Skocz do zawartości
Ralfff722

Sump w formie panelu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie .

Mam pytanie odnośnie jak w temacie ,sumpa w formie  panelu filtracyjnego  a dokładnie pompy przepływowej i przepływu wody z akwa .

Nie mam możliwości na umieszczenie sumpa pod zbiornikiem , wiec pozostaje panel , akwarium 130L , panel własnej roboty wyszedł 32l  .

Konstrukcja z 3 przegrodami , pierwsza z przepływem wody dołem , następna górą i ostatnia z przelotem dołem w sumpie .

Pompa 1700l/h chciałem umieścić na wysokości 3/4 panelu aby zapobiec przelaniu wody w akwarium w razie zapchania się wlotu  lub zapowietrzenia z powodu niskiego poziomu wody w akwa .

Teraz tylko pytanie , czy woda będzie grawitacyjnie przepływać z akwarium do panelu wystarczająco szybko  i czy w ogóle będzie kiedy panel jest na równi z akwarium ?

Czy możne będą potrzebne dwie pompy o takiej samej mocy przepływowej , jedna wyciągająca wodę a druga wlewająca ja powrotem do akwarium , czego bardzo chciałem uniknąć !

Myślałem ze pompa wypompowując wodę z panelu będzie powodowała automatycznie pobór takiej samej ilości na wlocie, jednakże zrobiłem test w łazience i wygląda na to ze woda wypompowuje się szybciej niż spływa do panelu  .

Może rura do spadku wody z akwarium powinna być dużo większego przekroju niż ta wychodząca z pompy ?

A może grawitacja nie zadziała tu z odpowiednia siłą , a może to wina przegrody która ma przepływ górą i pompa nie stwarza ciśnienia wyciągu wody na całym sumpie  tylko na dwóch ostatnich komorach i zamiast przegrody z przepływem góra powinienem wstawić dwie komory mijane ?

Czy mógł by się ktoś wypowiedzieć kto się na tym zna , ma doświadczenie proszę .

Dorzucam dwa zdjęcie rysunków odręcznych panelu sumpa .

Proszę o pomoc.

168790327_3699826770130038_4197651765647102727_n.jpg

168319982_163108429000425_618573861326515024_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Lepiej wstaw zdjęcie akwaria . Bo na rysunku to dość dziwnie wyglada .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ariel , to nie jest rysunek akwarium tylko panel/sump , zdjęcie akwarium wydaje mi się , nic tutaj nie zmieni i nie wniesie .

Na drugim zdjęciu widać dolanie przepływ wody w panelu czyli sumpie widok z przody  , który będzie na plecach akwarium ,czyli na tym samym poziomie .

Pierwsze zdjęcie ilustruje zarys przekroju z przegrodami w środku .

Wlot wody będzie a lewej strony do pieszej przegrodzie , natomiast pompa w staniej przegrodzie po prawej stronie wypompowując wodę z panela do akwarium .

Cały problem polega na tym , by woda wlewająca się z akwarium nadążyła za pompa .

 

2 godziny temu, Ralfff722 napisał:

Witam serdecznie .

Mam pytanie odnośnie jak w temacie ,sumpa w formie  panelu filtracyjnego  a dokładnie pompy przepływowej i przepływu wody z akwa .

Nie mam możliwości na umieszczenie sumpa pod zbiornikiem , wiec pozostaje panel , akwarium 130L , panel własnej roboty wyszedł 32l  .

Konstrukcja z 3 przegrodami , pierwsza z przepływem wody dołem , następna górą i ostatnia z przelotem dołem w sumpie .

Pompa 1700l/h chciałem umieścić na wysokości 3/4 panelu aby zapobiec przelaniu wody w akwarium w razie zapchania się wlotu  lub zapowietrzenia z powodu niskiego poziomu wody w akwa .

Teraz tylko pytanie , czy woda będzie grawitacyjnie przepływać z akwarium do panelu wystarczająco szybko  i czy w ogóle będzie kiedy panel jest na równi z akwarium ?

Czy możne będą potrzebne dwie pompy o takiej samej mocy przepływowej , jedna wyciągająca wodę a druga wlewająca ja powrotem do akwarium , czego bardzo chciałem uniknąć !

Myślałem ze pompa wypompowując wodę z panelu będzie powodowała automatycznie pobór takiej samej ilości na wlocie, jednakże zrobiłem test w łazience i wygląda na to ze woda wypompowuje się szybciej niż spływa do panelu  .

Może rura do spadku wody z akwarium powinna być dużo większego przekroju niż ta wychodząca z pompy ?

A może grawitacja nie zadziała tu z odpowiednia siłą , a może to wina przegrody która ma przepływ górą i pompa nie stwarza ciśnienia wyciągu wody na całym sumpie  tylko na dwóch ostatnich komorach i zamiast przegrody z przepływem góra powinienem wstawić dwie komory mijane ?

Czy mógł by się ktoś wypowiedzieć kto się na tym zna , ma doświadczenie proszę .

Dorzucam dwa zdjęcie rysunków odręcznych panelu sumpa .

Proszę o pomoc.

168790327_3699826770130038_4197651765647102727_n.jpg

168319982_163108429000425_618573861326515024_n.jpg

to jest widok z przodu

Edytowane przez Ralfff722

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rozumiem o co chodzi , miałem akwaria z sumpem i z panelem filtracyjnym też .

tylko na twoim rysunku przegrody widzę , ale jak woda ma wpłynąć do panela nie . Bo szyba oddzielająca panel od akwarium jest równa 😉 

Teraz mam małe akwarium z panelem i pompa 900l/h daje radę . W komorze pompy po włączeniu woda się trochę obniży a w zbiorniku podniesie i to wszystko . Nic się nie wylewa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ariel napisał:

Rozumiem o co chodzi , miałem akwaria z sumpem i z panelem filtracyjnym też .

tylko na twoim rysunku przegrody widzę , ale jak woda ma wpłynąć do panela nie . Bo szyba oddzielająca panel od akwarium jest równa 😉 

Teraz mam małe akwarium z panelem i pompa 900l/h daje radę . W komorze pompy po włączeniu woda się trochę obniży a w zbiorniku podniesie i to wszystko . Nic się nie wylewa 

OK, woda do panela rura PCV tylko właśnie nie wiem czy grawitacja będzie dawać rade cały czas przelewać się ponad poziom akwarium w dól do panelu ?

Jaki przekrój PCV powinienem zastosować ?

Myślisz ze pompa 1700l/h w moim przypadku będzie za silna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trzeba było ten panel wkleić w środku i by nie było problemów a tak to kombinowanie . Ja bym dał dwie rurki . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ariel napisał:

Trzeba było ten panel wkleić w środku i by nie było problemów a tak to kombinowanie . Ja bym dał dwie rurki . 

Jak w środku , w akwarium ?? No gdzie ??

To właśnie chyba o to chodzi żeby trochę pokombinować , a każdy problem jest po to żeby go rozwiązać czyż nie .:)

Ostatecznie , jeżeli przelew będzie zbyt wolny dam druga pompę , ale chce tego uniknąć za wszelka cenę.

Właśnie też pomyślałem sobie o 2 rurkach , mogę dać i trzy jak będzie miało działać .

Dziki za cenna uwagę . 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hmm, jeśli dobrze zrozumiałem, to wygląda to mniej więcej tak jak dawniejsze tzw. filtry zewnętrzne?

tiCACsNh0f784y2mFLnkWAYPG9fvO6RU94fHuy5z

tak więc mamy akwarium zalane wodą do pewnego poziomu, do tego samego poziomu zalany panel - łączymy je odwróconą U-rurką wypełnioną wodą. Włączamy w panelu pompę, która wypompowuje wodę z panelu do akwarium - w panelu poziom wody się obniża, a w akwarium podnosi.

Ponieważ są to naczynia połączone (przez U-rurkę), to woda dąży do wyrównania poziomu w akwarium i panelu - niejako samoczynnie przepływa z akwarium przez U-rurkę do panelu. Im szybciej pompa będzie wypompowywała wodę z panelu, tym większa będzie różnica poziomu między akwarium i panelem i tym szybciej będzie przepływać woda przez U-rurkę do panelu.

Pompę trzeba tak dobrać, żeby ustaliła się równowaga pomiędzy akwarium i panelem i tyle samo wody było wyrzucane przez pompę do akwarium i wpływało przez U-rurkę do panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Osmodeusz napisał:

hmm, jeśli dobrze zrozumiałem, to wygląda to mniej więcej tak jak dawniejsze tzw. filtry zewnętrzne?

tiCACsNh0f784y2mFLnkWAYPG9fvO6RU94fHuy5z

tak więc mamy akwarium zalane wodą do pewnego poziomu, do tego samego poziomu zalany panel - łączymy je odwróconą U-rurką wypełnioną wodą. Włączamy w panelu pompę, która wypompowuje wodę z panelu do akwarium - w panelu poziom wody się obniża, a w akwarium podnosi.

Ponieważ są to naczynia połączone (przez U-rurkę), to woda dąży do wyrównania poziomu w akwarium i panelu - niejako samoczynnie przepływa z akwarium przez U-rurkę do panelu. Im szybciej pompa będzie wypompowywała wodę z panelu, tym większa będzie różnica poziomu między akwarium i panelem i tym szybciej będzie przepływać woda przez U-rurkę do panelu.

Pompę trzeba tak dobrać, żeby ustaliła się równowaga pomiędzy akwarium i panelem i tyle samo wody było wyrzucane przez pompę do akwarium i wpływało przez U-rurkę do panelu

Właśnie dokładnie o to mi chodzi , pomagasz mi już po raz kolejny , dziękuje bardzo .

Więc pozostaję kwestia dobrania mocy przepływowej pompy , lub regulacja mocy .

A może zawór przepływowy na PCV , na wylocie za pompa zdał by egzamin , czy to raczej może uszkodzić/spalić pompę ?

Pozdrawiam .

Ps, wylot z pompy do akwarium pracowało by za dodatkową cyrkulacje wody , dlatego miałem nadzieje że przy tej spływ będzie się wyrabiał .

Pompę chciałem zamontować wyżej by w razie awarii spływu do panelu nie zalała akwarium , i była w stanie wypompować tylko część wody w panelu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×