Skocz do zawartości
Pirat1

Ilość skały w 49l - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Mam wielką prośbę, proszę o pomoc i ocenę mojej skały doświadczone osoby.

Czy nie jest jej za dużo i czy jak dojdą 2 błazenki + krewetka i korale to będzie ok, czy lepiej dać mniej skały?

Akwarium 35 cm x 35 cm x 40 cm 49,litrów

Skała 8 kg

4FukmT.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img922/9888/i1rSVk.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img922/7623/pynmrt.jpg

V0YFR2.jpg

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probably too much my friend

Nie wiem, ale z tego co ja się dowiadywalem przed startem to ~10% obj akw. Czyli na twój zbiornik idealna ilość będzie 4.9kg, ryby nie będą miały miejsca, chyba że only reef ale wydaje mi się że i tak może być za dużo. Nwm.. W moim przekonaniu 10% jest idealnie. Niech bardziej doswiadczeni się wypowiedzą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie mam doświadczenia, ale wydaje mi się że czym więcej skały tym lepsza filtracja biologiczna.
Jeśli wydają ci się zbyt dóże kawałki to potłucz je młotkiem lub też ponacinać fleksem i sklej jakąś ciekawą konstrukcję z pułkami na korale.
Np takie coś, pierwsze lepsze wziołem z neta1e45ccc4eb5d61d7d417d583cf20960c.jpg

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Alcoholik napisał:

Witam, nie mam doświadczenia, ale wydaje mi się że czym więcej skały tym lepsza filtracja biologiczna.
Jeśli wydają ci się zbyt dóże kawałki to potłucz je młotkiem lub też ponacinać fleksem i sklej jakąś ciekawą konstrukcję z pułkami na korale.
Np takie coś, pierwsze lepsze wziołem z neta1e45ccc4eb5d61d7d417d583cf20960c.jpg

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
 

Oczywiście że lepsza filtracja. 

Ale woda też mam jakieś właściwości i nie bez powodu jest narzucone 10% skały obj akwa. Włożysz 10kg skały do 50l akwa i wlejesz tam 20l wody. 

Np. Tak jak woj śląskim chciałbyś zasiedlic 40mln mieszkańców, średnio chyba. Ale to tylko przykład. 

To są tylko moje przemyślenia na ten temat. Jeśli są inne tezy i teorie na ten temat proszę o korektę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gratuluję . Obaj panowie mają racje ? . Dużo skały , to dobra filtracja . Ale skały prawdziwej , czyli takiej jak kiedyś się kupowało . W metodzie berlińskiej na 100 l wrzucali do zbiornika 20-30 kg skały , a że była lekka , to zbiornik prawie był zasypany do pełna . Teraz mamy cement i jakieś skałki z malawi . Są ciężkie , porowate tylko z wierzchu i słabo filtrują . Więc kupuje się mniej by była lekka konstrukcja i sporo miejsca w zbiorniku . A za miejsce do osiedlania się bakterii służą nam media filtracyjne . 

17 godzin temu, Pirat1 napisał:

Czy nie jest jej za dużo i czy jak dojdą 2 błazenki + krewetka i korale to będzie ok, czy lepiej dać mniej skały?

Na to pytanie znajdziesz wiele odpowiedzi . Pamiętaj , że korale rosną i muszą mieć na to miejsce . Zoaski , czy grzybki rosną niskie , ale sarko może zająć cały zbiornik . Przy tak małym zbiorniku trzeba zawsze iść na kompromis i jeszcze tobie ma się podobać . 
Skały trochę sporo jak na taki zbiorniczek i tu nie mówię w sensie kilogramów , tylko ile miejsca zajmuje . Z prawej strony nie ma już na nic miejsca ( sprawdź , czy dasz radę wyczyścić szybę z tej strony ) . Jak dasz korale na górę , to przy podmienie wody pewnie będą wystawać . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc ?

wywaliłem 2,8 kg skały, pozostało 5,2 kg

Widzę, że teraz jest nawet lepsza cyrkulacja

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie piasku.

Zakupiłem żywy piasek Bio-Active Live Aragonite White , ale doradzono mi, żebym nie sypał teraz tego piasku aż woda nie dojrzeje. Czy ten piasek jest ok, czy lepiej zasypać dno jakimś innym piaskiem?

 

ODFPEt.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Pirat1 napisał:

Czy ten piasek jest ok, czy lepiej zasypać dno jakimś innym piaskiem?

Trochę dziwna rada . Ale można to interpretować w ten sposób , że jak wyskoczą glony to go nie odessasz . Czyli daj potem , bo przy dojrzewaniu zrobi się syf . A przy odmulaniu odsysa się zazwyczaj drobny piasek . Ale jak dasz przypuśćmy za 1-2-3 miesiące to też możesz mieć ponowne dojrzewanie . Czysto teoretycznie , taki piasek daje się powiedzmy po 24 godzinach po zalaniu zbiornika . Bo jeśli coś tam żyje , to solanka powinna być już odstana . Tak mówiła stara szkoła o żywej skale . Ale ja się nie znam na żywym piasku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Pirat1 napisał:

żywy piasek Bio-Active Live Aragonite White

tak jak, dzisiejsza „żywa skała”

syp piasek, i czekaj cierpliwie.

A skoro jest „żywy” to powinien przyspieszyć cały proces

 

powodzenia i cierpliwości 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2021 o 18:00, Alcoholik napisał:

Witam, nie mam doświadczenia, ale wydaje mi się że czym więcej skały tym lepsza filtracja biologiczna.
Jeśli wydają ci się zbyt dóże kawałki to potłucz je młotkiem lub też ponacinać fleksem i sklej jakąś ciekawą konstrukcję z pułkami na korale.
Np takie coś, pierwsze lepsze wziołem z neta1e45ccc4eb5d61d7d417d583cf20960c.jpg

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
 

więcej skały lepsza filtracja ale w wypadku macro rocks to srednio, sama w sobie nie jest zła ale dobra tez nie wystarczy zobaczyć jak twarda żaden robak nie będzie jej drazył :)

a to nizej co dąłeś to według mnie jeszcze gorsze gruz koralowy poklejony cementem, w obu przypadkach nadrabiac trzeba siporaxami i innymi według mnie przynajmniej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
więcej skały lepsza filtracja ale w wypadku macro rocks to srednio, sama w sobie nie jest zła ale dobra tez nie wystarczy zobaczyć jak twarda żaden robak nie będzie jej drazył
a to nizej co dąłeś to według mnie jeszcze gorsze gruz koralowy poklejony cementem, w obu przypadkach nadrabiac trzeba siporaxami i innymi według mnie przynajmniej 
Czytaj ze zrozumieniem.
Chodziło mi żeby zrobił sobie jakąś ciekawą konstrukcje skalną z tego co ma, dlatego dołożyłem zdjęcie poglądowe.
Nie wymieniałem nazw skał, które można zastosować, tylko żeby pokruszył swoją i pokleił w ciekawą konstrukcje

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pan Shimek, dość spore pojęcie ma, na temat akwarystyki morskiej

Więc polecam Ci@Pirat1 taki materiał http://reefkeeping.com/translations/polish/2004-05/rs/feature/index.php do analizy :ru:

na temat skały, tak uproszczając skała z czasem zarasta algami wapiennymi, koralowcami itp.

więc...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Alcoholik napisał:

Czytaj ze zrozumieniem.
Chodziło mi żeby zrobił sobie jakąś ciekawą konstrukcje skalną z tego co ma, dlatego dołożyłem zdjęcie poglądowe.
Nie wymieniałem nazw skał, które można zastosować, tylko żeby pokruszył swoją i pokleił w ciekawą konstrukcje

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
 

A jak sobie wyobrażasz ze poszaleje i stworzy cudo z 2 lub 3 kawałków skały bo je sklei? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak sobie wyobrażasz ze poszaleje i stworzy cudo z 2 lub 3 kawałków skały bo je sklei? 
Właśnie tak sobie to wyobraziłem.
Tylko nie tak jak ty myślisz( nie kleić tych wielkich brył) tylko np.
Można tą skałę potłuc,przeciąć itd wystarczy ruszyć trochę wyobraźnię i z tego pokruszonego coś skleić.
Czy jeszcze tłumaczyć czy wystarczy?

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeden z przykładów jedynie, jak z trzech bryłek stworzyć aquascape 

oczywiście jest tego pełno, tylko narobić się czasem trzeba. Za to rezultat czasem :blink:

Johnny-Ciotti-upside-down-reef.jpg

ale poklei to, z okruchów 

STAX_004.jpgScape_Work.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podsunięty pomysł ?

chciałem, aby moje akwarium wyglądało bardziej naturalnie ?

Zasypałem piasek, dodaje bakterie i grzecznie czekam ?

tAnxbc.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filtrację masz naszpikowaną mediami jak zawodowy kulturysta sterydami, a skała pełni raczej funkcję dekoracyjną, to daj jej tyle, aby efekt wizualny Cię zadowolił. To jest Twoje akwarium i Tobie ma się podobać. Ale to jest tylko moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie napisał Alcoholik:

Cytat

Jeśli wydają ci się zbyt duże kawałki to potłucz je młotkiem lub też ponacinać fleksem i sklej jakąś ciekawą konstrukcję z pułkami na korale

 

skałą trzeba się bawić, tak żeby były półki na korale, ryby muszą mieć też kryjówki.

Woda musi opływać skałę żeby nie było martwych stref itd.

Oczywiście musi się tobie podobać.

Akwarium 35/35/40:

20200301_150158.thumb.jpg.4f1f0dd12f9a84be1a4f8d539466482d.jpg

 

20200227_223348.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×