Skocz do zawartości
belfegor

Co to za plaga ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dasz radę wstawić dobre zdjęcie ? 
I jeśli można to opisz zbiornik : co masz , jakie parametry i wszystko co tylko możliwe . Zdjęcie całości . Zazwyczaj sami doprowadzamy do plag , a czasami wystarczy wyczyścić sumpa , lub zwiększyć No3 . Sorki że tak odpowiedziałem , ale nikt nic nie wie co zmieniałeś lub po czym wystąpił problem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem mało doświadczonym akwarystą do tej pory bazowałem na pomocy sprzedawcy sklepu z morszczyną i napewno robie dużo błędów.

Akwarium jest na panelu filtracyjnym jest wyczyszczony ,znajduje się w nim tylko skała i skarpeta filtracyjna i co 2 dni wymieniana wata filtracyjna.

2 miesiące temu przeprowadziłem terapie w celu pozbycia się glonów długich zielonych przy użyciu flukonazolu, gdyż nic nie pomagało.A teraz mam przynajmniej narazie je z głowy i akwarium wygląda coraz lepiej, choć nie jestem zadowolony z przyrostu korali.

Doradzono mi założyc filtr glonowy wiec mam taki w filtrze przepływowym jednak glony (makaron) nie zabardzo rosną naświetlam je po wyłączeniu głównego naświetlenia w nocy przez 5 godzin. Zamiast przyrostu glonów robi mi się w nim sluzowata substancja o lekim zabarwieniu podobnym co cyjano.

Parametry wody:

Zasolenie 1.023

Po4 0,5

No3 25

Ca 380

Mg 1440

Kh 9.6   Niewiem czemu mi wyszło dzis takie duze  zazwyczaj mam 8,5

Akwarium mam 2 lata, lecz kupiłem je w całości działające od kogoś innego.

Akwarium 95 litrow, sól RedSea czarna,bakterie jakie leje to Prodibio biodigest.

Życia mam mało Nemo,Piżamka dwie krewetki, 2 kauderni i slimaki. Korale to same miekasy Zoa, Capnela , Rhodactis co widac na foto



 

IMG_20210410_140812_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210410_141113_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210410_141130_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210410_144010_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210410_144052_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Życia to tam trochę masz co chodzi o zwierzaki , tylko mało korali . Przy miękkich jak jest ich dużo , zbiornik jest bardzo stabilny . A sądząc po No3 i Po4 to masz już mocno obciążony zbiornik , skoro mówisz że panel czysty , to zacznij od zwiększenia oświetlenia glonów . Normalnie większość swieci na przemian , czyli jedno gaśnie a drugie zapala . Zastanawia mnie też co za skałę masz w panelu . Bo tylko prawdziwa daje dobrą filtrację . Jednak jeśli jest już stara i mocno zalepiona , to słabo spełni swoje zadanie . I może warto pomyśleć nad dodaniem ceramiki , takiej jak siporax lub Maxspect . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Ariel Dziękuję za podpowiedzi

Wydaje mi się że skala w panelu jest w miarę czysta i bardzo porowata.Mialem w panelu po zakupie absorbery posguard i chyba zolit ale wywaliłem to i dodałem suchych łupków skały co dostałem z akwarium .Przed terapią na glony panel miałem dość mocno zabrudzony gdyż nie używałem skarpety teraz bardzo przykładam sie do czystości panela.No3 i po4 praktycznie mi sie nic nie zmienia  , co bym nie robil .Używam testów Saliferta nie są przeterminowane.Naświetlanie glonów miałem jak piszesz na przemian lecz zmniejszyłem długość świecenia celowo bo ten śluz w filtrze glonowym zalepiał mi go całkowicie i zacząłem kombinować z czasem świecenia. Wygląda to jak zakwit bakteryjny ale występuje tylko w filtrze.Mam raczej sporo drobnych żyjątek asteriny i i rurówki na skale i w panelu jest tego bardzo dużo.Coś jednak jest nie do końca dobrze bo miekasy nie pompują sie aż tak dobrze, Rhodactis jest dziwnie biały jakby miał skończyć życie a był na początku mocno zielony. Cyrkulacja jaczej mocna mam pompe Jebao wp25 działą na minimum mocy bo inaczej robi burze piaskową. Piasku miałem dużo ale po trochu go ubierałem bo robił sie bardzo czerwony od cyjano.

Dokupię siporaxu i zmienię troche w panelu przy okazji czyszczenia.

A te czarną gąbkę usuwać ręcznie czy zostawić z nadzieja że zniknie ? Bo przybywa jej dość szybko

Jeszcze raż @ Ariel dzieki za wszystkie rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, belfegor napisał:

@ Ariel Dziękuję za podpowiedzi

Wydaje mi się że skala w panelu jest w miarę czysta i bardzo porowata.Mialem w panelu po zakupie absorbery posguard i chyba zolit ale wywaliłem to i dodałem suchych łupków skały co dostałem z akwarium .Przed terapią na glony panel miałem dość mocno zabrudzony gdyż nie używałem skarpety teraz bardzo przykładam sie do czystości panela.No3 i po4 praktycznie mi sie nic nie zmienia  , co bym nie robil .Używam testów Saliferta nie są przeterminowane.Naświetlanie glonów miałem jak piszesz na przemian lecz zmniejszyłem długość świecenia celowo bo ten śluz w filtrze glonowym zalepiał mi go całkowicie i zacząłem kombinować z czasem świecenia. Wygląda to jak zakwit bakteryjny ale występuje tylko w filtrze.Mam raczej sporo drobnych żyjątek asteriny i i rurówki na skale i w panelu jest tego bardzo dużo.Coś jednak jest nie do końca dobrze bo miekasy nie pompują sie aż tak dobrze, Rhodactis jest dziwnie biały jakby miał skończyć życie a był na początku mocno zielony. Cyrkulacja jaczej mocna mam pompe Jebao wp25 działą na minimum mocy bo inaczej robi burze piaskową. Piasku miałem dużo ale po trochu go ubierałem bo robił sie bardzo czerwony od cyjano.

Dokupię siporaxu i zmienię troche w panelu przy okazji czyszczenia.

A te czarną gąbkę usuwać ręcznie czy zostawić z nadzieja że zniknie ? Bo przybywa jej dość szybko

Jeszcze raż @ Ariel dzieki za wszystkie rady

Problem może być w środku skały . Osobiście startowałem na nowej i używanej . I była różnica , ale tej skały teraz jak na lekarstwo . Ta co jest teraz jest inna . Gąbki lubią krzemiany , można dać absorber do akwarium , lub do filtra RO . Jeśli coś będziesz zmieniał z filtracją , to powoli . Zamiana skały na inne medium musi przebiegać stopniowo . Używasz vsv , ocet , lub pożywkę dla bakterii ? Możesz skałę sprawdzić przez jej przepolowienie , jeśli będzie ciemna to do wymiany , ale to też nic nie ma wspólnego z ze skałą którym jest łatwo kupić . Ale to na kiedy indziej 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hmm, na pierwszy ogień to darowałbym sobie ten filtr glonowy, one po prostu tam prawdopodobnie Ci się rozkładają i syfią wodę.

Trochę zbyt bogata ta sól jak na ten zbiornik, ale tak czy inaczej co tygodniowe podmiany powinny ten zbiornik wyprostować już dawno ... więc coś nie gra?

Zrobiłbym to tak, pozbądź się tego filtra glonowego, regularne podmiany co tydzień i pokusiłbym się o węgiel w panelu na jakiś czas

Za 3-4 tyg. będziemy szukać dalej...

skała niestety wygląda słabo, i może się okazać że to ona "sypie fosforanami" 

tą skałę w panelu też bym wymienił, np. na siporax, matrix. Ale po kolei, nie wszystko na raz...

Czym karmisz, mrożonki?

płuczesz je przed podaniem?

 

powodzenia

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do za bogatej soli też mi powiedziano w miejscowym sklepie z morszczyna i polecili podmianki raz w miesiącu 10% jak pokazałem im jakie gloniska mi porosły.Chciałem kupić dobrą sól ale przesadziłem i muszę ja wyrobić teraz.Pożywka jest w postaci vsv w dawce 1ml.

Karmię 2x dziennie na przemian suchym granulatem i mrożonkami płukanymi . Też mi sie wydaje że te parametry to raczej wina skały.Na początek podmienię cześć skały z filtra na siporax i włożę może węgiel. I zobaczę efekty, nię będe szalał ze zmianami odrazu aby  ni pogorszyć  sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie chaotycznie działasz, stosujesz masę metod na raz i tak na prawdę nie wiesz która działa a która powoduje problemy....😱

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×