Skocz do zawartości
Bart1996

Panel na JUŻ 😁

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

W bliskiej realizacji akwa 100x40x40, miało być mniejsze na kaskadzie ale że pozwala miejsce zrobię większe i postanowiłem zamiast kaskady zrobić PANEL raczej na tylnej sciance

Teraz kilka pytań

Jaka pompa obiegowa będzie odpowiednia? 

Na jakiej wysokości otwór dla pompy z której zaciąga wodę? 

Ile cm dać przepływu między komorami Wstępnie znalazłem projekt jakiś na NR może wrzucę go tutaj, warto się wzorować? 

Screenshot_2021-04-15-11-42-51-274_com.android.chrome.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym robił tak jak na pierwszym zdjęciu , a pompa to musisz wiedzieć jaki szeroki będzie panel . Lub zrobić pod szerokość pompy i odpieniacza 2000l/h mniejsza też da radę . I zastanów się czy chcesz robić na tylnej szybie . Panel sporo miejsca zabierze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ariel napisał:

Ja bym robił tak jak na pierwszym zdjęciu , a pompa to musisz wiedzieć jaki szeroki będzie panel . Lub zrobić pod szerokość pompy i odpieniacza 2000l/h mniejsza też da radę . I zastanów się czy chcesz robić na tylnej szybie . Panel sporo miejsca zabierze .

Jeśli na tylnej ścianie, to zrobilbym z grubszego szkła i wisiał by trochę w powietrzu i wtedy szer. Max 15cm

Ewentualnie na bocznej mogę zrobić

Tylko teraz ile cm między komorami, wzorować się Wymiarami na załączonym zdj? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Bart1996 napisał:

Tylko teraz ile cm między komorami, wzorować się Wymiarami na załączonym zdj? 

Popatrz ile zajmie pompa i ile odpieniacz , zrób trochę luzu by miały miejsce i wtedy będziesz wiedział jakie odstępy robić . Jeśli ma iść bez odpieniacza , to w pierwszą komorę też można dać ceramikę i watę na wieszk .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przepływ między komorami? 

Bardziej o to mi chodzi. Odpieniacz jeśli już by musiał być to wsadze małego Resun sk300 dużo miejsca nie zajmie a pompa ok 1500/2000l/h też chyba wejdzie. Na boczny to wrzucę tylko muszę ogarnąć te szpary przelewowe. No i grzebień lekko nad taflą wody ma wyrzucać wodę, tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli miał bym wklejać panel do jakiegoś zbiornika , to zrobił bym cały panel poniżej krawędzi akwarium , powiedzmy 5-10 mm zapobiegnie to przelaniu jeśli cała woda z panelu miała by trafić do akwarium . Grzebień wkleja się zazwyczaj około 5 cm po niżej krawędzi akwarium ( miałem tak w 450l i 200 ) tz komin kończył się 5 cm od krawędzi akwarium . I na to szedł grzebień . Nie chcem ciebie wprowadzić w błąd , ale w ostatnim panelu jeśli się nie mylę miałem przegrody wklejone 2 cm od dna i następna była 3 lub 4 cm po niżej pierwszej przegrody . Komin miał 10 cm szerokości w środku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Jeśli miał bym wklejać panel do jakiegoś zbiornika , to zrobił bym cały panel poniżej krawędzi akwarium , powiedzmy 5-10 mm zapobiegnie to przelaniu jeśli cała woda z panelu miała by trafić do akwarium . Grzebień wkleja się zazwyczaj około 5 cm po niżej krawędzi akwarium ( miałem tak w 450l i 200 ) tz komin kończył się 5 cm od krawędzi akwarium . I na to szedł grzebień . Nie chcem ciebie wprowadzić w błąd , ale w ostatnim panelu jeśli się nie mylę miałem przegrody wklejone 2 cm od dna i następna była 3 lub 4 cm po niżej pierwszej przegrody . Komin miał 10 cm szerokości w środku .

Rozrysowalem sobie to tak po szybkości

Pozniej tylko regulacja pompy dla odpowiedniego przepływu? 

IMG_20210415_190027.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wymiary dobierz do sprzętu który chcesz mieć . Chodzi o to by druga przegroda ustawiła spływ w pierwszej , przez co film bakteryjny będzie ściągany z powierzchni . Ale to też zależy od długości grzebienia i mocy pompy . Bo większa pompa podniesie poziom wody w akwarium , przez co spiętrzy się woda przed grzebieniem i film będzie wciągany do panelu . Dlatego warto mieć mały zapas na pompie i ustawieniem mocy regulujesz poziom w akwarium . Ale też ustawienie dolewki ma na to wpływ , bo w komorze pompy poziom się zmienia i lekkie opuszczenie poziomu w ostatniej komorze też reguluje w niewielkim stopniu wydajność pompy . Przegroda druga musi być trochę po niżej pierwszej , dasz zbyt nisko to będzie pluskać , za wysoko film nie będzie ściągany . Ale i tak lepiej mieć niżej , nisz wyżej , bo pluskanie możesz ogarnąć podnosząc stan wody w panelu . Można to zrobić przez zmniejszenie wydajności pompy. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram się skumac to co napisałeś.. 

Ale przez mój brak doświadczenia ciężko mi sobie to wyobrazić. 

Gdzie będzie pluskalo? 

Pompa będzie miała 2000l/h więc może mocą pompy uda się to wyregulować. 

Jak z wymiarami? Zostawiać i przekazać do realizacji? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Obniż może przegrodę przed pompą jeszcze o 1 cm i zamawiaj skoro zmieści się wszystko . I co za pompę regulowaną żeś znalazł , że zmieści się do tak małej przegrody ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ariel napisał:

Obniż może przegrodę przed pompą jeszcze o 1 cm i zamawiaj skoro zmieści się wszystko .

Zrobię 12x16x12/15cm szer 

Pompa ma Wymiary: 100x55x85 (dł. x szer. x wys.)

Odpieniacz wejdzie napewno, bo ten co na stanie mam jest dość mały 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odpieniacz możesz też dać do drugiej komory i powiększyć wtedy pierwsza by wszedł trochę dłuższy grzebień . Wtedy była by wata , ceramika , w drugiej przegrodzie na dole ceramika i wyżej odpieniacz , w trzeciej pompa , grzałka i dolewka . Wadą tego rozwiązania mogą być bąble z odpieniacza , jak jest nowy lub jak go wyczyścisz . Jeśli dasz odpieniacz w pierwszej komorze , to problem bąbli zniknie . Ale nie będzie miejsca na watę . Jednak jeśli będzie problem z syfem to możesz raz na jakiś czas założyć watę na cyrkulator . Jeśli zrezygnujesz z odpieniacza , bo teraz to jest modne to wtedy wata , ceramika w pierwszej i drugiej komorze i w trzeciej reszta.  My możemy tylko podpowiedzieć , ale jakąś idee na prowadzenie zbiornika musisz mieć . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Ariel napisał:

Odpieniacz możesz też dać do drugiej komory i powiększyć wtedy pierwsza by wszedł trochę dłuższy grzebień . Wtedy była by wata , ceramika , w drugiej przegrodzie na dole ceramika i wyżej odpieniacz , w trzeciej pompa , grzałka i dolewka . Wadą tego rozwiązania mogą być bąble z odpieniacza , jak jest nowy lub jak go wyczyścisz . Jeśli dasz odpieniacz w pierwszej komorze , to problem bąbli zniknie . Ale nie będzie miejsca na watę . Jednak jeśli będzie problem z syfem to możesz raz na jakiś czas założyć watę na cyrkulator . Jeśli zrezygnujesz z odpieniacza , bo teraz to jest modne to wtedy wata , ceramika w pierwszej i drugiej komorze i w trzeciej reszta.  My możemy tylko podpowiedzieć , ale jakąś idee na prowadzenie zbiornika musisz mieć . 

Jak w kostce.

Filtracja oparta na ceramice, do tego regularne podmiany. 

Wata może być cały czas, jeśli będzie odpieniacz to watę wyjmę. Jeśli odpieniacz nie będzie konieczny - włożę watę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Od kilku dni próbuje coś wymyśleć ale nie mam za ch pewności czy to poleci, czytam, szukam kombinuje... 

Na ta chwilę coś tam poprawiłem, lepiej? 

IMG_20210417_015127.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przed ostatnią komorę będziesz miał problem z czyszczeniem , powrót z pompy ma 50mm? Jeśli tak to zrób normalnie pod rurę 25mm , lub sprawdź jaki będzie odpowiedni pod powrót pompy . Jeśli króciec od pompy ma 16 mm , 20 , lub 25 mm to zrób taki sam . Pompa w panelu nie ma praktycznie żadnych oporów , więc strat nie ma . Przy takim rozwiązaniu w komorze pompy będzie zbierał się kożuch bakteryjny . Lepiej jak do ostatniej komory woda wpada od góry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ariel napisał:

Przed ostatnią komorę będziesz miał problem z czyszczeniem , powrót z pompy ma 50mm? Jeśli tak to zrób normalnie pod rurę 25mm , lub sprawdź jaki będzie odpowiedni pod powrót pompy . Jeśli króciec od pompy ma 16 mm , 20 , lub 25 mm to zrób taki sam . Pompa w panelu nie ma praktycznie żadnych oporów , więc strat nie ma . Przy takim rozwiązaniu w komorze pompy będzie zbierał się kożuch bakteryjny . Lepiej jak do ostatniej komory woda wpada od góry 

Nie nie, tam nie jest podana średnica, tylko odleglosc od góry akwa

A wpadajac od góry do pompy nie będzie pluskac? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Bart1996 napisał:

wpadajac od góry do pompy nie będzie pluskac? 

Zależy z jakiej wysokość będzie wpadać , w sumpie miałem spad 3-4 cm i było git . Poziom wody w ostatniej komorze regulujesz wydajnością pompy . Możesz też zrobić tak jak tobie radzą na sąsiednim forum , jedna komora i duża pompa , oraz wata . Ale wtedy zamiast jednej dwie pompy i 4 wyloty . Stelaż z kratki restrowej i na to można by poukładać media w woreczkach i na wierzch watę . Zależy jaki wariant wybierzesz .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Ariel napisał:

Zależy z jakiej wysokość będzie wpadać , w sumpie miałem spad 3-4 cm i było git . Poziom wody w ostatniej komorze regulujesz wydajnością pompy . Możesz też zrobić tak jak tobie radzą na sąsiednim forum , jedna komora i duża pompa , oraz wata . Ale wtedy zamiast jednej dwie pompy i 4 wyloty . Stelaż z kratki restrowej i na to można by poukładać media w woreczkach i na wierzch watę . Zależy jaki wariant wybierzesz .

Chcialem wybrać najprostszy

Latwy dostęp, prosta konstrukcja.. 

Coś co nie sprawi aż tylu kłopotów 🤷‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×