Skocz do zawartości
Gość

Seachem Matrix 170 razy bardziej efektywny! Pumeks to, czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Chcąc pociągnąć temat, krok dalej.

Na „tapetę” wchodzą:

Equo Stilla, Life Biofil, Matrix, Pumix 

Co lepsze?

Waszym zdaniem, oczywiście

a może jeden „pies”?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W dalszym ciągu, nikt nie podejmuje dyskusji.

Więc jak to jest, które z tych medium filtracyjnych są najlepsze (waszym zdaniem) i dlaczego ?

Seachem twierdzi, że ich mediów nie ma potrzeby wymieniać, AF - żeby co jakiś czas, pewną cześć wymienić na nową. Więc jak to jest ?

czy przypadkiem, Equo Stilla, Life Biofil, Matrix, Pumix nie równa się „pumeks ogrodowy”

A może siporax lepszy, bądź  maxspect Biosphere?

Co stosujecie w swoich zbiornikach ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Więc jak to jest, które z tych medium filtracyjnych są najlepsze (waszym zdaniem) i dlaczego ?

To jest lepsze co lepiej sprawdza się w danym zbiorniku 😁 .

Miałem kulki Maxspect i siporax . W małej komorze z dużym przepływem siporax był czysty i ładnie wyglądał , ale w dużej gdzie przepływ był wolniejszy już był mocno zabrudzony i samo płukanie nic nie dawało . Ale parametry w baniaku były dobre . Kulki Maxspect lepiej mi się czyściło , za to dość kruche są i również No3 i Po4 miałem zerowe . 

Które lepsze ? Tego nie wiem , bo nie patrzyłem co producent napisał , tylko co dzieje się w baniaku . Każde ma wady i zalety , a producent coś napisać musi .
Teraz również mam gąbki , siporax , coś od fluvala i również jak sam nie podbije No3 to mam zera a po4 na 0,01-0,03 .

Złoże złożem , ale jeszcze jeszcze reszta się liczy , czyli co mamy oprócz złoża ze sprzętu , jaka metoda i jak mocno obciążony baniak . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie mało mogę powiedzieć.. 

Mam life bio fil i Siporax od startu 

Life bio fil Jak siądzie to słaby jest przepływ przez niego dlatego wymieszalem z siporaxem

No3 spada więc coś tam się dzieje, ale widzę miejscami że osadza się detrytus, musi nie być przepływu - dojrzeje będę czyścił

Na ta chwilę tyle .. 🤷‍♂️ 

Aaa, i Life Bio fil ma gdzieś tam dość małe kamyczki i przy mocnym prądzie płyną razem z nim 😁 musiałem kombinowac jak zawsze z resztą 🤣🤣🤦‍♂️

Baniak jak już dojrzeje fajnie spróbuje po troszku zabierac trochę tego złoża bo wydaje mi się że za dużo napchalem i nie wygram z zerami potem 🤔

47 minut temu, Osmodeusz napisał:

A denitryfikacja?

w takich złożach ?

 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
42 minuty temu, Bart1996 napisał:

Baniak jak już dojrzeje fajnie spróbuje po troszku zabierac trochę tego złoża bo wydaje mi się że za dużo napchalem i nie wygram z zerami potem 🤔 ? 

A co jak za mało będzie ? 😉

Ja w 450l+206 sump brutto miałem coś około 60 l złoża siporax / Maxspect i jeśli dobrze pamietam 19 ryb . Karmienie 6 kostek i fito No3 i Po4 nigdy nie podniosłem powyżej 0 😁. Ale znajomy podobny system i tam No 3 prawie 20 .

Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

A denitryfikacja?

w takich złożach ?

Tu się zgodzę denitryfikacja jest na bank . Pumex jest złożem które woda da radę przesiąknąć , a co za tym idzie bakterie się pojawią . Dzięki małemu przepływowi w środku denitryfikacja będzie na bank . Ale i tak złoże dał bym w spory przepływ by z wieczku było jak najczystsze . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Ariel w tak niewielkim gabarytowo złożu (jakim są te kamyczki), do tego w dużym przepływie, myślisz że będzie możliwe uzyskanie warunków beztlenowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Osmodeusz napisał:

@Ariel w tak niewielkim gabarytowo złożu (jakim są te kamyczki), do tego w dużym przepływie, myślisz że będzie możliwe uzyskanie warunków beztlenowych?

Myśle że jest to możliwe . Tam w środku praktycznie przepływu nie ma . To bardziej działa na zasadzie przesiąkania wody przez ścianki niż przepływ . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Ariel napisał:

Myśle że jest to możliwe

A ja będę twierdził, że raczej będzie to nie możliwe 🤗😀

Żeby jeszcze bardziej namieszać 

(bo lubię dyskutować, jak jest z kim) ale też dlatego, że lubię wracać do „dawnych czasów”,

instrukcja jednego z produktów, znanej firmy (mało ważne jakiej)

 „Sposób użycia: Przesypać produkt do woreczka na wkłady filtracyjne i położyć na wierzchu filtra zraszanego lub włożyć do filtra kanistrowego, aby zapewnić stały przepływ wody przez wkład. Produkt świetnie nadaje się do denitratorów i innych urządzeń o powolnym przepływie wody, gdzie jego wydajność znacznie wzrasta. Należy regularnie mierzyć poziom azotanów. Znaczący spadek ich stężenia może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.
przypadku bardzo wysokiego poziomu azotanów zaleca się zakupienie oddzielnego filtra, w którym należy umieścić produkt. Po napełnieniu filtra wodą z akwarium, pozostawiamy go niepodłączony na około 3 tygodnie. Przez ten czas bakterie beztlenowe namnożą się i skolonizują granulki wkładu. Filtr podłącza się do pompy właściwego systemu filtracyjnego za pomocą niewielkiego zaworu. Należy go tak wyregulować, by woda z filtra wypływała do sumpa w tempie jednej kropli na sekundę. Bakterie żyjące wewnątrz filtra nie wymagają dodatkowego dokarmiania.”

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Osmodeusz napisał:

A ja będę twierdził, że raczej będzie to nie możliwe 🤗😀

 Żeby jeszcze bardziej namieszać 

(bo lubię dyskutować, jak jest z kim) ale też dlatego, że lubię wracać do „dawnych czasów”,

Ale mnie męczysz 😁 . A dla mnie jest nie możliwe by w zamkniętych porach nie nastąpiło zjawisko deni. I tu jeszcze instrukcja do złoża , kup filtr bo się nie sprawdzi . Sam jedziesz inaczej i też nie powinno się sprawdzić . Mam filtr jaki mam , a przepływ ciut większy niż zakłada producent i woda ledwo płynie , raczej jestem pewien , że deni też występuje . Nie w takim stopniu , ale jednak . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie mam zamiaru Ciebie męczyć @Ariel 😀

9 godzin temu, Ariel napisał:

Sam jedziesz inaczej i też nie powinno się sprawdzić . 

I nie chodzi mi oto, kto jak „jedzie”

Bardziej o „ślepą wiarę” lub „gusła” 😜

https://www.sera.de/pl/uslugi/faq/faq-detail/?tx_ggserafaq_detailview[faq]=301&cHash=229d0ce38eab6d2e7c18751b1db89bdf
 

takie luźne przemyślenia, na skutek „forumowych rozmów telefonicznych” 😜

I temat do dyskusji, mnie naszedł …na podstawie również dyskusji m.in. na NR.

Zabrudzone (zatkane) media, należy wymieniać z czasem, gdyż tracą one swoje właściwości ?

w jakich mediach, i przy spełnieniu jakich warunków, zachodzi denitryfikacja (czy w ogóle)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Zabrudzone (zatkane) media, należy wymieniać z czasem, gdyż tracą one swoje właściwości ?

Nie koniecznie , Eheim substrat pro mam już jakieś 6-7 lat i dalej cały czas działa jak należy . Nie mam go obecnie w akwarium , ale zawsze jak mam słodkie to myje go i pakuje do filtra . Z siporaxem też tak robiłem i kulkami Maxspect . Ogólnie nie wymieniam tylko czyszczę a detrytus odsysam z komory .
Jeszcze jest inny aspekt , u jednego starczy litr a inny ma 30 i tak ma gorsze parametry . Ogólnie ciężko to wyjaśnić , ale tak jest . 
Ps: tak samo jak Eheim substrat pro nie nadaje się do morskiego , a wedłóg producenta nadaje się i znam kilka baniaków które na nim jadą wraz z siporaxem i od założenia media nie były wymieniane . Dodatkowo filtry to kubły fluvala i eheima . Nie wiem jak długo te akwaria już stoją , ale 10 lat na pewno .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

EcoSat_pl.png
Tak to wygląda w środowisku naturalnym, a w akwariach?

Proces ten zachodzi przede wszystkim wtedy, kiedy pojawiają się warunki niedotlenione, czyli takie, w których tlen nie występuje w stanie cząsteczkowym (O2), ale jest obecny w formie związanej chemicznie np. w postaci azotanów. Powszechnie przebiega w glebach i osadach. Praktycznie, w filtrach akwariowych opisane powyżej warunki pojawiają się wtedy, gdy stężenie tlenu rozpuszczonego w przepływającej przez złoże z odpowiednią prędkością wodzie spada do poziomu 0,1 – 0,2 mg O2/dm3. W wyniku aktywności życiowej mikroorganizmów następuje przekształcenie azotu azotanowego w formę cząsteczkową (N2), która będąc gazem w dużej mierze ulatnia się z wody w powietrze.
Proces ten realizowany jest głównie przez cały szereg bakterii z rodzajów Pseudomonas, Escherichia, Bacillus, Thiobacillus, Micrococcus czy Paracoccus.

bakterie denitryfikujące możemy podzielić na cztery grupy:

(*) redukujące azotany do azotynów,

(**) redukujące azotany do podtlenku azotu,

(***) redukujące azotyny do azotu cząsteczkowego i (****) redukujące azotany do azotynów oraz tlenek azotu do podtlenku azotu.
Autotrofy korzystają z węgla nieorganicznego.

Energię czerpią z utleniania różnych związków nieorganicznych, wykorzystując azotany jako końcowy akceptor elektronów. Przykładem takich mikroorganizmów są bakterie z ro­dzaju Paracoccus które jako źródło energii wykorzystują wodór. Bakterie te są względnymi autotrofami wrażliwymi na jony azotynowe i wysokie stężenie
jonów wodorowych. 

Ścisłym autotrofem jest Ferrobacillus Jerrooxidans — bakteria ta, jak i bakterie z rodzajów Gallionella, Leptothrix, Sphaerothillus wykorzystują do produkcji energii jon żelazawy. Bakterie z rodzaju Thio- bacillus i Thiosphaera utleniają zredukowane związki siarki, takie jak: S^', S2O3, SOs^', a także siarkę cząsteczkową. W normalnych warunkach Thio- bacilliLS denitrificans wykorzystuje tlen do utlenienia siarki, natomiast w wa­runkach beztlenowych jako akceptor elektronów wykorzystywane są azotany. Zarówno Paracoccus, jak i Thiobacillus w obecności węgla organicznego za­ chowują się jak heterotrofy.
Grupa bakterii heterotroficznych zdolnych do redukcji azotanów jest zna­cznie większa niż autotroficznych i obejmuje długą listę rodzajów i gatunków.

 

Uproszczony wzór reakcji przeprowadzanej na przykład przez bakterie z rodzaju Pseudomonas ma następującą postać:

NO3- +  0,5 H2O→ (*) 0,5 N2 +  2,5 O  +  OH-

(*) - Pseudomonas
 

Przebieg denitryfikacji zależy m.in. od następujących parametrów:

temperatury – jej optimum mieści się w granicach 28 - 30 oC

ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie - maksymalne jego stężenie, przy którym proces denitryfikacji jeszcze nie ustaje, wynosi około 0,2 mg O2/ dm3

 W innym wypadku bakterie beztlenowe zostałyby wyparte przez bakterie tlenowe, ponieważ to właśnie tym drugim środowisko bardziej sprzyja

 

odczynu wody – wartości optymalne kształtują się w przedziale około 6,5-7,5, zaś pH poniżej 6,5 powoduje obumieranie większości bakterii i zahamowanie procesu

rodzaju i porowatości powierzchni, na której mikroorganizmy się rozwijają

źródła węgla organicznego (bakterie heterotroficzne np. alkohole, glukoza, octan itp.)

 

i taka słodkowodna ciekawostka  (też z mojego „podwórka” jako, że Muszlowce posiadam ) 🤗

Jezioro Tanganika wzorem środowiska beztlenowego

W 2002 roku grupa naukowców postanowiła sprawdzić tzw. skład społeczności bakteryjnej (BCC, ang. Bacterial Community Composition). Wcześniej tego typu badania przeprowadzano w płytkich jeziorach oraz morzach i oceanach. Tymczasem jeśli chodzi o stare głębokie jeziora (Jezioro Tanganika zaczęło powstawać około 12 milionów lat temu) badań takich doczekało się jedynie Jezioro Bajkał (najgłębsze jezioro na naszej planecie).

Badania nad BCC ujawniły, iż występują tam pionowe strefy ułożone wzdłuż gradientów temperatury i stężenia tlenu. Jak zauważymy na poniższym wykresie, jezioro to od głębokości średnio 150 m zawiera wodę pozbawioną tlenu. Jest to zatem największy na świecie pod względem objętości zbiornik wody beztlenowej. Różnorodność gatunków, a więc i przystosowań do panujących warunków, wśród bakterii na różnej głębokości nasuwa myśl, iż w jeziorze wykształciła się równowaga, która zapewnia stabilność ekosystemu.

Jak to wygląda w samym Jeziorze?

Ukształtowanie terenu wokół Jeziora Tanganika sprawia, iż nie powstają tam wiatry zdolne do intensywnego mieszania się warstw wody. Jest to zatem przeciwieństwo Jeziora Bajkał. Ponieważ pomimo większej jego głębokości takie mieszanie, a więc i natlenianie, występuje w całej objętości.
Zmiany zachodzące wraz z głębokością idealnie pokazuje poniższy wykres pochodzący z pracy badawczej pt. Nitrogen Dynamics in Northern Lake Tanganyika z 1999r.

Wykres-Tanganika.jpg?resize=794%2C542

Analizując ten jeden tylko wykres możemy dojść do bardzo wielu wniosków.

  1. Zauważamy, iż w strefie powierzchniowej występuje niewielkie stężenie jonu amonowego (NH4+) oraz jonów azotanowych(V) (NO3) ze względu na intensywne pobieranie ich przez fitoplankton.
  2. Jony amonowe pozostają na niskim poziomie aż do głębokości 150m (nawet w warunkach bez dostępu światła). Ma to związek z procesem nitryfikacji, który utlenia jony amonowe do azotanów w obecności tlenu i przy ograniczonej ilości światła.
  3. Poniżej głębokości 30 m zaczyna wzrastać poziom NO3 ze względu na zmniejszenie ilości światła. Tym samym więc zaprzestaje działalność fitoplankton. Samo NO3 kumuluje się w wodzie za sprawą procesów nitryfikacji.
  4. Poziom azotanów rośnie do głębokości około 75 m. Następnie ich stężenie zaczyna spadać na skutek zmniejszenia się ilości tlenu w wodzie. Do akcji wchodzą bakterie beztlenowe, które są przystosowane do wykorzystania tlenu zawartego w jonie NO3.
  5. Gdy w wodzie stężenie tlenu spada do zera, drastycznie zmniejsza się także poziom azotanów(V). Ponieważ stają się one jedynym źródłem tlenu dla bakterii środowiska beztlenowego. NO3 jest denitryfikowane do cząsteczki gazu N2.
  6. Wraz ze spadkiem ilości NO3wzrasta stężenie amonu NH4+. Na tej głębokości nie występuje w wodzie rozpuszczony tlen, więc nitryfikacja jest niemożliwa do przeprowadzenia. Z tego względu stężenie jonu amonowego wzrasta, po czym następuje proces nazywany mineralizacją azotu organicznego, na skutek którego kumuluje się on w osadach dennych.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taka ciekawa publikacja na temat Denitryfikacji wody pitnej (dla porównania) 🤗

https://rcin.org.pl/Content/145358/POZN271_180824_biotechnologia-1997-no4-burda.pdf

Badania przebiegu procesu Denitryfikacji na węglu aktywnym

http://www.os.not.pl/docs/czasopismo/2003/Niznska_4-2003.pdf

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×