tomek1987reef napisał:

Węgiel, ceramikę i gąbkę wszystko z aquael’a 

By było łatwiej dbać gąbkę możesz wyciągnąć i dać prefiltr z watą na rurę zasysającą . 

 

4 minuty temu, Tomek1987reef napisał:

Chciałbym żeby to był zbiornik z koralowcami plus dwa błazenki i trochę ekipy czyszczącej

Pewnie jeszcze coś dojdzie , popatrz , poczytaj i zastanów się co dokładnie chcesz ( miękkie , lps , sps ) a jak czegoś nie będziesz wiedział to zawsze możesz zapytać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2021 o 16:01, Ariel napisał:

By było łatwiej dbać gąbkę możesz wyciągnąć i dać prefiltr z watą na rurę zasysającą . 

 

Pewnie jeszcze coś dojdzie , popatrz , poczytaj i zastanów się co dokładnie chcesz ( miękkie , lps , sps ) a jak czegoś nie będziesz wiedział to zawsze możesz zapytać .

Tak zrobię, powiem szczerze, ze akwarium słodkowodne miałem przez dobrych 20 lat i napewno morskie to wyższa szkoła jazdy to wiem już na samym starcie 

 

Skale ułożyłem trochę inaczej i już nie będę kombinował. Szyby zaczęła pokrywać zieleń 

749FEB27-4E75-4A5E-A724-FD99B8FDC717.jpeg

 

Witam. 3 tygodnie po zalaniu, w akwarium zielone glony i piana na powierzchni, odpieniacz coś tam próbuje wywalać, jest coraz więcej tych małych pęcherzyków. 

Czy tak powinna wyglądać praca po 3 tygodniach ? 

A055AF74-9A4C-4A4F-8FC1-CA4DF1C8A35B.jpeg

Tak to wyglada 

286765FC-C2DE-4742-8C09-2F4BD8931481.jpeg

 

Witam. Wywal ten odpieniacz na kostkę i kup Tunze 9004 i będzie wszystko ok. Na OLX był chyba używany za 300 zł. Nie kupuj żadnego Hydora. 

 

W dniu 28.05.2021 o 09:23, romanxx2 napisał:

Witam. Wywal ten odpieniacz na kostkę i kup Tunze 9004 i będzie wszystko ok. Na OLX był chyba używany za 300 zł. Nie kupuj żadnego Hydora. 

Okej, tak właśnie zrobię, dzięki za podpowiedz

 

Testy wody po 3 tygodniach pH z zakresu 6:8 wychodzi 8< , z zakresu 4,5:9 wychodzi 8-8,5 ? Jak to rozumieć ? 

KH 11 , NO3 20, PO4 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ph masz między 8 a 8,5 dość wysoko . Pewnie przez Odpieniacz , dobrze natlenia wodę . Tunze dobry jest , ale też ma minusy . Masz młode akwarium , w którym jeszcze grzebiesz , wiec No3 trochę wyższe to standard . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, minęło 5 tygodni od startu, w akwarium pojawiły się małe szybkie białe stworzonka przypominające piasek, czy to malzoraczki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Tomek1987reef napisał:

stworzonka przypominające piasek, czy to malzoraczki ?

Być może , ale bez zdjęcia to ciężko stwierdzić . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Akwarium ma 5 tygodni, mam problem z oznaczeniem GH, pozostałe parametry które sprawdzamNO2-0, NO3- między 5-10, PO4 - 0,25-0,5, KH - 10, PH - 8 do 8,5, wszystkie testy robię zoolekiem, ale przy teście GH - woda się nie barwi tzn. Nie przechodzi w zieleń, dodaje 60 kropli i nic woda o kolorze buraka 

Aha, w kuble mam matrixa i phosguard dodałem tez stability i leje jak w instrukcji, dodatkowo uruchomiłem kaskadę z denitrate, odpieniacz tunze 9004, falownik dorzuciłem aquael 8000l/h czyli łącznie 12000 l/h (mam jeszcze dwa falowniki po 2000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2021 o 10:49, Jurek48 napisał:

To teraz czas pomarudzić. Po pierwsze filtr kubełkowy, jeśli będziesz go czyścił regularnie, należałoby tylko powyciągać gąbki. Od biedy może być, chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po drugie w tym akwarium filtracje biologiczną będzie pełniła głównie skała, więc powinno jej być więcej i powinna być o wiele bardziej owiewana przez pompy cyrkulacyjne. Dwie pompy 4000 dm3/h to minimum. Po trzecie – odpieniacz, nawet hydrol może być za mały. Żeby odciążyć biologię w takim przypadku odpieniacz powinieneś dobrać jak do akwarium o co najmniej dwukrotnie większej pojemności. Z odpieniaczem masz jeszcze czas będzie potrzebny jak zaczniesz wprowadzać życie. Zastanów się też , co z czystością powierzchni wody, to ważne. Albo odpieniacz pobierający wodę z powierzchni albo jakiś skimmer.

Tyle na razie, niekoniecznie musisz podzielać moje zdanie. Mam podobne akwarium tyle, że trochę większe gdzie filtrację wspomaga wklejony w tylnej ściance panel filtracyjny. Jakoś to hula bez większych problemów.

Witam. Pewnie pytanie wielokrotnie się już pojawiało, ale co ze światłem, tzn. Czy faktycznie jest tak, ze 1w na 1l wody ? Jak odpowiednio dobrać lampy? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, Tomek1987reef napisał:

Czy faktycznie jest tak, ze 1w na 1l wody ?

To zależy co chcesz mieć w baniaku , jeśli twarde to jak najbardziej możesz dać . Dla miękkich i lps musisz mieć 0,6-0,8 W/l , tylko licz że lampę Led skręcisz by było bardziej niebiesko . Jeśli robisz sam lampę Led , to możesz dobrać diody od razu i będzie świecić w takim kolorze jakim tobie się podoba . Lampy ze sklepów będziesz skręcał , by wpadały w lekki odcień niebieskiego . Ale jeśli nie przeszkadza tobie jak w baniaku jest bardziej biało / żółto , to możesz mieć słabsze lampy . Wtedy przez jakiś czas rano i wieczorem będziesz się cieszył świecącymi koralami , bo wschód i zachód będzie niebieski , a większość dnia będzie biało . Jeszcze można dać t5 i dobrać rury pod siebie . Wcześniej na 450l miałem t5 8x54W , potem na 150l 180W Led , 200l 150W Led i 2x24W t5 , teraz na 123l mam 185W Led i lampa jest ustawiona na 50% , ale mam cały dzień niebiesko bo biały jest na 40% i czerwony na 35% reszta na 50%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej☺️

Może pomoże Ci ten filmik o świetle z serii "Rafowe opowieści" Seba Holcera

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Film widziałem i daje do myślenia . Czy popieram ? , oświetlenie to , rzecz względna . Z jednej strony popieram , a z drugiej nie . I bądź tu mądry . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×