Skocz do zawartości
Ralfff722

Glonowata skała , zbiornik 130L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie .

Proszę o pomoc .

Zbiornik ma 17 dni , dojrzewa .

Na start było zakupione około 12kg żywej skały ze sklepu z sumpa . Jeden z kawałków jak powiedział mi pan w sklepie , był glon , którego to miałem wyczyścić dobrze szczotką ryżową zgodnie z instrukcją sprzedawcy i tak też zrobiłem , chociaż nie miałem jakoś przekonania do tego kawałka . Po około 10 dniach , pojawiły się okrzemki na dnie zbiornika i na skałach , a na tej prawie od samego początku glony , czerwono fioletowe placki więcej i więcej każdego dnia . Ten kawałek skały pokrył się bardzo szybko grubą warstwa zielonego , czerwonego i brązowego glona . Do tego od dwóch dni zauważyłem bąbelki , wiec chyba dino . Na innych skałach pojawia się życie , rurówki , ślimaki , kiełże , widziałem chyba małą rozgwiazdę itp a na tej nic , od samego początku tylko postępujący glon .

Zastanawiam się teraz więc  , czy nie trzeba by było usunąć ta skalę ze zbiornika , może jest zainfekowana jakimś syfem , może lepiej teraz póki akwarium jeszcze dojrzewa?

Dodam jeszcze że po stronie gdzie obiekt się znajduje , woda trochę wali błotem , a prawa strona zbiornika raczej nie ma takiego zapachu .

Dodaje zdjęcia oraz test który zrobiłem w innym sklepie przy okazji .

Salt- 1,024   Kh-8,0    NO3-3,4    PO4-0,5     Ca-410     Mg-1370   NH3-0 .

 

 

 

IMG_20210331_104318.jpg

IMG_20210331_104327.jpg

IMG_20210331_104356.jpg

167713837_192207239123733_4521079582779175409_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś. Zbiornik dojrzewa. Ja bym nic nie robił, przygotuj się że może być jeszcze gorzej 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Bart1996 napisał:

Sam napisałeś. Zbiornik dojrzewa. Ja bym nic nie robił, przygotuj się że może być jeszcze gorzej 😅

Tak sobie myślałem , ale z drugiej strony jak ta skala jest zainfekowana przez jakiś syf to możne było by lepiej ja wywalić teraz niż później walczyć z plagami  .?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewności mieć nie mogę  , sumuje tylko fakty , żadne życie na niej nie rośnie , glon by wcześniej po wyszorowaniu powrócił bardzo szybko , dino pojawiło się na niej już po 2 tygodniach a nigdzie indziej w akwarium .

No warstwa glonu na niej , była czysta wyszorowana a po 2 tyg jest cala zasyfiała .

Ja oczywiście się nie znam i nie wiem jakie skutki będą jak ja zostawię albo wyciągnę , ale chciałbym  zminimalizować na tyle na  ile się tylko da  ryzyko jakiegoś dziadostwa .

Poza tym ta dolna skała jest mało porowata , była ciężka , nie wiem może się uprzedziłem , albo panikuje .

Dlatego chciałbym by ktoś z doświadczeniem coś doradził .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pierwsza sprawa, to skąd masz tą skałę (z jakiego sklepu?) 

Wygląda na to, że niestety masz racje, jeśli skała wyglądała na pierwszy rzut oka źle, a do tego pachnie niezbyt sympatycznie, to jest to po prostu nie najlepsza skała (pokaż foto reszty)

Na Twoim miejscu, spakował bym skałę do „wora” i poszedł do „pana” kulturalnie z nim porozmawiać, ewentualnie w razie niepowodzenia zostaw na ladzie, i podziękuj.

Możliwe, że jest to skała z odzysku z zaniedbanego zbiornika, i „nasiąkła wszelkim dobrodziejstwem przeszłości” a teraz ktoś próbuje ją sprzedawać jako żywą (za gruby szmal) co jest dość częstą praktyką. Osobiście nie wziął bym skały, z nieznanego mi zbiornika nawet za darmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Osmodeusz napisał:

Pierwsza sprawa, to skąd masz tą skałę (z jakiego sklepu?) 

Wygląda na to, że niestety masz racje, jeśli skała wyglądała na pierwszy rzut oka źle, a do tego pachnie niezbyt sympatycznie, to jest to po prostu nie najlepsza skała (pokaż foto reszty)

Na Twoim miejscu, spakował bym skałę do „wora” i poszedł do „pana” kulturalnie z nim porozmawiać, ewentualnie w razie niepowodzenia zostaw na ladzie, i podziękuj.

Możliwe, że jest to skała z odzysku z zaniedbanego zbiornika, i „nasiąkła wszelkim dobrodziejstwem przeszłości” a teraz ktoś próbuje ją sprzedawać jako żywą (za gruby szmal) co jest dość częstą praktyką. Osobiście nie wziął bym skały, z nieznanego mi zbiornika nawet za darmo

Witam serdecznie .

Wydaje mi się niestety że masz rację , wykorzystali moją niewiedzę , sklep w Warszawie , wydawał mi się godny zaufania .. poza tym ma dobre opinie , ale moja penie ta opinie trochę popsuje  ...

I tak oczywiście odwiedzę sklep !

Osmodeusz , a powiedz proszę jak to się będzie mogło mieć do mojego akwarium , dojrzewania itd, na przyszłość ?

Myślałem żeby  tam na to miejsce teraz w takim wypadku włożyć biała suchą była morska , co ty na to ?

Proszę podpowiedz ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na tą chwilę, nie masz się czego obawiać (zbiornik dojrzewa) pozbądź się jedynie „podejrzanego” kawałka, albo zaproponuj w sklepie wymianę i podziel się z „panem” swoimi obserwacjami.

A sam zdobyłeś kolejne doświadczenie, jeśli coś „mówi z tyłu głowy - nie hallo” to tego nie robimy 😁

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Osmodeusz napisał:

Na tą chwilę, nie masz się czego obawiać (zbiornik dojrzewa) pozbądź się jedynie „podejrzanego” kawałka, albo zaproponuj w sklepie wymianę i podziel się z „panem” swoimi obserwacjami.

A sam zdobyłeś kolejne doświadczenie, jeśli coś „mówi z tyłu głowy - nie hallo” to tego nie robimy 😁

powodzenia

Tak zdecydowanie , czegoś mnie to nauczy .

Tak zrobię .

Dziękuje bardzo za pomoc .

Za skałę zapłaciłem 50pln za kilo , a ten kawałek (właśnie go wyciągnąłem ) naprawdę sporo waży .

Jutro wizyta w sklepie , ostatnia wizyta niestety .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Legendy na temat tzw. żywej skały, urosły tak bardzo, że zdarzają się nawet i takie „kwiatki” https://m.olx.pl/oferta/zywa-skala-do-akwarium-CID103-IDJeqPI.html

no kuźwa padłem 😁

36 minut temu, Ralfff722 napisał:

Jutro wizyta w sklepie , ostatnia wizyta niestety .

Myślę, że nie ma potrzeby się „napinać” i szczera rozmowa powinna załatwić sprawę, o ile jest to „szanujący” i jak sam mówisz - godny zaufania sklep

Na marginesie, z tego co pamiętam - koszt żywej skały z Indonezji, w DeJong to ok. 140 PLN.

Więc dość okazyjne te ceny w naszych sklepach 😁

ale cóż CCC

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Osmodeusz napisał:

Legendy na temat tzw. żywej skały, urosły tak bardzo, że zdarzają się nawet i takie „kwiatki” https://m.olx.pl/oferta/zywa-skala-do-akwarium-CID103-IDJeqPI.html

no kuźwa padłem 😁

Myślę, że nie ma potrzeby się „napinać” i szczera rozmowa powinna załatwić sprawę, o ile jest to „szanujący” i jak sam mówisz - godny zaufania sklep

Na marginesie, z tego co pamiętam - koszt żywej skały z Indonezji, w DeJong to ok. 140 PLN.

Więc dość okazyjne te ceny w naszych sklepach 😁

ale cóż CCC

Widziales gdzieś zbiornik na TEJ skale z DeJong? Ciekawi mnie różnica, ja co prawda nie wiem czy pamiętasz kupiłem żywa, i nawet coś tam w niej i na niej miałem 🙃 więc chyba można jeszcze dostać w miarę żywa skalę? Albo się mylę bo nigdy więcej nie widziałem innej 😂😂😂😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bartek, mówimy o tzw. „żywej skale” czyli ożywionej gdzieś w sklepowym sumpie? 
Czy z czyjegoś zbiornika, często likwidowanego ze względów „wszelakich”

W mojej ocenie, nie jest ona tą dawną „legendarną” skałą żywą...

Nie mam zamiaru burzyć, czyjegoś „światopoglądu”😁

Ja swojej skały (ze zbiornika) za 50 bym nie sprzedał (a to zwykła MR) chyba, że sytuacja by mnie zmusiła 😁

choć wtedy pewnie bym odstąpił ją, zaprzyjaźnionemu „morszczakowi” (bo wiem, co mam)

P.S 

    Skały ze sklepowego sumpa, a tym bardziej z OLX, czy innego ogłoszenia bym nie kupił.

Od akwarysty którego znam, i wiem jak prowadził zbiornik - TAK

Ale to ja bym tak zrobił 😁

i to jedynie „moja wizja”

A czy widziałem zbiorniki na tej skale?

Szczerze powiedziawszy nie wiem. Nigdy nikogo nie pytałem, na jakiej skale, z czego to akwarium, czy to OW czy cuś itp. (zresztą w większości zbiorników, jakie widziałem - skały praktycznie nie widać 😁)
Zawsze gapie się na to co w środku, bo to mnie interesuje, a reszta - jakby to ująć, No mam wy...😁

Dla mnie to jedynie, półeczki na koralowce i ewentualnie część tzw. naturalnej aranżacji.

Ktoś zaraz mi zarzuci, że jest też częścią filtracji !!!

No fakt, tylko co się dzieje gdy skała zarośnie algami wapiennymi, koralowcami itd.

hmm 😁
takie moje luźne przemyślenia 

np. kolejna ciekawa https://m.olx.pl/oferta/sprzedam-zywa-skale-do-akwarium-morskiego-CID103-IDIsRYk.html

z opisu wynika, że pozostały na niej „jakieś grzyby” 😁

A z mojego punktu widzenia, jest „zapaprana” Valonią, ale cena zachęcająca i zawsze to start na „żywej” skale😁

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×