Skocz do zawartości
LukaszHexo

Glony zielone brązowe i jeszcze jakieś

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem rok temu kostkę 60l na kaskadzie z siporaxem to taki eksperyment czy się uda czy mi się spodoba no i się spodobało.

Od początku akwarium walczę z glonami trochę cyjano trochę Dino i sporo glonów zielonych i okrzemków do tego valonia ale z nią nie wygram to pewne 

Lampa Jebao AK 80w  świece 10h

Parametry:

pH 8

NO3 2.5

PO4 0 

KH 8.2

Ca 425

Mg 1245

Zasolenie 1.025

Odpieniacz DIY leci 24/h 

Bakterie co jakiś czas zmieniam teraz podaje microbe lift specjal blend 

Podejrzewam zerowe PO4 testy robię kropelkowe salifeta dodam że cięgle miałem NO3 i PO4 zero teraz udało mi się utrzymywać NO3 na poziomie 2.5 ale z testu PO4 cięgle 0

Ma ktoś jakieś pomysły jak podnieść PO4 nie podnosząc NO3 i czy się tak da wgl. 

IMG_20210417_132400_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie, kostka ma rok. No3~2, PO4-0, chciałem dzwignac obfitym karmieniem ale przekarmilem zbiornik, Redfield się odezwał i wywalilo cyjano (zobacz w moim temacie) 

Aktualnie czekam aż zejdzie w całości, zostało około 30% z tego co było. 

Gdzie masz ta Valonie? Ja miałem na stopie Euphylli, wyciągnąłem ,ostrożnie zeskrobalem nozykiem i wróciła do akwa, zero nawrotów. 

Dosc czysto tam masz jak na roczna kostke? 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valonia jest wszędzie przyniosłem ja na samym początku na podstawce i zaniedbałem sprawę w sumie to nawet wtedy nie wiedziałem co to, mam kraba mitraxa ale z nimi to loteria raz ją jedzą raz nie, mój akurat je wszystkie tylko nie valonie 🤗  mam takie magiczny środek Dino X słyszałem i czytałem że on nawet coś pomaga ale chyba jak parametry nie są stabilne to nie ma sensu tego lać ale może kiedyś spróbuję.

Na glony spróbuję kupić jakąś ekipę czyszczącą jakieś ślimaki a z parametrami to nie wiem zobaczę co się będzie działo bo nie mam pomysłu , obsada mała bo dwie ryby i dwa kraby , korali nie karmię raz w tygodniu daje z AF amino mix i vitality po kropli 

Ryby karmione suchym pokarmem co drugi dzień 

Poniżej fotka z dziś 

 

 

 

IMG_20210419_183610.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, LukaszHexo napisał:

Valonia jest wszędzie przyniosłem ja na samym początku na podstawce i zaniedbałem sprawę

A ja chciałem wychodować dorodną sztukę i padła ☹️ . Specjalnie wprowadziłem do zbiornika , ale ja mam jeszcze inne glony wyższe . I one lepiej żerują wodę . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem skałe z valoni ile się dało, do kaskady poszedł węgiel i zapodałem to Dino X , węgiel będzie jeszcze przez kilka dni i potem wyciągnę, Dino X trzeba podawać co drogi dzień przez 30dni i tak zrobię zobaczę czy to coś pomoże  a valonie będę skóbał na bieżąco. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 18.04.2021 o 12:11, LukaszHexo napisał:

Ma ktoś jakieś pomysły jak podnieść PO4 nie podnosząc NO3 i czy się tak da wgl. 

Widzę że nikomu nie chce się ciebie naprowadzić . Słyszałeś kiedyś o Po4 w płynie ? Są też sole do rozrobienia , można dozować ręcznie i przez pompę . Ale to tak tylko 🤕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie po 3 dawkach Dino X wygląda lepiej glony zaczynają pomału schodzić, mierze tylko KH, Mg, Ca żeby utrzymywać je na stałych wartości bo nie będę robił podmian przez chwilę, mam ATI essential, zrobiłem sobie w butelkach po 500ml KH,Mg,Ca i dawkuje po 2ml każdego dziennie zauważyłem że LPSy są w lepszej kondycji, dołączę fotkę do porównania.

IMG_20210425_125228.thumb.jpg.6142fcd1f79667bfce5bcfcd28ef52f8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 22.04.2021 o 18:32, LukaszHexo napisał:

odpuszczę dozowanie PO4 w 60l ,

Po4 łatwo się dozuje . 
Zobaczymy jak zachowa się akwarium po dino x. Nigdy nie używałem takich specyfików , zawsze wolałem jakoś wyrównać No3 i Po4 . Opisz potem co się dzieje w baniaku . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że PO4 samo się ustabilizuje, NO3 na poziomie 2-3 raczej jest w normie tym bardziej że reszta parametrów jest ok może to kwestia czasu z tym PO4, zobaczmy za tydzień zmienię bakterie na AF bio S a to Dino X to jeszcze 12 dawek, jeśli chodzi o życie to nie zaobserwowałem jeszcze nic niepokojącego.

Będę dodawał zdjęcie co 2-3 dni  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piąta dawka Dino X wygląda to już dużo lepiej, korale dużo mniej się pompują, nie zaobserwowałem nowych kulek valoni , parametry w normie, NO3 spadło do 2

Wywaliło trochę cyjano 

IMG_20210430_125647.jpg

Edytowane przez LukaszHexo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, trochę minęło, jakie spostrzeżenia to że gdy zacząłem walczyć z valonia Dino X która zajmowała 60% skały i gdy znikała to wywaliło cyjano które zajęło 50%skały  przy cały czas tych samych parametrach, zrobiłem jedna kurację mycosidolem która nic nie dała więc poszedłem w innym kierunku , z kaskady wywaliłem siporax i zasypiałem kosze AF life bio fil do oporu, dodałem odpieniacz tunze 9001 do tego  bakterie AF bio s i raz w tygodniu pro bio s, zmniejszyłem moc białego światła o 10% na mojej lampie i po miesiącu valonia zniknęła cyjano zeszło już w 90% , podmiany nie robiłem 2tyg , KH, Mg, Ca w normie. Cierpliwość popłaca xD

Na fotce akwarium zaraz po zaświeceniu 

IMG_20210605_100946_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×