Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

To mój pierwszy wątek i za pewne nie ostatni tutaj 😅. W solniczkach nie mam żadnego doświadczenia i od tego muszę zacząć. Od ok. 3 tygodni ciągle przeglądam internet i sie doszkalam w tej dziedzinie No i myślę, że koło kwietnia bym już może się zdecydował na postawienie zbiornika. 

Mam kilka pytań, jak i może prośby o porady czy sprzęt, który jak narazie zebrałem nadaje się na poczatek. 

-Akwarium typowa kostka 40x40x40 

-Filtr kaskada FZN 3 

- siporax (wklad do kaskady)

-lampa AI Prime 16 hd

-cyrkulator Jebao sw2

-Grzalka eheim 50w 

- Skała Arka myReef rocks 5-7 kg

- piach AF Bio sand 7kg

-bakterie Microbe lift special blend + nite out 2

-Sól Red Sea Salt niebieska

- refraktometr

-testy salifert zestaw KH, Ca, Mg, NO3, PO4,

-Miernik TDS 

No i muszę dokupić żywice do mojego filtra RO. Tyle skompletowałem przez ten czas a teraz pytania 🤔

1. Czy na poczatek sam Siporax wraz z włókniną wystarczy w kaskadzie? 

2. Lampa. Zmora jakas 🤦 ceny oszałamiają jak na tą mały zbiornik 😅 szukałem jakiś podrób ale w Niemczech o to ciężko- No chyba, że wy możecie coś polecić.

3. Skała... hmmm żywą sprzedają tylko w jednym sklepie w okolicy ze zbiornika, który wzbudza we mnie obawy. Ocenicie proszę czy to czasem nie Aiptasia? Nie wiem czy wartko co kolwiek tam brać, dlatego chyba zdecyduje się na skalę sztuczną.

4. Co sądzicie o tych najtańszych refraktometrach i TDS z aukcji internetowych? Na Amazonie np Refraktometr 30€ i miernik TDS razem z pH za 16€? 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!! 

20210210_102251.jpg

20210210_095847.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Bauer napisał:

1. Czy na poczatek sam Siporax wraz z włókniną wystarczy w kaskadzie? 

2. Lampa. Zmora jakas 🤦 ceny oszałamiają jak na tą mały zbiornik 😅 szukałem jakiś podrób ale w Niemczech o to ciężko- No chyba, że wy możecie coś polecić.

3. Skała... hmmm żywą sprzedają tylko w jednym sklepie w okolicy ze zbiornika, który wzbudza we mnie obawy. Ocenicie proszę czy to czasem nie Aiptasia? Nie wiem czy wartko co kolwiek tam brać, dlatego chyba zdecyduje się na skalę sztuczną.

 4. Co sądzicie o tych najtańszych refraktometrach i TDS z aukcji internetowych? Na Amazonie np Refraktometr 30€ i miernik TDS razem z pH za 16€? 

1) wystarczy

2) możesz kupić używane ( Maxspect Razor 60-70W kupisz od 80€ do 120€  , Aqua medic qube 50 ze sterownikiem za 120€ lub Aqua medic 30W bez sterowania za 50 € ) jest jeszcze dużo innych lamp . Na pierwsze akwarium nie inwestował bym zbyt wiele , bo albo zrezygnujesz , albo za kilka miesięcy będzie większe . 
3 ) tak , całkiem ładny okaz . Na dole pierwszego zdjęcia . ( pewnie i tak przyniesiesz coś ze szczepkami koralowców )

4 ) za ostatni refraktometr dałem 5€ , miałem go rok i działał dobrze . 
Muszę przyznać , że fajny zestaw sobie wymyśliłeś . Zazwyczaj każdy chce wszystko na tacy , a tu miłe zaskoczenie .

Zapomnialem dodać refractometr kupiłem używany 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli chyba zrezygnuje na korzyść skały sztucznej. Najwyżej wydłuży mi się okres dojrzewania ale przynajmniej ryzyko mniejsze. No właśnie nie wiem co sądzić o używanych lampach LED. Nie wiem dlaczego ale jakoś mam obawy 🤷‍♂️

Lampy, które wymieniłeś poprzeglądam w domu jak już będę. Dzięki za propozycję 👍 

Wychodze z założenia, że jak się samemu coś przygotuje to więcej człowiek wie na ten temat. Trzeba poczytać, trochę pracy od siebie włożyć i przynajmniej mam taką nadzieję, że zminimalizuje to straty 😅

Takie oto mam zdanie po kilku latach zabawy z akwarystyką 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bauer napisał:

Ok czyli chyba zrezygnuje na korzyść skały sztucznej.

Ale nie licz na to ze aiptasia się w baniaku nie pojawi, nie znam osoby która by jej wcześniej czy później do baniaka sobie w jakiś sposób nie sprowadziła, najczęściej ze szczepkami, a nie każdą jesteś w stanie wypatrzeć 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę ale jak mam możliwość jej uniknięcie już na samym starcie to tak zrobię.

Czytam ciągle o tym jaką skałę wybrać i dalej nic nie wiem. Temat jeden z takich co im więcej czytasz tym mniej wiesz chyba 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startuje na suchej, syntetyczna do mnie nie przemawia. Obecnie przy mediach filtracyjnych jakie są dostepne -  zarówno chemicznych jak i takich do zasiedlania przez bakterie skala nie ma takiego znaczenia jak ongiś przy metodzie berlinskiej. Sa tacy ktorzy akwarium na szkle z powodzeniem prowadza zamiast skały 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko pytanie czy sam siporax wystarczy bo w kaskadzie za dużo miejsca też nie będzie 🤔 a dokładając inne media bądź wymieniając na absorbery muszę wyciągać siporax? 

Cholera sam pakuje się w kłopoty  🤦

Malawi bez problemów, założyłem małe roślinne. Teraz oba bez problemów... kombinuje z morskim 🤦 choroba normalnie 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawsze możesz sobie miejsca trochę zostawić na to co potem będziesz chciał wsadzić do kaskady . Taki urok małych filtrów . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie tyle co będę chciał, a co będę musiał 😅.

 To jeszcze jedno pytanie mam. Mogę zamiast siporaxu skruszyć tą skalę i wsypać do kaskady? Bo ta Skała jest sprzedawana po 20kg i gdzieś natrafiłem, że można używać skaly jako qklad do filtra 🤔 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Daj siporax lub jakąś inną ceramikę . Skała oczywiście ta naturalna bardziej nadaje się do sumpa niż do kaskady 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Bauer napisał:

Może nie tyle co będę chciał, a co będę musiał 😅.

Nie koniecznie będziesz musiał , przy małych akwariach podmiany załatwiają większość problemów . Jeśli masz zamiar mieć sporo ryb , dużo karmić to obojętnie co dasz do kaskady nie za wiele pomoże . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cześć,  to znowu ja 😃

Postanowiłem, że wszystkie pytania i kiedyś może jakiś mini blog poprowadzę tutaj w jednym temacie. Przynajmniej kiedyś nowi akwaryści będą to czytać i uczyć się na moich błędach 😅

A więc do rzeczy. Trochę się doczytałem (dochodzę powoli do wniosku, że im więcej czytam tym mniej wiem) i chciałbym lekko zaktualizować to co do tej pory postanowiłem. No i z chęcią usłyszę co o tym myślicie oczywiście. 

A więc tak. Powoli zacząłem kompletowanie sprzętu. Na ten moment mam już kaskade Versamax 3, siporax oraz miernik TDS i Ph 😅 wiem,że  od dziwnej strony zaczynam ale jakoś tak wyszło. Start planowany na poczatek kwietnia. Jak dobrze pójdzie to koniec marca. 

Wybrałem lampe. Będzie to Maxpect Jump LED 65w. Ma ktoś z Was? Jakieś opinie? 

Postanowiłem, że kupię suchą skałę i użyje świeżej solanki. I tu pytanie kiedy mniej więcej przy tak sterylnym starcie mogę się spodziewać ustabilizowania zbiornika? Są szanse, że np po miesiącu będę mógł dodać ekipę sprzątająca a po dwóch jakieś miękkie? 🤔🤔

Posiadam w domu zbiornik z malawi 450l i 50 roślinne. Jak myślicie jest sens żeby może już teraz uruchomić kaskade z siporaxem w którymś z tych akwa w celu zasiedlenia bakterii? Wiadomo, że w każdym z akwa jakiś glon w mniejszym czy w większym stopniu jest i tu ryzyko chyba przeniesienia ich do morskiego? Czy w ogóle bakterie w naszych wkładach z wodą słodka i morska są te same? 

Może i głupie pytanie ale odpowiedzi na nie nie znalazłem. 

Pozdrawiam i dzięki za odpowoedzi✌

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×