Skocz do zawartości
Gilera_50

Glon brązowy jak walczyć ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem początkujący i mam akwarium ok 3 tygodnie. Od pewnego momentu pojawia mi się glon brązowy z małymi bąbelkami chciałbym zapytać jak zaradzić ? Co robić ??

 

Akwarium ma ok 180 l w sampie mam żywa skala + maspexy oraz ceramikę 

 

Codziennie daje bakterie pro bios a + NP pro 

 

Zauważyłem że pojawiły mi się jeszcze białe gluty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Gilera_50 napisał:

Co robić ??

Nic , sam padnie . Akwarium dojżewa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o zbiorniku. 

Załóż temat, popatrz jak inni robią, zrób swój - będziesz miał osobisty dziennik swojego akwa w jednym temacie.

Tobie i "nam" Będzie łatwiej 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Gilera_50 napisał:

pojawiły mi się jeszcze białe gluty. 

Wstrzymaj się z dozowaniem bakterii 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem kilka testów i mam takie wyniki 

 

NH4- <0.05 
NO2-0.1
PO4-0,50
NO3-30

 

Akwarium ma ok 180 litrów jest ok 10kg żywej skały plus ok 15 kg syntetycznej. Mam obsadę 2x krewetka 2x blazenek 1x hepaktus 1x wargacza 1x pokolec 1x brzydal oraz kilka ślimaków turbo. 

 

Korale jak że zdjecia. Ogólnie zmniejszyłem teraz oświetlenie i spada mi ten zielony glon ale co 2-3 dni czynsze wszystkie szyby + przemykam piach. Czy wrzucić węgiel do sampa ??

 

24h chodzi lampa UV. 

16195251395845294238845790810030.jpg

16195252028015841156640264280829.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taa, mówisz że zbiornik posiadasz od 3 tyg.

Czyli zakupiłeś działający?

z sumpem, mediami, piaskiem, i zwierzętami ?

Gdybyś mógł przybliżyć trochę...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Gilera_50 napisał:

Czy ktoś doradzi czy mam do sampa wsadzić węgiel ?? 

Czy wyniki są ok ? 

Sam jestem świeży,ale z wyników które podałeś,czyli wykrywalne ilości amoniaku i azotynów,świadczą o tym że przenosiny zaburzyły biologię w akwarium i masz normalne dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moim zdaniem węgiel nie jest potrzebny . Opisz może te przenosiny , czy media były w wodzie skała też , ile to trwało i takie tam . Akwarium znów dojrzewa , karm mało bo akwarium potrzebuje czasu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam za dużego doświadczenia, ale myślę że węgiel na pewno nie zaszkodzi. Przy takich parametrach część zwierząt może podupaść i diabli wiedzą co się dostanie do toni wodnej. Ja bym dał węgiel jako bezpiecznik. Dojrzewanie to proces który trwa miesiące.  U siebie przy wykorzystaniu do podmian wody z dojrzałego akwarium tyło to około 3 miesięcy.  Przyznam się że miałem już tego dosyć. Odmulanie dna razem z piaskiem, płukanie, przefiltrowanie wody i lanie z powrotem do akwarium. Co ja się nasłuchałem od kobiety - tu kropka tam plamka, dajcie spokój. W końcu okleiłem akwarium szczelnie gruba ciemną folia na tydzień i pomogło, glonisko znikneło.Tyle, że u mnie nie było już ani amoniaku ani azotynów a i azotany i fosforany tez w szczątkowych ilościach. Diabli wiedzą dlaczego te glonisko było. 

Rzecz w tym że można i tak i siak. 

 

Edytowane przez Jurek48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel raczej na chemię zadziała. 

Tutaj mamy zachwiana biologię, ewidentnie. Jak nasz prof. napisał : dojrzewanie na nowo

Wyłącz lampę UV, czekaj na zniknięcie glutow i dozuj odpowiednio bakterie do Twojego litrazu. Piasku nie ruszaj, możesz wzbudzać tym detrytus - on napewno nie pomaga. 

Bakterie zaczna działać - zniwelują napewno No3, oczywiście z czasem. Spadnie też NH4 które jest zabójcze przy większym stężeniu. Jak przy dojrzewaniu

Nastaw się na najgorsze a spodziewaj się najlepszego.

Nie grzeb nie potrzebnie. Sam to musiałem zrozumieć. To jest biologia, jak organizm. To albo ożyje i będzie działać, albo zdechnie i zostaną wspomnienia.

Jeśli posiadasz testy - z ciekawości zmierz kH . 

Dolewke stosujesz? Lejesz wodę po RODI? Jakie zasolenie utrzymujesz? To też jest ważne, podstawowe parametry muszą być na stałym poziomie. Jeśli chodzi o to to tylko moja opinia, ja zawsze podstawy chciałem mieć dopięte - potem szedłem w głąb tematu 😁

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Bart1996 napisał:

Spadnie też No4 które jest zabójcze przy większym stężeniu. 

Przepraszam, a co to jest to No4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Jurek48 napisał:

Przepraszam, a co to jest to No4

Musisz się jeszcze sporo dowiedzieć . 
Zbiornik musi się ustabilizować i tyle 3 tygodnie po przenosinach to mało . Białe gluty to normalne przy przedawkowaniu bakteri . Trzeba zmniejszyć dawkę , lub odstawić na trochę i jeśli chcesz lać vsv , czy inne pożywki . To lej mniej , zacznij od małej dawki i powoli zwiększaj . A w międzyczasie sprawdzaj No3 i Po4 . Jeśli powoli zaczną spadać , pozostań na tej dawcę i obserwuj . Jeśli spadają szybko , lub pojawia się nalot bakteryjny zmniejsz dawkę . Jak dojdziesz do odpowiedniego poziomu No3 też zmniejsz dawkę i sprawdzaj parametry wody , by nie wyzerować No3 i Po4 . Same zera nie są potrzebne . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Ariel napisał:

Musisz się jeszcze sporo dowiedzieć 

No ja też, bo za „Chiny” nie ogarniam czym jest NO4.

Ktoś może - coś ? 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
43 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Ktoś może - coś ? 😉

NH4 powstaje przez przyłączenie się dodatkowego protonu do NH3 . W środowisku poniżej pH 7 w małych ilościach jest nie szkodliwy dla życia w zbiorniku . Jednak w naszych baniakach mamy pH w okolicach 8 i nawet mała ilość jest alarmująca . Problem ten powstaje w młodych zbiornikach , lub tych w których mocno kuleje biologia . W tym konkretnym przypadku mówimy o przenosinach , czyli baniak startuje od nowa . Biologia już jest , wystarczy obserwować aż wszystko się ustabilizuje . 
Druga teoria :

NH4 zależy od pogody , teraz jest kiepska ( zimno i pada ) więc NH4 jest wysoko , jak będzie ładna pogoda to spadnie . Wystarczy poczekać do wakacji , a na okres od jesieni do wiosny likwidujemy baniak .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×