Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

toć to 2 pietra niżej musi być widać :)))

czyli muszę jeszcze coś do tej mojej kostki zorganizować - na kanciaku mam na bank wystarczająco 

białych to ja mam w zapasie sporo i bym mógł górników wypłoszyć ;), gorzej z niebieskimi a to pewnie o nie się cały temat rozbija 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 20.04.2021 o 15:54, Ariel napisał:

 

W dniu 20.04.2021 o 15:03, Nowicjusz napisał:

Czyli rozumiem,że opinia raczej pozytywna?

100% na tak . Zobaczę jak będą się sprawować. Wiem też że starsze lampy rdzewiały , ale po jakim czasie to nie wiem . ATI , giesemann  też mają ten problem .

Ale zaznaczam to tylko moja opinia .

 

Albo i nie , sam nie wiem bo zjarały się obie wraz z kontrolerem . Więc nie jesteś jedyny co ma problem . Dobrze , że mam zapasową lampę . Dzwoniłem do gościa i przyjmie reklamacje , rachunek ma więc wyśle je na gwarancje . A kontroler sam muszę wysłać , bo jego mam 6 miesięcy i rachunek gdzieś jeszcze jest . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,jedenaście tygodni za mną.Testy z wczoraj Ca-440,NO3-0,PO4-0,Mg-1230,Kh-8,9.Cyjano rozpanoszyło się na skałach i włazi na korale,nie wiem już czego dodać żeby zrobić konkurencję dla tego badziewia.Zamówiłem chemiclean,i mocno się zastanawiam czy gonie użyć,opinie są jak najbardziej pozytywne.Pseudogorgonia cały czas nie polipuje,wczoraj obrałem ją po raz kolejny z całego syfu,jest niesamowitym magnesem na cyjano.Ciekawe jest to że jednak tylko dzięki zooksantelom ma przyrosty.Ciągle nie mogę podbić NO3 żeby te miękkie korale trochę wspomóc,bo na razie to bardzo kiepsko rosną,nie mówiąc już o dzieleniu.Powiem że trochę inaczej sobie to wyobrażałem oglądając akwaria na YT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej karm jeśli no3 chcesz podbić

Druga sprawa.. To ciągle młody, dojrzewający zbiornik. Cudów nie oczekuj po niespełna dwóch msc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, Bart1996 napisał:

Więcej karm jeśli no3 chcesz podbić

 Druga sprawa.. To ciągle młody, dojrzewający zbiornik. Cudów nie oczekuj po niespełna dwóch msc. 

Tu się zgadzam , tylko małymi porcjami . Jeśli będzie gdzieś zalegać pokarm , to nie jest dobrze . Dwa miesiące to mało . A filmik na YouTube mogę zaraz wstawić i powiedzieć jakie to łatwe i przyjemne . Dużo bzdur tam jest , tylko po to by mieć popularność . Co za problem nakręcić film na początku jak zakładam i po dokładnym czyszczeniu itp . Po za tym masz kiepsko opisany start , dobrze jest w pierwszym poście opisać co się ma ( nazwa / model , osmoza lub bez itp ) . Dodajesz ryby , przy młodym zbiorniku , lejesz fito ( pewien jego jesteś ? ) czasami zanim akwarium ruszy , to właściciel się zmieni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ariel napisał:

A filmik na YouTube mogę zaraz wstawić i powiedzieć jakie to łatwe i przyjemne

U mnie w pierwszej wersji,miało to być krewetkarium.Przeglądając internety wpadłem na kanał Szopens shrimps i tam było pokazane jak zakłada krewetkarium morskie.Od samego początku stosował w filtrze absorbery i jakoś obyło się bez cyjano i innych plag.Wtedy upadł pomysł krewetkarium i oczywiście powstało akwarium morskie.Zacząłem czytać i okazało się że chemia na początek to nie jest dobry pomysł.A może jednak przy tak małych akwariach,warto stosować absorbery od samego początku?

3 godziny temu, Ariel napisał:

Po za tym masz kiepsko opisany start , dobrze jest w pierwszym poście opisać co się ma ( nazwa / model , osmoza lub bez itp ) .

Nie wszystko jest opisane w tym temacie,błąd nowicjusza.W dwóch poprzednich postach jest wszystko opisane od dnia zalania zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Nowicjusz napisał:

Przeglądając internety wpadłem na kanał Szopens shrimps i tam było pokazane jak zakłada krewetkarium morskie.Od samego początku stosował w filtrze absorbery i jakoś obyło się bez cyjano i innych plag

Jeszcze zapomniałeś dodać , że w którymś z filmów wspominał o glonach wyższych . Że to one trzymają mu dobre parametry wody . I ten zbiorniczek ciągnie na 2 kaskadach . Ale też ma cyjano . Kanału nie obserwuje , ale kilka filmów obejrzałem . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Nowicjusz napisał:

Od samego początku stosował w filtrze absorbery i jakoś obyło się bez cyjano i innych plag.

a w jednym ze znacznie późniejszych filmików powiedział, że jest to jeden z większych błędów, jakie popełnił na początku 

argumentował to tym, że taki zbiornik nie ma szans na zamknięcie poprawnie cyklu azotowego i zostaje się uzależnionym od absorberów na wieki wieków -  trzeba bardzo dokładnie mierzyć, kiedy te absorbery przestają działać itd... - brzmi logicznie 

opowiadał, jak przeginał z chemią przy starcie zbiornika i nic dobrego z tego zazwyczaj nie wychodziło 

bardzo fajny kanał - sporo mi filmiki pomogły przy zabawie z krewetami - morskie też sobie w większości już obejrzałem

Edytowane przez lukas79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Kolejny dwunasty już tydzień za mną i moją solniczką.Nie wiem czy zrobiłem dobrze czy źle ale we wtorek po odebraniu chemiklinu,od razu zastosowałem dawkę na 38 litrów.Udało mi się usunąć cyjano z piasku i szyb,niestety rozpanoszyło się na skale i zaczęło włazić na korale,wyglądało to dosyć kiepsko.Straciłem niestety pseudo gorgonię,oblepiona tym dziadostwem zaczęła tracić tkankę.Chemia zadziałała rewelacyjnie,muszę powiedzieć po 48 godzinach zostały nie wielkie resztki.Zrobiłem podmianę wody i obyło się bez drugiej dawki .Żadnych skutków ubocznych nie zauważyłem jak na razie.Zobaczymy co będzie dalej,na razie zlikwidowałem skutek,teraz trzeba popracować nad przyczyną.NO3 troszkę się podniosło na 1,i PO4 na 0,1 około.Pozostałe wyniki w normie.Poprawiłem cyrkulację,doszła koralia nano 900.Muszę dopracować ustawienia.Wstawiam zdjęcie przed i po chemii.

20210427_155142.jpg

20210430_132219.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, Nowicjusz napisał:

Zobaczymy co będzie dalej,na razie zlikwidowałem skutek,teraz trzeba popracować nad przyczyną

U ciebie przyczyną będzie to:

 

W dniu 25.04.2021 o 01:11, Nowicjusz napisał:

Od samego początku stosował w filtrze absorbery i jakoś obyło się bez cyjano i innych plag

Czyli brak biologii , oparcie systemu o adsorbery . Nimi można się wspomóc , ale nie ciągnąć mały baniak na czymś takim . Ciężko jest ustabilizować No3 względem Po4 . Przy małych akwariach wystarczy dobra ceramika , wata i podmiany . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Ariel napisał:

U ciebie przyczyną będzie to:

 

Czyli brak biologii , oparcie systemu o adsorbery . Nimi można się wspomóc , ale nie ciągnąć mały baniak na czymś takim . Ciężko jest ustabilizować No3 względem Po4 . Przy małych akwariach wystarczy dobra ceramika , wata i podmiany . 

Ja nie używam żadnych absorberów,w kaskadzie mam life biofil i kulki maxpekt,na wierzchu watę.Chemię użyłem pierwszy raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Nowicjusz napisał:

Ja nie używam żadnych absorberów,w kaskadzie mam life biofil i kulki maxpekt,na wierzchu watę.Chemię użyłem pierwszy raz.

Coś mi się pomieszało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie wie ktoś co to za stworzenie.Dzisiaj siedzi na szybie,jakieś 5mm wielkości,czasem błazenek podpłynie i skubnie,to się wydaje takie ślimakowate.Czy to może być jakiś ślimak nagoskrzelny,czy coś innego?

20210507_130018.jpg

20210507_130201.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Ariel napisał:

Płaziniec 😉

Ok,dzięki.Już go usunąłem,mam nadzieję że był tylko jeden.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
55 minut temu, Nowicjusz napisał:

Ok,dzięki.Już go usunąłem,mam nadzieję że był tylko jeden.

Convolutriloba retrogemma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Trzynaście tygodni za mną.Po niewielkim skoku NO3 na 1,prawdopodobnie po użyciu chemicleanu,dzisiaj NO3 znowu spadło na 0,co wcale mnie nie cieszy.Reszta parametrów:PO4-0,Mg-1200,Ca-420,Kh-8,9,zasolenie 1.025.W tym tygodniu doszło kilku gości,szczepki zoa,discosoma,rhodactisy malutkie zielone,montipora czerwona i kilka ślimaków columbella.Z większych zmian to zmiana oświetlenia na lampę NICREW 50W.Chciał bym podnieść to NO3 do wykrywalnych wartości,błazenki i krewetki dostają pół kostki dziennie mrożonki podzielone na dwie,czasem trzy porcje i zastanawiam się czy to nie za mało.Od tygodnia zacząłem delikatnie podawać suplementy Seachema-Reef Plus,Reef Complete i Reef Carbonate.Jak widać po testach,to parametry są w normie,magnez nieco spadł.Zmieniłem też bakterie na śmierdziuszki Special Blend.To by było na tyle.

20210508_171001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

by podnieść NO3 masz jedynie 2 drogi 

wprowadzić więcej amoniaku (większa obsada zwierząt, większe porcje przy karmieniu - tak by część się rozłożyła) - stosując rzadsze podmiany wody (ale tu by trzeba dokładnie mierzyć pozostałe parametry, by nie wystąpiły jakieś niedobory) 

albo wprowadzić gotowy NO3 do środowiska 

np. takim ustrojstwem 

https://erybka.pl/product-pol-17847-Grotech-Nitrat-Plus-500-ml.html

ja mam jedną kostkę typowo roślinną w której zależy mi na obecności NO3 i znacznie rzadziej podmianki tam robię 

 

zastanawiam się czy jest sens lanie cały czas bakterii w ustabilizowanym już zbiorniku, gdzie parametry azotowe trzymają się prawidłowo - wszelkie media/skała po to właśnie są 

podmianki wody nie są na tyle radykalne, by cała kulturę utłuc 

jeśli chodzi o słodkie to bakterie lałem tylko przy starcie/resecie zbiornika i przy bardzo dużych podmianach wody 

marketing ? czy realna potrzeba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×