Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, lukas79 napisał:

zastanawiam się czy jest sens lanie cały czas bakterii w ustabilizowanym już zbiorniku, gdzie parametry azotowe trzymają się prawidłowo - wszelkie media/skała po to właśnie są 

Zależy co znaczy cały czas?Jak dodawałem Stability,to przez jakiś czas lałem codziennie 2ml a jak wprowadzałem życie to zwiększałem dawkę.Teraz mam Special Blend i na razie leję po podmianach których było dwie i jak wprowadzałem nowe korale i ślimaki.A czy to dobrze czy nie to pewnie ilu akwarystów tyle opinii.Ja robię zgodnie z zaleceniem producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, lukas79 napisał:

W moim przypadku cały czas znaczy, jak już biologia sama sobie radzi

No tak,ale bakterie cały czas obumierają,do tego dochodzi filtracja,od pieniacz czy węgiel aktywny a nawet podmiana wody,które to powodują usuwanie bakterii z akwarium,i jeżeli nie będzie uzupełniana ich populacja poprzez dodawanie świeżych,lub dokarmianie ich pożywką powodując ich namnażanie,to w pewnym momencie będzie ich tak mało,że kontrolę w akwarium przejmą te "złe"bakterie.Tak przynajmniej wyczytałem.

Mam jeszcze małe pytanie.Czy ktoś z was spotkał się z uzupełnieniem do testów salifert,czy jak się skończą odczynniki,to trzeba kupić cały komplet nowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL pod tym względem to baja - mam walizkę i tylko dokupuję buteleczki ....

Salifrta nie spotkałem - a też szukałem dość intensywnie, ja chyba pozostanę jednak przy JBL - mam podublowane z Salifrtm sporo i oba pokazują praktycznie to samo

A co do bakterii - nigdy mi nic w słodkim nie obumarło mimo podmianek 

Po to jest filtracja biologiczna, po to w słonym skała 

Jeśli jest wydolna filtracja to nie ma w słodkim takiej fizyki, by coś tam zdechło 

O ile nie wypycujesz filtra myjką ciśnieniową ;)

Chętnie bym poznał zdanie kogoś bardziej doświadczonego w słonościach - ja się tylko odnoszę (może zupełnie niepoprawnie do słodkiego - już się na tym kilka razy przejechałem - są to różne światy)

Producent to Ci na każdej flaszce wszystkiego napisze - lej pan - lej i tak do końca życia i jeszcze potem dzieci najlepiej by kupowały :)))

Edytowane przez lukas79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Nowicjusz napisał:

Mam jeszcze małe pytanie.Czy ktoś z was spotkał się z uzupełnieniem do testów salifert,czy jak się skończą odczynniki,to trzeba kupić cały komplet nowy?

Raczej musisz kupić nowe , kiedyś były , ale już kilka lat nie widziałem . 

 

Godzinę temu, Nowicjusz napisał:

No tak,ale bakterie cały czas obumierają,do tego dochodzi filtracja,od pieniacz czy węgiel aktywny a nawet podmiana wody,które to powodują usuwanie bakterii z akwarium

O węgiel się nie martw , nie każdy ma odpieniacz . Bakterie obumierają , a ich miejsce zastępują nowe . Podmiany też mają duże znaczenie , bo cześć bakterii usuwamy , ale nowe namnożą się same . To kwestia czasu , a to czy dobre , czy złe to nie zależy od nas . 

 

Godzinę temu, Nowicjusz napisał:

to w pewnym momencie będzie ich tak mało,że kontrolę w akwarium przejmą te "złe"bakterie.Tak przynajmniej wyczytałem.

Też czytałem o tym , ale w praktyce nikt nie podał przykładu . Więc , teoretycznie może coś się stać , tylko co ? Znam takich co nigdy nie kupili bakterii , takich co kupują najdroższe i takich co leją najtańsze do słodkiego . Z rożnym skutkiem . Sam używałem różnych i nie używałem wcale i jeśli sam nie dałem d... to było dobrze .

 

44 minuty temu, lukas79 napisał:

Jeśli jest wydolna filtracja to nie ma w słodkim takiej fizyki, by coś tam zdechło 

Nie chodzi o obumieranie , tylko zabużenie równowagi . Podmień za dużo wody , a wywali glony . Nie zawsze , ale przypadków jest dużo . 

 

44 minuty temu, lukas79 napisał:

Chętnie bym poznał zdanie kogoś bardziej doświadczonego w słonościach - ja się tylko odnoszę (może zupełnie niepoprawnie do słodkiego - już się na tym kilka razy przejechałem - są to różne światy)

I tu sobie odpowiedziałeś na pytanie .

Godzinę temu, Nowicjusz napisał:

jeżeli nie będzie uzupełniana ich populacja poprzez dodawanie świeżych,lub dokarmianie ich pożywką powodując ich namnażanie,to w pewnym momencie będzie ich tak mało

Dużo osób dodaje bakterie i pożywkę , by szybko zbić No3 , lub wystartować zbiornik . Ja swoje baniaki prowadziłem różnie . Na niektóre bakterie trzeba uważać , bo naprawdę dobrze działają i można położyć baniak . Pożywkę trzeba dostosować do baniaka , zaczynając od małych ilości i stopniowo zwiększajac . Tak samo inaczej działa vsv inaczej ocet i inaczej sama wódka , czy kupiona pożywka . 

Więc wszystko można , ale z głową . I jeśli coś dobrze działa u mnie , to u was już nie musi . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Ariel napisał:

Podmień za dużo wody , a wywali glony . Nie zawsze , ale przypadków jest dużo . 

Ale w poście wyżej dokładnie to napisałem, kiedy ja w słodkim używam i leję bakterie

Start zbiornika, podmiana znacznej ilości wody, restart

 

Bardziej mi chodziło o prawidłowo funkcjonujący zbiornik, gdzie wszelkie parametry się trzymają, jak ułan 

 

A, że są to dwa światy to przekonałem si już wiele razy :))) i nawet nie udaję, że coś w tym temacie wiem - jak mnie coś nurtuje to staram się trochę podrążyć - jak należy lać - będę lał :))) 

Na start to pół wiadra w oba poszły chyba i pożywka :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, lukas79 napisał:

A co do bakterii - nigdy mi nic w słodkim nie obumarło mimo podmianek 

 

2 godziny temu, lukas79 napisał:

Po to jest filtracja biologiczna, po to w słonym skała 

 Jeśli jest wydolna filtracja to nie ma w słodkim takiej fizyki, by coś tam zdechło 

 O ile nie wypycujesz filtra myjką ciśnieniową ;)

 Chętnie bym poznał zdanie kogoś bardziej doświadczonego w słonościach - ja się tylko odnoszę (może zupełnie niepoprawnie do słodkiego - już się na tym kilka razy przejechałem - są to różne światy)

Zdycha tylko nie widzisz i słodkie zachowuje się trochę inaczej ( w rośliniaku niektórzy podmieniają 90% wody , przy paletach i altumach sam podmieniałem do 400-600% wody tygodniowo ) . Altki po roku miały 35-37 cm wysokości 😋

Ilość bakterii jaka  jest potrzebna w baniaku jest uzależniona od No3 i Po4 , jeśli lejemy bakterie i dodamy pożywkę proces namnażania się bakterii znacząco się skróci  . Ale zbyt duża ilość może wywołać skutki uboczne takie jak zakwit , osadzanie się bakterii na wszystkim , przyduchę oraz zbyt szybkie zbicie No3 i Po4 co odczują korale . 
Natomiast duże podmiany potrafią zdestabilizować zbiornik , mimo że ceramiki i skały masz dużo . Tu trochę to inaczej działa , a duże podmiany robi się jak coś konkretnego dzieje się z baniakiem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ariel napisał:

Podmiany też mają duże znaczenie , bo cześć bakterii usuwamy , ale nowe namnożą się same . To kwestia czasu , a to czy dobre , czy złe to nie zależy od nas . 

No właśnie,nie zależy od nas.A może właśnie zależy,i dla tego warto dodawać te dobre bakterie żeby mieć choć pewność że one tam są,i jest ich na tyle dużo że robią konkurencję tym złym.

Drążąc temat bakterii,wpadłem na ciekawą dysputę na ogólnym Nano Reef,temat Bakterie,bakterie.Autorem tematu jest godeusz.Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie,i zwolennicy i przeciwnicy bakterii.Najciekawsze jest jednak to że lata mijają,bo temat jest z 2012r,a dyskusje między akwarystami ciągle takie same.Jeden uważa że lać bakterie,drugi że nie.Jeden że żywy piasek jest be,drugi wprost przeciwnie,itd,itp....Fascynujące że pomimo lat akwaryści nie wypracowali jakiegoś wspólnego zdania.Może każdy ma trochę racji i fajne jest to że każda solniczka jest jednak trochę inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna, nie inna. Wydaje mi się że ma tu znaczenie sposób prowadzenia akwarium. 

Ja jestem za nnaturalnymi sposobami. Przynajmniej na przyszłość biologia zamiast ucierpieć-to się wzmocni, a przy okazji czegoś się nauczę 😁 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Nowicjusz napisał:

Jeden uważa że lać bakterie,drugi że nie.Jeden że żywy piasek jest be,drugi wprost przeciwnie,itd,itp....Fascynujące że pomimo lat akwaryści nie wypracowali jakiegoś wspólnego zdania.Może każdy ma trochę racji i fajne jest to że każda solniczka jest jednak trochę inna.

Bo jak masz jakiś przetarty szlak i określony budżet to pójdziesz tym szlakiem . Myśle , że da to wam do myślenia . A to , że szukasz wszędzie wiadomości to się chwali , ostatnio ludziom się nic nie chce szukać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Nowicjusz napisał:

.Fascynujące że pomimo lat akwaryści nie wypracowali jakiegoś wspólnego zdania.Może każdy ma trochę racji i fajne jest to że każda solniczka jest jednak trochę inna.

Dokładnie tak, jak piszesz 

Znalezienie informacji jest praktycznie niemożliwe. Zdania są skrajnie różne. 

Polecam także wątki o mieszaniu wody z solą (jak mieszać, czym mieszać, ile mieszać) gwarantuje, że po przeczytaniu zgłupiejecie totalnie.

Nie tyczy się to tylko for a także różnej maści artykułów, filmów na jutjubie itd....

W słodkowodnych też takie cyrki - tam natomiast są w jednej kwestii wszyscy zgodni - nie sypiemy tyle soli :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dzisiaj mija czternaście tygodni od zalania akwarium,niestety też pierwsza strata.Przed wczoraj wieczorem zauważyłem że na czubku jednej z gałązek seriatopory wystąpił ubytek tkanki,dzisiaj wyciągnąłem biały szkielet z akwarium.W ciągu 36-ściu godzin straciła całą tkankę.Prawdopodobną przyczyną był spadek Kh,po badaniach w sklepie,to było w środę okazało się że jest trochę powyżej siedem.Do dzisiaj podbiłem do 7,8.Inne korale jakoś tego nie odczuły,Dunka jedynie trochę nie rozwinięta.Zobaczymy co będzie dalej,i czy to była przyczyna czy coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam pytanie.Czy spotkaliście się z tym,że po kilkunastu użyciach testów,ja mam wszystkie salifert, zaczynają one przekłamywać wyniki,pomimo terminu ważności który kończy się za 2,3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Nowicjusz napisał:

Witam,mam pytanie.Czy spotkaliście się z tym,że po kilkunastu użyciach testów,ja mam wszystkie salifert, zaczynają one przekłamywać wyniki,pomimo terminu ważności który kończy się za 2,3 lata.

Jeśli są otwarte , to dość szybko tracą swoje właściwości . Osobiście nie używam testów dłużej jak 4 miesiące  . A i to wydaje mi się długo . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ariel napisał:

Jeśli są otwarte , to dość szybko tracą swoje właściwości . Osobiście nie używam testów dłużej jak 4 miesiące  . A i to wydaje mi się długo . 

Ok.Dzięki.A czy używasz testów tej samej firmy,czy różnych firm w zależności od parametru.Masz jakieś sprawdzone?Właściwie to pytanie do wszystkich akwarystów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nr 1 to u mnie testy salifetra , Po4 mała chanka . Używałem też innych Red sea , Tropic marin , ale ciagle wracam do salifetra . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bardzo sobie chwalę niektóre zooleka .... głownie no2 no3 amoniak 

kiedyś tak od czapy kupiłem bo nic innego nie było w zoologu a coś potrzebowałem na szybko 

całe życie jechałem słodkie na JBLu i do słonego też mam - kupiłem zanim się naczytałem - tylko ... te wszystkie opinie i wieszanie psów na JBLu jest datowane na 10lat wstecz i wiele się po drodze w składzie pozmieniało - pytanie na ile - z zoolekiem mam wiele powielonych i pokazują praktycznie to samo 

mam kilka z salifiera powielonych z JBL ale tego jeszcze nie porównywałem, nie robiłem pierwiastków - kilka pierwiastków też mam zooleka (wszystkie one nieotwarte i w dacie) 

chętnie bym poczytał takowy test wykonany na dzisiaj produkowanych kropelkach 

 

PO4 też się przymierzam do hanki - do PH mam chiński miernik kupiony kiedyś jako dodatek do TDSa - wszyscy to klną, ale dobrze skalibrowany mnie nigdy nie zawiódł - raz na czas go sprawdzam kropelkami i zero odstępstw 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Piętnaście tygodni od zalania mojej małej rafki.Parametry wody Kh-8,1 NO3-0,PO4-0,Ca-450,Mg-1300,sól-1,025.Koralowce wydają się zadowolone,rybki i krewetki również.Poza seriatoporą która z nie wyjaśnionych przyczyn odeszła na wieczną rafę,nie ma żadnych strat.Jej miejsce zajęła mała pocilopora różowa.Karmienie mrożonki,plus 20ml fito dziennie,suplementacja delikatna preparatami seachem reef carbonate,reef complete,reef plus.Oprócz nalotów na szybach,żadnych niepokojących oznak dino czy cyjano nie widać.Oby tak dalej.

20210522_125136.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×