Skocz do zawartości
  • 0
Gość

Dino ? Cyjano ?

Pytanie

Gość

Witam . Od 3 dni w akwarium zrobił się brązowy nalot na piasku  i teraz widac go juz na skałach. 

Co to moze być ? 

Próbować zwalczać czy  zostawić i samo przejdzie ?.

Akwarium ma dopiero 3 tygodnie , zywa skala , zywy piach , połowa wody  Ro, plus połowa z innego zbiornika .

20201202_121808.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 2.12.2020 o 12:22, GILL napisał:

Co to moze być ?

Co to jest... Krzemiany dają o sobie znać w postaci okrzemek. To te brązy na piasku.
 

W dniu 2.12.2020 o 12:22, GILL napisał:

Akwarium ma dopiero 3 tygodnie

W tym stwierdzeniu masz pełną odpowiedź co jest powodem pojawienia się etapu dojrzewania - czyli najprościej mówiąc stabilizacji biologiczno-chemicznej poszczególnych elementów składowych.

W dniu 2.12.2020 o 12:22, GILL napisał:

Próbować zwalczać czy  zostawić i samo przejdzie ?.

Na obecnym etapie to zupełnie tak jakbyś próbował walczyć z katarem. Nie bardzo masz z czym walczyć to normalna sytuacja.

 

W dniu 2.12.2020 o 12:22, GILL napisał:

połowa wody  Ro

RODI czy faktycznie RO ? ... jeśli RO to proponował bym jednak przejść na RODI czyli wodę po filtrze osmotycznym z dodatkowym filtrem/kolumną demineralizacyjną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość

Dzięki za odpowiedź.   Połowa wody była RODI . Powiedz proszę jeszcze czy w takim etapie są jakieś wytyczne typu podmiana wody , zmniejszenie swiecenia itd ? Czy niech zbiornik normalnie funkcjonuje z regularną podmianą wody . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość
1 godzinę temu, GILL napisał:

zy niech zbiornik normalnie funkcjonuje z regularną podmianą wody

Na tym etapie to dopiero dojrzewanie , czekaj spokojnie , bez podmian . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

@GILL
Można wspomóc się sera silicate (to akurat używałem) lub innym adsorberem krzemianów. Ale nie jest to konieczne czy też niezbędne. Z własnego doświadczenia wiem iż warto mieć jedno opakowanie na sytuacje awaryjne zwłaszcza że masz tam już koralowce.
Możesz bardzo spokojnie je podkarmiać - jeśli to reefmax i 2-3 korale miękkie to kostkę mrożonki np plankton czerwony producent Żmijka przetnij na 3 części i po 1 takiej części co 2-3 dni. Z produktów które mogą zastąpić mrożonkę i na tym etapie przyniosły by o wiele lepszy efekt to easy reef booster dawka 2ml/100l co 2-3 dni...

Na podmiany wody nadejdzie moment. Co warto robić to dozować bakterie, świecić normalnie i cierpliwie obserwować kolejne etapy nie reagując chemią... Tu mam na myśli stosowanie leków i leczniczych środków zapobiegawczych.

Przed kolejnym etapem zdaj relację - ktoś oceni i podpowie co i jak ale za mniej więcej 2-3 tygodnie nadejdzie czas na wprowadzenie życia (koralowce)... Etap na ryby nadejdzie za jakieś 6-8 tygodni. W tym czasie obserwuj czy pojawia się "kożuch" na piasku ... skupiska cyjano -> fioletowy kolor, dino -> kolor brązowy z bąblami powietrza ten objaw może już zaniepokoić...

To co właśnie obserwujesz to rozpoczął się najpiękniejszy etap dojrzewania zbiornika. Zbiornik musi się ustabilizować tj musi się w nim wykształcić równowaga chemiczna wody, skały, piasku i biologiczna bakterie, dino, cyjano, okrzemki...

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W dniu 16.12.2020 o 22:04, chwialek napisał:

@GILL jak ma się baniak ?

chyba sie skasował :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W dniu 20.12.2020 o 11:15, chwialek napisał:

:) czyli super...

Witam . Skasowałem konto ze wzgledu iż nie mam czasu na nim przebywać . Ze względu na twoją wyczerpującą  odpowiedź  postanowiłem znowu tu zawitać aby Ci dać odpowiedź. 

Zbiornik myślę, że ma się dobrze . Wszystkie parametry są dobre ,  Trochę życia już jest i żyje sobie dobrze . 

Nie długo wrzucę fotki . 

Pozdrawiam 

20201224_113641.jpg

20201221_120519.jpg

20201221_120507.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Hej fajnie że jesteś... co do czasu i obecności na forum. Jak widzisz konta kilkuletnie miewają niski dorobek piśmienniczy bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Fajnie że pojawiłeś się aby odpisać. Nie ma obowiązku bycia non stop warto jednak utrzymać konto, wówczas zadając dalsze pytania osoba odpowiadająca może spojrzeć wstecz w historii konta. A takie pytania zapewniam Cię iż się pojawią, prędzej czy później.

Co do zdjęć... odrobinę cyjano pomieszanego z okrzemkami masz na piasku ale ogólnie wygląda to dobrze biorąc pod uwagę wiek zbiornika. Co do obsady ryb - pseudoanthias w tak małym zbiorniku jest średnio trafionym zakupem. Ryba wymaga dość regularnego karmienia i to jednak stadna rybka. Chromis - podobnie jak pseudoanthias najlepiej prezentuje się w niewielkiej grupie, ale ma tę przewagę iż łatwiej go wykarmić. "Decora" - Nemateleotris Decora często przebywa w ukryciu u siebie miałem 3 szt w takim składzie częściej się pojawiały w akwarium.

Na obecnym etapie proponował bym Ci wprowadzić ślimaki Nessarius Vibex skutecznie powinny wzruszyć piaskiem, nie powodując przy tym zbytniego zamieszania. Po jakimś czasie i zasiedleniu piasku życiem warto pomyśleć np nad babką kopiącą. Takim wg mnie sprawdzonym standardem jaki bym polecił będzie Valenciennea sexguttata lub Valenciennea puellaris. Dlaczego akurat jedna z tej dwójki - choć w rodzinie są ładniejsze, bardziej kolorowe itd... gdyż te dwie nie robią pogromu z piaskiem a przekopują w sposób "kulturalny". Nie podpływają pod powierzchnię z gębą pełną piasku w celu dokonania zrzutu przy okazji zasypując skałę i korale piachem. Robią to w sposób cywilizowany (dotyczy to większości osobników).

Pamiętaj o dozowaniu bakterii...

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
8 godzin temu, chwialek napisał:

Hej fajnie że jesteś... co do czasu i obecności na forum. Jak widzisz konta kilkuletnie miewają niski dorobek piśmienniczy bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Fajnie że pojawiłeś się aby odpisać. Nie ma obowiązku bycia non stop warto jednak utrzymać konto, wówczas zadając dalsze pytania osoba odpowiadająca może spojrzeć wstecz w historii konta. A takie pytania zapewniam Cię iż się pojawią, prędzej czy później.

Co do zdjęć... odrobinę cyjano pomieszanego z okrzemkami masz na piasku ale ogólnie wygląda to dobrze biorąc pod uwagę wiek zbiornika. Co do obsady ryb - pseudoanthias w tak małym zbiorniku jest średnio trafionym zakupem. Ryba wymaga dość regularnego karmienia i to jednak stadna rybka. Chromis - podobnie jak pseudoanthias najlepiej prezentuje się w niewielkiej grupie, ale ma tę przewagę iż łatwiej go wykarmić. "Decora" - Nemateleotris Decora często przebywa w ukryciu u siebie miałem 3 szt w takim składzie częściej się pojawiały w akwarium.

Na obecnym etapie proponował bym Ci wprowadzić ślimaki Nessarius Vibex skutecznie powinny wzruszyć piaskiem, nie powodując przy tym zbytniego zamieszania. Po jakimś czasie i zasiedleniu piasku życiem warto pomyśleć np nad babką kopiącą. Takim wg mnie sprawdzonym standardem jaki bym polecił będzie Valenciennea sexguttata lub Valenciennea puellaris. Dlaczego akurat jedna z tej dwójki - choć w rodzinie są ładniejsze, bardziej kolorowe itd... gdyż te dwie nie robią pogromu z piaskiem a przekopują w sposób "kulturalny". Nie podpływają pod powierzchnię z gębą pełną piasku w celu dokonania zrzutu przy okazji zasypując skałę i korale piachem. Robią to w sposób cywilizowany (dotyczy to większości osobników).

Pamiętaj o dozowaniu bakterii...

Cześć  ;)

Pseudoanthiasa szczerze wcisnął mi gość w sklepie... kupiłem wtedy anthiasa , decore i krewetke ? nie było wyboru a chciałem coś dokupić . 

Sprzedawca zapewniał , że  anthias nadaje się do mojego zbiornika  ( później przeczytałem, że nie ) . Wolałbym mieć hepatusa jakbym wiedział  , chociaż pseudo również mi się bardzo podoba . 

Slimaki i babki kupię  tak jak mowisz .

Powiedz mi proszę  jak jest z tymi  bakteriami bo nie mam pojęcia  ( każdy mówi co innego a widzę  , że jesteś na prawdę  osobą której warto posłuchać) . 

Przy zakladaniu zbiornika , wlałem bakterie Colony Marine w ilości podanej przez producenta . 

Chciałbym  abyś rozwinął swoją wypowiedź o bakteriach , muszę je dalej dodawać ?  

Decora , tak jak napisałeś, chowa się. Mysłałem , że odeszła na wieczną rafę lecz po 5 dniach ją ujrzałem na chwile i znowu znikła. 

Pozdrawiam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Colony nie stosowałem ale większość bakterii wymaga dozowania systematycznego. W przypadku zaprzestania dozowania dochodzi wg mnie i chyba nie tylko mnie do dominacji danego szczepu. Szczepu który najlepiej radzi sobie z dostarczanym pokarmem. Dolewając bakterii w sposób systematyczny przykładasz się do stabilnego i zrównoważonego wzrostu flory bakteryjnej zbiornika zwłaszcza na etapie startu gdzie zwycięża silniejszy z lepszą zdolnością przystosowawczą. Dozując wytwarzasz stabilną konkurencję... Jakie bakterie stosować - bo pewnie i to się pojawi...  Trudno polecić - sam stosuję naprzemiennie wiele różnych produktów.

Co do pomysłu z hepatusem... ryba rośnie w pół roku do okazałych rozmiarów i jest taką "kaczką" zbiornikową. Tu rozwinę w ten sposób iż tę rybę najłatwiej opisać słowami "co zjem - to zaraz wydalę" a przy tym rośnie jakby był na jakichś dobrych sterydach. 15cm to kwestia do pół roku 20cm do 1 roku. Wiem bo również go miałem w swoim zbiorniku... Popularna "Doris" ma charakter zgodny z zaprezentowanym w popularnej bajce... Pływa bez ładu i składu czasami wpadając w koralowce a co jest jej największą wadą to właśnie przyrost rozmiaru i ilości wydalanego gówienka...  zaskakuje każdego początkującego choć jest takim magnesem. Ma swój odpowiednik wolniej rosnący jest nim Acanthurus leucosternon niestety nie nadaje się do małych zbiorników - jest to ryba dominująca, a przy okazji podatna na ospę... choć mam go w baniaku to przy jednej z prób wprowadzenia egzemplarz który zakupiłem wysypało ospą lub oodinozą ze skutkiem śmiertelnym dla klikuletniej reszty obsady.

Reefmax to malutki zbiornik... średnio nadający się pod utrzymanie pokolcy - co bym proponował to wprowadzenie Zebrasoma flavescens - choć i ta zebrasoma może okazać się za dużym obciążeniem dla baniaka. Ale z własnej obserwacji dodam iż rośnie wolno i stanowi taki fajny "promień słońca" gdy się spojrzy na jego ubarwienie...
Lecz zabawę z pokolcami zostaw na dalszy rozwój hobby są to ryby wg mnie do baniaków rzędu 300+ litrów. W refmaxie fajnym pożeraczem glonów i obiektem obserwacji okaże się Salarias fasciatus, Salarias Ramosus  i pomimo swojej nieurodziwej mordki będzie stanowił mega przyjaciela do obserwacji. Taki ufolud łympiący oczyma gdzie jesteś i co robisz.

Z korali możesz wprowadzić Pinnigorgia sp. Pseudogorgonia  i tzw gruba Pseudogorgonia. Jak znasz morszczaka w swojej okolicy to utnie ci za grosze lub przy okazji jeszcze kawę wypijesz i porozmawiasz przy baniaku o baniaku... Takie rozmowy dają najwięcej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W dniu 25.12.2020 o 00:11, chwialek napisał:

Colony nie stosowałem ale większość bakterii wymaga dozowania systematycznego. W przypadku zaprzestania dozowania dochodzi wg mnie i chyba nie tylko mnie do dominacji danego szczepu. Szczepu który najlepiej radzi sobie z dostarczanym pokarmem. Dolewając bakterii w sposób systematyczny przykładasz się do stabilnego i zrównoważonego wzrostu flory bakteryjnej zbiornika zwłaszcza na etapie startu gdzie zwycięża silniejszy z lepszą zdolnością przystosowawczą. Dozując wytwarzasz stabilną konkurencję... Jakie bakterie stosować - bo pewnie i to się pojawi...  Trudno polecić - sam stosuję naprzemiennie wiele różnych produktów.

Co do pomysłu z hepatusem... ryba rośnie w pół roku do okazałych rozmiarów i jest taką "kaczką" zbiornikową. Tu rozwinę w ten sposób iż tę rybę najłatwiej opisać słowami "co zjem - to zaraz wydalę" a przy tym rośnie jakby był na jakichś dobrych sterydach. 15cm to kwestia do pół roku 20cm do 1 roku. Wiem bo również go miałem w swoim zbiorniku... Popularna "Doris" ma charakter zgodny z zaprezentowanym w popularnej bajce... Pływa bez ładu i składu czasami wpadając w koralowce a co jest jej największą wadą to właśnie przyrost rozmiaru i ilości wydalanego gówienka...  zaskakuje każdego początkującego choć jest takim magnesem. Ma swój odpowiednik wolniej rosnący jest nim Acanthurus leucosternon niestety nie nadaje się do małych zbiorników - jest to ryba dominująca, a przy okazji podatna na ospę... choć mam go w baniaku to przy jednej z prób wprowadzenia egzemplarz który zakupiłem wysypało ospą lub oodinozą ze skutkiem śmiertelnym dla klikuletniej reszty obsady.

Reefmax to malutki zbiornik... średnio nadający się pod utrzymanie pokolcy - co bym proponował to wprowadzenie Zebrasoma flavescens - choć i ta zebrasoma może okazać się za dużym obciążeniem dla baniaka. Ale z własnej obserwacji dodam iż rośnie wolno i stanowi taki fajny "promień słońca" gdy się spojrzy na jego ubarwienie...
Lecz zabawę z pokolcami zostaw na dalszy rozwój hobby są to ryby wg mnie do baniaków rzędu 300+ litrów. W refmaxie fajnym pożeraczem glonów i obiektem obserwacji okaże się Salarias fasciatus, Salarias Ramosus  i pomimo swojej nieurodziwej mordki będzie stanowił mega przyjaciela do obserwacji. Taki ufolud łympiący oczyma gdzie jesteś i co robisz.

Z korali możesz wprowadzić Pinnigorgia sp. Pseudogorgonia  i tzw gruba Pseudogorgonia. Jak znasz morszczaka w swojej okolicy to utnie ci za grosze lub przy okazji jeszcze kawę wypijesz i porozmawiasz przy baniaku o baniaku... Takie rozmowy dają najwięcej wiedzy.

WITAJ ! 

PONOWNIE DZIĘKUJE CI ZA WYCZERPUJĄCĄ ODPOWIEDŹ KTÓRA PO RAZ KOLEJNY JEST MI BARDZO PRZYDATNA . 

MIAŁEM WYSYP GLONÓW CZY TAM CZEGOŚ INNEGO LECZ JUŻ SKAŁA ŁADNIE SIĘ PRZEBARWIA I MYŚLĘ , ŻE ZA JAKIŚ CZAS BĘDZIE JUŻ ŁADNIE WYGLĄDAŁO . 

Z MOJEJ OBSADY RYB  PÓKI CO NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO ,ZA TO DOSZŁO TROCHĘ KORALI OD ZNAJOMEGO ZA PARE GROSZY ,  MAM PROŚBĘ CZY MÓGŁBYŚ MI PODAĆ ICH NAZWY JEŚLI ZNASZ  ? 

POZDRAWIAM 

Mam jeszcze Calustrea i Milke ale ich nazwy znam 

20210119_141736.jpg

20210119_141732.jpg

20210119_141632.jpg

20210119_141629.jpg

20210119_141612.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

20210119_141736.jpg

Koralowiec miękki. Rhodactis indosinensis
20210119_141732.jpg
Koralowiec miękki. Rhodactis inchoata green

20210119_141629.jpg

Koralowiec miękki: Sarcopython Sp. Polip fluo zielony.

20210119_141612.jpg

Koralowiec SPS. Montipora digitata green.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×